alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
279
Lig Atlama ve Solo Top Rehber :)
Mehmet G.
5 Mayıs 2015 18:53

En basta solo top oyuncusu olarak 5 tane sampiyon secin bu sampiyonları ister eglencesine
isterseniz tasıma potansiyeline istersenizde oyun ihtiyaclarına göre yani bir apc
bir ad bir tank gibi sampiyonlar sıkılmıyacagınız sampiyonlar olmalıki bu sampiyonları
ögrenmeniz kolay olsun sıkıldıgın bir işi yaparak ögrenmekmi daha kolay yoksa eglendigin
bir işimi? Oyundaki bir hatanızda hep farklı sampiyon oynamak bir sampiyonu ögrenmeden
yani tryndamare ile dariusu nasıl counterlıyacagını bilmeden ona karsı o sampiyonu almanın 
bir anlamı yok simdi sectiniz dimi secmediyseniz secin yada siz bilirsiniz önce okuyun sonra secin  
simdi size solo topdaki yapmanız gereken ana maddeleri yazıcam.
Maddeleri yazmadan önce su rehberlere fazla güvenmeyin herseyi anlatamazlar sadece temeli atarlar ve
size düz build veren rehberleride hic takmayın  bu benim görüsüm.Bide gangmı gankmı bilmiyorum gang yazdım siz anlarsınız.

1-Rakibini Tanıma

Örnek = Pantheon early gamede güclü latede gücsüz dürtme potansiyeli yüksek ve pasifi sayesinde
tryndamare, Fiora gibi düz vurus sampiyonlarına karsı güclü 6. seviyede yüksek gang potansiyeli olan
bir sampiyon.Ufak not rakibe karsı olan üstünlügünü kullan fiora alıp gangplankın q sunu
w ile engellemessen counteri degilsindir.Yani tam olarak counteri degildir olmasada baya bir avantajın
bosa gider yani.

2-Kendi Sampiyonunu Tanıma

Örnek = Yukardaki pantheon örneginin aynısı iste burda yukardaki özellikleri kullanıcaksın ve üstünlük kurucaksın.

-Karsı Ormancı ve Sizin Ormancınızı Tanıma

Örnek = Warwick 6 seviyeye kadar gang potansiyeli düsüktür ve genel olarak ormanda dolasır
veya jarvan gang potansiyeli yüksektir yüksek alan kat edebilir lee sin biraz yetenege baglıdır skillshot yani
ona karsı hareketli riven gibi sampiyonlar iyi olabilir vi yüksek hasara sahiptir
ve zırh delme özellikleri vardır elise yetenek gücüne dayalıdır bu yüzden karsıda ad var sen
zırh kasarsan yüksek hasar yemis olursun jungle eliseden onun yerine can kasmalısın vb.

-Gang Atmak

Acıklama = İrelia kule altı durmak konusunda iyidir bu yüzden ona dive yapmak yerine bir baskına 
gidebilirsin koridoru ittirmissen eger mide gang gidebilirsin gibi bu oyunun durumuna baglıdır
eger solo top oyuncusu olarak oyunu tasımak istiyorsanız sadece koridoru kazanmak yetmez
diger koridorlarıda kazandırmanız lazımdır. Gang atarsan neyi kazanıp neyi kaybedecegini
rakibin gang yeme yani ganga yakalanma kacıs skillerini hesaba katarak gang at.

-Koridor Pozisyonu Olusturma

Acıklama = Bu konuda pek bilgim yok ama koridoru ne zaman ittirip ne zaman geri cekeceginizi
bilmeniz gerekli bunun icin bazı etmenler var

*Rakip Junglenin gang potansiyeli rakibinizin size olan üstünlügü veya tam tersi yani sizin
junglenizin ve sizin rakibe üstünlügü gibi durumlar karsı rakip sampiyonun kule altında neler
yapacagı gibi durumlar buna örnek verirsek rumble kule altı zor farm yapan bir sampiyon gibi
koridoru ittirebilirsiniz iyice ama karsı jung etmeninede bakarak veya senin kacıs skillerine bakarak yani bu gibi
durumlar göz önünde bulundurmalısınız baska bir örnek nasussunuz karsınızda pantheon var ister istemez geri
durup lanenin senin kule altına gitmesini saglar buda tecrübe gerektirir yani hemen olacak bisey degil.

