alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
245
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Ezreal
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:57

Hareketli bir saldırı gücü taşıyıcısı olan maceraperest şampiyonumuz Ezreal şüphesiz ki League of Legends’ın en gözde üyelerinden. Özellikle Pulsefire temalı özel görüntüsü oyuna eklendikten sonra Ezreal içermeyen bir maç görmek neredeyse imkânsız oldu. Hal böyleyken bu şampiyonu oynamak içinizden gelmiyorsa bile en azından kendisine karşı savunma yapabilmek için taktiklerini bilmeniz şart.

MİNYONLARIN SEVGİLİSİ OLUN

Genelde alt koridorda yanında bir destek karakteri bulundurarak oynayan Ezreal, aynı zamanda yetenek gücünü de değerlendirebilen taktiksel bir şampiyon. Yanında Bitkinlik sihirdar büyüsü olan herhangi bir destek şampiyonuyla iyi geçinebilen Ezreal’ın öncelikli amacı bir an önce kendini geliştirmek. Tıpkı diğer saldırı gücü taşıyıcılarında olduğu gibi Ezreal’ın de hızlıca gelişmesi için olabildiğince minyon son vuruşuna sahip olması gerekiyor.

Bu evrede başınıza gelebilecek en kötü senaryo, karşı takımın ormancısı tarafından erkenden pusuya düşürülüp öldürülmeniz. Gelişimini düzgün tamamlayamamış bir Ezreal muhtemelen art arda öldürülecek ve kendi takımını taşıması gerekirken karşı takımı güçlendirecektir. Bunu engellemek için ya yanınızdaki destek karakteri ya da siz stratejik noktalara görüş totemi kondurmalısınız. Böylelikle gelen saldırıları önceden görüp geri çekilebilir ya da bu durumu kendi lehinize çevirerek orta koridor şampiyonunuzu veya ormancınızı saldırganın üzerine yönlendirip beklenmeyen bir şekilde savaştan galip çıkabilirsiniz.

NE, NEREDE, NE ZAMAN

Ezreal tüm büyüleri neredeyse birbirinden bağımsız bir karakter. Diğer şampiyonların kalıplaşmış komboları olmasına rağmen sizin her an kullanmanız gereken büyü farklılık gösterebilir. Gel gelelim Büyü Gücü Yükselişi adındaki pasif yeteneğiniz sayesinde hepsini gerekli/gereksiz kullandığınızda yanınıza kâr kalması mümkün. Bu pasif sayesinde düşmana isabet ettirdiğiniz tüm yetenekler saldırı hızınızı %10 artırıyor. En fazla beş defa üst üste binebilen bu pasif özellik sayesinde özellikle oyunun sonlarında basit saldırınızı kullanarak dahi birkaç saniyede koskocaman canları yerle bir etmeniz mümkün.

Ezreal’ın Q yeteneği olan Gizemli Atış’ın hem menzili yüksek, hem bekleme süresi düşük, hem de çeşitli eşyalardan kazandığınız yavaşlatma etkisini iletiyor. Oyundaki öncelikli yeteneğiniz bu dolayısıyla. Sık sık kullanmalı, en azından dörtte üçünü isabet ettirmelisiniz. Gerektiğinde çalıları kontrol etmek için de bu yeteneği kullanabilirsiniz.

Gizemli Atış önüne çıkan ilk şeye çarparken, E yeteneğiniz olan Özüt Akışı minyonların içinden geçip ardındaki düşmanlara hasar verebiliyor. Fakat bu yeteneğinizi daha çok kendi dostlarınız üzerinde kullanarak saldırı hızlarını artırmaya çalışacaksınız. Örneğin bir kuleyi indirmeye çalışırken gayet faydalı olacaktır.

Sihir Geçişi, düşmanla aranızdaki mesafeyi korumak adına çok önemli. Bu yeteneği kaçmakta olan bir düşmanı yakalamak için tercihen pek kullanmayın. Gerektiğinde onunla aynı Sıçra sihirdar büyüsünde olduğu gibi duvarların ötesine atlayabilir, daha da önemlisi, Blitzcrank’in Roket El’i gibi yakalandınız mı işinizi bitirecek yeteneklerden kaçabilirsiniz.

Ateşlendiğinde belirlediğiniz yöne doğru tüm harita boyunca yol alan İsabet Dalgası, üzerinden geçtiği düşmanların canını fazlasıyla yakabiliyor. Bu da merkez üsse dönmeye çalışan canı az şampiyonları sizin için çantada keklik yaparak, hiç beklenmeyen bir anda takımınıza puan kazandırmanızı sağlıyor. Ama siz siz olun, İsabet Dalgası’nı az sağlıkla kaçan olursa diye saklamak yerine onunla mümkün olduğunca çok sayıda düşmana hasar vermeye bakın. Tek bir noktaya toplanmış ya da çizgi halinde dizilmiş düşmanlara topluca hasar verebilirsiniz. Ayrıca düşmandan golem, Ejderha ve Baron çalmak ya da haritanın bir diğer ucunda biriken minyon dalgasını temizlemek için de kullanabilirsiniz, aklınızda olsun.

TEMKİN, ÖNEMLİDİR

Bir saldırı gücü taşıyıcısı olarak yanınızdaki ve karşınızdaki destek şampiyonunun çok büyük önemi var. Ama eğer sadece rakip saldırı gücü taşıyıcılarıyla bir karşılaştırma yapacak olursak, dikkat etmeniz gereken en önemli iki özellik menzil ve hasar gücü.

Örneğin oyundaki en uzun menzile sahip şampiyon olan Caitlyn’e karşı sıkıntı yaşayabilirsiniz, çünkü sizin ona dokunamadığınız bir mesafeden o size saldırabilir. Ayrıca sizin Gizemli Atış’ınızın aksine onun Piltover Silahı minyonlara takılmaz, ardındakilere de hasar verir. Bu durumda yapmanız gereken şey açıkta gördüğünüz an Gizemli Atış’ı isabet ettirmek ve Piltover Silahı’nın bir saniyelik ön animasyonunu fark edince konumunuzu ona göre ayarlayıp hasar almamak.

Bazı şampiyonlar var ki eşit şartlarda düelloya girdiğinizde kazanmanız mümkün değil. Draven ve Miss Fortune bu şampiyonlardan ikisi. Özellikle Draven’ın oyunun başlarındaki hasar gücü çok yüksek; bir iki kez yakalandınız mı ölmeseniz bile sizi merkeze dönmeye zorlayacaktır. Sürekli uzaktan saldırmalı, üstünlük elde etmek için dönen baltalarının ineceği yöne doğru atışlar yapmalısınız. Miss Fortune da size sizin ona verdiğinizden daha çok hasar verebilir. Eğer destek şampiyonları bakımından da dezavantajlı durumdaysanız Miss Fortune’a hasar vermekle uğraşmayıp uzak mesafeden mümkün olduğunca çok minyon öldürmeye odaklanabilirsiniz. Unutmayın ki bir saldırı gücü taşıyıcısı olarak ne kadar çok minyon öldürürseniz o kadar hızlı gelişirsiniz ve karşınızda kim olursa olsun, diğer eşyalarınız eşitken örneğin sizin elinizde fazladan bir A.M.K. Kılıcı varsa farkını çok rahat hissedersiniz. Kolay gelsin!

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:35

Ap Ezreal Hala Çok Güçlü

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 01:51
Ap ezreal daha iyi bence.