alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
211
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Thresh
Sergen B.
26 Ekim 2015 11:57

Adalet Meydanları’nın birbirinden güçlü şampiyonlarının ünü dört bir yana yayılmış olsa gerek ki ölümün kendisi bile sonunda bu diyarlara geldi. Zincirli Gardiyan’ın sadist arzularını bu kez Adalet Meydanları’nın korkusuz şampiyonları süslüyor. Bakalım Thresh’in ölüm kokan yeşil feneri hangi ruhları tutsak edecek...

Şöyle bir düşündüğümde görüyorum ki Thresh, benim bu zamana kadar oynadığım, saldırgan yönü en kuvvetli destek şampiyonlarından biri. Lulu’yu da bu konuda başarılı bulurum ama Thresh’in dayanıklılığı ve kendine has oynanışı benim için biraz daha ağır basıyor. Destek şampiyonu denildiği zaman, genelde daha narin şampiyonlar aklımıza gelir ama Thresh bir destek şampiyonuna göre oldukça dayanıklı.

Pasif yeteneğiniz sayesinde oyun boyunca canavarlardan ve ölen şampiyonlardan ruhlar topluyorsunuz. Bu ruhlar, hem zırhınızı hem de yetenek gücünüzü artırıyor. Thresh’in saldırgan olması da aslında biraz bundan kaynaklanıyor çünkü seviye atladıkça Thresh’in zırh değeri artmıyor. Bu yüzden bol bol ruh toplamanız gerekiyor (toplamak için ruhların yakınına gitmeniz, ya da üzerine fenerinizi fırlatmanız lazım). Bu özellik iyi kullanıldığında, özellikle oyunun başında ciddi avantaj sağlıyor.

GARDİYANIN ÇEKİCİLİĞİ

Herhalde Thresh’in rakiplerini en çok rahatsız eden yeteneği, uzakları yakın eden Ölüm Cezası’dır. Bu yetenek sayesinde zincirlerinizi rakibinize dolayıp onu sürükleyebiliyorsunuz. Özellikle oyunun başında yanınızda uzun menzilli bir saldırı gücü taşıyıcısı varsa ve rakibinizin taşıyıcısını yakalayıp çekebilirseniz, büyük ihtimalle ilk kanı sizin takımınız akıtıyor. Bu yeteneği oyunun ilerleyen zamanlarında da rakiplerinizi kule altına çekip tuzağa düşürmek amacıyla kullanabilirsiniz.

Thresh’in takımına yaptığı tek katkı rakipleri istemedikleri noktaya çekip, onlara zor anlar yaşatmak değil. Elinizdeki fener çoğu zaman hem sizin hem de takım arkadaşlarınızın hayatını kurtarmak için en büyük destekçiniz oluyor. Karanlık Geçiş yeteneği hem size hem de takım arkadaşlarınıza kalkan veriyor ve takım savaşlarında bir anda maçın seyrini değiştirebiliyor. Ama bu yeteneği bu kadar önemli yapan, takım arkadaşlarınızın yerdeki fenere tıkladıklarında size doğru çekilmesi. Çoğu zaman rakibine önde yakalanmış bir saldırı gücü taşıyıcısının cankurtaranı olabiliyor bu yetenek. Özellikle kule altına kaçan rakiplerinize son vuruşu yaptıktan sonra, fener yardımıyla oradan hızla kaçan takım arkadaşınız size minnettar kalacaktır. Fenerinizi gerektiği zaman bir çalının içine veya duvarın ardına atarak görüş sağlayabileceğinizi de unutmayın.

Derisini Yüz, menzili kısa olsa da gayet faydalı bir yetenek. Fare imlecini tuttuğunuz yöne göre etrafınızdaki rakipleri kendinize doğru çekebilir veya kendinizden uzağa itebilirsiniz. Thresh’in en sık kullanılan kombolarından biri, kendinizi Ölüm Cezası ile yakaladığınız bir düşmana çektikten sonra Derisini Yüz ile bir kademe daha çekip takım arkadaşlarıza skor kazandırmaktır. Ancak gerektiğinde sizi kovalayan bir düşmanı geri itmek, ya da örneğin Katarina’nın Ölüm Çiçeği’ne benzer yetenekler kullanan şampiyonların bu yeteneklerini engellemek için de kullanılabilir.

Hücre yeteneğinizi daha çok rakiplerinizden kaçarken ya da takım savaşlarında rakipleriniz kaçmaya başladığında kullanmanız mantıklı olacaktır. Burada asıl nokta Hücre’nin vereceği hasar değil, rakiplerinizi iki saniyeliğine %99 oranında yavaşlatmasıdır.

Thresh oyunun başında takımı için büyük avantajlar sağlasa da oyun ilerledikçe bu avantajlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Özellikle takım savaşlarında, oyunun ortasından sonra ciddi anlamda geri kalıyor. Bu yüzden eşya seçimlerini tank rolünü de üstlenebileceğiniz şekilde yaparsanız, takımınıza daha fazla katkı sağlamış olursunuz. Zaten oyunun bir bölümünden sonra kendi koridorunuzdan ziyade, takım savaşlarına odaklanmanız gerekeceği için takımınız sizden saldırıları başlatmanızı ve rakiplerinizi çekmenizi bekleyecektir. Tabii bu körü körüne rakiplerinizin arasına girmeniz anlamına gelmiyor. Ağaçların arkasından zincirlerinizi rakibinize dolayarak, bir-iki adım sürüklemeniz bile takımınıza çok ciddi avantaj sağlayacaktır.

Bütün bunları yaparken, harita hâkimiyetini artırmak amacıyla etrafa bol bol totem dikmeyi unutmayın. Bazen oyuncular totemlere çok para harcadıkları için eşya bakımından geri plana düştüklerini düşünürler ama totemler asla para kaybı olarak görülmemelidir. Harita kontrolünün sizde olması, size sadece defansif anlamda katkı sağlamaz. Düşmanlarınızı gafil avlamanıza olanak tanıdığı gibi, Baron ve Ejderha gibi yan görevlerin de durumunu görebilirsiniz. Rakiplerinizin de harita kontrolü için aynı gayreti göstereceğini unutmayın çünkü aksi durumda gafil avlanan siz olursunuz.

CEZALANDIRICI

Ben Thresh’den ne kadar bir destek şampiyonu gibi bahsetsem de aslında Thresh çok yönlü bir karakter. Dolayısıyla günün birinde Thresh’i üst koridorda yarı tank olarak veya alt koridorda saldırı gücü taşıyıcısı olarak görürseniz şaşırmayın. Her ne kadar geçmişte gelen bazı yamalarla bu yanı biraz köreltilmiş olsa da, Thresh’in rakibini taciz edecek yetenekleri ve dayanıklılığına bir de saldırı gücüyle destek verdiğinizde, ortaya çok güzel sonuçlar çıkabiliyor. Ancak bu daha komplike bir oynanış ve bolca tecrübe gerektiriyor. Siz de kendi oyun stilinizi rehberlerimizle harmanlayıp, kendinize özgü bir oynanış elde edebilir ve elde ettiğiniz tecrübeleri Adalet Meydanları’nda rakiplerinize karşı sergileyebilirsiniz.

Sergen B.
5 Kasım 2015 17:03

Oyundaki En Op Destek Şampiyonu Rakibi Kendimize Çekebiliyoruz Dostlarımıza Attığımız Fenerler Yanımıza Alabiliyoruz Ve En Önemlisi Ultisi Rakibe %99 Yavaşlatma Uyguluyor