alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
193
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Soraka
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:04

Soraka yeryüzüne inmeden evvel gücünü yıldızlardan alan ilahi ve ölümsüz bir varlıktı. Fakat Warwick’in aldatmacası yüzünden ilahi güçlerinden vazgeçip yeryüzüne ölümlü olarak indi. O günden beri kendisini yaralıları iyileştirmeye adadı.

“İYİLEŞTİRMEK VE KORUMAK İÇİN”

Oyunu oynarken bu cümlenin sıkça Soraka’nın dudaklarından döküldüğünü duyacaksınız. Bu sözler aslında karakterin yapısını tanımlamak için biçilmiş kaftan, çünkü Adalet Meydanı’nda Soraka kadar etkili iyileştirme büyüsü kullanan başka bir şampiyon bulamazsınız.

Soraka saldırı, iyileştirme, etkisiz hale getirme gibi birçok yeteneği bünyesinde barındırıyor. Örneğin, İlham yeteneğini dosta ya da düşmana attığınızda farklı etkileri var. Dosta atarsanız o birimin manasını belli bir düzeyde artırırsınız ve bu büyüyü yapmak Soraka’nın manasından hiç götürmez. Bu yüzden Soraka yanındaki taşıyıcı karakterin mana havuzunu sürekli doldurarak koridorda saldırgan bir oyuna sebep olabilir. İlham büyüsünün bir başka özelliğiyse düşman şampiyona atıldığında onu susturması ve belirli bir büyü hasarı vermesidir. Eğer taşıyıcının manası yeterliyse iki kişi aynı anda saldırarak alt koridorda rahatlıkla hâkimiyet kurabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken, İlham’ı kullanırken susturma ve mana yenileme dengesini iyi korumaktır.

Soraka iyileştirme büyüsünü oyunda en iyi yapan şampiyonlardan biri ama ismi Astral Lütuf olan bu yeteneğin bekleme süresi çok uzun. Bu, Soraka’nın zayıf noktası sayılabilir çünkü genellikle rakipleriniz Astral Lütuf attıktan sonra çok fazla bekleyeceğinizi bildiğinden hemen saldırıya geçer. Bu yüzden taşıyıcının ve Soraka’nın Astral Lütuf beklemedeyken saldırgan oynamamalarını tavsiye ederim. Bu yetenek kullanıldığı zaman hedefe fazladan zırh da verdiği için tam saldırı anında kullanılması kendi taşıyıcınızın karşı taşıyıcıya karşı biraz üstün olmasını da sağlayacaktır.

Yıldız Yağmuru ise Soraka gibi destek sınıfı bir karaktere göre fazlasıyla saldırgan bir yetenek. Eğer eğlenmek için yetenek gücünüzü geliştirerek oynuyorsanız çok can yakan bir büyü, fakat tamamen desteğe gidecek oyuncuların en son almaları gereken yetenek diyebilirim. Bunun nedeniyse zaten alt koridorda oynarken minyon kesmeyecek olmanız. Yıldız Yağmuru birden fazla hedefe hasar verdiğinden hem taşıyıcınıza kötülük yapmış olursunuz, hem de koridoru gereksiz yere itersiniz. Rakibin büyü direncini düşürmesi faydalı gibi görünse de düşürülen miktar çok az olduğu için etkisi neredeyse yok gibi. Size tavsiyem Yıldız Yağmuru’nu en son almanız, hatta alırken de olabildiğince geciktirmeniz olacaktır.

Soraka oynarken bütün takım ile iletişim halinde olmalısınız çünkü Soraka’nın ulti’si Dilek haritada mesafe gözetmeden bütün dost oyuncuları iyileştirir. Başka koridorlarda zorda kalan arkadaşlarınıza yardım için bunu kullanabilirsiniz, ama dediğim gibi sizinle iletişim halinde olmaları gerekir. Başka bir kullanım yöntemiyse şu: Diyelim ki bir savaştan uzak kaldınız ve dostlarınız dövüşten galip çıkacaklar, gerekmese bile Dilek yeteneğini kullandığınız takdirde arkadaşlarınızı iyileştirdiğiniz için asist yapmış olursunuz ve asist altını kazanırsınız. Dilek ayrıca oyundaki en korkutucu yeteneklerden biri olan Ağıt’a karşı muhteşem bir ilaçtır. Karthus tüm takım arkadaşlarınıza birden hasar vermeden siz hepsini iyileştirip hayatlarını kurtarabilirsiniz.

Oyun sonu savaşlarında Soraka rakibi topluca sersemletme ya da kontrol etme özelliklerinden mahrum kaldığı için Sona, Nami ya da Zyra kadar etkili olamayabilir. Fakat İlham büyüsünün yerinde kullanımı takım savaşlarında rakip takımdan bir oyuncunun kısa sürede düşmesinde çok önemli bir faktör olabilir (bunu yapabilmek için takımınızla saldıracağınız hedefi önceden belirlemelisiniz). Soraka’nın koridor sürecinde çok güçlü bir destek şampiyonu olduğunu unutmayın, eğer o koridoru eziyorsanız kulelerini almayı olabildiğince geciktirerek taşıyıcı şampiyonunuzu iyice güçlendirme yoluna gidin.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

 Soraka’nın en önemli özelliği çok etkili şekilde iyileştirme yapmasıdır. Ama bu özelliğini tekrar kullanmak için uzun süre beklemek zorunda olması büyük bir dezavantaj. Soraka’nın bu açığını kapatmak için sürekli saldırgan oynamayı seçebilirsiniz ama o zaman da sakınmanız gereken şey yakalanmaktır.

Caitlyn: Karşınıza gelebilecek en belalı rakip taşıyıcılardan biri. Sizi ve taşıyıcınızı sürekli otomatik saldırı ile rahatsız edebilir ve sonuç olarak canınızı azaltıp geri çekilmeye zorlayabilir. Buna verilecek en güzel yanıt takım arkadaşınız ile beraber aynı anda saldırıp zamanında geri çekilmektir. Ya da taşıyıcınızın uzaktan hasar verebilen ama mana harcayan bir yeteneği varsa (örn. Varus) bu şekilde Caitlyn’i rahatsız eder, siz de takım arkadaşınızın manasını doldurursunuz.

Leona: Her an üzerinize saldırma ihtimaline karşılık biraz mesafe bırakmanız akıllıca olacaktır. Eğer size saldırırsa İlham ile onu susturup kaçmaya çalışabilirsiniz. Eğer savaş kaçınılmaz görünüyorsa İlham’ı rakibin taşıyıcısına atıp, kendi taşıyıcınız ile ona odaklanmanız gerekir. Leona size saldırdığında kesinlikle Leona’ya odaklanmayın.

Blitzcrank: Blitzcrank’ın Roket El’ine yakalanırsanız ölürsünüz, bu kadar basit. Her şampiyon için bunu tekrarladığımı biliyorum ama yapacağınız şey minyonların arkasında durmaya özen göstererek rakibi rahatsız etmek olmalı. Siz ya da takım arkadaşınız yakalandığı zaman alınacak hasarı Astral Lütuf bile kurtaramaz. Karşınızdaki Blitzcrank boşa kanca sallarsa artık saldırı zamanı demektir.

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:59

Destek Oynamak İstiyorsanız İlk Soraka İle Oynayıp Öğrenebilirsiniz

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 02:09
Can cogaltma skilllini sürekli atarak adc nizin canını 30 saniyede fulleyebiliyorsunuz.