alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
214
Mid lane de ustalaşmak mı istiyorsun? Buraya gel
Sergen B.
6 Kasım 2015 15:58

Merhaba arkadaşlar.S3 başından beri LoL oynamaktayım ve en baştan en çok midde oynamaktayım.Ve midde gerçekten iyi olduğumu düşünüyorum kolay kolay ezilmem.Her neyse bende size mid lane ile ilgili her türlü taktiği vericem.Şampiyon şampiyon kısa taktikler vermeden önce adım adım genel mid lane taktikleri vericem. 

1)Her şeyden önce farm,farm,farm! 
Evet arkadaşlar öncelikle bildiğiniz gibi mide diğer lanelerden daha hızlı ve daha çok farm geliyor.Buda bizim için müthiş bir avantaj.Her 17 creepin 1 kile denk olduğunu düşünürsek bu avantajı iyi kullanmamız gerek.Şampiyon seçiminizi yaparken elbette counter pick yapmamızda fayda var fakat uzaktan vuran ve alan hasarlı bir şampiyon almak çok daha işimize yarar.Mesela karşımızda Lux var.Counter pick olarak talon aldık,tamam güzel fakat talon almak yerine alan skili ile kolayca dürten ve farm yapan Gragas almak daha mantıklı değil mi? 


2)Harita kontrolü senin için çok önemli! 
Harita kontrolü bütün laneler için önemli ama,senin için daha da önemli.Ortada olman hem bottan hem toptan gang yeme olasılığı doğuruyor.Ayrıca oyun başında çoğu apc nin kırılganlığını düşünürsek buda jungle ın öncelik tanımasını sağlar.Diyelim ki base attın 1 pembe totem al.Baronun önündeki çalıya koy.Diğer base atışında drake önündeki çalıya koy.Emin ol bronz veya silver gibi ortalama kümelerdeysen büyük ihtimal oyun boyu onlar kesilmicektir.


3)Kurnaz ol aklını kullan! 
2 Lanede yakınlığını düşünürsek bu senin gang yemekle birlikte gang atmanıda kolaylaştırır.Gözün haritada olsun fırsat kolla.Gerekli yerlere ward da attıysan bu müthiş bir avantaj.Bot laneye hazırlıksız anda yapılan bir baskın sana veya takımına kill aldırabilir.Veya karşı jungle senin jungunun kırmızısını çalmaya çalıştı.Koş yetiş kırmızıyı kurtar.Unutma bunları yapabilmek için mobil bir hero olman çok büyük avantaj.Mesela akali,katarina,ahri.Hero seçerken bunuda düşün. 

4)Takım savaşlarına iyi gir! 
Artık kastın buildini yerine oturttun.Oyun mid game safhasına geldi.İşte asıl iş bu sırada başlıyor.Ani yüksek hasarını düşünürsek takımının sana ihtiyacı var.Mobil bir heroysan mesela akalisin.Fırsat kolla tf de adc veya apc odaklı gir.Alan hasarı vercek bir hero mu aldın? Xerath gibi mi? Menzilini kullan uzaktan rakibine hasar ver.Ultinle killeri toplamayıda unutma.
Unutma ! Az canlı adamı görünce aç gözlülük yapıp 5 kişinin arasına atlaman sana bir şey kazandırmaz.Sabırlı ol tankının girmesini bekle. 


Evet millet bu 4 adıma dikkat edersek mutlaka bir şeyler yaparsınız.Gerisi de biraz deneyim işi bu iş oynayarak kapılır unutmayın.Şimdi iyi olduğum bazı mid heroları ile ilgili kısa taktikler vercem. AKALİ : Öncelikle aşırı mobil bir hero.Karşı adc lerin korkulu rüyası.Gözün özellikle bot da olsun çizmeyi de erken çıkmaya çalış.Hızlı gangler ve ultin sayesinde çok rahat killeri toplayabilirsin.Late gamedede adc ve apcyi savaştan düşürüp sis perdesi ile çok kolay kurtulabilirsin.Tek yapman gereken biraz fırsatçılık biraz sabır. 

AHRİ : Gene mobil bir hero.Skilleri kişi odaklı.Tek bir kişiyi çok hızlı ve kolay bir şekilde çıkarabilirsin.Tek gereken biraz beceri.Bot laneye yapacağın ani baskınlarla kolayca kasabilirsin.Ultin sayesinde çok rahat kovalayabilir veya kaçabilirsin.Unutma ayartan öpücük en büyük kozlarından biri.

BRAND : Mobil bir hero değilsin etkili gang atman çok olası değil.Lane odaklı oynayıp farma odaklanmalısın.Skilllerin alan adaklı ve çok büyük hasar veriyor.Bunu iyi kullan.Late gamede tf lerde gerek kombon gerek ultin ile çok güçlüsün.Bunu iyi kullan. 


KASSADİN : Beklide oyundaki en mobil mid herosusun.Ultin bir harika.Reworktan sonra her ne kadar susturun gitmiş olsada hala çok güçlüsün.W skilin ile lanede çok kolay kalabiliyor Q ile rakibini dürtebiliyor ultin ile çok rahat kaçıp kovalıyabiliyorsun.Late gamede karşı adc ye teklemen çok kolay.Aklını kullan boş an kolla adcyi al çık. 


KATARİNA : En mobil herolardan birisin.Kolayca farm alabilir rakibini dürtebilirsin.Ultin açıldıktan sonra karşı takımın korkulu rüyasısın.Fakat dikkat et ultini uygun anda at rakibin bozamasın.


SYANDRA : Mobil değilsin ama çok güçlüsün.Q ile rahatça farm toplayabilir W ile slow atıp E ile stunlayabilirsin.Ayrıca ultin bir harika.Bana kalırsa mid lanenin kral herolarından biridir Syandra.

GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 23:47
Yasuo da konulabilicek bi şampiyon.