alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
171
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Dr.Mundo
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:59

Hani siz çok küçüksünüzdür ve büyüklerinizle ne kadar güreşseniz de sürekli alt edilir, ama denemeye devam edersiniz ya... Hah, işte Dr. Mundo ile ne zaman karşılaşsam ben küçüklüğüme dönüyorum. Onu ne kadar yıkmaya çalışırsam çalışayım, koluna bacağına yapışan dört-beş çocuk misali saldırmadık mı yere yıkılmıyor. Daha önce Mundo’yla karşılaşmamış olanlar için onu en rahat böyle açıklarım sanırım.

MUNDO İSTEDİĞİ YERE GİDER!

Dr. Mundo üst koridorda ya da ormancı olarak oynatılır ve her iki bölgede de aynı derecede tehlikeli bir şampiyondur. Fakat bu aygır ile oynarken dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Mundo ile çok kolay gaza gelip birden fazla Warmog alarak iyice dayanıklı hale gelebilirsiniz, ulti’nizi de açtınız mı kimse sizi kolay kolay yere yıkamaz. Fakat tamamen cana ya da tanklığa yönelik eşya dizilimleri Mundo’nun takım savaşlarında göz ardı edilmesine neden olur. Çünkü bu ekipman ile kaslı doktorumuzun rakip takıma tehdit oluşturabileceği bir hasar kapasitesi olmadığı için düşmanlar o ortalıkta yokmuş gibi dolanabilir. Mundo’nun yetenekleri saldırgandır; tanktan ziyade dövüşçü olmaya daha uygundur. Dolayısıyla takım savaşlarında onu yarı-tank oynatmak istiyorsanız hasar kapasitesini de artırmanız gerekir.

Mikroplu Satır, Mundo’nun en acımasız yeteneklerinden biri. Çok kısa bekleme süresi, yavaşlatma etkisi, hedefe çabuk varış, uzun mesafe, mana kullanmaması... En önemlisi yanıysa şu: Yetenek, karşıdaki hedefin canı oranında hasar verir ki bu ilk seviyede %15 demektir. Hasar hesaplaması bir nevi “gerçek hasar” gibidir (gerçek hasar, rakibin büyü direnci ve zırhı yok sayılarak vurulan hasardır), oyun başında bu yetenek ile daha fazla vurmak istiyorsanız Sihirbaz Pabuçları ile rakibin büyü direncini kırarak fazladan hasar verebilirsiniz. Bu yetenekle karşı takımın yarı-tanklarına ya da tanklarına rahatlıkla bela olabilirsiniz.

Dr. Mundo hem ulti’si hem de Alevli Istırap sayesinde kalabalık kontrollerinden rahatlıkla kaçabilen bir karakter. Alevli Istırap oyun başlarında pek kullanılmaması gereken bir yetenek çünkü etrafına hasar vermesine karşılık Mundo’ya da aynı şekilde zarar veriyor. Düzgün bir can yenileme değerine ulaşmadan önce dikkatli kullanılması gerekir. Oyun başında bunu ancak kaçmanız gerektiği durumlarda, kalabalık kontrolü bonusu için kullanın.

Sadizm adlı yeteneği kullanması çok kolaydır ve Mundo’yu muhteşem can yenilemesi sayesinde neredeyse ölümsüz yapar. Fakat erken oyunda, özellikle 6. seviyeye gelip herkesin ulti’si sayesinde cesaret kazandığı anlarda dikkatli kullanılması gerekir. Çünkü Mundo bu özelliği etkileştirebilmek için canının %20’sini feda eder. O yüzden canınızın çok az kaldığı durumlarda Sadizm’i kullanmak rakibe “gel beni öldür” demek gibidir. Özellikle düşmanınız cebinde Tutuştur saklıyorsa Mikroplu Satır ile gücünü iyice düşürmeden saldırmayı denemeyin bile.

Eğer hasar üzerine kurulu bir Mundo oynuyorsanız Tutuştur büyük bir baş belası olacağı için Civalı Kuşak üzerinizdeki sihirdar büyülerini kaldırmakta faydalı olacaktır. Alevli Istırap’ı açıp düşman takımın ortasına dalacağınızı düşünürseniz Cehennem Asası hem sizin hem de takımızın vereceği hasarı artıracaktır. Cehennem Asası ve Alevli Istırap iyi bir kombodur. Ben genellikle ilk olarak Warmog çıkarım. İkinci Warmog yerine ise Rylai’nin Kristal Asası’nı almayı tercih ederim. Bu asa da bana gerekli canı vermesinin yanı sıra yetenek gücümü artırır ve Alevli Istırap ile kombo oluşturarak yavaşlatma süremi artırır. Ruh Gömleği ise Sadizm ile birleştiğinden ve can yenileme hızınızı artırdığından kesinlikle almanız gereken eşyalar arasında. Unutmayın, Dr. Mundo’nun gerçekten tehlikeli olmasını istiyorsanız onu hasar verecek bir şekilde yoğurmalısınız.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

Dr. Mundo, Mikroplu Satır’a bağımlı bir karakter. Karşısına onu uzaktan rahatsız edecek bir şampiyon geldiği zaman etkisi bir nebze azalır. Üstünlük kurmak için çok yakınına girmeniz gerekir ki bazı karakterler o durumda sorun yaratabilir.

Jayce: Jayce kimi huzursuz etmez ki? Her Jayce öncelikle birkaç isabetli Şok Patlaması ile rakibi yumuşatarak Gürleyen Darbe ile başlatacağı bitirici vuruşa hazırlanır. Sürekli hareket halinde olarak Jayce’in Şok Patlamalarından kaçıp manasını azaltmaya çalışabilirsiniz. Manası azaldıktan sonra yakın dövüş dâhil olmak üzere saldırıya geçebilirsiniz. İlk alacağınız eşyalar mutlaka zırh üzerine olmalı.

Garen: Karşınıza Garen geldiğinde yakın dövüşe girerek üstünlük kurmaya çalışmayın, her halükarda sizi alacaktır. 6. seviye olduktan sonra kendinize güvenerek saldırabilirsiniz ama Garen’in ulti’sinin ağır hasarını hesaba katarak ulti’nizi biraz erken açın. Ayrıca üzerinde Tutuştur var mı yok mu mutlaka bakın. Bana sorarsanız ona hiç sataşmadan tatlı tatlı minyon hasadınıza bakın derim. Ormancı gelirse ve şartlar uygun olursa, yardırabilirsiniz.

Yorick: Dr. Mundo aldıysanız belaların en büyüğü Yorick’tir. Zırh ile başlayıp ondan alacağınız kaçınılmaz hasarı minimuma indirmeye çalışın. Canınız azaldıkça can iksirlerini fondip yapın gitsin. Yorick’in yetenekleri çok mana yer, dolayısıyla zırhınız ve can iksirleriniz ile biraz dayanabilirseniz saldırıya geçebilirsiniz. Onun da sizin gibi çok dayanıklı bir karakter olduğunu unutmayın.

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 01:50
Ölümsüzlüğü ile ünlü ve e skilli çok fazla ad verdigi icin çok güçlü bir şampiyondur.