alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
210
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Jax
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:51

Adalet Meydanları’nın gizemli ve ölümcül şampiyonu Jax’ın kimliği ve nereden geldiği hâlâ tam olarak bilinmese de, zaferleri ve başarıları dillerden düşmüyor. Jax’ın düşmanlarını öldürmek için kullandığı ölümcül silahı ise sadece pirinçten yapılmış bir sokak lambası. :)

Efsaneler Ligi’nde savaşan bütün şampiyonlar, doğru taktik ve takım uyumuyla tehlikeli olabilecek şampiyonlar. Sanıyorum buna kimsenin itirazı olmaz ama Jax’da başka türlü bir şey var. Eğer dereceli bir oyuna giriyorsanız, karşı takım, Jax’ı gördüğü anda önlemini alıyor ama normal oyuna girerken, takımlar genelde hazırlıksız yakalanıyor. Saldırı gücü ağırlıklı bir takım ile Jax’ın karşısına çıkarsanız işiniz gerçekten çok zor.

Yazıya girişimden de görebileceğiniz gibi tarafsız bir yazı yazmayı bu sefer başaramayacağım; çünkü Jax gibi bi şampiyonu sevmemeyi başarmak inanın çok zor. Eğer bu şampiyonla henüz tanışmadıysanız, siz de yazının sonlarına doğru içinizde bir kıpırtı hissedebilirsiniz.

LAMBADAKİ CİN

Jax ile ilgili yorumlara ya da videolara baktığınızda, çoğu zaman birbirleriyle eşleşmeyen hatta bazen birbirine tamamen zıt oynanış videoları görebilirsiniz. Hangisi doğru diye merak ediyorsanız, muhtemelen hepsi doğru. Jax gerçekten farklı oynanış imkanları sunan bir şampiyon ve burada farklı oynanıştan kastım, koridor değil. Jax’ın yetenekleri, hem saldırı gücünden hem de yetenek gücünden besleniyor. Bunun üzerine bir de kendini koruyabilme yetenekleri işin içine girince, pirinçten yapılmış lambamızdan Jax çıkıyor.

Jax’ın Karşı Saldırı yeteneği, iki saniyeye kadar gelen bütün fiziksel saldırıları engelleyebildiği için ben üst koridorda ya da ormanda oynamanızı tavsiye ederim. Normal şartlarda üst koridorda karşınıza gelecek şampiyon, çok büyük ihtimalle bir saldırı gücü şampiyonu olacağı için, Jax karşısında yaşayacağı dezavantajı, lehinize kullanabilirsiniz. Özellikle oyunun başında karşınızdaki şampiyon üzerinde baskı kurup son vuruşları yapmasına engel olursanız, rakibinizin sonradan size karşı durumu toparlamasını iyice zorlaştırmış olursunuz. Bunu yaparken öncelikle Karşı Saldırı yeteneğini kullanır ve minyonların arasına girerseniz, hem size fiziksel saldırı yapan rakibinizden hasar almaz hem de gelen saldırıların bir kısmını etrafınızdaki minyonlara ve şampiyonlara geri püskürterek, hasar almalarına ve sersemlemelerine neden olursunuz. Bu saldırılarınızı Güçlendir ile desteklemek isterseniz, normal saldırıyla rakibe hasar verir vermez hızlıca Güçlendir’i kullanın. Eğer karşınızda bir yetenek gücü şampiyonu yoksa, bu tacizlerden bayağı canı yanacak ve size de pek fazla hasar veremeyecektir. 3. seviyeye ulaşmanız ile artık Güçlendir ve Sıçrama Saldırısı’nı da kullanabileceğiniz için gireceğiniz ilk savaşınızı kazanmanızın çok zor olmayacağını düşünüyorum. Tabii ki burada rakibinize ne kadar baskı kurduğunuz ve doğru zamanlamayı yakalayıp yakalayamadığınız çok önemli.

Oyunun başlarında sahip olduğu koridor avantajını eğer doğru kullanabilirse, Jax’ın neredeyse tek başına bile oyun kazandırdığına çok defa tanık oldum. Ama madalyonun bir de öbür yüzü var. Jax’ın bu durumunu bilen oyuncular daha dikkatli davranıyor ve üstünlük kuramasalar bile Jax’ın gelişimini engellemeye çalışıyorlar. Tabii ki güzel bir takım oyunu sergilenebildiğinde Jax’ın tek başına yapacak fazla bir şeyi kalmıyor. O yüzden mümkün olduğu kadar ipleri elinizde tutmaya çalışın. Kendi koridorunuzdaki hakimiyeti sağlar ve 10. seviyeye ulaşmadan, karşı takımın kulesini yıkabilirseniz, koridorunuzdan ayrılıp diğer takım arkadaşlarınıza yardım edebilir ve rakip şampiyonlara pusu kurabilirsiniz. Teke tek gireceğiniz savaşlarda, yetenek gücü ile hasar vermeyen rakipleriniz genelde sizden kaçmaya ya da sizi takım savaşına çekmeye çalışacaktır. Bu noktada rakibinizin kaçmasını engellemek için yapabileceğiniz tek şey, Karşı Saldırı’yı kullanmak ve bu sayede rakibinizi sersemletip, kaçmasını engellemek. Tabii bu saldırılar sırasında doğru kombinasyon çok önemli. Eğer rakibiniz ile aranızda mesafe varsa ve Sıçrama Saldırısı’nı kullanacaksanız, öncelikle Güçlendir’i kullanın ve rakibinizin üzerine öyle sıçrayın. Sonrasında rakibiniz de size saldırmaya başlarsa ya da rakibinizin kaçacağını düşünüyorsanız Karşı Saldırı’yı kullanın ve rakibinizi sersemletin. Güçlendir’in bekleme süresi kısa olduğu için rakibiniz sersemlediğinde tekrar etkinleştirin ve rakibiniz hâlâ ölmediyse Tutuştur büyüsüyle son darbeyi vurun. Burada, Büyük Ustanın Kudreti yeteneğini rotasyonun içerisinde özellikle belirtmedim. Teke tek bir savaşa girerken, rakibinizin durumuna göre kullanmanız daha doğru olur ama eğer takım savaşına giriliyorsa, tabii ki öncelikli olarak bu yeteneği etkinleştirmeniz lazım.

MELEZİN GÜCÜ

Jax’ın yeteneklerini hem saldırı gücünden hem de yetenek gücünden aldığını söylemiştik. Tabii ki saf saldırı gücü ya da yetenek gücü de tercih edenler var ama ben daha agresif bir oyun sergilediğim için ve Güçlendir yeteneğini sık sık aktif ettiğim için melez bir eşya dizilişini tercih ettim ve bu sayede daha verimli sonuçlar aldığımı düşünüyorum. Ayrıca, saldırı gücü ve yetenek gücü değerleriniz, Büyük Ustanın Kudreti ile kazandığınız ek zırh ve büyü direncini de arttırdığı için, savaşlarda daha dayanıklı olmanızı da sağlıyor.

Son olarak, eğer yazının başında belirttiğim kıpırtıyı hâlâ hissedemiyorsanız, Jax’ın kostümlerine bir göz atmayı deneyebilirsiniz. Bakalım Jaximus, sizin de gönlünüzü feth edebilecek mi?

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:37

Dereceli Takımda Tercih Etmelimiyim Sizce ?

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 01:52
Artık guinsoo ve silahlikılıç kasılınca çok güçlü bir şampiyon oluyor.