alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
941
Nasıl daha yüksek bi dereceye çıkılır (detaylı anlatım)
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 16:32
Arkadaşlar merhaba, öncelikle kendimden kısaca bahsediyim; 
Ben league of legends i sezon 1 den beri oynayan eski oyunculardan biriyim. Sezon 2'de dereceli oyunları oynamaya başladım ve sezon 2 deki elo sistemiyle 600 eloydum, yaklaşık 1 buçuk yıl boyunca silver ile bronz arasında gidip geldim, yaklaşık olarak 2.5k ranked oyunum vardır.
Şu anda diamond'ım ve uygun oynama ortamına sahip olunca challenger çıkabileceğimi de biliyorum fakat pek vakit ayıramayabiliyorum ve diğer acclarımdada oynuyorum. Çoğu arkadaşıma yardım ettim derece konusunda da(bilgilendirme olarak), buraya detaylı bir rehber yapmak istedim. Adım adım ipuçları, taktikler vereceğim. Size yararı olacağını umarım.
Şimdi arkadaşlar, söylediğim gibi 1000 den fazla dereceli oyun atmışlığım varken hala silverdım. Taa ki bir gün bin oyun daha atsam yine silver civarında kalacağımı farkettiğimde nasıl birşeyleri değiştirebileceğimi aramaya başladım. Ve inanın 1 buçuk yıldan uzun süre uğraştığım gold/plat çıkma emeklerim. Sadece 2-3 hafta gibi kısa bir sürede bronz dan plata çıktım. yaklaşık 100 oyundan 80-90 ını alarak. Şans diyebilirsiniz, fakat kesinlikle değil, Ben farklı bir gezegenden mi oynuyorum? troller, afkler bana gelmiyor mu? Ben nasıl çıkabiliyorum?
Şimdi oldukça uzun bir rehber yapacağım, 10-15 dknızı verip okumaya üşenebilirsiniz ama kazanma oranınızı ve herşeyi 100% etkileyeceğini ve sizin yararınıza olacağını düşünmekteyim.

1. Kendinizi geliştirin. Eğer bu ilk adım size ters geliyorsa, umarım silver veya bronz veya herneyseniz o derecede mutlusunuzdur. Çünkü ilk adım "KENDİnizi geliştirmek.
Sakın demeyin, ben oldukça iyi oynuyorum, ben proyum ben lane imi kazanıyorum ama troll var feeder var afk var sonra oyunu veriyoruz. DEMEYİN. Kaybettiğiniz her oyundan sonra kendinizi suçlayın, başkalarını değil.
Neden mi? Başkalarını suçlamayı ben çok yaptım. Fakat hiçbiryere varmıyor. Eşleşeceğiniz takımlar, takım arkadaşları değiş-me-ye-cek! Yine troll gelecek, yine feeder gelecek, yine afk gelecek. 
Değişecek olan şey ne olabilir?
SİZ. 
Kaybettiğiniz her oyun sonrası geri dönüp bakın ve şunu diyebilin; Oyunu kaybettik çünkü yeteri kadar iyi değildim. Belki orda yakalanmasam farklı şeyler olacaktı, belki daha düzgün pick yapabilirdim, belki laneimi yeteri kadar ezmedim, buildimi daha farklı yapabilirdim. belki orda fail flash atmasam veya zhonya basmayı unutmasam veya daha iyi focus yapsaydım oyunu alacaktık, belki tartışmaya girmeye küfretmeye ayırdığım zamanı oyuna ayırabilirdim. Belki gidip mide yardım edebilirdim?
Bütün bu hatalar, bütün bu küçük ve önemsiz gibi görünen hataları olabildiğince azalttığınızda zaten farkı siz göreceksiniz.
Ha şunu da yapabilirsiniz; Oyunu kaybettik neden mi? çünkü top noobtu feedledi, bot afk kaldı vs.
Tamam ama düşünün, o oyun siz ne yaptınız? O oyunu kazanmak için herşeyi denediniz mi? Hatasız mıydınız?
Hatalarınızı ve daha iyi yapabileceğiniz şeyleri farkedip bunları düzeltin, aynı şekilde yaptığınız iyi şeyleri de fark edip bunları daha sık yapın.
Eğer bu adımı okuyup iyice anlayıp kabullendiyseniz diğer adımlara geçelim;

