alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
296
Ormancı Master Yi Rehberi
Mehmet G.
14 Mayıs 2015 13:55

Ormancı Master Yi Rehberi

Merhaba arkadaşlar bu konuda size kendi tecrübelerimle oluşturduğum geniş çaplı Master Yi rehberini sunacağım. Her türlü ayrıntıya yer verip, eğer varsa sorulanıza da cevap vereceğim.

Rünler ve Kabiliyetler

Öncelikle kısa olandan kabiliyetlerden bahsedeyim;
http://i.hizliresim.com/wjQyan.png
Attığım linkteki resimdeki kabiliyet şekli genel olarak her türlü oynayış şeklinde kullanılabilir.

Şimdi uzun olan rünlerden bahsedeyim;
Hangi rünü kullanacağımızı seçerken nasıl bir oyun tarzı oynayacağımız önemli bir yer tutar. 
•••Eğer ormanda uzun süre kasılmayı ve fazla baskın yapmamayı düşünüyorsanız size;
[+%3,4 Saldırı Hızı] x3 Cevher, [+%1,7 Saldırı Hızı] x9 Damga, [+1,34 Büyü Direnci] x9 Nişan, [+1,41 Zırh] x9 Mühür'lerinini öneririm. Böylece E yeteneğiniziden gelen gerçek hasar hile çok hızlı bir şekilde yaratık öldürebileceksiniz. Canınızı da W yeteneği ve alacağınız Tin Taşı eşyasının pasifi ile yeterli düzeye çıkarabilirsiniz.
•••Oyunun erken safhalarında çok baskın yapacaksanız, şampiyonlara daha fazla hasar vurmanız için size;
[+2,25 Saldırı Gücü] x3 Cevher, [+0,95 Saldırı Gücü] x9 Damga, [+1,34 Büyü Direnci] x9 Nişan, [+1,41 Zırh] x9 Mühür'lerini öneririm. Böylece baskınlarda otomatik saldırı hasarınız E yeteneğiniz ve varsa kırmızı güçlendirmeniz ile çok fazla olacaktır.
•••Eğer nasıl bir oyun tarzı seçeceğinize kara veremediyseniz size klasik rünler olarak;
[+2,25 Saldırı Gücü] x3 Cevher, [+%1,7 Saldırı Hızı] x9 Damga, [+1,34 Büyü Direnci] x9 Nişan, [+1,41 Zırh] x9 Mühür'lerini öneririm. Böylece hem ormanda yeteri kadar kalabilirsiniz hem de etkili baskınlar yapabilirsiniz.

Büyüler

Hangi büyüleri kullanacağınız tıpkı rün seçiminde olduğu gibi nasıl bir oynayış tarzı seçeceğinize bağlı. 
•••Eğer hızlı baskınlar yapmak istiyorsanız ÇARP ve HAYALET büyülerini öneririm. Böylece ultiniz olmadığında bile ekstradan bir hareket hızı büyünüzün olması çok işe yarayacaktır.
•••Eğer "counter jungle" diye tabir edilen, rakip orman üzerinde baskı kurma oyun tarzını seçecekseniz size ÇARP ve TUTUŞTUR önerebilirim. Böylece eğer rakip ormancı ile karşılaşırsanız tutuştur büyüsünün savaşınızda büyük bir avantajı olacaktır. Ancak rakip ormana totem koymanızı da öneririm çünkü herhangi bir kaçış mekaniği olan büyünüz olmadığı için, diğer koridorlar sizin varlığınızı sezerse, zor durumlara düşebilirsiniz.
•••Eğer tüm gücünüzü oyun sonuna saklıyorsanız ki bunu öneririm, ÇARP ve BARİYER büyülerini öneririm. Unutmamak gerekiyor ki Master Yi'nin en güçlü hali her zaman oyun sonundaki halidir ve olabildiğince hayatta kalmalıdır.
•••Riske girmek istemiyorsanız size klasik ÇARP ve SIÇRA büyülerini öneririm. Böylece Sıçra büyüsü sayesinde her türlü duruma ayak uydurabilirsiniz.

