alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
199
Sevimli Yordle Kennen (Rehber)
Sergen B.
6 Kasım 2015 17:21

Merhaba arkadaşlar. Bu konumda size Türkiye Sunucusunda çok sevilen şampiyonlardan birisi olan Kennen hakkında bir rehber hazırlamaya çalışacağım, umarım güzel olur  (Önceden Katarina ile ilgili olarak hazırladığım rehberlere bu sitelerden ulaşabilirsiniz:http://tr.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=28983 vehttp://tr.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=29139)
Kennen, hem yukarı hem orta koridorda oynayabilen, hatta SGT (Saldırı Gücü Taşıyıcısı) hatta ve hatta destek şampiyonu olarak bile oynanabilen, son derece zevkli ve dengeli bir şampiyondur. Ben size, YGT (Yetenek Gücü Taşıyıcısı) Kennen'i anlatacağım.
Kennen'i diğer uzak menzilli şampiyonlardan ayıran en büyük özellik, her ne kadar uzak menzilli olsa da rakibe ciddi hasar vermek için rakibin yanına gitmesi gerekiyor, yani kombosu yakın menzilli olan bir uzak menzilli karakterdir bu küçük Yordle.
Öncelikle kullandığım eşyalardan başlamak istiyorum, neden bu eşyaları seçtiğimi ilerleyen bölümlerde açıklayacağım: 
Bot ve 4 pot 
Hextech Altıpatlar
Sihirbaz Pabuçları
Zhonya'nın kum saati
Cehennem Asası
Rylai'nin Kristal Asası
Rabadon'un Ölüm Şapkası
Hextech Altıpatlar'ı satarak Hiçlik Değneği

Rünlerim: 
Kırmızılar: Büyü Nüfuzu
Sarılar: Seviye Başına Can
Maviler: Büyü Direnci
Cevherler: Yetenek Gücü