2. Oyuna girdiğinizde tek amacınız olmalı. Oyunu kazanmak!
Oyunu nasıl kazanabilirsiniz?
O kadar iyi oynuyorsunuz ki oyunu 7v3 yapıyorsunuz. O kadar iyisiniz ki karşı taraftakiler ragequit yapıyor afk kalıyor, öyle ezdiniz ki karşı taraf teslim olmaya karar veriyor. 
Bazen sadece lane inizi kazanmak yeterli olmayabilir. 
O lane i sadece kazanmanız yetmez. Bi kaç cs öne geçmek yetmez, takımındakilerinden daha iyi oynaman yetmez. O laneyi ezmeniz gerek, diyelim top lane siniz, o kadar iysiniz ki karşı top laner lane ye gelmiyor, veya karşı jungler veya mid sürekli sizi kamplamak zorunda kalıyor e bu olursa zaten diğer lanelerdeki jungle vs. baskısını azalttınız demektir. ki 2-3 kişiyi sürekli top kamplamaya zorlamak demek zaten, oyunu 7v3 yaptınız demektir. Takımızda bi kaç kişi afk de olsa, noobda olsa, olayı eşitlemiyor mu?
ve;
ASLA KENDINIZI TAKIMINIZDAKİLERLE KIYASLAMAYIN! ASLA. 
Senin midden daha iyi bir skorda olman, veya junglerdan daha düzgün oynuyor olman veya adcnden daha iyi adc oynuyor olabilmen, birşeyi değiştirmiyor, KENDİNİZİ KARŞI TARAFLA KIYASLAYIN! Karşıdakilerden iyi misiniz?

3. NE OLURSA OLSUN ASLA OYUNICI KÜFRETMEYIN, TARTIŞMA VE KAVGA ÇIKARTMAYIN.
Özellikle bu adım oldukça zor. Görmezden gelmek olabildiğince zor. Dayanamayabilirsiniz, takımdakiler sabır denemesi gibi olabilir. Bütün oyun herkese sövebilirsiniz. Fakat sonuç olarak o oyun gider.
Şöyle ki özellikle düşük derecedeki oyuncular oldukça kırılgandırlar, bir iki küfret tamam, afk kalırlar, trollerler, herkesin morali bozulur kimse oyuna odaklanamaz, o oyun zaten biter. İsteseniz de istemeseniz de takım arkadaşlarınızla bir oyunluğuna da olsa iyi geçinmeniz gerekmekte! eğer bunu yapamıyorsanız MUTELAYIN. IGNORELAYIN. Unutmayın ki o oyundaki amacınız oyunu kazanmak, kavga etmek veya ego tatmini yapmak değil. Oyun bitsin, istediğiniz kadar sövün, reportlayın edin. Ama oyuniçi sabır göstermeniz gerek, ve bloklamayı oldukça sık yapın. Eğer biri size küfrettiğinde, görmezden gelemeyip karşılık verme ihtiyacı duyuyorsanız, o küfürler uzar, tartışmaya gider, sonuç olarak ne odaklanma kalır ne başka birşey, aynı şekilde daha kötüsü, trolleme olabilir, afk olabilir. 2. adımı hatırlayın. 

-Unutmayın ki; biri size sataştığında görmezden gelmek, söylediklerini kabul etmek veya eziklik değil aksine olgunluktur, onun seviyesine düşerek ondan farkınız kalmaz. Haklıyken haksız duruma düşmeyin, bloklayın, bırakın kendi kendine konuşsun  

3. Şampiyon seçimleri. Genelde ilk tartışmalar şampiyon seçiminde çıkar, bir kişi mid ister, diğeri de ister, diğeri jungle diye ağlar, kimse supporta yanaşmaz.
Pick sırasına saygı gösterin! eğer son pickseniz, ne rol kaldıysa oynayın!. 
Support olarak oyunu taşıyamadığınızı kim söyledi? Support olarak, karşı supportdan daha iyi support olarak taşırsınız. Carrylerinize kill vererek, tamam carry n saçma salak biri olabilir, noob olabilir ama şunu unutma ki; 5 yaşında bi **********ya bile gerekli imkanı tanısan, eline silah versen, yine o killi alır ve taşır. Diyelim adcn veya başka biri mal mal yakalanıp ölüyor, o durumları da azaltmak senin elinde, ve yine harita hakimiyetini sağlamak da senin elinde, wardlarla.
Diyelim last picksin support almayı reddettin onun yerine trolledin veya zaten olan bi rolden aldın, sence o maç nasıl olur? o kazanma şansını yoketmiş olmazmısın? Ya da support herkesin oynayabildiği çok saçma ve gereksiz bir rol mü? Her rolü oynamayı bilmeden ranked girmenin zaten anlamı yok.

