alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
211
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Shen
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:09

Oyunda suikastçı diye bir birim varken bir Ninja’nın tank olmasını hep çok ilginç bulmuşumdur. Shen dengeyi korumaya yemin etmiş bir Ninja klanının üyesi. İnanılmaz zor testlerden geçerek rütbesini almış, soğukkanlı bir şampiyon.

GÖLGELERİN ARASINDAN

Evet, Shen bir Ninja ama League of Legends mantığında bir suikastçı değil, aksine çok kuvvetli bir tank. Ormancı olarak ya da üst koridorda oynayan bu şampiyonun en önemli özelliği Birlikten Kuvvet Doğar özelliği sayesinde tüm haritaya hâkim olarak arkadaşlarına yardım edebilmesi. Shen, ulti’siyle dost bir birimin üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturarak hemen yanına ışınlanabilir. Bu, karşı takımın avantajı elinde bulundurduğunu sandığı bir anda işlerin tersine dönmesine neden olacak, bana kalırsa oyundaki en güzel yeteneklerden birisidir. Shen’in bu özelliğinden faydalanabilmeniz için yardıma ihtiyacı olan biri var mı yok mu diye bir gözünüzün sürekli haritada olması gerekir. Yeteneğin yeniden dolma süresinin uzunluğundan dolayı gerçekten ihtiyaç olduğu zamanlarda kullanılması çok önemlidir. Saldırıya uğrayan kişi yakında bir çalıya girerse ve bu özellik o esnada kullanılırsa rakip ne olduğunu anlamadan Shen ile karşılaşabilir. Bu yeteneğin tek kötü yanı sizi bulunduğunuz noktadan (örneğin üst koridor) çok uzağa götürebilmesi ve koridorunuzun o esnada savunmasız kalmasıdır. Dolayısıyla eğer üst koridorda Shen oynuyorsanız pozisyonunuza hemen dönebilmeniz için sihirdar büyüsü olarak Işınlan almanız yararınıza olacaktır.

Shen’i diğer tanklardan farklı kılan özelliklerinden birisi Cani Kılıç yeteneğiyle rakibe uzaktan hasar verebilmesidir. Örneğin Malphite ile oynarken de bunu yapabilirsiniz fakat bu size manaya mal olduğundan üst üste atamazsınız. Shen mana yerine enerji kullandığı için ve Cani Kılıç’ın bekleme süresi az olduğundan bunu üst üste kullanabilir. Aynı şekilde kendisinden uzakta kalan minyonları rakibe yaklaşmadan da avlayabilir. Ayrıca Cani Kılıç ile hedefinizi işaretleyerek ona vurduğunuzda bir miktar canınızı geri kazanırsınız, fakat bu az bir miktar olduğundan buna güvenmemenizi tavsiye ederim.

Shen ile üst koridorda oynarken karşınıza çok ağır saldırı gücü hasarı veren şampiyonlar gelebilir. Size tavsiyem başlangıç eşyalarınızı karşınıza gelecek rakibe göre seçmenizdir. Kolay karşılayacağınız bir rakip için hızla ayakkabı çıkabilirsiniz ama Darius gibi sert vuran biri varsa Dokuma Zırh daha iyi bir başlangıç olacaktır. Bu gibi durumlarda koridordaki durumunuza göre yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Eğer rakibiniz sizi gerçekten çok bunaltıyorsa ve ormancınız yardıma gelemiyorsa ilk olarak Şaşırtmaca yeteneğinizi geliştirerek daha dayanıklı hale gelebilirsiniz. Ama koridorda baskın oynayan sizseniz Cani Kılıç’ı izleyerek saldırgan oynayabilirsiniz. Seçim tamamen sizin koridordaki durumunuza bağlı.

Takım savaşlarında Shen’i üstün kılan bir diğer yetenekse Gölge Fırlayışı. Shen ileriye doğru atılarak üzerinden geçtiği rakiplerin ilgisini kendi üzerine çeker. Bunu takım savaşları esnasında kullanırsanız rakibi 1,5 saniye iptal edersiniz. Hatta bazı oyuncular farkında olmadan size saldırmaya devam edebilirler. Bu yetenekte dikkat edilmesi gereken nokta aşırı enerji tüketmesidir. Eğer yanlış bir şekilde atlayış yaparsanız Shen’in bütün enerjisi havuzunu neredeyse tüketirsiniz (yakaladığınız rakip başına enerji aldığınızdan mutlaka hedefi tutturmaya çalışın).

Shen’e Aklın Sonu, Statikk Hançer gibi Saldırı Hızı veren eşyalar alırsanız fazladan hasar vurmanıza yarayan Ki Saldırısı’nın tetiklenmesini çabuklaştırırsınız. Biraz melez oynanırsa oyunun bu önemli tankı rakibe ciddi hasar veren bir şampiyon haline de gelebilir.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

Bazen en iyi taktik rakibin size saldırmasını beklemektir. Özellikle Shen gibi aktif ettiğinizde fazladan zırh veren yetenekleriniz varsa.

Jayce: Her şampiyonun üst sıradaki baş belası Jayce. Sürekli hareket halinde olup Şok Patlaması’ndan sakınmaya çalışın. Rakibiniz saldırgan oynamayı seviyorsa ilk o saldıracaktır. Saldırıyı çektiği anda Şaşırtmaca’yı etkin hale getirerek o saldırıdan en az hasarı alın, ardından Cani Kılıç ile vurarak canınızı ufak miktarda doldurun. Şaşırtmaca yüzünden istediği hasarı vuramadığını gören Jayce sizi geri iterek kaçmayı deneyebilir, o zaman da Gölge Fırlayışı ile onu yakalayabilirsiniz. Bunu yapmak için başlangıçta Dokuma Zırh alarak dayanıklılığınızı artırmanızı öneririm.

Olaf: Tam bir baş belasıdır. Pervasız Vuruş yapabilmek için mesafeyi çok iyi ayarlayarak size vur-kaç yapmaya çalışacaktır (iyi bir oyuncu ise). Eğer bunu yapamıyorsa biraz rahat hissedebilirsiniz. Karşıda Olaf varsa koridorda çok açılmamanızı, çünkü ne zaman saldırıp saldırmayacağını bilemeyeceğinizi hatırlatırım. Vereceği hasarı karşılayacak kadar hasar gücünüz ne yazık ki yok. Size kolaylıkla hasat da yaptırmayacaktır, o yüzden kule altına çekilip ormancıdan yardım isteyin. Size gerçek hasar verebildiği için normal zırhtan önce can değerinizi artıran Warmog’un Zırhı gibi eşyaları tercih edin.

Yorick: Yorick’e hasar verebilmek için kafa kafaya çarpışmanız gerekir ki Yorick de bunu ister. Hasat yapmaya çalışmanız halinde hayaletler ile sizi sürekli rahatsız edecek ve aldığı yaraları bu şekilde kapatacaktır. Oyunun başından dikkatli bir şekilde sadece minyon öldürmeye odaklanın. Ne yaparsanız yapın Yorick sizi kule altına itecektir. Her kuruşu savunmaya yatırın, ilk olarak Şaşırtmaca yeteneğinizi yükseltin ve ormancınızdan yardım isteyin. Başka türlü Yorick ile başa çıkmanız mümkün değil.

Sergen B.
26 Ekim 2015 14:58

Ultisi Sayesinde Bir Koridordan Diğerine Işanlanabiliyor

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:55

Ultisi Teleport Etkisi Gösteriyor

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 02:06
Ulti ile gidip tp ile geri dönmek hem farm kaybetmeden hemde kill almayı saglıyor.