Kabiliyetler:
21/9/0, genel olarak tercih ettiğim kabiliyet dizilişidir. Bu diziliş, YGT (Yetenek Gücü Taşıyıcısı)'ların çoğu için en ideal olanıdır.
Yetenek dağılımım ise şu şekildedir, ilk olarak Q sonra W sonra E yeteneğimi geliştirmeyi yeğelerim, ama duruma göre ilk olarak W'yu da geliştirebilirsiniz.
Büyülerim: Sıçra ve Tutuştur
Neden bu eşyaları seçtiğime değinecek olursak:
Bot ve 4 pot Riot botların fiyatını düşürdüğünden beri bir çok karakter için vazgeçilmez başlangıçlardan birisi haline gelmiştir. Bot, size Erken Oyun (Early Game) için gerekli olan hareket hızını verirken, 4 pot ta sizin koridorda uzun süre kalmanızı sağlar. Genellikle potlarınız bitene kadar eğer iyi farm yapabilmişseniz (Not: Erken Oyunda Kennen ile farm yapmak ve bir an önce Zhonya'yı çıkmak çok önemlidir, 20. dakikadan önce çıkılmalıdır Zhonya'nın Kum Saati.) base'inize geri döndüğünüzde direk olarak Hextech Altıpatlarınızı alabilirsiniz.
Ne var ki, Kennen E yeteneği sayesinde yüksek hareket hızı kazanabilen şampiyonlardan birisidir. Sersemletmesi ve E yeteneği sayesinde Gank'lerden kolay bir şekilde kaçabilmesinin yanı sıra, eğer rakip Yetenek Atışı üstüne kurulu bir şampiyonsa bu yetenek atışlarını kolay bir şekilde savuşturabilir. (Dodge'layabilir) Eğer karşınızdaki Lux, Lissandra Syndra tarzı yetenek atışı üstüne kurulu bir şampiyonsa ve bu atışları savuşturabileceğinize gerçekten inanıyorsanız Kuvvet Kitabı ve 1 pot ilede başlayabilirsiniz.
Doran'ın Kılıcı ilede başlayabilirsiniz, ama şahsen bot ve 4 potun daha iyi olacağını düşünüyorum. Yine de, Doran'ın Kılıcı ile başlayıp dönüşte tekrar bir Doran'ın Kılıcı alırsanız Hextech Altıpatlar almanıza gerek kalmaz.
Hextech Altıpatlar: Gerek bütün bir minyon dalgasını vurabileceğiniz alan yetenekleriniz (EW kombonuz) gerek ise tek bir rakibe verebileceğiniz yüksek hasar (Q yeteneğiniz) nedeniyle bu eşyayı almanız sizin koridorda çok uzun süre kalmanızı sağlar, ki bu da Kennen için önemlidir. 
Minyon dalgasının arasına E yeteneğiniz ile girin ve geçebileceğiniz kadar çok rakip minyonun içinden geçmeye çalışın. Sonra W yeteneğiniz kullanın ve içinden geçtiğiniz bütün rakip minyonlara biraz daha hasar verin. Bu hem koridoru rahat bir şekilde itmenizi (Pushlamanızı) sağlar, hem de canınızın bir kısmını doldurur. Yetenekleriniz için ödeyeceğiniz bir Mana bedeli yoktur, bunu avantaj haline çevirin ve mümkün olduğunca çok Q kullanın. Minyonlara kullanarak Farm yapabilir ve can doldurabilir, rakibe atmaya çalışarak ona hasar verebilirsiniz.
Yukarıda da bahsettiğim gibi, seçim size kalmış ya Hextech Altıpatlar alın, ya da 2 Doran'ın Kılıcı. Ama Hextech daha çok işe yarıyacaktır.
Sihirbaz Pabuçları: Kennen, gücünü takım savaşlarında çıkaran bir şampiyondur, 1v1'de o kadarda güçlü değildir. Rakibi öldürmeniz için, onun yanına yaklaşabilmeniz gerekmektedir. Bu bot, hem rakibe yaklaşmanızı kolaylaştırır hemde size Büyü Nüfuzu verdiği için şu anda 60 civarındaki Yetenek Gücünüzle bile rakibe iyi hasarlar vermenizi sağlar. Ayrıca, Kennen diğer koridorlara yardıma gidip skor almaya elverişli bir şampiyon olduğu içinde, hızlı ulaşım için de bu bot son derece işinize yarar.
Zhonya'nın Kum Saati: Kennen için en önemli eşya. Bu eşyayı almanız adeta Allah'ın emri olmuştur. Kennen, gücünü Takım Savaşında gösteren bir şampiyondur, bunun içinde ultisi bitene kadar hayatta kalabilmesi lazımdır. Böyle bir durumda, sizi 2.5 saniyeliğine hasar görmez yapan bir eşyadan başka ne isteyebilirsinizki? Paranız yeterli olmazsa bile, Aşırı Büyük Sopa'yı ilk önce almalısınız, tabi karşınızdaki bir saldırı gücü kullanıcısı değilse. Eğer karşınızdaki bir saldırı gücü kullanıcıysa diğer itemi (adını unuttum, birşey peleriniydi sanırım) ilk olarak almanız, hatta bottan önce bile almanız sizin çok işinize yarar.
Cehennem Asası: Zhonya'dan zaten yüklü bir miktar Zırh ve Yetenek Gücü kazanmış oldunuz, bide üstüne bu eşyadan gelen büyü direnci ve yetenek gücünü ekleyince dayanıklılığı yüksek, rakibin dayanılıklarını çok rahat düşürebilecek ve yüksek hasar verebilecek bir şampiyon ortaya çıkar. Eğer karşınızdaki bir Saldırı Gücü kullanıcısıysa ve rakipte destek şampiyonu dışında yetenek gücü kullanıcısı yoksa bu eşyayı almayıp onun yerine 6. eşya olarak Ataların Buyruğu, ya da direk bu eşya yerine Liandry'nin eziyeti alabilirsiniz.
Rylai'nin kristal asası: Dayanılıklığınızı çok daha arttırır, verdiği yetenek gücüde cabası. Pasifi sayesinde Q yeteneğiniz ile büyük bir miktar yavaşlatma vermenin yarı sıra, rakip ultinizin içinden çok daha zor bir şekilde çıkabilecektir.
Rabadon'un Ölüm Şapkası: Oyundaki bütün YGT'lerin alması gereken bir eşyadır bence. Size muazzam miktarda yetenek gücü verir. Cana o kadar da ihtiyacınız olmazsa Rylai'den önce alınabilir.
Hiçlik Değneği: Sizin büyü nüfuzunuzu tavan yaptırır, rakibe verdiğiniz hasarın çok daha artmasını sağlar. Bir çok YGT'ye 5. ya da sonuncu eşya olarak alınması gerektiğini düşünüyorum.