5. Haritayı ve oyunu yöneten siz olun. Karşı taraf drag damı? takımını uyar, oraya gidin, baron için güzel bir fırsat mı? takımını baron yapmaya zorla/ teşvik et, mid lane yok mu? direk takımındakileri uyar. Oyuniçi kontrol hep sizde olsun.

6. Şunu unutmayın ki, senin takımına nooblar, afklar vs. gelirken krşı takıma full pro oyuncular geliyor, diye birşey yok, karşı tarafında zayıflıkları vardır mutlaka unutmayın. Bundan avantaj almanız gerekmekte.
Düşük eloda takımlar oldukça fazla throw yapar, oldukça fazla hata yapar. Bu hatalarından avantaj almayı bilmeniz gerek, affetmeyin. Eğer karşı taraf bir hata yaparsa, sizin o hataları değerlendirmeniz gerek. diyelim karşı taraf dk 40. da botta 2 kişi mi? baron alın, veya diyelim saçma bi şekilde karşıdan biri yakalandı ve sayı olarak üstünlüğünüz var? birşey yapın, pushlayın, objektif alın vs.

7. Early, mid ve late game. Ne olduğunu biliyorsunuzdur. ilk 6 level early game dir, 6- 14 level arası mid game, 14 sonrası lategame.
Oyunu early ve mid game de bitirmeye çalışın, oyunu olabildiğince kısa sürede bitirmeye odaklanmalısın. Neden mi?
Bir oyun uzadıkça, kazanma şansınız azalır. bir önceki adımda dediğim gibi, gayet kazanırken takımın bi sürü saçmalıklar yapmaya başlayabilir throwlayabilir, alacağınız oyun gidebilir.
Eğer bir öncülüğünüz varsa, onu kullanın ve oyunu olabildiğince kısa tutmaya çalışın, gereksiz uzatmalardan kaçın.
Bir başka deyişle; Late game heroları almamaya özen gösterin, early ve mid lane de güçlü herolar alın, fazla farm ve fazla level gerektirmeyen şeyler alın. Neden mi ?
Diyelim nasus aldın topta farm yapıyorsun late e odaklısın, peki oynadığın oyunlardan kaçında late game i görebiliyorsun? Sen orada farm yaparken desen takıma; Tf falan girmeyin az safe oynayın ben farm yapıyorum, DAKİKASINDA TF GİRERLER. kimseye laf anlatamazsın!
O yüzden alacağınız heroları dikkatli seçin. Early ve midde güçlü ama hani olurda late e uzarsa diye late game de tamamen etkisiz kalmayan birşeyler alın...

8. Takımınıza oldukça az güvenin. Takımınızdan fazla birşey beklemeyin, Takıma bağlı herolar oynamayın. 
Takıma bağlı hero derken neyi mi kastediyorum? 
Mesela amumu, shen, malphite. Bu herolar takıma oldukça bağlıdır. Takımı gözünüz tutmuyorsa bunları seçmeden önce tekrar düşünün.
Diyelim ki;
Sen harika bir amumu oynuyorsun, çok mükemmel bir engage yaptın tf başlattın karşıdan herkesi stunladın, tankladın, ama takımın kötü, carryler ne yapacağını bilmeyerek mal mal etrafta dolaşıyor, sonuç olarak sen de orada hiç yoktan tanklarken ölüyorsun, oyun gidiyor.
Veya diyelim shen oynuyorsun, öyle tam bi taşıma özelliğin yok, harika ult atıyorsun, engage yapıyorsun, taunt atıyorsun yine üsttekine benzer bir senaryo oluyor. Bu tür şeyler takıma bağlı olmaktır.
Takımdan bağımsız nasıl olunur?, Diyelim jayce oynuyorsun, veya lee, veya singed, veya ezreal,zed, kha. 
Bu tarz herolar oldukça takıma bağımsızdır. Neden mi?
Hepsinin taşıma potansiyeli var, hepsiyle içeri girip kill alıp çıkabilirsin güzel kaçışların var vs.
Mesela şöyle birşey olmasın, takımına güvenerek bir hareket yapma, takımına güvenerek bi hero alma.
Şöyle bir durum olmasın sonra ; " Ya abi niye geri dönüyorsun ben sana güvendim orda girdim sonra öldüm, boşuna flash attım vs." " ya beni niye korumuyorsunuz" gibi.
Sonra ortada kalma.

