alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
189
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Lissandra
Sergen B.
26 Ekim 2015 13:41

Lissandra orta koridorun en eğlenceli şampiyonlarından biri ve ben şimdi onu size anlatma şerefine erişiyorum. Durmak bilmeyen büyüleri, rakiplerini yerine mıhlaması ve kısmen ölümsüzlüğü ile Lissandra’nın, yetenek gücü taşıyıcıları dünyasında kendine has bir yeri var. Kaçak dövüşmeyi seviyor, ölmek istemiyorsanız eğer, bu şampiyon sizin için biçilmiş kaftan. Lissandra ile kaçmak diğer çoğu şampiyona göre daha kolay. Bunun yanı sıra yüksek bir hasar yüzdesi var. Şimdi, Lissandra ile ne yapılması gerektiğini size anlatmaya başlıyorum. 

ORTA KORİDORDAN GELEN SOĞUK HAVA DALGASI

Arkadaşlar, öncelikle bilmeniz gereken şey şu ki orta koridorda üstünlük etmek kolay bir meziyet değildir. Bu yazıyı okurken şimdiden şampiyon ile uygulayacağınız taktikleri düşünmeye başlayın. Öncelikle, pasif yeteneğiniz sayesinde on sekiz saniyede bir, büyülerinizden birini mana bedeli olmadan bedava kullanabilirsiniz! Bunu düşünerek oyuna adım atmak en mantıklısı, ardından seçeceğiniz eşyaları ve rünleri iyi belirlemeniz gerekmekte. Yeteneklerinizin hepsi alan etkili, bu nedenle karşınızdaki şampiyonları rahatsız etmek ve minyon öldürmek için yetenek gücü ve büyü nüfuzu epey önemli. Koridora geçtikten sonra artık sizin zamanınız başlıyor, karşınızdaki rakibe acı çektirmeye başlayabilirsiniz. Üçüncü seviyeye kadar biraz sabırlı davranmaya özen gösterin, hemen rakibinizin üstüne koşmayın. Sizi kendine çekmek ve orman oyuncusu ile tuzak kurmak isteyecektir, zira Lissandra gibi bir şampiyonun koridorda öne geçmesini kimse istemez. Bu tarz oyunlara gelmeyin. Üçüncü seviyeye geldiğinizde işleri lehinize çevirmeyi ihmal etmeyin. Q yeteneğinizle rakibinizi düzenli olarak dürtün, ama mananızı bitirmemeye özen gösterin. Pasif yeteneğiniz size bu konuda yardımcı olacak. E yeteneğinizin bekleme süresi uzundur, kullandıktan sonra uzun süre kaçış imkanından yoksun kalırsınız. Dolayısıyla bu yeteneği olası bir baskına karşı hazır bekletmek genellikle daha doğru bir tercihtir. Buzul Pençe’yi bir yöne doğru atıp kendiniz aksi yönde ilerleyerek rakiplerinizi şaşırtabilirsiniz, aklınızda olsun. Koridordaki rakibinizi yeterince rahatsız ettiyseniz fırsat kollayıp ani bir E-W-Q kombosu ile işini bitirebilirsiniz. Peki bu kombo nasıl çalışıyor? E yeteneğinizi rakibinizin arkasına geçme amaçlı kullanıp W ile onu olduğu yere mıhladıktan sonra Q yeteneğinizle daha fazla hasar veriyorsunuz. Çoğu orta koridor oyuncusu için geçerli olan bir durum, kendi koridorunuzdan fırsat bulup diğer koridorlara baskın düzenlemektir. Sizin diğer orta koridor oyuncularından bir artınız var, o da fazlasıyla mobilize bir şampiyon kullanıyor olmanız. Lissandra koridorlar arası baskın düzenlerken gerek ulti’si ile gerekse alan etkili yavaşlatma ve sersemletme etkileri ile fazlasıyla işlevsel. E yeteneğiniz ile örneğin alt koridora rahatlıkla baskın düzenleyebilir, karşı takımın saldırı gücü taşıyıcısına ulti’niz yahut W yeteneğiniz ile yapacağınız durdurma ile skor kazanabilirsiniz. Üst koridor için net olarak şunu paylaşabilirim sizinle: Takım arkadaşınız çok zorda değilse çok tercih edilir bir baskın değildir, zira üst koridor şampiyonları daha dayanıklıdır. Ancak üst koridorda karşı tarafın orman kısmındaki çalıdan kule altına doğru yapabileceğiniz bir baskın bu durumu lehinize çevirebilir (ancak oradan en az hasarla ve çabuk çıkmanız gerektiğini unutmayın). 

ÖLMEDEN MEZARA GİRMEK 

Takım savaşlarında Lissandra’nın işi bitmek bilmiyor. Lissandra, sadece yetenek gücü taşıyıcısı değil aynı zamanda takım savaşlarının bir numaralı adamı (daha doğrusu kadını) rolüne bürünebiliyor. İkilemde kalacağınız çok nokta olacak ve bunlardan biri de ulti’yi kimin üzerinde kullanacağınız. Takım savaşlarında bir seçenek en ortadaki düşman şampiyonu hedef alarak mümkün olduğunca çok kişiye hasar vermektir. Alternatif olarak Buzul Pençe ile rakip takımın ortasına girip onları Kırağı Çember ile yerine mıhlayabilir, ardından ulti’yi (Alt+R ile) kendi üzerinizde kullanabilirsiniz. Eğer Zhonya’nın Kumsaati’ni aldıysanız ulti’yi bir rakibe de atabilir, hasar almamak için Zhonya’yı etkinleştirirsiniz. Unutmayın ki doğru zamanda kendi üzerinizde kullanacağınız bir Donmuş Mezar hayatınızı kurtarabilir. Ashe, Caitlyn, Karthus gibi şampiyonların ulti’lerinden sizi koruyacaktır. Artık buzdolabının kapağını kapama vakti geldiği için sizinle son olarak şunları paylaşmak istiyorum: Lissandra komboları zor olan ve dikkat isteyen bir şampiyon. En başında deneyip beceremeyebilirsiniz, moralinizi bozmayın. Korkmadan devam edin ya da biraz bırakıp sindirmeyi deneyin, ardından kendinize güvendiğinizde tekrar deneyin :) 

lissandra

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 01:33
Oyun başlarında güçsüz olsada alan hasarlı yetenekleri sayesinde tf de yeterince iş yapabilen bir ap şampiyonudur.