alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
157
Şampiyon Güncellemesi: Tristana
Sergen B.
11 Mart 2015 18:59

Hadi Trist’ten bahsedelim! Trist aslında “megling” bir şampiyon olarak tasarlanıp yayınlanmıştı. Sonra megling ırkı... eee… bir şekilde ortadan kayboldu. Biz de Tristana’ya yeni bir karakter modeli, yeni dokular, yeni seslendirme ve yeni yetenek efektleri verip yetenek setinde bazı değişiklikler yaparak, kimliğini yordle olarak oturttuk. Evet, yeteneklerinde değişiklikler oldu. Ufak tefek bazı ayarlamalara ek olarak Tristana’nın E aktifi, Altın Kalp ve Felsefe Taşı ile birlikte, tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Artık rakiplerini vurmak, havaya uçurmak, patlatmak vb. için yepyeni bir tekniği var. Bakınız şöyle: E – Patlayıcı Yük

Pasif: Tristana bir birimi öldürdüğünde, atışı patlayıp çevredeki tüm rakiplere hasar verir.

Aktif: Tristana yakınındaki bir rakibe ya da kuleye bir bomba yerleştirir. Bomba birkaç saniye içinde patlayarak hedefe ve çevresindeki tüm rakiplere zarar verir. Hedefe normal saldırılarla vurmak bombayı güçlendirip, patladığında fazladan hasar vermesini sağlar. Tristana ayrıca, Roket Atlayışı ile üstünde Patlayıcı Yük olan hedefe sıçrayıp fazladan hasar verebilir.

Şampiyon güncellemesinde çalışan arkadaşlarımızdan bazıları, güncellemeyi ve getirdiğimiz değişiklikleri anlatacak.


Oynanış notları - Vesh

Eski Trist, çok belirgin bir zayıflığı olmayan ve oyun sonunda aşırı güçlenen bir şampiyondu. Evet, gücü oyunun ortalarında azalıyordu belki; ama oyunun sonlarında coşan Kog’Maw, Vayne gibi diğer taşıyıcılarla karşılaştırıldığında, karşı takımın hedef alabileceği bariz bir zayıf noktası yoktu. Normal saldırıları delicesine uzun menzilli ve güçlüydü. Yakalansa bile, rakibi hatırı sayılır miktarda geri savurabilmesi ve uzun mesafeli sıçramasıyla derhal sıvışabiliyordu. Diğer şampiyon güncellemesi tasarımcılarıyla konuşarak, Tristana’yı gözü kara, Roket Atlayışı’yla çatışmalara dalınca avantaj kazanan bir hale getirerek, onun skor aldığında yetenek bekleme süreleri sıfırlanan taşıyıcılar arasında farklılaşmasını sağladık. Oynanışını fazla güvenli hale getiren bazı güçleri ise çıkardık.

Artık sürekli sağ tıklayıp güvenli oynamak yerine, güçlü olduğu aralıkları yakalamak gerekecek. Belirli amaçlar doğrultusunda oynandığında, gücünde ani ve çok büyük artışlar olacak. Taban normal saldırı hızı, yine her seviye atladığında artacak. Ama bunun katacağı güçlendirme daha düşük olacak. Dolayısıyla, artık çok hızlı saldırıdan akıl almayacak kadar hızlı saldırıya terfi edemeyeceği için, Seri Atış yeniden önem kazanacak. Roket Atlayışı’nın taban hasarı düştü, ama hedefin suratının orta yerine inmeden önce Patlayıcı Yük’ü kullanabilirse eskisinden de fazla hasar verebilecek.

Patlayıcı Yük kullanımı bazı yeni ve ilginç kombolar da ortaya çıkardı: Artık bombayı rakibin ön saflarda duran tankına yerleştirip, birkaç normal saldırıyla gücünü arttırıp, sonra onu Gülle Atışı ile takım arkadaşlarının arasına fırlatabilirsiniz. Zilean’ın saatli bombasıyla Lee Sin’in tekmesi bir arada yani. Patlayıcı Yük, yeni Trist’in en temel yeteneklerinden biri: yeteneği doğru hedefe isabet ettirip Seri Ateş’i akıllıca kullanan iyi Trist oyuncuları, Roket Atlayışı’nı kullanmadan önce yeni E’nin gücünü devreye sokabilirlerse, Tristana’nın meşhur yetenek sıfırlama katliamlarını azami hasarla tamamlayabilecekler.


Tasarım notları - IronStylus

Tristana, -Vesh’in deyimiyle- bir topağa benzeyen o eski şampiyonlardan biriydi. Twitch gibi onun da iskeleti, animatörlerin hareketlerine kişilik katamayacağı kadar kısıtlıydı. Yeni şampiyonların yanında biraz demode kalmaya başlamıştı. Ona güncelleme adayı olarak baktığımızda; modelini, dokularını, iskeletini, animasyonlarını toptan güncelleyerek, onu yordle ailesinin özgün bir üyesi haline getirmek istediğimize karar verdik.


Evet, doğru duydunuz: Tristana eskiden yordle değil, megling idi. Artık resmi olarak bir yordle haline geldi! Heimerdinger’in güncellemesinde koyduğumuz standartlar üzerinden çalıştık ve temasıyla kişiliğini fiziksel olarak da yansıtmak istedik. Heimer dahi olduğu için koca kafalı, bu yüzden de yürürken biraz yalpalıyor. Öte yandan Tristana, yordle aleminin devasa bir havan topu taşıyan süper komandosu. Görünüşü eskisine oranla biraz daha yırtıcı ve doğa temalı. Gözleri daha deli bakıyor, kulakları hayvan kulağını andırıyor. Böylece “ufak tefek kız” bölgesinden çıkıp yordle’lar arasına giriyor. Roket Atlayışı ya da Gülle Atışı kullandığında devreye giren abartılı animasyonlar sayesinde, artık topu da karakterini yansıtmasına yardımcı oluyor.


Yeni Tristana hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla bizi Gülle Atışı’na tutmaktan çekinmeyin!

Sergen B.
11 Mart 2015 22:05
Ben Çok Beğendim Açıkcası :)
İsimsiz Üye
12 Mart 2015 05:22
eski hali daha zevkliydi şimdiki hali çok saçma geliyo bana