alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
195
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Karthus
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:50

Ölümün sizin safınızda olduğunu hayal edin... Herkesin hayatını ondan kaçmak üzerine kurduğu bir düzende, onun gelişinin sizin için büyük bir avantaj olduğunu bilmek eminim ki tüm rutininizi değiştirirdi. İşte böyle ilginç bir alışkanlığı olan bir şampiyonla karşı karşıyayız: Karthus, Ölümşakıyan!

Kürkçü dükkânı orta koridor olan bu karakter, bir yetenek gücü şampiyonu. Takım savaşlarında eğer doğru bir şekilde kullanılırsa tam bir terminatöre dönüşebilen bu şampiyon, düşük savunma değerlerine rağmen bazen düşmanları “acaba öldürmesem mi?” ikileminde bırakabiliyor.

ÖLÜM ESKİ BİR YALAN!

Karthus yetenek gücünden neredeyse birebir etkilenen bir şampiyon. Hal böyleyken savunmaya dayalı eşyalarınızı oyunun gidişatı ve karşı takımda bulunan şampiyonlara göre şekillendirirken, ana görevinizin yetenek gücünü olabildiğince artırmak olduğunu unutmayın. Yetenek gücünüz ve büyü nüfuzunuz ne kadar iyiyse, düşmanlarınız sizden o denli korkacaktır. Detayına birazdan gireceğiz.

Q tuşuyla kullanılan yeteneğiniz olan Hortlak Mayın’ı olabildiğince kule altında oynayarak minyonlara son vuruş yapmak için kullanmanız hem mana sorunu yaşamamanızı sağlayacak, hem de çok açılarak üst ve alt koridordan baskın yemenize engel olacaktır. Unutmayın, oyundaki en düşük savunma değerlerinden birine sahipsiniz. Ne kadar agresif olursanız olun, kendi güvenliğinizi de düşünün. Pasif yeteneğiniz olan Ölüm Tanımaz size her ne kadar ölümden sonra yedi saniye daha büyü kullanma izni verse de, birebir savaşlarda yanınızdan hemen kaçıp giden şampiyonlara karşı bu yeteneğiniz çok da işlevsel olmayacaktır. Bilinçli ölümlerinizi karambolün gırla gittiği takım savaşlarına saklayın. Doğru yerde ölüp Q yeteneğinizi art arda kullanmaya devam ederseniz bir saniyelik kısa bekleme süresi sebebiyle düşmanı gafil avlayacak, skorları patır patır toplayacaksınız.

Altıncı seviyeye kadar bu kule altında güvenlice minyon öldürme taktiğini sürdürmeye çalışın. Altıncı seviyede açılan yeteneğiniz Ağıt ise Karthus’u Karthus yapan yetenek, unutmayın! Ağıt’ı açtıktan sonra oyun stilinizi bulunduğunuz alanı savunmak/karşınızdaki şampiyonu vur-kaçlar ile güçsüz düşürmekten, harita takip etmeye çevirin. Ağıt, kullanıldıktan üç saniye sonra haritadaki tüm düşman şampiyonlara yetenek gücünüzü temel alan güçlü bir hasar verecektir. Düşmanların görüş alanınızda olmasına bile gerek yok! Haritanın neresinde olursa olsunlar bu hasarı alacakları için, savaşlardan düşük canla kurtulan düşman şampiyonları hiç zaman kaybetmeden haklamaya bakın. Artık bir gözünüz kendi bulunduğunuz bölgede iken bir gözünüz de haritada olmalı, sakın unutmayın!

Takım savaşlarında koşu yollarına Acı Duvarı attığınız düşmanları yavaşlatıp Çürüt ile canlarını azaltırken, savunma gücünüz az olduğu için düşmanlar size dönecektir. İşte tam bu noktada akıllıca bir hamle yapın ve Çürüt yeteneğiniz açıkken oracıkta can verip hemen ardından ölü halde Ağıt’ı kullanın. Zaten düşmanlar size odaklandığı sırada takım arkadaşlarınız tarafından saldırıya uğradığından kısa süre içerisinde çok can kaybetmiş olacak. Yeterince şanslıysanız böyle durumlarda beşte beş yapmanız bile olası!
Bugün YouTube gibi video sitelerinde Karthus videolarını izlerseniz, neredeyse hepsinin Ağıt üzerine çeşitli varyasyonlar denediğini görebilirsiniz. Ulti’niz çok değerli, akıllıca kullanın.

ASAYA UZANAN ELLER KIRILSIN!

Dev hizmet; başlığı belli bir ritim içinde okursanız, doğalgaz zammı için protesto yapıyor gibi hissedebilirsiniz... Şimdi geçelim konumuza. Hatırlarsanız biz ölüm şakıyandık, ama bazen bu şakıma durumu kendi ölümlerimiz için de olabilir ki işte o zaman durum vahim. Orta koridorun demirbaş üyelerinden biri olan Karthus’un baş düşmanları da yine orta koridorcular elbet. Ama bazı “büyükbaş” durumları da yok değil hani. Karthus’un başa çıkmakta zorlandığı şampiyonların başında yüksek mesafeden hasar verebilen, sizi susturabilen, ya da aniden yanınızda bitip tekrar kolayca kaçabilen şampiyonlar geliyor. Talon, Akali, Katarina, LeBlanc... Bu şampiyonlar Karthus’un zaten az olan canını birkaç saniye içerisinde harcayabiliyor, bir de yüzsüzlük edip hiçbir şey olmamış gibi anında kaçabiliyor!

Talon karşısında yapmanız gereken, ne yapıp ne edip o W yeteneğini yememek! Özellikle o yetenekten sıyrıldıktan sonra E yeteneği ile üzerinize atlamış Talon’u duvar örerek yavaşlatırsanız, çok muhtemelen kulenizin de yardımıyla kendisini birkaç saniye içerisinde alaşağı etmiş olacaksınız. Gelelim bir diğer örnek olan Akali’ye. Aslında mantık aynı: Düşmanın vur-kaç yeteneğini bir şekilde engelle, zıpladığında yavaşlat, ölmese de canının azalmasını sağla. Ağıt ne güne duruyor! Karthus’un bir güzel tarafı da, baskına gelen düşmanınızı az canla kaçırsanız bile, eğer şanssız değilseniz kaçmaya çalışırken büyük bir psikolojik baskı altında göstere göstere öldürmek. Ama durum Akali’ye gelince işlerin biraz karıştığı bir nokta var. Akali menzilli atışını size isabet ettirdiğinde, animasyon tamamlanana kadar kaçmanız olası değil. Bunun için ise kule ile yakınlığınızı iyi koruyarak olası devam saldırılarına karşı, durumu lehine çevirmeniz için hızlı davranmanız gerekiyor.

Yalnız bir şampiyon var ki Karthus’un doğal ilacı gibi: Soraka. Etkisi, Karthus’unkinin tam tersi olan Dilek yeteneği haritadaki tüm dost şampiyonları iyileştirebiliyor. Benzer şekilde Banshee’nin Duvağı ve Zhonya’nın Kumsaati gibi eşyalar ile Fizz, Kayle, Nocturne ve Sivir gibi bazı şampiyonların doğru zamanlamayla kullanılan yetenekleri, Ağıt’ınızı etkisiz kılacaktır. Dolayısıyla eğer karşı takımda bu şampiyonlar varsa Ağıt’ı kullanmadan önce hesabınızı kitabınızı iyi yapın ki onu boşa harcamış olmayın.

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:40

Karthus Oynaması Çok Eğlenceli Ama Ben Isınamadım Nedense