-Esya Dizilimi

Örnek = Vi ye karsı zırh yerine can degerini yükseltme karsında saldırı hızına dayalı 
tris , vayne gibi sampiyon varsa randuin alameti karsında yüksek dürtme potansiyeline sahip
bir sampiyon varsa kristal matara teemoya karsı kör etmesini gideren bir item vardı adını unuttum
 o iste vb. yani acıklama olarak esya diziliminizi karsıya göre yapın sabit bir esya dizilimi
yerine degisken bir esya dizilimi sampiyonun gücünü gercekten arttıracaktır.

-Minyon Kesme ve Dürtme

Minyon Kesme Acıklama = Minyon kesmek oyundaki en önemli ve sizi en cok güclendiren seydir söyle bir
hesap yapalım ortalama bir gümüs oyuncusu 40 dakikada 160 farm yapıp 15 civarı kill alıp
üstüne 10 tane kill verdi diyelim iyi bir oyunu bu adam sadece farm yapsaydı gümüs altın seviye oyunda hem rakip düsük
seviyede yani ligde oldugu icin farm yapamicak pek bilmedigi icin farmda geri kalacaktı ve rakipten daha cok seviye alıcaktın cünkü
en fazla tecrübeyi farmlar verir kill degil ve 20 minyon 1 kille esit denildiginden iyi bir oyuncu
orda 360 farm yapsaki bu az sadece farm yapan icin 360-160=200 farm fazladan 20 farm bir kill 200 / 20 = 10 
yani 10 kill alıp fazladan hic kill vermeyip üstüne daha fazla seviye olacaktı anladınızmı farkı 
tabi bu dedigim sadece teori minyon kesmenin önemi icin söyle durumlar var örnek verirsek
siz pantheonsunuz karsınızda nasus var early gamede güclüsünüz ve siz sade farm yapıp rakibi
dürtmesseniz rakibe farm yaptırırsanız bu sizin iyiliginize olmaz biliyosunuz yani ne kadar
farm yapacagınızı bazı etmenlere göre ayarlayın.

*Rakibe üstünlügün örnek verirsek sen teemosun karsıdan dari var ben farm yapcam rakibi dürtmicem
dersen 6 seviye o dari seni keser yani  Simdi söyle düsünürsek bu farm dedigimiz sey
zamanla ögrenilen birsey o yüzden biraz tecrübe ediceksiniz simdi dürtme.

Dürtme Acıklama = Dürtme konusundada bazı etmenler vardır bu etmenlerin bildigim kadarı asagıda yazılı.

/Rakibin kullandıgı büyüler

Örnek = Rakibiniz Darius ana damage skili q bunu kullandıgında yüksek oranda hasar potansiyeli azalır
bekleme süresi kadar azalır 

/Rakibin durdugu an

Örnek = Rakibin minyona vurdugu andır bu genelde kısacası eger sende son vurus yapmıyosan
rakibin minyona vurunca ona bi tane yapıstır bide onun bir vurusunu engelliyecegin bir skill
varsa ne ala örnek fiora w , jarvan w gibi

/Rakibin takastan üstünlügü veya takaslarda kötü olması

Örnek = 2 örnek vericem bir yakın dövüs bir uzak dövüs birinci olarak yakın dövüs jarvan
jarvan koridorda takaslarda asırı derecede üstündür her sampiyona degil ama yani iste bu
üstünlügü onu koridorda cok güclü kılıyor bir jaxa karsı minyona vurmaya gelince yapıstırın 
bir tane pasif % damage vurdunuz bir sonra geri dönün q at 2. damage vurdunuz 3. olarak 
sanamı vurdu bas w 0 hasar takastan üstün cık ama simdi jarvansın karsında teemo var sen
ona yaklasmaya kalkana kadar onun verdigi hasar + q ile düz vurusunu engellemesi sayesinde
takastan üstün cıkmayı bekleme ona karsı ben q ile uzaktan dürtüp bana vurunca w basıyorum
gang bekleyip yada hata yapmasını bekleyip örnegin q yu minyona atarsa e-q yapıp saldırıyorum
cünkü beni counterlıyan etmeni kalmıyo zaten 6 lwlde ondan üstünüm gibi seyler
birde yukarda anlatmıstım teemosun karsında darius var onu 
dürtmessen yapacak bisey yok teemoylada uzaktan vurmuyacanda napacan  zaten iyi son vurus
yaparsan minyonda ilerlemez jarvan degilki bu q atsın dürtmek icin minyona carpsında koridor
ilerlesin kısacası teemo ile dürtün 

