alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
185
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Sona
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:08

Sona bir yetimhanenin kapısına antik bir çalgı aletiyle terk edilmiş şekilde bulunmuş, ailesini tanımadan büyümüş, konuşamayan bir şampiyonumuz. Oyunun en etkili destek karakterlerinden birisi olduğu için günümüze kadar sağlam dengeleme yediğini hatırlatmak gerek.

“BUGÜN HANGİ BAŞYAPITI ÇALALIM?”

Mümkünse “Zafer” başyapıtını çalalım Sona’cım. Sona, takım arkadaşlarına hem hare yayarak yardım eder hem de her hare değişikliğinde onlara bir süreliğine fazladan özellikler katar. Bu yüzden en çok tercih edilen destek şampiyonlarından biri diyebilirim. Son yapılan değişikliklerle savunma gücü düşürüldüğü için artık biraz daha kırılgan ve dikkatli oynanması gereken bir şampiyon olduğunun altını çizmek gerekli.

Sona alt koridorda pasif yeteneği olan Baskın Akor sayesinde çok saldırgan oynayabilen bir destek karakteridir. Bunun sebebi bastığı her üç akorda bir kullanacağı yeteneğin gücünü daha da artırmasıdır. Örneğin ilk yeteneği olan Cesaret İlahisi sayesinde Sona yakınındakilere yetenek ve saldırı gücü haresi yayar ve yeteneği ilk kullandığı anda en yakındaki iki dosta fazladan artı verir (bu sistem ulti hariç bütün yeteneklerde aynı şekilde işler). Bununla da kalmaz, yakınındaki iki hedefe hasar veren ses dalgaları gönderir.

Eğer Baskın Akor’u Cesaret İlahisi ile kullanırsanız en yakındaki tek bir rakip iki kat fazla hasar alır. Verilen bu hasar inanın bir destek şampiyonu için çok yüksektir. Bu sayede Sona, taşıyıcısı ile beraber koridoru erkenden ele geçirebilir. Ancak kontrollü oynamanız gerektiğini tekrardan hatırlatmalıyım, çünkü Sona çok kırılgan bir destek şampiyonu ve yakalandığı zaman kolay ölür.


Metanet Aryası oyundaki en kısa bekleme süresine sahip iyileştirme yeteneğidir. Soraka kadar fazla can doldurmasa bile sürekli aralıklarla basıldığından takım arkadaşınıza katkısı büyüktür. Yakındaki en yaralı dostu iyileştirmeyi hedefler, bununla da kalmaz, zırh ve büyü direncini kısa süreliğine artırır. Yeteneğin yaydığı hare ise zırh ve büyü direnci verir (Taric gibi sadece zırh artısı vermekle kalmaz). Eğer Metanet Aryası’nı Baskın Akor ile çalarsanız rakibin verdiği hasarı azaltabilirsiniz, bunu tek başınıza kaldığınızda ve hasar alırken kullanmanız mantıklı olacaktır.

Sürat Şarkısı yakınınızdaki dostlara hareket hızı haresi yayarken anlık sürat patlamalarına da sebep olur. Uluların Tılsımı’nın sürekli kullanılabileni diyebiliriz. Tabii ki onun kadar hız vermese de kaçanları yakalamada ya da kovalayanlardan kaçmada çok işe yarayan bir özelliktir.
Sona’yı takım savaşlarında çok tehlikeli yapan özelliğiyse ulti’si Kreşendo’dur. Etki alanındaki tüm düşmanları 1,5 saniyeliğine etkisiz hale getirebilir. Bu yüzden rakibi dar alanlarda savaşmaya zorlamak olabildiğince fazla düşmanı aynı anda yakalayabilmek için faydalı bir taktik olur. Bu ulti’nin zayıf noktası denebilecek yanıysa kullanmak için rakibe çok yaklaşmanız gerekmesi. Sona, takıma güçlü faydalar sağladığı için rakip tarafından erkenden oyundan düşürülmek istenebilir. Bazı durumlarda bu yüzden Kreşendo atamadan ölebilirsiniz. Takım savaşlarında sürekli hare değiştirerek dostlarınızı iyileştirmeli, mümkünse rakibe hasar vermelisiniz. Gözünüz ve parmaklarınız sürekli yeteneklerinizin bekleme sürelerinde olmalı.

Sona sağladığı faydalar ve çok etkili ulti’si sayesinde oyunun her aşamasında faydalı bir destek şampiyonudur. Halen denemeyen varsa Sona’yı mutlaka denemeli.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

Sona ile oynarken eğer dikkatliyseniz kolay kolay engellenemezsiniz. Ama savunma gücünüz çok az olduğu için eğer yakalanırsanız bitersiniz. Buradaki “eğer” kısmı çok önemli.

Blitzcrank: Yakalanma konusundaki en rahatsız edici şampiyonlardan biri. Yapmanız gereken tek şey yakalanmamak, bu kadar basit. Sizi çalılardan çekmeye çalışabilir, çalılara totem atarak mutlaka ama mutlaka nerede olduğunu görmelisiniz.

Eğer saldırgan oynayacaksanız saldıracağınız ilk hedef mutlaka rakip taşıyıcı olmalı çünkü Blitzcrank her türlü saldırıdan rahatlıkla sıyrılabilir. Bazen Blitzcrank özellikle kule altına doğru geri çekilir. Bu, oyundaki üstünlüğünüzü kabul ettiği anlamına gelmeyebilir. Sizi iyice kendine çekerek kaçışınızı imkânsız hale getirme çabası olabilir. Sürekli kendi minyonlarınızın arkasında durun.

Taric: Tarık sizi kendine çekemese de rahatlıkla sersemletme atabilir ve durduğunuz o birkaç saniye içinde çok ağır hasar alabilirsiniz. Taric ve onun taşıyıcısı birbirine çok yakınken onlara hasar vermeye kalkmayın. Aralarında biraz mesafe varken sersemletmeyi yeseniz bile taşıyıcısı saldırı yapmak için geç kalacaktır ve en yüksek zararı veremeyeceklerdir. Ufak ufak vur kaçlar yapın ve en iyisi 6. seviyeyi bekleyin.

Leona: Öncelikle kolay gelsin demek zorundayım. Leona’ya karşı oynarken sürekli hareket halinde olarak Ufuk Kılıcı’nı tutturmasını zorlaştırın. Çalılara kesinlikle totem atın ve Ufuk Kılıcı’nın mesafesinin dışında hareket etmeye mutlaka özen gösterin. İkili ile çatışmaya girerseniz neyiniz var neyiniz yok mutlaka taşıyıcıya boşaltın.

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:58

Kombosunu Yaptıktan Sonra Ulti Kullanım Yasağını Doğru Bulmuyorum