alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
246
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Xin Zhao
Sergen B.
26 Ekim 2015 11:51

O bazılarına göre bir insan, bazılarına göre ise canavar. Yıllardır hakkında anlatılan hikâyelerle ilgili gerçekleri kimse tam olarak bilmiyor. Bilinen tek gerçek, 300 kişiye karşı bile korkusuzca savaşabilecek kadar cesur olduğu. Xin Zhao’yu bu sıralar Efsaneler Ligi’nde Demacia’yı onurlandırmak için savaşırken görebilirsiniz.

Çekik gözlü dostumuz hem dayanıklılığı hem de yüksek hasar potansiyeli ile pek çok oyuncu tarafından tercih edilen yetenekli bir şampiyon. Xin Zhao, güçlü mızrağıyla teke tek savaşlarda rakiplerine göz açtırmadığı gibi, Mızrağın Hışmı yeteneğiyle de takım savaşlarında belirleyici rol oynuyor. Xin Zhao ile oynarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, agresif yeteneklerinizi kullanırken riski iyi hesaplamanız. Xin Zhao saldırılarında ne kadar etkili olsa da, kaçış konusunda pek başarılı bir şampiyon değil. Bu yüzden rakibinizin üzerine atlayıp, bütün yeteneklerinizi açmadan önce iyi düşünmeniz gerekiyor.

KORİDORLARIN EFENDİSİ

Xin Zhao’nun defansif ve ofansif yetenekleri bize ister üst koridorda istersek de ormanda savaşma şansı veriyor. Xin Zhao’nun güzel yönlerinden biri de iyi oynandığı zaman, kendi koridorunuzda rakibiniz neredeyse hiç gelişemiyor. Bu yüzden ben genelde üst koridorda rakibinize hâkimiyet kurabileceğiniz bir oynanışı öneriyorum.

Xin Zhao için rakipsiz demek istemiyorum ama düzgün oynandığı zaman koridorunda ona kafa tutabilecek çok az şampiyon var. Özellikle dikkat etmeniz gereken bir şampiyon, Jax. Ne yazık ki Jax’ın yetenekleri teke tek dövüşlerde sizi devre dışı bırakacaktır. Bu yüzden eğer karşınıza Jax geldiyse ve takım içerisinde koridor değiştirme şansınız varsa kullanın ama üst koridoru alabilecek başka bir şampiyon yoksa takımınızda bu durumda defansif oynamayı tercih edin. Ormanda savaşan arkadaşınızın da sık sık yardıma gelmesini rica edin. İstemsiz de olsa Jax ile savaşmak zorunda kalırsanız, Karşı Saldırı yeteneğine dikkat edin ve bu yetenek aktifken, kesinlikle Üç Pençe Darbesi yeteneğinizi kullanmayın. Aksi takdirde rakibinize hasar veremeyeceğiniz gibi, rakibinizin size vereceği hasarı artırmış olursunuz.

Xin Zhao oyunun başında bile çok ciddi ani hasarlar verebilecek güce sahip, bunu kullanın. Özellikle ormancı şampiyonun da yardımıyla, oyunun daha ilk dakikalarında rakibinizi hızlıca öldürebilecek imkâna sahip olduğunuzu unutmayın. Rakibiniz ölmese bile canı ciddi oranda azalacağı için geri çekilmek ya da en azından Sıçra yeteneğini kullanmak zorunda kalacaktır. Siz de bu süre içerisinde seviye olarak rakibinizin önüne geçip, koridor hâkimiyetini kazanabilirsiniz.
Rakipleriniz ile teke tek ya da takım halinde gireceğiniz savaşlarda, savaşı ilk başlatan taraf muhtemelen siz olacaksınız. Bu yüzden hangi şampiyona saldıracağınızı ve zamanlamayı iyi düşünmelisiniz. Rakiplerinize maksimum hasarı verebilmek için önce Amansız Hücum ile en yakın hedefinize saldırın. Sonrasında Savaş Narası’nı aktif edin. Eğer rakibinizin canı kritik seviyeye yaklaşıyorsa, rakibiniz kaçmaya çalışmadan önce Üç Pençe Darbesi’ni kullanın. Böylece rakibinize hem fazladan hasar verebilir hem de olası kaçma girişimine karşı yavaşlatabilirsiniz. Pasif yeteneğiniz rakiplerinizin zırhlarını düşürebildiği için rakip takımların tankları dahi sizden çekinecektir. Eğer karşınızda birden fazla kişi varsa yani bir takım savaşına giriyorsanız, Mızrağın Hışmı yeteneğinizi kullanmak için iki şansınız var. Rakipleriniz bir aradaysa, hepsine hasar vermek için ya da işler kötüye gittiğinde rakiplerinizden kaçmak için kullanabilirsiniz.

Xin Zhao gerçekten hem dayanıklılık hem de saldırı gücü anlamında oldukça dengeli. Ancak böyle yeteneklere sahip olmanın bir bedeli var. Xin Zhao’nun gerçek gücünü ortaya çıkarmanız için ihtiyaç duyacağınız eşyalar ne yazık ki biraz pahalı ve bu eşyalara vaktinde sahip olabilmek için koridorunuzda hâkimiyet kurmanız şart. Aksi takdirde bu üstünlüğü rakibiniz alacağı için, eşya ve altın bakımından geride kalmanız, oyunun ilerleyen aşamalarında rakiplerinizi yakalayabilmenizi oldukça zorlaştıracaktır.

MIZRAKLI SÜVARİ

Xin Zhao ile üst koridorun haricinde ormanda da oynayabileceğinizden bahsetmiştim. Xin Zhao ile ormanda oynamak biraz daha zor, ama yine de bu şampiyona hâkim profesyonel oyuncular için hâlâ çok önemli bir seçenek. Sıradan bir ormancıdan farklı olarak yapmanız gereken, oyunun başında biraz daha zırha önem vermek ve alacağınız hasarı mümkün olduğunca azaltmak. Bunun dışında harita kontrolü ve koridorlara yardıma gitmeniz, her ormancı şampiyonun yapması gereken ve olmazsa olmaz denilecek şeyler.

Bunlara ek olarak Xin Zhao’nun ofansif yeteneklerini, karşı takımın ormancısını engellemek için de kullanabilirsiniz. Tabii bunun için yine harita kontrolü ön plana çıkıyor. Eğer karşı takımın ormancısını koridorlarda görürseniz, hızlıca karşı takımın ormanına girip canavar kamplarını basabilirsiniz. Bu hem size fazladan tecrübe puanı kazandırır hem de karşı takımın ormancısının gelişmesini yavaşlatmış olursunuz.

Xin Zhao ile yaygın olan oynanışlar bu şekilde olsa da siz de zaman içerisinde kendi tecrübeleriniz ile kendinize has bir oynanış elde edebilirsiniz. Demacia’nın Hizmetkârı’nın Adalet Meydanları’ndaki başarıları tamamen sizin elinizde.

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 02:16
Ap kasınca kuleden sürekli can çalarak kuleyi kesiyosun.