alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
189
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Ryze
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:12

Sırtındaki kocaman parşömeni zaman zaman onu yavaşlatsa da sahip olduğu güç, düşmanları için her zaman korkutucu bir unsur olmuştur. Bazıları Ryze’ın gücünü sırtındaki büyük parşömenden aldığını düşünse de Ryze, parşömenin metanetinden insanlığı koruduğuna inanıyor. Güç arayışı için çıktığı yolda kendini bilinmezliğin çekiciliğine bırakan Ryze’ın son durağı Adalet Meydanları. Asi Büyücü’nün karşısında bakalım kim durabilecek?

MAVİ GÜÇ

Yetenek gücü taşıyıcılarıyla oynamanın en büyük sıkıntılarından biri şüphesiz mana sıkıntısı yaşamanızdır. Özellikle mavi güçlendiriciye sahip değilseniz, mana harcarken iki kere düşünmeniz gerekir. Bir diğer sıkıntı da eşya alırken yaşanır. Yetenek gücüne yönelik mi eşya alınmalı? Mana miktarını mı artırmalı? Yoksa ikisi arasında denge kurmak mı en doğrusu? Tabii ki bu soruların cevabı oynadığınız şampiyona göre değişir, ama daha rahat bir oynanışı tercih edenler ya da henüz oynadığı karakterde ustalaşma aşamasında olanlar daha çok mana miktarını artırmaya yönelik oynar. Bu, oyunun erken ve orta safhalarında size rahat bir oynanış sunar ama oyunun sonlarında, verdiğiniz hasarın rakiplerinizi yeterince yaralamadığını görürsünüz. Şampiyonunuzla ustalaştıkça da yetenek gücü ağırlıklı ya da daha dengeli eşya seçimleri yapmaya başlarsınız.

Ryze’ın diğer yetenek gücü taşıyıcılarından ayrıldığı nokta da aslında tam olarak burada başlıyor. Ryze gücünü sadece yetenek gücünden değil, mana havuzunun büyüklüğünden de alan bir şampiyon. Bu durum hem Ryze’ı oyun ilerledikçe daha güçlü bir şampiyon yapıyor hem de oyunun başında mana veren eşyaları alıp hem daha uzun süre savaş meydanında kalmanızı, hem de bunu yaparken yeteneklerinizin güçlenmesini sağlıyor. Pek çok yetenek gücü taşıyıcısı oyunun başında Safir Kristal’e sahip olmak istese de bu onlar için yetenek gücü kaybı olacağı için, yetenek gücü veren eşyalara yönelirken Ryze, oyuna Safir Kristal’i alarak başlayabiliyor ve daha oyunun başında orta koridorda rakibine karşı üstünlük sağlayabiliyor.

PARŞÖMENİN BEDELİ

Ryze’ın oyun boyunca sırtında taşıdığı ve yanından bir an olsun ayırmadığı parşömeni çok ağır olsa gerek ki Ryze’ın hareket hızını oldukça yavaşlatıyor. Bu durumda Ryze her ne kadar çok güçlü bir yetenek gücü taşıyıcısı olsa da pusulardan kaçamaması onun sonu oluyor çoğu zaman. İşte bu yüzden şampiyonumuzun yeteneklerini ve kabiliyetlerini ona göre yapılandırmalı ve Ryze’ın hareket hızını mümkün olduğu kadar artırmalıyız. Tutuştur büyüsü belki sizi çok daha tehlikeli yapabilir ama hayatta kalamadıktan sonra ne kadar tehlikeli olduğunuzun da pek bir önemi yok. Bu yüzden hem Hayalet hem de Sıçra büyüsünü alıp, kaçış mekanizmalarımızı artırıyoruz.

Oyunun başında mümkün olduğu kadar çok minyon öldürüp, altın avantajını elinizde tutun ve rakibinizi olabildiği kadar taciz edin. Mana harcamaktan çekinmeyin ama mananızı minyonlara değil, rakibinize harcayın ki geri çekilip mananızı ve canınızı doldururken, rakibiniz de geri çekilmek zorunda kalsın. İlk tamamlayacağınız eşya da Tanrıça’nın Gözyaşı olmalı. Böylece oyunun başından itibaren kullandığınız her yeteneğiniz, oyun boyunca sahip olabileceğiniz azami mana miktarını en tepeye taşısın, buna ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Şampiyonunuzun pasif yeteneği, her yetenek harcadığınızda, yeteneklerinizin bekleme süresinin azalmasını sağlıyor. Bu yüzden oyunun başında bütün yeteneklerinizi açmanız lazım ki oyunun başında bekleme sürelerini minimuma indirip, erken safhalarda rakiplerinizin önüne geçebilin. Yeteneklerinizi kullanırken de takip etmeniz gereken sıralama çok basit; sırasıyla Aşırı Yük, Rün Hapsi, Büyü Akışı ve Can Havli. Pasif yeteneğinizin bekleme sürelerini düşürmesi burada çok işinize yarıyor çünkü bu komboyu kullandıktan sonra büyük ihtimalle Aşırı Yük tekrar kullanılabilir durumda oluyor ve oyunun ilerleyen kısımlarında bu kombo sayesinde canı biraz düşük olan bütün rakiplerinizi öldürebiliyorsunuz. Bazı durumlarda bu sıralamayla başlama şansınız olmayabiliyor. Böyle durumlarda yeteneklerinizin açılmasını beklemeden, elinizde ne varsa saldırmakta yarar var. Unutmayın ki kullandığınız her yetenek, diğer yeteneklerinizin bekleme süresini azaltacak.

EN BÜYÜK DESTEKÇİNİZ RYZE

Normal oyunlarda pek sık görülmese de ileri seviye oyuncular zaman zaman Ryze ile destek şampiyonu olarak da oynuyor. Taciz yetenekleri, bitmek tükenmek bilmeyen manası ve rakibi sersemletebilmesi kuşkusuz ki onu doğru oynanabildiğinde çok kullanışlı bir destek şampiyonu yapıyor. Özellikle saldırı yönünün de kuvvetli olması, oyunun ilerleyen aşamalarında takım savaşlarında da takımınıza yardımcı olmanızı sağlıyor.

Güçlü büyücümüz hem oyuna yeni başlayanlar için hem de Adalet Meydanlarının usta oyuncuları için tercih edilebilecek şampiyonlardan biri. Kaçış mekanizmalarını çözdükten sonra, karakterin oyuna kattığı fazladan bir zorluk yok ama tabii ki rakiplerinizin hareketlerini önceden tahmin edip, alacağınız riskleri de buna göre ayarlamak tamamen sizin oyun tecrübeniz ile doğru orantılı. Lanetli parşömenin ve onun asi koruyucusunun gücü artık sizin ellerinizde.

Sergen B.
26 Ekim 2015 14:55

Yenilenen Ryze Her Türlü Tek Atıyor Arkadaşlar

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:54

Yeni Ryze Çok Güçlü Ve Full Mana Kasılması Gerekiyor