Neden değil?:
Lich Boğan: Kennen, bilindiği üzere yüksek alan etkili hasar vermek üstüne kuruludur. Genellikle tek bir hedefe yoğunlaşmaz ve ulti yeteneği bitene kadar takım savaşıda genellikle bitmiş olur. Alsanız bile, savaş başına 1 kere falan kullanabilirsiniz, yerine alabileceğiniz çok daha iyi eşyalar vardır.
Ataların Buyruğu Oyun başında aldığınız Hextech Altıpatlar'dan yapabilirsiniz, burada biraz oynayış biçiminiz devreye giriyor. Eğer takım savaşını biraz uzatıp hayatta kalmak üstüne oynamak istiyorsanız Zhonya'dan sonra bile alınabilir. Ama ben, direk olarak rakibe hasar vermek üstüne oynamayı tercih ederim. Zaten aldığınız zırh/büyü direnci/can size gerekli olan hayatta kalma özelliğini verir, bir de can emmeye ihtiyacınızın olduğunu hiç düşünmüyorum, zaten Altıpatlar'dan %12 can emmeye sahipsiniz.
Liandry'nin eziyeti: Dediğim gibi, Cehennem Asası yerine alınabilir. Tank takımlara karşı çok işe yarar, ama rakipteki en az 3 şampiyonda tank özellikli değilse para kaybı olur.

Nasıl oynanır?
Erken Oyun: Kennen, Erken Oyunda çok da güçlü bir şampiyon değildir. Q yeteneği ile rakibe büyük hasar verebilir, ama rakibi tecrübeli ise bu yeteneği savuşturup eğer menzilli bir şampiyonsa karşı saldırıya geçebilir. Erken Oyunda yapabileceğiniz en iyi şey farm yapmak ve W yeteneğinizin pasifiyle güçlenen 4. düz vuruşunuzu rakibe atmaya çalışmak. Eğer bunu yapabilirseniz, ona hem fena olmayan bir hasar vermiş olursunuz, hemde W yeteneğinizin aktifini kullanarak biraz daha fazla hasar verebilirsiniz. Bunun üstüne bir de Q yada E yeteneğinizle 3. Şimşek Yükünüde ekleyebilirseniz, rakibi sersemletip ona yaklaşık 3-4 düz vuruş yapcak vakit kazanırsınız. Düz vuruşlar, erken oyunda iyi hasar verirler. Bunu unutmayın.
Dediğim gibi, düz vuruşlar erken oyunda iyi hasar verir, ama düz vuruş yapmak için sersemletmeyi beklemeyin. Eğer rakip yakın menzilliyse, farm için her yaklaştığında düz vuruşunuz ile onu dürtün. Uzak menzilliyken bile, yapabiliyorsanız düz vuruşunuz ile dürtün. Ama özellikle Kuvvet Kitabı ve 1 pot ile başlamışsanız, takaslardan karlı çıkmak zorundasınızdır. Rakibe 1 düz vuruş yapıp çekilin, onunda size vurmasına izin vermeyin. Rakibiniz yakın menzilli ise, size doğru yaklaşma hatasına girerse E ile uzaklaşın ve tekrar düz vuruşa devam edin, ama rakibi dürtmek için sakın farm kaçırmayın.
Eğer rakibi Q yetenekleriniz ile rahat bir şekilde vurabiliyorsanız ilk önce Q yeteneğinizi geliştirin. Ama eğer Roam (koridorunuzu ittirip diğer koridorlara yardım etmek) yapacaksanız kolay ittirmek için, ya da rakip Q'larınızdan kaçma konusunda iyiyse 4. vuruş + W kombonuz ile daha yüksek hasar vermek için W yeteneğinizi geliştirin. 
Orta Oyun Kennen için en önemli evredir. Erken Oyun bitene kadar, yaklaşık olarak 20. dakikaya kadar Zhonya'sını çıkarsa takıma büyük katkısı olur. Takım savaşları başlayana kadar Zhonya'sını çıkması lazımdır yoksa hiçbir katkısı olmaz, girmenizle ölmeniz bir olur. Roam yaparak ya da farma odaklanarak kasın. Sadece kasmaya çalışın. Kennen iken rakibi kışkırtmaktan korkmayın. 100 canlıyken bile ultiniz varsa base'e dönmeyin. Altıpatlar ile can doldurmaya çalışın. Rakip size dalarsa, Q W Ulti kombonuz ile karşı saldırıya geçin. Yeteri kadar hızlı davranabilmişseniz skoru alabilirsiniz. Hele ki kule altı dalma hatasını (Tower Dive) yaptıysa, size "Free Kill" vermiştir diyebiliriz.
Ulti yeteneğiniz yokken çok ittirmeyin, ama ultiniz varkende korkusuzca ittirin. En kötü ne olabilirki? Rakip ormancı Gank gelir ve İkide iki alırsınız: Rakip ormancının geldiğini görünce direk olarak ormancıdan uzak çalıya (Soldan gelmişse sağdaki, sağdan gelmişse soldaki çalıya) kaçın ve çalıya girip bekleyin. Menzile girince, ulti açın ve Q yeteneğinizi koridor rakibinize atın, ormancıya odaklanmayın. Koridor rakibiniz ulti Q W kombonuza ölmüş olacaktır eğer yeterince dürtebilmişseniz, onu öldürünce rakip ormancısına sıra gelmiş demektir. Düz vuruş ve doldukça kullancağınız yetenekleriniz sayesinde öldürmeye çalışın, ya da alamayacağınızı düşünüyorsanız duvardan atlamak için kullanacağınız bir Sıçra ile ondan kaçabilirsiniz. Ama asla koridor rakibinizi almadan ormancıya dönmeyin, eğer ölecek olursanız ve skoru koridor rakibiniz alırsa size karşı çok öne geçmiş olacaktır ve bu avantajını düzgün kullanabilirse size oyunu zehir edebilir.
Geç Oyun: Takım savaşlarında kendinizi göstermenin vakti gelmiştir: Savaş başladığı anda E ile son hıza ulaşıp rakip SGT'yi ulti menzilinize sokun ve ultinizin menzilinden çıkamayacağından emin olun, sonra da ultinizi açın. Rakip SGT ve etrafında olan diğer kişileri sersemletmeniz sayesinde takım savaşını kazandırabilirsiniz ama mümkün olduğuna çok kişiyi sersemlettiğinizden emin olun. Aralarına girin, Zhonya'yı basın ve bitince de W atın, rakipteki canlı kişilere odaklanın.


