alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
150
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Leona
Sergen B.
12 Haziran 2015 17:09

Seher Işığı

YAZANNuretanNurettin Tan

 

PAYLAŞ

 

TWEET

Parlayan zırhların içinde gün doğumu kadar güzel ve görkemli bir şampiyon Leona. Dayanıklı, saldırgan, oyundan düşürücü ve koruyucu... Aradığınız çoğu özellik tek bir şampiyonda vücut bulmuş diyebilirim.

REKLAM

Leona, tank ya da destek/tank şeklinde alt koridorda oynatılan bir karakter. Koridor aşaması bittikten sonra rahatlıkla takıma liderlik edip takım savaşlarını başlatabilir. Ufuk Kılıcı sayesinde hiç beklenmedik saldırılar yapabildiğinden koridor aşamasında takım arkadaşı ile uyum içinde olması gerekir.

“ÖNCE BENİ GEÇMELERİ LAZIM!”

Yukarıdaki söz Leona’ya ait ve karakterin yapısını harika şekilde açıklıyor. Tanklar doğası gereği geçilmesi zor şampiyonlardır fakat Leona’nın alan kontrol yeteneklerinin fazlalığı onu diğer tanklardan daha baş belası yapıyor. Leona’yı koridor ve takım savaşları diye ayrı ayrı incelememiz gerekli.

Alt koridorda destek rolünde oynarken ilk Şafak Kalkanı ile başlayın. Olur da daha minyonlar gelmeden şamata çıkarsa, fazladan bir sersemletme hayat kurtarabilir ya da düşmanın hayatını söndürebilir. Oyunun başında çalıya girin ve ikinci seviyeye kadar bekleyin. Eğer takım arkadaşınız ile anlaşırsanız ikinci seviyede Ufuk Kılıcı’nı alarak erkenden saldırgan oynamaya başlayabilirsiniz. Hemen çalıya girmenizin sebebi rakibe her an Ufuk Kılıcı ile saldırıya uğrama rahatsızlığını vermek içindir. Çalı üstünlüğünü vermemeye çalışın.

Ufuk Kılıcı’nın eşsiz özelliği bir minyona takılmaz (Blitzcrank, Thresh ve Nautilus’un aksine), ulaştığı son noktadaki şampiyona Leona’yı çeker. Yol üzerindeyken Şafak Kalkanı’nı rakibe patlatarak sersemlemesini sağlarsınız. Bazı oyuncular atlamadan evvel Tutulma özelliğini açar, bunu yapmayın. Çünkü bu şekilde rakibin üzerine atlayacağınıza dair sinyal vermiş olursunuz. Tutulma az hasar verir, asıl amacı zırh ve büyü direnci vermesidir, dolayısıyla sonradan açmanızda sakınca yok.

Altıncı seviyede Leona’nın aldığı Güneş Patlaması bence tanklar arasında oyunun en iyi yeteneklerinden biridir. Gayet geniş bir alan, bir hayli uzak bir mesafeden çok kısa bir gecikmeyle güneş ışınına boğulur. Birden fazla rakibi yavaşlatabildiğiniz için kaçan rakiplere sallamakta çekinmeyin. Patlamanın merkezinde kalanların sersemlemesi ise ayrıca etkilidir.

Güneş Patlaması özellikle takım savaşlarını başlatmak için çok iyi bir yetenektir. Ele avuca sığmayan Ahri gibi şampiyonları ya da taşıyıcıları bu şekilde sersemletip, takımınızın savaşçılarının onları yakalamasını kolaylaştırabilirsiniz. Aynı şekilde Güneş Patlaması işler kötü gittiğinde kaçmak için de kullanılabilen çok amaçlı harika bir özelliktir.

Leona’nın üç tane oyundan düşürücü yeteneği var. Yazının başından beri Leona şöyle eşsiz, böyle güzel dememin nedeni bu, hedeflediği kişiyi oyundan anında düşürüyor. Fakat Leona hasar verebilen bir karakter değil, yetenekleri yetenek gücü tabanlı olduğundan melez bir tank çıkılması da zor. O yüzden birine saldırırsa arkasında mutlaka hasar yardımı ile onu destekleyecek takım arkadaşı olmalı. Yeteneklerini takım savaşlarında ya da koridorda langır lungur fırlatmayın. Kimin neye ihtiyacı varsa yeteneklerinizi onlar için saklayın, çünkü bekleme süreleri gayet uzun. Lakin Güneş Patlaması’nın bekleme süresi diğer tank ulti’lerine göre azdır, kullanmaktan çekinmeyin.

“ONLARIN SAFLARINI KIRACAĞIM!”

Leona safları kırmakla kalmaz, darmadağın edebilir. Leona pasif yeteneğiyle hasar verdiği rakipleri gün ışığı ile işaretler. Böylece takım arkadaşlarınız bu hedeflere fazladan hasar verebilirler. Koridorda oynarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, iyileştirme yeteneği olmayan bir destek şampiyonu oynattığınızdır. Yanlış bir Ufuk Kılıcı kullanımından sonra yenilen ağır bir dayak, koridorda evcilleşmenize neden olur. O yüzden saldırmadan önce kesinlikle takım arkadaşınız ile anlaşın.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

Leona’nın antisi şudur diyemiyorum, çünkü dikkatli oynandığında bana kalırsa antisi olmayan bir karakter. Sadece biraz zorlandığı şampiyonlar var onlar için de şunları yapabilirsiniz.

Lulu: Ona kesinlikle çalı avantajını vermeyin. Çalıya hâkim olursa totem koyup onu gördüğünüzü belli edin, böylece taşıyıcınız Lulu’yu geri gitmeye zorlayabilir. 6. seviyeye ulaşana kadar defansif oynayın, bırakın karşı taraf size üstünlük kurduğunu düşünsün. 6 olduktan sonra kendilerine olan özgüvenlerini kendinize silah yapıp Güneş Patlaması ile taşıyıcıya saldırdıktan sonra Ufuk Kılıcı ve Şafak Kalkanı ile kaçışını sıfıra indirin. Böyle bir hasar ve sersemletmeden Lulu bile taşıyıcısını kurtaramaz. Kilit nokta 6 olmayı beklemek.

Ezreal: Karşınızda Ezreal varsa sersemletmelerinizden ışınlanarak kaçabilir. Uzun mesafeli saldırısı ile de sizi sürekli rahatsız edebilir. O yüzden çalıda kalmaya özen gösterin. Önce taşıyıcınızın karşı takımın desteğini yumuşatmasını bekleyin, biraz geriye çekildikten sonra önce destek şampiyonunu alın. Ezreal’i ilk hedef yapmak istiyorsanız 6 olmayı bekleyin. Çünkü Şafak Kalkanı’ndan ışınlanarak kaçacağı için zıpladığı noktaya Güneş Patlaması atabilirsiniz. Kaçmasını engellemek için koridoru iyice kendinize çekin.

Alistar: Muhtemelen taşıyıcısının sürekli önünde duracaktır ve ona atlamanız halinde sizi geriye itecektir. Koridoru biraz ortada tutarak taşıyıcıya ilk saldırıyı siz yaparsanız Alistar sizi geriye itmeye çalışacaktır ve taşıyıcınız arkanızda rahatlıkla hasar verebilecektir. Ama ilk saldırıyı Alistar’ın yapmamasına özen gösterin.

Cevap bulunamadı.