alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
220
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Zac
Sergen B.
26 Ekim 2015 11:49

Kendisi her ne kadar bulaşık deterjanı görünümüne sahip olsa da o bir süper kahraman ve hayır, yağlı ve kirli bulaşıklardan bahsetmiyorum! Zac, hexkimya mühendisleri tarafından tasarlanmış ve laboratuvar ortamında yaratılmış. Ama daha sonra onu yaratan mühendis çift, onun silah olarak kullanılmasına dayanamadığı için laboratuvar ortamından kaçırmış ve onu sahiplenip, iyiyi ve kötüyü öğretmiş. Yıllar geçtikçe Zac, Zaun’un kahramanı, iyilerin dostu ve kötülerin düşmanı olmuş. (Hikâye tanıdık geldi mi?)

Gördüğünüz gibi Zac, bir süper kahramanın sahip olması gereken tüm ilke ve erdemlere sahip, son derece esnek ve güçlü bir şampiyon. Birbirinden ilginç yetenekleri ve oynanışı da onu şüphesiz ki çok eğlenceli bir şampiyon yapıyor. Ancak şunu söylemem gerekiyor: Zac uzmanlaşması oldukça zor bir şampiyon. Zac’in yetenekleri mana yerine kendi canını kullanıyor. Bu da yeteneklerinizi kullanırken daha dikkatli davranmaya zorluyor sizi.

CİLALA PARLAT

Zac’in iyi olduğu bir konu varsa o da kuşkusuz savaş meydanından rakiplerini temizlemektir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır tabii ama bana göre Zac, bir karakterde olmasını istediğim bütün özelliklere sahip.

Öncelikle, ormanda oynamayı sevenler Zac’in pasif yeteneğine bayılacak. Zac düşmanlarına karşı her yetenek kullandığında, kendisinden bir parça ayrılıyor ve onu yerden aldığınızda, canınızın bir bölümü tekrardan doluyor. Uzun süre ormanda kalmak ve daha hızlı gelişmek adına oldukça faydalı olan bu yetenek, aynı zamanda Zac’i ölümcül bir hasar aldığında bölünerek, bölünen parçaların birleşmesi sonucunda tekrar hayata döndürüyor.

Defansif anlamda gayet faydalı bu yeteneğin yanında Zac’in oldukça güzel kaçma ve yakalama yetenekleri de bulunuyor. Elastik Sapan ve Hoplaya Zıplaya (komik ama gerçek) yetenekleriyle hem çok uzak mesafeden rakiplerinizin arasına atlayarak saldırılar düzenleyebilir hem de savaşın ortasında çok hızlı şekilde oradan uzaklaşabilirsiniz. Doğru yerleştirilmiş totemler ile ormanın kontrolünün de sizde olduğunu düşünecek olursak, doğru zamanlamayla rakiplerinizi bol bol terletebilirsiniz.

Zac’in yeteneklerine göz attığınızda bütün yeteneklerin alan hasarı verdiğini hemen fark edeceksiniz. Zac’in diğer özelliklerini de gözünüzün önüne getirdiğinizde karşınıza hem dayanıklı, hem hareket yetenekleri çok esnek, hem de alan hasarı verebilen bir şampiyon çıkıyor. Tabii ki her güzel şeyin olduğu gibi bunun da bazı bedelleri var. Öncelikle Zac’in her yeteneği, yukarıda da bahsettiğim gibi kendi canından harcıyor. Pasif yeteneğinizle bu açığı kapatabiliyor olsanız da takım savaşlarında yerdeki minik Zac’leri toplamaya çalışabileceğinizi sanmıyorum. Böyle durumlarda hasarı eğer siz üzerinizde tutuyorsanız, yeteneklerinizi daha çok hayatta kalmak ve rakiplerinizi yavaşlatmak amacıyla harcayın ki takım arkadaşlarınıza, karşı takımı öldürebilmek için yeterli zaman kalsın. Ancak bazı durumlarda, mesela takımınızın taşıyıcısı iyice güçlenmişse, sizi es geçip doğrudan takımınızın taşıyıcısına yönelebilir rakipleriniz. Bu durumda kullanabileceğiniz üç adet destek yeteneğiniz var. Rakiplerinizi yavaşlatarak ve geri püskürterek, takım arkadaşlarınıza pozisyon almaları için zaman kazandırabilirsiniz. Tabii burada zamanlama çok önemli. Bazı durumlarda rakibinizi tam öldürecekken geri püskürttüğünüzde, amacınız karşınızdakine hasar vermek olsa da rakibinizin kaçmasına yardımcı olabiliyorsunuz ki takım arkadaşlarınızın pek de hoşuna gitmeyecek bir pozisyona düşüyorsunuz böyle zamanlarda.

KONTROLSÜZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR

Zac doğru kullanıldığında çok güçlü bir şampiyon olabiliyor ama doğru zamanlama her zaman olduğu gibi burada da kendini gösteriyor. Oyunda en uzun mesafeden savaş başlatabilecek şampiyon şu an için Zac. Dolayısıyla takım savaşlarında, herkesin gözü üzerinizde olacak ve rakiplerinizin ilk saldırılarını siz göğüslemek durumunda kalacaksınız. Elastik Sapan yeteneğinin menzili gerçekten yüksek olduğu için, konumlandığınız yeri seçmekte çoğu zaman serbest olacaksınız. Bu yüzden mümkün olduğu kadar olası totem noktalarından uzak durmaya çalışın. Birebir girdiğiniz saldırılarda üstünlüğü yakaladığınızda, Elastik Sapan’ı sadece rakibinize hasar vermek için kullanmayın, rakibinizin kaçma hamlesini yapmasını bekleyin. Çoğu zaman rakipleriniz, Sıçra büyüsünü kullanmadan önce sizin bu yeteneği harcamanızı bekleyecektir. Bazı durumlarda rakiplerinizin arasına atlayıp savaşı başlatsanız da işler umduğunuz gibi gitmeyebilir ve takım arkadaşlarınız sizin hamlenizi görmekte gecikebilir. Böyle durumlarda Hoplaya Zıplaya ile kısa mesafeleri atlayarak rakibinizin yolunu uzatabilirsiniz. Eğer sonunda hayatta kalma ihtimaliniz varsa, hangi yeteneğiniz olursa olsun kullanmaktan çekinmeyin.

Zac çok yönlü bir şampiyon olduğu için ille de ormanda oynamak zorunda değilsiniz. Üst koridorda da ormanda göstereceğiniz başarının aynısını gösterebilirsiniz ancak ormanda hâkimiyet kurmanız, uzun mesafelerden saldırabilmeniz açısından önemli. Rakiplerinizle aynı koridorda oynarken belki sizin geldiğinizi görebilirler ama ormandan ansızın çıkan bir Zac, rakiplerini fazlasıyla üzecektir.

Belki Adalet Meydanları’nda bir Hulk’umuz yok ama artık en az onun kadar yeşil Zac’imiz var!

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 02:18
Ap kasıldıgında çok yüksek hasarlar çıkabiliyor.