alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
219
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Tristana
Sergen B.
26 Ekim 2015 11:55

Bandle Şehri’nin efsanevi Megling Komandoları’ndan olan minik şampiyonumuz Tristana, ne kadar narin gözükse de oldukça tehlikelidir. Sihirdarlar Vadisi’nde rakipleri zaman zaman onun bu görüntüsüne aldanıp, Tristana’nın avı olurlar.

Tristana, oyun içerisinde en uzun otomatik saldırı menziline sahip karakterlerden biri. Pasif yeteneği olan Göz, Gez, Arpacık ile seviyesi arttıkça Tristana’nın menzili de artıyor. Tabii ki oynanışı da bu yeteneklerine göre şekilleniyor. Hem oyun başındaki yüksek ani hasar potansiyeli hem de oyunun son safhalarındaki yüksek menzil ve saldırı hızı yetenekleri, Tristana’yı oyunun en korkulan saldırı gücü taşıyıcılarından biri yapıyor.

HOP HOP, ZIP ZIP

Şen şakrak şampiyonumuz, bir saldırı gücü taşıyıcısında olmasını isteyeceğiniz kaçış yeteneklerine fazlasıyla sahip. Oyunun başında yapacağınız ani saldırılarla koridorlarınızda hâkimiyet kurabilir ve zorda kaldığınız anlarda Roket Atlayışı ile güvenli bir mesafeye çekilebilirsiniz. Tristana ile oynarken alacağımız pozisyona dikkat etmekte fayda var. Ne kadar tehlikeli olursanız olun, çok narin bir karakter ile oynadığınızı unutmayın. Oyunun başında rakiplerinizin sizden beslenmesi, oyunun bütün hâkimiyetini karşı tarafın saldırı gücü taşıyıcısına vermek anlamına gelebilir. Bunun önüne geçmek için, destek şampiyonunuzun sizden daha ileride mevzilenmesine izin verin ve her zaman belli bir mesafeden saldırılarınızı yapın. Roket Atlayışı dışında hem ani hasar vermek hem de kaçmak için kullanabileceğiniz bir diğer yeteneğiniz ise Gülle Atışı. Gülle Atışı, rakiplerinize yüksek hasar vererek onları geri püskürtmenize olanak sağlar ancak bu yeteneği kullanırken dikkatli olmalısınız. Takım savaşlarında rakibinizi öldürmek için bu yeteneği kullanmanız, onları takımınızın menzilinden çıkartıp, kaçmalarını sağlayabilir. Eğer rakibinizi öldürebileceğinizden emin değilseniz, bu yeteneği kesinlikle rakiplerinizin kaçabileceği yönde kullanmayın. Yapabilirseniz, rakiplerinizin önüne atlayıp, Gülle Atışı ile rakibinizi, takımınızın arasına fırlatmaya çalışın ama bunu yaparken diğer şampiyonların arasına atlamamaya özen gösterin.

Oyunun erken safhalarında Tristana’nın Patlayıcı Atış yeteneği, bulunduğunuz koridorda baskı kurmanızı sağlayacaktır. Bu aslında oyunun erken safhalarında pek istediğimiz bir şey değil. Koridorun ilerlemesi, rakip takımın ormancısı tarafından bir avantaj olarak görülecek ve sizi pusuya düşürmek için harekete geçmesine neden olacak. Bu durumdan kaçınmak için destek şampiyonunuz veya siz keşif totemlerini mutlaka zamanında kullanmalısınız.

Son vuruşlar, her zaman bir saldırı gücü taşıyıcısı için hayati önem taşıyan unsurların başında gelir. Oyunun erken safhalarından oyunun sonuna kadar bu süreci asla ihmal etmemelisiniz. Tristana için bu süreç biraz daha önem taşıyor çünkü oyunda bazı şampiyonların eşya bağımlılığı gerçekten diğerlerinden daha fazla. Oyunun ilerleyen aşamalarında, Patlayıcı Atış yeteneğinizin pasifi yardımıyla, canavarları öldürmek ile ilgili bir sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum ama oyunun başlarında bunu ihmal etmediğinizden emin olun. Hatta rakip takımın şampiyonlarını taciz etmek ile canavarlara son vuruş yapmak arasında bir seçim yapmak durumunda kalırsanız, son vuruşu tercih edin.

Tristana ile oynarken dikkat edilmesi gereken noktalardan ve kaçış mekanizmalarından bahsettik ve şimdi sıra Tristana’nın ani hasarları ile düşmanı nasıl gafil avlayacağımıza geldi. Tristana’nın yeteneklerine bakacak olursanız, genel olarak yetenek gücü ile takviye kazanacak yeteneklere sahip ama bu yeteneklerin başlangıç değerlerinde verdikleri hasarlar oldukça fazla. Her şeyden önce, Patlayıcı Atış yeteneğinizi aktifleştirdiğin zaman, rakibinizin iyileştirme etkilerini %50 azaltıyorsunuz ve avınızı çaresiz durumda bırakıyorsunuz. Oyunun ilk safhalarında rakibinizi otomatik ataklarınızla taciz edip canını %50’nin altına indirmeyi başardığınızda, bu fırsatı değerlendirin ve hemen rakibinizi işaretleyip, Roket Atlayışı ile üzerine atlayın. Henüz havadayken Patlayıcı Atış’ı da açabilirseniz, kısa süre içerisinde rakibinize hem çok fazla hasar verecek, hem de karşı takımın destek şampiyonunun rakibinizi iyileştirmesini engellemiş olacaksınız. Oyun boyunca saldırılarda izlemeniz gereken strateji de bundan çok farklı olmayacak. Dikkat etmeniz gereken nokta, mesafenizi her zaman korumak ve üst üste kazanılmış birkaç zaferden sonra, toplu halde toplanmış olan rakiplerinizin arasına cesurca bir atlama yapmamak. Zira oyunun sonlarına doğru tek başına maçı kaybetmeniz için yeterli bir hatadır, bundan kaçının. Bırakın saldırıyı takımınızın tankı başlatsın, siz daima mesafenizi koruyun.

HEP DESTEK, TAM DESTEK

Tristana oynaması oldukça zevkli bir şampiyon ancak daha önce de söylediğim gibi hem eşya bağımlılığı hem de destek şampiyonu seçiciliği anlamında hassas bir karakter. Özellikle Blitzcrank, Taric ve Alistar gibi destek şampiyonları, oyunun erken safhalarında Tristana’nın rakiplerini öldürmesine (mümkünse ilk kanı akıtmasına) yardımcı olacaktır. Eğer takım arkadaşlarınız bu destek şampiyonlarına sahip değillerse, Sona ve Soraka da tercih edilebilir.

Son olarak, Tristana alt koridorda korku salan çok güçlü bir saldırı gücü taşıyıcısı olsa da yetenek gücü taşıyıcısı olarak da çok zevkli bir oynanışa sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Alternatif oynanışları denemeyi ve bu minik komandoyu daha yakından tanımayı ihmal etmeyin ama dikkat edin! Teemo ile aralarında aşk söylentilerini hesaba katarsak, Teemo bu durumdan fazla hoşnut kalmayacaktır.

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 02:14
Q su ile çok yüksek saldırı hızı olup hem ap hem ad oynanan ve kaçma skilli olan bir adc dir.