alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
194
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Vel'koz
Sergen B.
26 Ekim 2015 14:06

Lig’e en son katılan şampiyonlardan Vel’Koz, üstün gücüyle oyuncuların bir kısmını kendine esir aldı bile. Çevresinde bulunan her cismi inceleyen ve analiz eden Vel’Koz savaş esnasında tam bir katliam makinesine dönüşüyor. Ne kadar güçlü olduğu hakkında bir fikir edinmek için Hiçlik’ten gelen arkadaşlarına bakmanız bile yeterli olacaktır. Bir yanda geldiği günden beri en popüler şampiyonlardan Kha’Zix, yedikçe güçlenen ve kule boyuna ulaşan Cho’Gath, güçlü bir Saldırı Gücü taşıyıcısı olan Kog’Maw... Vel’Koz’u kimi zaman alt koridorda destek rolünde de görüyoruz, ancak esas gücünü gösterdiği yer orta koridor.

ONA GÖZÜNÜZ GİBİ BAKIN

Vel’Koz’un normal saldırı menzili biraz kısa, savunması zayıf ve doğrudan kaçmak için kullanabileceği bir yeteneği yok. Koridorda fazla açılırsanız rakip ormancının düzenleyeceği bir baskın ile hüsrana uğramanız an meselesi. Benzer şekilde, takım savaşlarında da çatışmaların ortasında kalmamak için dikkatli oynamanız gerekiyor. Özetle, Vel’Koz ile oynarken her daim mesafeyi korumaya çalışın. Zaten yeteneklerinizin menzili de bu tarz bir oyun için gayet uygun. Dost birimleri kendinize kalkan olarak görün ve onların arkasından düşmanları rahatsız edin. Pasif yeteneğinizin gücünü küçümsemeyin. Rakibinize her saldırdığınızda pasif yeteneğiniz olan Organik Yapıbozum ile yük biriktiriyor, üç yükten sonra ekstra hasar veriyorsunuz. Tabii ki rakibiniz saldırılardan kaçarsa bir süre sonra bu etki kayboluyor. Yeteneklerinizi art arda kullanmak pasif yeteneğinizden dolayı çok yararlıdır. Bu yetenek gerçek hasar verdiği için büyü direnci yüksek şampiyonlara bile çok ciddi hasar verebilirsiniz. Rakip takımda Vel’Koz varsa bu yüzden bir an önce çaresine bakmanız gerekiyor. Yoksa ilerleyen dakikalarda tutmanız iyice zorlaşacaktır.

OYUNDA VEL’KOZ ETKENİ

Vel’Koz ile oynarken en çok kullanacağınız yetenek Plazma Ayrışması olacak. Bu yeteneğin bekleme süresi düşük, mana tüketimi az, üstelik hem menzili hem de hasarı yüksek. Rüya gibi! Ancak bu yeteneği layığıyla kullanabilmek için biraz çabalamanız gerekiyor. Plazma Ayrışması’nı kullandığınızda gönderdiğiniz ışın dikey olarak ikiye ayrılıyor. Geometri bilginiz iyiyse yaşadınız: Saldırıyı çaprazlamasına kullanıp yönünü iyi ayarlarsanız, normalde yeteneğin menzili dışındaki bir rakibe hasar verebilir ve onu yavaşlatabilirsiniz. Bu yeteneği üzerinde pasif yeteneğiniz Organik Yapıbozum birikmiş bir rakibe kullanırsanız daha da etkili olur. İyi bir Vel’Koz oyuncusu olmanın yolu bu yeteneği iyi kullanabilmekten geçiyor. Vel’Koz ile oynarken dikkat etmeniz gereken bir diğer yeteneğiniz ise Hiçlik’e Açılan Yarık. Bu yetenek ile düz bir hatta yarık açıyorsunuz ve bu yarık ilk verdiği hasardan sonra bir patlama yaratarak ikinci bir hasarı daha beraberinde getiriyor. Bir yetenek iki vuruş yaptığı için pasif yeteneğiniz Organik Yapıbozum rakibe iki yük yükler, tabii isabet ettirebilirseniz. Doğrudan kaçmak için kullanabileceğiniz bir yeteneğiniz yok dedik ama en azından Tektonik Bozucu’nuz var. Bu yetenek kısa bir süre bekledikten sonra belirli bir alanı patlatır. Bu patlamaya maruz kalan rakipler ise havaya ve biraz öteye savrulur. Bu yetenek belirli bir çapa sahiptir, bu çap içerisinde kalan tüm rakipleri havaya savurabilir. Kaçmanız gerektiğinde kullanacağınız yegâne yetenek bu olacak. Eğer takımınızda Yasuo varsa dikkat! Takım savaşı esnasında bu yeteneğiniz ile havaya savurduğunuz rakiplerinize güzel sürprizler hazırlayabilirsiniz.

EN GÜÇLÜ YETENEĞİNİZ

Takım savaşlarında toplu hasar veren karakterler önemlidir. Herhangi bir yeteneğiniz ile toplu hasar vermeniz işinizi bir hayli kolaylaştırır. Vel’Koz’un yetenekleri, özellikle de gücünün doruk noktası olan Yaşam Formu Parçalama Şuası bu konuda yüzümüzü güldürüyor. Bu yeteneği kullandığınızda Vel’Koz gözünden çok güçlü bir ışın çıkarır ve bu ışına maruz kalan rakipler hem hasar alır, hem de yavaşlar. Takım savaşlarında, özellikle de pasif yeteneğiniz rakip şampiyonlar üzerinde aktifken Yaşam Formu Parçalama Şuası’nı kullandığınızda çok etkili olacaksınız. Unutmayın ki fare imlecinizle ışının yönünü ayarlayabiliyorsunuz. Yaşam Formu Parçalama Şuası’nın şöyle bir dezavantajı var: Bu yeteneği kullandığınız sırada bir rakip şampiyon üzerinizde sersemletme, susturma özellikli yetenekler kullanırsa yeteneğiniz yarıda kesilir. Bu nedenle bu yeteneği doğru yerde ve doğru zamanda kullanmanız gerekiyor. Kullanmadan önce mümkünse rakiplerinizin sizi engelleyecek yetenekleri harcamasını bekleyin. Son olarak Vel’Koz ile kullanabileceğiniz bir yetenek kombosundan bahsedelim. Savaş esnasında (E) Tektonik Bozucu > (W) Hiçlik’e Açılan Yarık > (Q) Plazma Ayrışması’nı bu sırayla kullanarak kısa sürede yüksek hasar verebilirsiniz. En sonunda ise (R) Yaşam Formu Parçalama Şuası’nı açtınız mı bitirici darbeyi indirmiş olacaksınız.

velkoz

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 01:27
E skilli tutunca lanede rahat kill cıkarabilen bir şampiyondur tek eksigi hiç kaçma skilli yok.