9. Asla pes etmeyin. Düşük derecede yapılan büyük hatalardan biride budur; En ufacık bir kötü şey olduğunda direk gg, surr 20, ben afk, oynamaya devam etmenin anlamı yok.
Bunları asla yapmayın! Asla moral bozucu tavır takınmayın, asla kolay pes etmeyin, bir oyuna gitti gözüyle bakarsanız o oyun büyük olasılıkla gider. Oyun bu 10-0 bile yeniliyor olsanız bu bir oyun, her şey olabilir beklenmedik, takımı oynamaya devam etmeye ve en başta kendinizi o oyunu hala kazanma olasılığı görerek oynamaya devam etmeye ikna edin!
Aklınızda bulunsun ki, düşündüğünüz dereceye pes ederek çıkmayacaksınız.

10. Değişkenliğe açık olun;
Aynı herolara, her oyun tıpatıp aynı buildlere, aynı oynayış tarzına, bağlı kalmayın!
Duruma göre farklı şeyler yapabilin. 
Örneğin normal ziggs buildinde 2. veya 3. item rabadon mu çıkıyorsun? eğer çok odaklanıyorsan ve karşı tarafın ad hasarı yük****e rabadonu erteleyip yerine zhonya almanız daha yararlı, diğer bir örnekse, main adc heron mf/ashe olabilir fakat karşıda suikastçı herolar çok varsa ve takımında koruyucu herolar pek yoksa, bunun yerine daha kaçışları olan bir adc almayı düşünebilirsin.
Oyun tarzıyla örnek vermek gerekirse;
mid de kalıp farm yapmayı ve lane ine odaklı oynamayı düşünüyor olabilirsin, fakat diyelim bot kötü durumda ve çok ganke müsait, onun yerine roam yapmayı gözden geçir.
Bu tarz örnekler çoğaltılabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, Örneklerime ve tecrübelerime gelelim;
Oyun başladı bizim amumu jungler düştü ve geri bağlanmadı 4v5, oynuyoruz, o durumda GG FREE WIN falan yazıp oyunu bırakabilirdim. ama devam ettim sorun yok dedim takıma alırız dedim, yüreklendirdim, amumu yoksa ben mid olarak ganklerim dedim, ve o oyunu sonuç olarak aldık.

Oyun başladı master yi topta singedı feedleyip duruyor, 0-10 falan, orada ona küfredip sövmekle geçirebilirdim oyunu, ama o oyunu aldık, tamam yi haketmedi ama ben hakettim ve oyunu bırakmadım elimden geleni yaptım, sonuç olarak yi e report atıp çıktım.

Başka bir oyun; Kog trollüyor bilerek feedliyor, 0-15 falan, top jax ragequit afk kaldı, 3v5 oynuyoruz. Ben (noct jungle) morde mid ve leona, karşıda gayet farm yapmış irelia ve bizi 2-3 vuruşta öldüren 20 killi bir vayne var. O oyunu bırakmadım, devam ettik, morde 350 farm yaptı, ben arada topu tuttum arada jungle yaptım, 3 baron çaldım ve o son baron çalışımdan sonra, morde ultle vayne ghostunu aldı leona nın da stunlarıyla oyunu kazandık... %1 lik şansla da olsa o oyunu aldık.

Bunun gibi bir sürü oyun kazandım, sonuç olarak o kog belki hala silver kaldı, belki o master yi hala bronzda, ama ben plattaysam bir sebebi var. Sadece şans değil.

Son olarak eklemek istediğim; unutmayın ki bu bir oyun ve oynadığınız her oyunu kazanamayabilirsiniz, 
tabii ne olursa olsun kazanamayacağınız oyunlar olacak, Önemli olan, kazanma oranınızı kaybetme oranınızdan yüksek tutmaya özen göstermek.

Bir ton şikayet konuları, ranked sisteminin adaletsizliği, vs. gibi şeylerle uğraşacağınıza kendi iyiliğiniz için bu konuyu gözden geçirin.

Elo hell diye tanımladığımız; düşük derece maç ortamlarının içinde 2 yıl kadar süre bulunan biri olarak, ne tür maçlar oynadığınızı biliyorum, ne tür oyunculara denk geldiğinizi biliyorum, o yüzden yorumlarda şöyle böyle maçım olmuştu neyini kazanıyorum tavrıyla gelmezseniz sevinirim, bu örneklerden sayısız verebilirim size. Her maçı kazanamayacağınızı da söyledim, fakat oranı yükseltmek önemli olan ve bu tamamen şans ile olmuyor. Dediğim gibi sadece şansla kimse plata, diamonda, challenger a çıkmaz. O şans seni bir yere kadar götürür. 
Onun dışında gelen teşekkürlere ve yorumlara ben teşekkür ederim.
Cevap bulunamadı.