/Rakibin jungle etmeni

Örnek = Kısacası adamı dürtecem diye ölmeyin cünkü dürterken kacıs skillerinizi harcadıgınızda
bu rakip jungle icin gang zamanıdır totem alın almayanlar icinsöyle bir hesap daha yapalım
30 dakikalık oyun boyunca 3 dk bir biten totemi hep atarsak 30/3=10 totem eder 10*75 = 750 altın eder tmm buna cok
diyebilirsiniz ama sizin kacırdıgınız farmlarla bunun kac katı alınır  bide hep atmak zorunda
degilsiniz zaten.

/Rakibin minyonları ve senin minyonlarının üstünlügü

Örnek = Bunuda kısaca yazıcam adamda 10 minyon var senin minyon yok zaten minyonlar ilk seviyede
adamdan fazla vuruyo  nie giriyonki adama 2 vs 1 dimi 

-Ejder Savasları

Acıklama = Ejder savasları hakkında bilgim yok ama sunu yapmayın adamları ejderi alırken
senin takım orda savasa hazırken sen midde farm yapma yani  Sunuda yapın takımı ejder
yapmaya zorlayın gerekirse yani cok önemli 1 k altın az degil  

-Totem

Acıklama = Totem bazı oyunlar cok bos cünkü low elo diyelim adam gang atmıyo sana hic ne kadar ittirsende  
bazı oyunlar ise hayat kurtaran bir etmenki yüksek seviye oyunlarda bu hatta orta seviye totem her zaman yanınızda
bulundurun bence bide dogru yerde dogru zamanda atmalısınız sadece almak önemli degil sonucta
örnegin mavi takım kule altındasın gidip ilerideki calıya bir ward atmaktansan arkadaki calı biliyorsunuzudur iste ordan gelicek bir gang icin
arkaya atmak daha mantıklı hem bu durum icin rakibin dive atma gücünü yani ihtimalini
göz önünde bulundurmanız lazım mundo 6. seviyede rahat girer yani  

Görüs önemli... Rakibi ne yaptıgını bilip ona göre hamle yapmanı saglar bu görüsler
rakibi gafil avlamanıda saglar.

Simdi bunları yaptık diyelim 5 sampiyon sectin ögrendin sampiyonları rakip ve rakip jungle
ve senin jungle hakkında bilgilisin esya düzeni gang atma totem hepsini anladınız ve yaptınız
ne zaman takaslara girecegini biliyosun sampiyonunun neler yapabilicegini biliyosun 
suan bir ölcü birimi olsaydı eger bir diamond seviyesi olmussunuzdur.

Simdi sıra en önemli sey iyi oyuncuyla cok iyi oyuncuyu ayıran seye geldi faker diyim
madlife diyim  bunlar ise refleks ve sezgilerdir profesyonel oyuncuyu oyuncu yapan etmen
budur dogaclama yani yukardakileri yaparsanız bir riottda calısan scarlet  olursunuz 
ama eger sezgi ve reflekslerede yüksek bicimde sahipseniz siz gosu olmussunuzdur bu ise zamanla olusan
bildigim ama yapamadıgım internette gördügüm videolardır  demiyorum scarlet sezgi ve
refleks yok sadece bir ölcü birimi olarak söyledim scarlette iyi oyuncudur görüyorum ara sıra 

Size 2 video önericem bu dediklerimi uygulayıp o videoları izlerseniz kendinizi cok daha
iyi bir oyuncu oldugunuzu hissediceksiniz o refleks lerede zamanla bu dediklerimi yaparak 
sampiyonları ögrenek yapıcaksınız bir kuralı yok yani cok farklı benim basta söyledgim
seylerden baska bisi olarak bir oyun icin neden bu kadar ugrastın bosu bosuna veya kafayı yemissin oyunla diyenler olabilir ben
e-sporcu olmak bu oyunları meslek edinmek isteyenlere solo top main olanlara yardım amaclı stajda bos zamanlarımda
sıkıntıdan yazdıgım bir rehberdir  bide son olarak Ögrenerek oynadınızı 3 oyun sabahtan aksama kadar sinirlenip küfür ederek oynadıgınız
20 oyundan daha karlıdır.

Mehmet G.
5 Mayıs 2015 19:38

Soloya Genelde Tank Heroları Öneririm