KENNEN'E KARŞI OYNAMAK
Kennen, oyundaki oynanması zor şampiyonlardan birisidir, ama Kennen'e karşı oynamak bundan çok daha zordur. Son günlerde açılan konulara bakıldığında, bir kaç kişinin bunu bilmediği ve forum huzurunu kaçırdığını görüyoruz, son günlerde açılan konuların yarısı "Kennen kaldırılsın" başlığını ya da yorumunu içermektedir. Onların şimdi yazacağım şeyleri anlamayacakları kadar anlama özürlü oldukları belli oldu, sözüm oyunu bilen, azıcık oyun bilgisi olanlara olsun:
Kennen, yukarıda da belirttiğim gibi takım savaşında son derece etkili olan şampiyonlardandır. Eğer savaşı kazanmak istiyorsanız, Kennen'i saf dışı etmeniz gereklidir. Nasıl mı? Alın size birkaç tane yol:
1) Counterlayın! Kennen, son derece kolay counterlanabilir. Uzak menzilli bir Kitle Kontrol Etkisi Kennen'e sinir krizine sokar. Eğer Orta Koridorda oynuyorsanız karşısına Lux, Syndra, Lissandra, Fizz ya da Twisted Fate gibi bir karakter alırsanız belki Erken ve Orta oyunda zorlanabilirsiniz ama ona karşı ölmezsinizde, hatta Q'sunu savuşturabilir ve ona kitle kontrol yeteneğinizi tutturabilirseniz öldürebilirsiniz bile. Takım savaşında ise onu tamamen etkisiz bir eleman haline getirirsiniz. Yukarı Koridor oyunuyorsa da karşısına Nasus, Renekton, Fizz ya da Olaf tarzı bir karakter almak onu son derece zorlar.
2) Yetenek Gücü şampiyonu iseniz Zhonya'nın Kum Saati alın ve o tam ulti atarken Zhonya basın. Saldırı gücü şampiyonu iseniz Civa Yatağan alın ve o tam sizi sersemlettiğinde Civa yatağan ile bundan kurtulun. Eğer SGT iseniz Arındır sihirdar büyüsünü seçin. Bu eşyalar sizi Kennen-savar hale getirir.
3) Uzakta durun! Kennen, yaklaşamadığı sürece tamamen etkisizdir. Ondan mümkün olduğunca uzakta durun.

Bu 3 basit adımı uygularsanız, Kennen tamamen etkisiz bir eleman haline gelecektir.

GÜLSÜM D.
27 Aralık 2015 12:08
Kennen iyi ama zor ve çok yaygın degil
GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 13:57
Güzel rehber ama çok yaygın bi hero degil.