Yetenekler

Eğer ormanda kasılmayı tercih ediyorsanız veya damagaları ve cevherleri saldırı hızı kullanıyorsanız size ilk olarak E yeteneğinizi maksimum seviyeye çıkarmanızı tavsiye ederim. Daha sonra Q, en son ise W yeteneğini maksimum seviye yapabilirsiniz.

Eğer baskın yapmaya odaklanıcaksanız ilk Q yeteneğini maksimum seviyeye çıkarmanızı tavsiye ederim. Daha sonra E yada W maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Duruma göre değişir.

Eşyalar

Master Yi'de kullandığımız kabiliyetlerden dolayı savunma odaklı eşya kullanmamıza gerek yok. O yüzden gidişatı şu şekilde yapabilirsiniz;

Avcı Palası & Can İksiri x5
Tin Taşı & Sürat Çizmesi/Doran'ın Kılıcı
Büyük Kertenkele'nin Ruhu/Mahvolmuş Kralın Kılıcı & Savaş Çizmesi/Merkür'ün Adımları
Büyük Kertenkele'nin Ruhu & Mahvolmuş Kralın Kılıcı & Savaş Çizmesi/Merkür'ün Adımları & Ebedi Kılıç & Statik Hançer & Üçlü Kuvvet 

Üçlü Kuvvet yerine Vahşi Hydra'da kullanabilirsiniz ama Üçlü Kuvvet'i öneririm çünkü oyun sonlarında otomatik saldırılarınızla Q yeteneğinizin süresinin sürekli kısalması ya da şampiyon öldürdüğünüzde yeteneklerinizin süresinin kısaldığı için Üçlü Kuvvet'i çok daha verimli kullanabiliyorsunuz.

Açıklamalar

Master Yi oynarken eğer karşıda Leona, Morgana, Annie gibi yüksek sersemletme ya da yerine mıhlama etkileri olan şampiyonlar varsa kesinlikle çizmelerinizi Merkür'ün Adımları tercih etmenizi öneririm. Böylece kitle kontrol etkilerinin süresini %35 kısaltabiliyorsunuz ve bu çok önemli. Eşyalar kısmını biraz hızlıca hazırladım. Çünkü bazen söylediklerimden farklı eşyalarda kullanabiliyorum, Youmuu'nun Hayaletkılıcı, Hayalet Dansçı gibi. Ama hazırladığım düzene bağlı kalırsanızda hiç sorun olmaz. Sonuçta duruma göre değişen onlarca eşya düzeneği olabilir. Master Yi oynarken ultinizi savaşa girmeden kullanmanızı ve her zaman düşman takımdaki en zayıf şampiyonu hedef almanızı öneririm. Bu çok önemli. Eğer taşıyıcılara yani en yüksek hasarları vuran şampiyona odaklanmazsanız, hiç skor alamadan ölebilirsiniz. Ayrıca takım savaşlarını başlatan asla siz olmayın, ya onlar başlatsın ya da sizin takımdan savaş başlatma potansiyeli olan başka bir şampiyon. Master Yi kesinlikle ön safhalarda olması gereken bir şampiyon değil. Savaşa savaş başladığı an girmemenizi öneririm. Biraz bekleyin(1-2 saniye) ve hemen taşıyıcılara odaklanın. Hızlı bir şampiyon olduğunuz için kolayca ulaşabilirsiniz taşıyıcılara. Takımınızda Leona varsa yani savaşı başlatabilecek bir araç, bu çok işe yarar ve yüksek ihtimalle o savaşı siz kazanırsınız. 

Rehberimi burada sonlandırıyorum. Umarım Master Yi'de ustalaşmak isteyen ya da Master Yi'nin nasıl bir ormancı olduğunu merak eden arkadaşlara yardım edebilmişimdir. Master Yi belki de çoğumuzun oyuna ilk başladığımız zamanlarda aldığımız ilk şampiyondur. Master Yi'yi o zamandan beridir çok severim, şu aralar çok oynama fırsatı bulamasam da, arada sırada normal oyunlarda oynuyorum. Dereceli de oynamıyorum çünkü takım arkadaşlarım Master Yi'yi tercih etmemi istemiyor genelde. Tank özelliği olmadığı için, gayet iyi anlıyorum bende bunu. Ama bence en eğlenceli ormancı şampiyonlardan biri Master Yi'dir. Okuyup vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Cevap bulunamadı.