alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
209
LoL Ve Dota Arasındaki Farklar
Sergen B.
4 Mayıs 2015 13:53

LoL ve Dota 2 Karşı Karşıya

Elbette hangisi daha iyi diye bir tartışmaya girmeye hiç ama hiç niyetim yok, o sular çok derin ve karanlık.

REKLAM

Lakin hepimiz oyuncuyuz ve istesek de istemesek de kafamızdan tonla fikir geçiyor. Başkalarının ne düşündüğünü bilmek bazen onlara katılmasak da bir şeyler öğrenmemize neden olabiliyor. Uzman bir bilgisayar oyunları takımı olan Dignitas'ın kendi sitesinden paylaştığı ve bir oyuncunun fikirlerine dair güzel bir makaleyi size çeviriyorum. Unutmayın makale, makaleyi yazanı bağlamak ile beraber Dota 2 penceresine daha yakındır. Parantezler benim müdahalelerimdir. Eğer sıkı bir LoL oyuncusu iseniz bu fikirleri sevmeyeceğinizi şimdiden söyleyeyim. Hadi bakalım başlıyoruz;

DOTA VE LOL BİRBİRLERİNE NASIL BENZER?

Hem DotA hem de LoL aynı amacı paylaşırlar. Bu yüzden ikisi de MoBA tarzı oyunlardır. Oyunların amacı düşmanın üssünü yok etmektir. Her iki oyunda da oynadığınız karakterleri güçlendiren satın alınabilecek eşyalar vardır, her iki oyundaki seviye sistemi ile seviyenizi arttırdıkça yeni yetenekler kazanırsınız.



Her iki oyunda da "Creep" dediğimiz yaratıklar iki takımın üssünde doğarlar, bu yaratıklar bodoslama ilerleyerek düşman bölgesine saldırarak rakip kulelerin hasarını üzerine çekerek size zaman kazandırır bu sayede düşman ana üssünü yıkmaya çalışırsınız. Bu sayılanlar her iki oyunun da ortak özellikleridir, şimdi gelelim farklılıklara.

DOTA VE LOL NASIL BİRBİRİNDEN FARKLIDIR?

Başlangıçtaki -Erken Oyun- Farklılıklar

Lafı dolandırmadan hemen söyleyeyim DotA 2 LoL'e göre öğrenmesi ve oynaması daha zor olan bir oyundur. Bu tartışmaya açık bir konu bile değildir ve bazıları sırf bu yüzden DotA 2'nin daha iyi bir oyun olduğunu ileri sürer fakat başkaları ise tam tersini, LoL'ün bu yüzden daha üstün olduğunu savunur. Beğenin ya da beğenmeyin fakat LoL daha eğlencesine bir MoBA'dır (casual terimini kullanmış) , ağırlıklı olarak farm'a dayanır ve ancak oyun sonuna doğru takım oyunu yapmaya başlarsınız.

Bu da şu anlama geliyor. LoL oynarken neredeyse her maçınızın 20-25 dakikasını sadece farm yapmaya ayırırsınız ve başka bir şeye odaklanmazsınız. Eğer farm yapmayı sevmiyorsanız, ve oyunun micro anlamda yeteneğe dayalı olmasından hoşlanıyorsanız -creep'lere last hit yapma zamanlaması yapmaktan ziyade- size DotA oynamanızı öneririm. DotA öneririm çünkü creep farmlamak yerine sizi rahatsız etmek isteyecek oyuncular yüzünden erken savaşlar daha oyunun başında vuku bulabilir.  Çünkü DotA'yı tasarlayanlar erkenden skor yapmayı önemli kılmıştır.

DotA'da bir kahraman öldüğünde, kahraman o an taşıdığı altın miktarının bir bölümünü kaybeder, fakat LoL'de ölünce altın kaybetme gibi bir durum yoktur. Bu da DotA'da oyuncuların rakiplerini etkisiz hale getirmek için daha oyunun başında saldırgan olacağı anlamına gelir. DotA'da ayrıca oyuncular creep'leri mahrum edebilir (deny), kendinize ait bir creep'i mahrum etmek demek onu kendiniz öldüreceğiniz anlamına gelir, böylece rakip onu öldürüp altın kazanamaz.

Cevap bulunamadı.