alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
245
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Kog'Maw
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:48

Nedendir bilinmez, Kog’Maw onu ilk gördüğüm günden beri bana sürekli Kurabiye Canavarı’nı anımsatır. Aralarındaki tek fark, Kog’Maw için ne yediğinin pek bir önemi olmaması. Karşısına çıkan her şeyi büyük bir iştahla midesine indiren küçük dostumuz, lezzetli şampiyonların tadına bakmak için uzun süredir Adalet Meydanları’nda korku salıyor.

ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN!

Aslında Kog’Maw inanılmaz rahatsız edici bir şampiyon, en azından rakipleriniz için. Kog’Maw’ın yetenekleri, koridorunuzda savaşırken sizin sadece canavarları kolay öldürmenizi sağlamıyor, aynı zamanda rakiplerinizi de sürekli taciz etmenize izin veriyor. Kog’Maw oyunun sonunda öyle bir hal alıyor ki karşı takımın en dayanıklı şampiyonları bile karşınızda direnemiyor. Biyo-Büyü Salvosu yeteneğiniz ile hem düşmanlarınıza karşı daha uzun menzilli saldırılar geliştirebiliyor hem de rakip şampiyonlara azami can değerleri üzerinden fazladan büyü hasarı verebiliyorsunuz. Özellikle karşınızda can değerine yönelik eşya toplayan şampiyonlar varsa, sizden nefret edeceklerinden emin olabilirsiniz. Tabii ki bu kadar tehlikeli bir şampiyon olmanız, rakiplerinizin sizi görür görmez kırmızı alarm vermesine neden olacaktır. Bu noktada takım arkadaşlarınızın sizi koruması ve güvenli mesafelerden saldırılar yapmanız çok önemli; çünkü Kog’Maw, ne yazık ki savaşlardan kaçış konusunda oldukça zayıf. Hiçlikten Sızan yeteneğiniz ile istediğiniz bir yöne salyalarınızı akıtarak rakiplerinizi yavaşlatabilirsiniz, ancak bu sadece rakipleriniz size saldırmadan önce ya da aranıza belli bir mesafe koymayı başarabilirseniz işe yarayacaktır. Bunun dışında, rakipleriniz sizi yakaladığında tek çareniz Sıçra büyüsü ile alandan uzaklaşmak. Bu büyüyü kullanma şekliniz de sizin oyun içerisindeki tecrübelerinizle zamanla artacaktır. Mesela karşınızda Lee Sin varken, Lee Sin sizi işaretlediği an Sıçra büyüsünü kullanırsanız hata yapmış olursunuz. Öncelikle Lee Sin’in size doğru atlamasını beklemeli ve yeteneğini kullandıktan sonra Sıçra ile uzaklaşmalısınız.

Daha önce de belirttiğim gibi, takım savaşlarında karşı takımın odağı haline geleceksiniz ve ne yazık ki kaçış mekanizmalarınız oldukça sınırlı. Bu durumda iyi pozisyon alabilir ve takım arkadaşlarınız da sizi koruyabilirse ne mutlu size ama bir de kötü senaryoyu düşünmek lazım. Burada da devreye Kog’Maw’ın pasif yeteneği giriyor. Çok çetrefilli bir takım savaşının ardından herkesin canları iyice azaldığı sırada, rakipleriniz zar zor sizi öldürüp savaşı galip bitirdikleri için sevinmeye başlarken, Kog’Maw onlara son şakasını yapmak için ölmeden önce hedef alınamaz hale geliyor ve 4 saniye sonra patlayarak rakiplerine gerçek hasar veriyor. Sizin bu durumunuzu, savaşın da getirmiş olduğu heyecan ile unutan rakipleriniz, çoğu zaman bu son saldırıdan kaçmakta başarılı olamıyorlar. Tabii aynısı sizin için de geçerli, savaş sırasında ölseniz bile son bir şansınız olduğunu unutmamalı ve ölüm anında rakiplerinizi kovalayıp, bu son şansı iyi değerlendirmelisiniz. Burada ufak bir istisnayı da belirtmek istiyorum. Öldüğünüz sırada etrafınızda devam eden bir savaş yoksa ya da rakiplerinize vereceğiniz hasarın onları öldüreceğini düşünmüyorsanız, etrafınızdaki minyonların arasında patlamayı deneyin. Böylece bir miktar fazladan altın elde edebilirsiniz.

KİMSE GÜVENDE DEĞİL!

Oyun sırasında kendini en güvende hisseden şampiyonlar daima tank diye tabir ettiğimiz, dayanıklı şampiyonlar olmuştur. Kog’Maw’ın Biyo-Büyü Salvosu ile rakiplerinin azami can değeri üzerinden, yüzdelik büyü hasarı verebildiğini zaten söylemiştik ama geçen sezonda oyuna eklenen bazı eşyalar, işlerin biraz daha ilginç ve sizin için güzel bir hale gelmesini sağlıyor. Runaan’ın Kasırgası, size hem yüksek miktarda saldırı hızı hem de aynı anda fazladan iki hedefe daha saldırma imkânı veriyor. İşin güzel tarafı ise bu eşyanın Biyo-Büyü Salvosu ile birlikte çalışabilmesi. Bu sayede etrafınızdaki üç şampiyona aynı anda azami can değerleri üzerinden, yüzdelik büyü hasarı verebilirsiniz.

Kog’Maw’ın yeteneklerinden de anlayabileceğiniz gibi hasar verme miktarı oyunun ilerleyen kısımlarında ciddi boyutlara ulaşıyor. Bu durum aslında istediğimiz bir şey olsa da oyunun ilk safhalarında koridorunuzda savaşırken size bir dezavantaj sağlıyor. Burada avantajı elinize almak yine sizin elinizde. Biyo-Büyü Salvosu ile rakiplerinize size ulaşamayacakları mesafeden saldırılar yaparak rahatsız edebilir ya da Canlı Havan ile çok uzak mesafelerden taciz edebilirsiniz. Canlı Havan’ı kullanırken mana kullanımına dikkat etmekte yarar var. Peş peşe kullanmanız, rakibi fazlasıyla rahatsız etse de mana kullanımınız her defasında katlanacağı için manasız kalmanıza neden olacaktır. Eğer ilk kullanımınız üzerinden 6 saniye geçmesini iyi takip edebilirseniz, hem rakiplerinizi taciz edebilir hem de mananızı idareli kullanabilirsiniz.

Kog’Maw, çoğu saldırı gücü taşıyıcısının aksine, Canlı Havan yeteneği ile çoğu gizlenme noktasını önceden kontrol edebilir. Bu özellik, özellikle bir pusu olduğundan şüphelendiğiniz zamanlarda fazlasıyla işinize yarayacaktır ama yine de bu yeteneğin çok kısıtlı bir alanı gösterdiğini unutmamanız lazım.

Alt koridorda Kog’Maw ile oynamak ve rakiplerinizi çıldırtmak çok eğlenceli olsa da pek kolay olmadığını söylemeliyim. Yeteneklerine alışmanız ve iyi sonuç almanız için bolca pratik yapmanız gerekiyor. Son olarak, Kog’Maw’ı sevimli bulup sevmek isterseniz, lakabının “Cehennemin Dişleri” olduğunu hatırlatmakta fayda var :)

Cevap bulunamadı.