alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
261
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Olaf
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:25

Olaf, kendilerini Başıbozuklar olarak adlandıran, Lokfar topraklarında benzerine az rastlanan güce ve acımasızlığa sahip savaşçıların arasında doğdu. Keskin baltası ve sert görüntüsüyle düşmanlarının kalbine korku salarken, uzak diyarları fethetmeye sefere çıktığı bir yolculuk sırasında geçirdiği bir kaza sonucu kendisini Demacia kıyılarında buldu. Açıkçası iyi ki de bulmuş diyoruz.

Olaf, çok zorlu bir oynanışa sahip olmamakla birlikte gayet eğlenceli bir karakter. Hem dayanıklı olması, hem de hasar yönünün kuvvetli olması, onu takım savaşlarının aranılan şampiyonu yapmaya yetiyor.

Olaf ile ormanda tecrübe kazanırken en büyük yardımcınız şüphesiz ki pasif yeteneğiniz olacak. Kaybettiğiniz can başına artan saldırı hızınızı Hırçın Saldırı ile birleştirdiğinizde, kaybettiğiniz canınızı hızlıca telafi edebiliyorsunuz. Böylece kendi bölgenize daha az dönerek, ormanda daha fazla tecrübe kazanıp, rakiplerinize göre avantaj sağlama şansınız oluyor.

Olaf ile ormanda ilk defa oynayacaksanız başlangıç olarak mavi güçlendiriciyi almanız gerekiyor. Hem bekleme sürelerimizin azalması, hem de hızlı mana dolumu ormandan canavarlarla savaşırken maksimum verimi almamızı sağlayacak. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa harita kontrolü. Bütün orman karakterleri için hayati önem taşıyan bu konu, Olaf için çok daha önemli çünkü Olaf’ın pasif yeteneğinden yararlanırken, can değeriniz düşecek. Bu durumda rakip takımın size kendi ormanınızda pusu kurması hoş olmayacaktır.

KORKUTAN HİDDET

Olaf gibi bir şampiyon doğru kullandığı zaman, rakipleri için son derece tehlikeli bir hale dönüşme potansiyeli taşıyor. Harita kontrolü size sadece kendinizi koruma şansı vermekle kalmıyor, ayrıca doğru zamanda doğru yerde olmanız açısından da fazlasıyla önemli. Olaf ile agresif bir oyun oynamanız, rakiplerinizin koridorlarda baskı kurmasını da engelleyecektir. Yine de oyunun başlarında, karşınızda sizi sersemletme yeteneğine sahip şampiyonlar varsa (Pantheon gibi), Ragnarok yeteneğiniz açılana kadar onlardan uzak durmaya çalışın. Oyunun başlarında dayanıklılığınız pek fazla olmayacağı için, birebir gireceğiniz bir savaş büyük olasılıkla rakibinizin galibiyetiyle sonuçlanacaktır.

Ragnarok yeteneğinizin aktif olmasıyla Olaf gerçek potansiyelini kullanabilecek hale geliyor. Doğru zamanda nehirden koşarak gelen bir Olaf, özellikle Ragnarok’u etkinleştirmişse durdurulması çok zor bir hal alıyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, rakiplerinizin koyduğu totemler. Tabii ki her zaman, hepsini takip etme şansınız yok ama olası noktalardan uzak durabilir ya da rakibiniz tam hamle yaptığı sırada saldırıya geçebilirsiniz. Bu sırada rakibiniz, dikkatini saldırdığı şampiyona ya da canavara verdiği için nispeten savunmasız kalacaktır. Böyle bir şansı yakaladığınızda yeteneklerinizi belli bir sırayla uygulamanız çok önemli. Bu noktada tercih etmeniz gereken sıralama şöyle: Eğer rakiplerinizde sizi yavaşlatabilecek ya da sersemletecek bir yetenek varsa, öncelikle Ragnarok’u açın. Sonra, Balta Fırlat ile düşmanlarınızı yavaşlatın ve Hırçın Saldırı’yı etkinleştirerek, yavaşlayan rakiplerinize saldırın. Eğer rakipleriniz size odaklanmadıysa, hâlâ yüksek can değerine sahip olmanız gerekiyor. Beklemeden, Pervasız Vuruş’u uygulayın ve kaybettiğiniz canı Hırçın Saldırı yardımıyla hızlıca telafi edin. Bu süre içerisinde eğer yerden baltanızı aldıysanız, Balta Fırlat ile tekrar baltanızı rakibinize fırlatabilir ve Hırçın Saldırı’nın saldırı gücünüzü artırması sayesinde rakibinize hem daha fazla hasar verebilir, hem de yavaşlatarak kaçmasını engelleyebilirsiniz.

BÜYÜK GÜÇ, BÜYÜK SORUMLULUK İSTER

Bu acımasız şampiyon ile oynamak ne kadar zevkli ve rakipleriniz için korku verici olsa da eğer canavarları hızlıca öldürmeyi ihmal eder ya da rakipleriniz karşısında geriye düşerseniz, telafi etmesi çok zor olabiliyor. Olaf hem dayanıklı, hem de çok ciddi hasar verebilen bir şampiyon ama bütün bunları yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu eşyaların bedeli biraz yüksek. Bu yüzden Olaf’dan istediğiniz verimi alabilmeniz için kendi ormanınıza hâkim olmalı ve rakiplerinizi sık sık pusuya düşürüp altın avantajınızı daima korumalısınız. Oyun içerisinde özellikle ejderhayı rakip takımdan önce ve düzenli olarak kesip, hem kendinize hem de takım arkadaşlarınıza avantaj sağlayabilirsiniz.

Olaf, farklı alanlarda da oynamaya çok müsait bir şampiyon aslında. Ormana alternatif olarak üst koridorda tek başınıza oynayabilir ve/veya takımınızın ihtiyacına göre yüksek hasardan fedakârlık ederek, çok dayanıklı bir karakter de oluşturabilirsiniz. Ben Olaf’ın acımasız ve cesur tarzını ve agresif oynamayı seviyorum ama siz tabii ki kendi tarzınızı şampiyonunuza yansıtabilir ve daha defansif bir oynayış da sergileyebilirsiniz.

Son olarak, bu acımasız karakterin savaş çığlığı ile rakiplerinizin kalbine korku salmak isterseniz, Brolaf kostümüyle Ragnarok’u aktif ettiğinizde “Bromacia!” savaş çığlığını duyabilirsiniz. Valoran’ın kudreti üzerinizde olsun!

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:53

Can Çalma Yeteneği Sayesinde Hem Orman Hemde Yukarı Koridorda Ölmüyor

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 02:03
Orta koridorda yasuo gibi rakipler gelirse tercih edilebilicek bir şampiyon.