alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
240
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Tryndamere
Sergen B.
26 Ekim 2015 11:11

Kendi boyu kadar kılıcı yerden sürüye sürüye zoraki getiren, ama yanınıza geldiği anda o koca kılıcı kafanıza “çat!” diye yıldırım hızıyla indiren, bir kolu diğerine göre fazla gelişmiş yakın mesafeli ve çok tehlikeli şampiyona Tryndamere denir.

“BEN SENİN EN KÖTÜ KÂBUSUNUM!”

Hep uzun mesafeli saldırı gücü taşıyıcılarından bahsediyoruz ama bir de yakın mesafeliler var; Master Yi ve Tryndamere gibi. Tryndamere erken oyunda pasif yeteneği ve güç yenilemesi sayesinde mesafeli bir taşıyıcıdan daha fazla hasar verebilir. Ama elbette avantajları olduğu kadar dezavantajları da olan bir şampiyondur. Önce bardağın dolu tarafına bakalım: Bu şampiyondan çok iyi bir üst koridor oyuncusu olur. Rakibi uzun süre yavaşlatıp takip edebilir, biriyle kafa kafaya mücadeleye girdiğinde genellikle rakibini çiğ çiğ yer, hatta ulti’si açıkken kule altına bile rahatlıkla girebilir. Gelelim bardağın boş kısmına: Hasar vermek için rakibe sokulması gerekiyor. Oyunun başında eğer üst koridorda oynuyorsanız 6. seviyeye kadar zor anlar yaşıyorsunuz. Ayrıca belli yetenekleri kullandıktan sonra ne yapacağınız çok belli oluyor.

Şu an anlatacağım her şey yetenek gücü değil, saldırı gücü üzerine kurulu Tryndamere için. Yetenek gücünü geliştirmek de bana sorarsanız çok eğlenceli ama ciddi bir maçta gereksiz bir kurulumdur. Saldırı gücünüzü geliştirirken takımı siz taşıdığınız için kazanırsınız, ama yetenek gücüyle eğer kazanmışsanız takım sizi taşıdığı için kazanırsınız. Gene de seçim sizin.

Tryndamere oynamak istiyorsanız oyunu çok iyi takip etmeniz ve zamanlamanızı çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Ne zaman saldıracağınızı bilmeli, hangi zamanlarda Biçerdöner ile gireceğinize ya da çıkacağınıza karar vermelisiniz. Ulti’nizi tam zamanında açmalısınız.

Bu şampiyon saldırı yaptıkça Öfke çizgisini doldurur. Öfke ise Kan Hırsı denilen yetenek ile doğru orantılıdır çünkü Kan Hırsı aktif edildiği zaman Tryndamere (kısaca Tryn diyelim) kendisini iyileştirir. Eksik olan her canı kadar da saldırı gücü kazanır. Gördüğünüz gibi kafa kafaya girdiğiniz zamanlar dikkatle kullanılması gerekiyor çünkü eksik can kadar saldırı gücü kazanıyorsunuz ama Öfke’yi harcadığınız anda Kritik Vuruş bonusunuzu tamamen feda ediyorsunuz. O yüzden hızla can geri kazanmak için çıkacağınız ilk eşyalardan biri Vampirik Asa olmalı.

Alaycı Nara, Tryn’in avını yakalama aracıdır. Şampiyon, attığı nara sayesinde rakiplerin saldırı gücünü azaltır. Tryn’e sırtını dönüp kaçmaya çalışan şampiyonların ise hareket hızı azalır. Burada koşarak rakibe yaklaşana kadar düşmanı yavaşlatabilirsiniz. Bunu söylememin sebebi, bazı oyuncular sabırsız olduğu için hemen Biçerdöner’i de kullanarak hem fazladan hasar verip hem de hedefe hemen yaklaşmak istiyor. Sonra kovalanan hedef arkadaşlarına doğru kaçıyor ve hedefe yetiştiğinizde düşmanınıza yardım gelirse oradan kaçmak için bir şansınız kalmıyor. Dolayısıyla gene haritayı çok iyi takip ederek Biçerdöner’i kullanmaya çalışın ve mümkünse bu yeteneği kaçmak için kullanmaya bakın. Biçerdöner yerine Hayalet sihirdar büyüsünü kullanırsanız hiçbir minyona takılmadan rakibe hızla yaklaşabilir, hem kaçma hem de yakalama için cebinizde bir bonus bulundurmuş olursunuz.

Ölümsüz Hiddet oyundaki en ilginç ve güçlü ulti’lerden biri. Tryn beş saniyeliğine ölümsüz oluyor ve bir miktar Öfke kazanıyor. Bu şekilde rakiplere kule altında bile saldırabilirsiniz. Ama canınızı çok iyi izlemelisiniz. Çoğu oyuncu aldığı hasarı düzgün takip etmediği için daha ulti’sini açamadan ölür, bu da Tryndamere’in takım savaşlarındaki bütün etkisini yok eder. Ya da ulti’nin açık kalma süresini takip edemediği için süresi dolmadan kaçmayı unutur ve ölür.

Tryndamere ile oynamak kolay gibi görünür ama doğru zamanlamaları yaparak oynamayı öğrenmek için uzun süre çalışmanız gerekir.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

Tryndamere üst koridorda bazı karakterler tarafından rahatlıkla kontrol altında tutulabilir.

Teemo: Üst koridorda Teemo’nun tutamayacağı şampiyon neredeyse yok gibidir. Karşınıza Teemo gelirse 6. seviyeye gelene kadar uslu uslu yapabildiğiniz minyon hasadını üst seviyede tutmaya çalışın. Bundan önce saldırmaya çalışırsanız Teemo, Kör Eden Dart sayesinde birkaç saniyeliğine yaptığınız bütün otomatik saldırılardan sıyrılır. O yüzden doldurduğunuz Kan Hırsı’nı minyon hasatlamaya çalışırken alacağınız hasarı iyileştirmek için kullanın. Teemo sizi mutlaka geriye kadar itecektir, bunu gören ormancı yardımınıza gelirse onu Alaycı Nara sayesinde kolaylıkla indirebilirsiniz. 6. seviye olduktan sonra Teemo’ya rahatlıkla saldırabilirsiniz ama Biçerdöner’inizi kaçmanız gerekirse diye bekletmenizi tavsiye ederim, nereden mantar çıkacağı hiç belli olmaz.

Jax: Jax sizi sürekli rahatsız ederek geri çekilecektir, bu şekilde canınızı azalttıktan sonra geri çekilmeyi de bırakıp kavgayı gittiği yere kadar götürmeye çalışacaktır. Çünkü çevikliği sayesinde saldırılarınızdan bir süre sakınabilmesine güvenecektir. Başlangıçta çıkacağınız biraz zırh ona karşı dayanmanızda faydalı olacaktır. Ya da üstünüze zıpladığında Biçerdöner ile geri çekilebilir (bu sırada Jax’in Karşı Saldırı özelliği biter) sonra Alaycı Nara çekip onu yavaşlatıp hasar vermeye çalışabilirsiniz. Karşı Saldırı’dan sıyrılabilirseniz gerisi kolay olacaktır.

Sergen B.
5 Kasım 2015 18:31

Ultisi Sayesinde Yaklaşık 8 Saniye Ölümsüz Olabiliyor

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 02:34
Pasifden gelen kritik+ ebedi kasarsaniz saglam bir damage ortaya çıkar.