alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
202
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Lucian
Sergen B.
26 Ekim 2015 13:45

League of Legends dünyasının kesinlikle Blade’i olan Lucian’ın hikâyesi fazlasıyla dramatik. Kendisi yaşayan ölülere karşı savaşıp aydınlığın gücünü temsil ederken, eşi Senna’nın ruhunu Thresh’in bir anda avlamasına talihsizce tanık oldu. Lucian eşinin silahını da alarak Gölge Adaları yaşayan ölülerden arındırıp hem intikam alıyor, hem de Senna’nın ruhunu huzura kavuşturmayı umut ediyor. Oynarken mutlaka Blade müzikleri dinlediğim bu şampiyonu şimdi bir saldırı gücü taşıyıcısı olarak incelemeye başlayalım. Bu kadar üzüntü, kasvet gerçekten aşık bir adama neler yaptırıyor, hep beraber görelim. 

TEMEL ÖZELLİKLER

Lucian’ın oynanış tarzı diğer saldırı gücü taşıyıcılarından biraz farklı. Yüksek hasar vermenin yolu aktif yeteneklerinizi art arda kullanıp pasif yeteneğinizin çift atış özelliğinden faydalanmaktan geçiyor. Işık Silahşoru adlı bu yetenek sayesinde Lucian bir yetenek kullandığında, sonraki normal saldırısında iki kez ateş ediyor. Dolayısıyla örneğin Q - çift vuruş - W - çift vuruş şeklinde bir kombo yaparak rakibiniz üstünde kısa süre içinde yüksek hasar bırakabiliyorsunuz. Lucian’ın eşya seçiminde de saldırı hızından ziyade saldırı gücüne öncelik vermesi gerekiyor. En etkili eşyalardan biri Üçlü Kuvvet, zira diğer getirilerinin yanında Büyülükılıç özelliği sayesinde Lucian’ın pasifinin etkisini artırıyor. Lucian için bir diğer çok faydalı eşya ise Kanasusamış. Eğer koridorda kalmakta güçlük çekiyorsanız, can çalmaya ihtiyacınız varsa ilk önce Üçlü Kuvvet yerine Kanasusamış almayı düşünebilirsiniz. Lucian’ı detaylıca anlatmaya geçmeden önce Lucian’ın yanında bulunması gereken destek şampiyonlarına bir bakacak olursak Braum, Leona, Nami ve (ironik bir biçimde) Thresh’i örnek verebiliriz. Destek şampiyonunu seçerken dikkat etmeniz gereken, sersemletme veya yavaşlatma etkisi olan agresif şampiyonlar olmalı. Lucian, yeteneklerinden dolayı koridorda çok fazla pasif oynanabilecek bir şampiyon değil. Bu sebeple dikkatli olmalısınız, iyi düşünmelisiniz, rakibinizi iyi tartmalısınız.

YETENEK KULLANIMI 

Oyunun hemen her aşamasında en çok kullanacağınız yetenek Q yeteneği olacak. Bir hat üzerindeki tüm düşmanlara hasar veren Işık Atışı’nı önünüzdeki bir minyon üzerinde kullanıp arkasındaki rakip şampiyona da hasar verebilirsiniz. Koridor aşamasında karşı tarafı bir numaralı rahatsız etme yöntemi bu. Yalnız bu yeteneğin bekleme süresi düşük olsa da mana gereksinimi fazla, dolayısıyla art arda kullanmaktan kaçının. W yeteneği olan İntikam Ateşi’nin hasar gücü düşüktür, dolayısıyla en son geliştireceğiniz yetenek de budur. Ancak menzili uzun olduğu ve patladığı yerde görüş sağladığı için örneğin çalıların içini kontrol etmekte kullanılabilir. Ayrıca işaretlenen rakiplere saldırdığınızda size artı hareket hızı kattığı için kaçarken veya kovalarken kullanmak çok faydalıdır. E yeteneğiniz Amansız Takip de diğer yetenekler gibi Lucian’ın pasif yeteneğini etkinleştirir. Fakat bu yeteneği genellikle kaçmanız gereken bir duruma saklamanız daha iyi olur. Kullandığınızda üzerinizdeki yavaşlatma etkilerini de siliyor, bunu aklınızdan çıkarmayın. Gelelim Lucian’ın ulti’sine. İnfaz’ın menzili ve toplam hasar gücü çok yüksek olsa da bütün atışları tutturmak zordur. Yeteneği kullanırken hareket edebilirsiniz ama ateş yönünü değiştiremezsiniz, dolayısıyla açısını ilk baştan iyi ayarlamanız gerekir. Az canla kaçmakta olan bir düşmanı öldürmenin yanı sıra İnfaz’ı kaçmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sizi kovalayan düşmana İntikam Ateşi atın, ardından İnfaz’ı ona yöneltip aksi yönde kaçın. İntikam Ateşi’yle işaretli bir rakibe saldırdığınız için kazandığınız artı hareket hızı kaçışınızı kolaylaştırır. Elbette aynı taktiği kovalarken de uygulayabilirsiniz. Son olarak, zor durumda kaldığınızda büyük bir minyon dalgasını temizlemek için de İnfaz kullanılabilir.

TAKIM SAVAŞLARI

Diğer nişancılar için geçerli olan kural Lucian için de geçerli. Takım savaşlarında ortaya dalmak yerine uzaktan hasar vermeli, mesafeyi korumalısınız. Eğer savunması zayıf bir rakip yakalarsanız önceden bahsettiğimiz komboyu uygulayarak maksimum hasar vermeye çalışın. Amansız Takip’i tercihen yaklaşmak için harcamayın, zor bir anınızda kullanmak üzere saklayın. Düşmanları toplu halde yakalarsanız İnfaz’ı açıp bolca hasar verebilirsiniz, zira tek bir hedefe göre tutturması daha kolay olacaktır. Ama mümkünse bütün hasarı düşman tankı üzerinde harcamayın. Lucian size takımınızı zafere taşımanızda çok yardım edecektir. Lucian ile oyunu taşırken mutlaka ana uygun bir müzik açmayı unutmayın zira hikâye olarak bu kadar güzel ve aksiyonu bol bir kahraman adalet meydanlarında epey az. Hele ki karşınızda Thresh varsa… Merminin fenere çarpma sesi... Anlayamazsınız... 

lucian

Sergen B.
26 Ekim 2015 14:39

Sağlam Bir Adc Blitzle Birlikte Koridorda Üstünlük Sağlıyabiliyor