alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
225
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Taric
Sergen B.
26 Ekim 2015 12:00

Taric, League of Legends’ın en renkli karakterlerinden birisi ve bunun tek nedeni üzerindeki mücevherler değil. Dostlarına verdiği destek haresi sayesinde takımını bir kalkan gibi koruyan, onurlu bir şövalye o.

KULLANIŞLI VE STİL SAHİBİ

Taric’in en kullanışlı kısmı Parıltı yeteneğiyle rakiplerini 1,5 saniyeliğine sersemletmesidir. Oyuna bu yetenekle başlarsanız hem olası bir takım savaşında hem de devamında gelecek koridor aşamasında avantaj kazanırsınız. Rakibiniz belki ilk sefer Sıçra yeteneğiyle kaçacak, ama ikinci kez o kadar şanslı olmayacaktır.

Parıltı’yı kullanmak için rakibe yanaşmaya ya da hedef tutturmak için çabalamaya gerek yoktur, sadece düşmanı seçer ve tıklarsınız. Geçen o 1,5 saniyelik arada takım arkadaşınız olan taşıyıcı bütün hasarını talihsiz rakibin üzerine kusar. Hele ki yanınızda Draven, Graves ya da Miss Fortune gibi yüksek hasar gücüne sahip bir taşıyıcı varsa, oyunun başından itibaren saldırgan oynayıp üstünlük sağlayabilirsiniz.

Mana sıkıntısı yaşamamak için Parıltı’yı sürekli kullanmaktansa doğru zamana saklamayı tercih edin. Koridordaki dostunuzun konumunu kontrol edin; eğer siz rakibi sersemlettikten sonra ona hasar verebilecek kadar yakında değilse, Parıltı’yı kullanmayın. Kullanmasanız bile kullanacakmış gibi yaparak rakipleriniz üzerinde baskı kurabilir, böylelikle minyon öldürmelerine engel olup gelişimlerini sekteye uğratabilirsiniz. Özellikle menzili çok uzun olmayan ya da saldırılarından kaçabileceğiniz rakiplere karşı bu taktiği deneyin. Takım savaşlarında ise önünüze çıkan ilk düşman üzerine sallamaktansa biraz bekletmek faydalı olacaktır. Örneğin biri olur da taşıyıcınızın dibine kadar sokulmayı başarırsa onun üzerinde kullanırsınız ve savaşı belki de bu sayede kazanırsınız.

Taric, Ortak Şifa yeteneği sayesinde hem kendisinin hem de yanındaki arkadaşının aldığı yaraları koridor aşamasında rahatlıkla sarabilir. Fakat bekleme süresi çok uzun olduğu için taşıyıcının buna bel bağlamadan dikkatli oynaması gerekir. Çünkü genelde rakip, siz Ortak Şifa kullanıldıktan sonra saldırıya geçer.

Ortak Şifa’yı geliştirirseniz Taric’i takım savaşlarında daha işlevsel bir hale getirirsiniz. Yaptığınız otomatik saldırıların Ortak Şifa’nın bekleme süresini düşürdüğünü unutmayın. Otomatik saldırılarınızın verdiği hasar da hiç fena olmadığı için dezavantajlı bir durumda bulunmadığınız sürece saldırın saldırabildiğiniz kadar. Tabii koridor aşamasında minyonlara karşı yapmayın bunu; koridoru iteceğiniz gibi yanınızdaki taşıyıcının minyonları kaçırmasına da yol açabilirsiniz.

Parçala, pasif özelliği sayesinde durduğu yerde Taric’in yakınında bulunan arkadaşlarına fazladan zırh vermesini sağlar. 3. sezon sonrası gelen bir yamayla işler biraz değişti; artık bu fazladan zırh, Taric’in sahip olduğu zırh üzerinden hesaplanıyor ki bu da Taric’a daha fazla zırh kasmanız gerektiği anlamına geliyor. Fakat halen çok etkili bir yetenek. Parçala’yı kullanıp etrafınızdaki büyülü taşları kırdığınızda çevrenize yaydığınız zırh artısı kaybolmuyor, aklınızda bulunsun. Dolayısıyla eğer düşmanlarınız sizi hedef almıyorsa hiç çekinmeden kendi zırhınızı parçalayabilirsiniz.

Taric’in Parıltı haricinde rakipleri oyundan düşürmeye yönelik bir yeteneği olmadığından takım savaşlarında biraz etkisiz olduğu unutulmamalı. Titreşim yeteneği örneğin Sona’nın Kreşendo’su kadar etkili değil, dolayısıyla onu farklı biçimde oynamanız gerekiyor. Titreşim bütün takıma bir miktar saldırı gücü ve yetenek gücü kazandırır. Bekleme süresi düşük olduğu için kullanmaktan çekinmeyin. Ayrıca mutlaka Parçala’dan önce kullanın, zira böylelikle Parçala’nın verdiği hasar da artacaktır. Özellikle takım savaşlarında mutlaka kullanın ki etrafınızdaki tüm takım arkadaşlarınıza on saniye gibi uzunca bir süre boyunca fazladan saldırı ve yetenek gücü kazandırmış olasınız.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

Taric’in çok dayanıklı, hatta tanka yakın bir destek şampiyonu olduğunu unutmayın. Dolayısıyla korkmadan rakip ile dalaşmaya girişebilirsiniz. Yüksek zırhınızı ve zırh artısı avantajınızı kullanın, zaten gerekmedikçe kimse ilk olarak size saldırmayacaktır. Kendinizi iyileştirebilmeniz de ayrı bir avantajdır.

Nami: Taric’i eğer yakalayabilirse uzun süre etkisiz hale getirebilir. Sürekli hareket halinde olarak bundan sakınılabilir çünkü Nami’nin baloncuk özelliği tutturulması zor bir yetenek atışıdır. Nami kendisini kolaylıkla hızlandırabileceği için onun yerine taşıyıcıya odaklanmak daha yerinde olacaktır.

Sivir: Taric’i tehlikeli yapan en önemli özelliği sersemletebilen Parıltı özelliğidir. Sivir, Büyü Kalkanı’nı açarak bundan rahatlıkla kaçabilir. Dolayısıyla Sivir’i bu kalkanı açmaya zorlayacak başka bir şey yapmak zorundasınız; taşıyıcınız yeteneklerini kullanmaya çalışabilir. Kalkansız Sivir’i indirmek kolay olacaktır. Bunun için taşıyıcınız ile uyum içinde olmanız gerektiğini unutmayın, zamanlama ve takım çalışması çok önemli.

Lulu: Lulu’nun yetenekleri Yetenek Gücü ile hasar verir ve Taric’in korumaları zırh üzerine odaklanmıştır. Dolayısıyla Lulu’dan fazla hasar alırsınız. Lulu’nun sizin Parıltı’nızdan kaçabilecek bir özelliği bulunmadığı için çalı hâkimiyeti kurarak beklenmedik bir saldırı yapmak yerinde olacaktır.

Cevap bulunamadı.