alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
242
Solo Top Rehber
Mehmet G.
6 Mayıs 2015 17:35

Birinci olarak üst koridor hakkında biraz bilgi vericem yada baya bilgi vericem yapmanız gereken bazı seyler
hakkında benimkisi sadece bilgi ögrenmek zaman ve size kalmıs sonra jarvanı asagıdaki
maddelere göre anlatıcam herseyi türkce yazıcam cünkü lane early omg  gibi
kelimelerin acılımını bilmeyen düsük seviyelerde anlayabilsin.Bide basta söylüyeyim
her koridorda 3 tane sampiyon secmek idealdir 30 tane sampiyon oynarsanız 
her bir sampiyona daha az zaman kalır buda cok daha fazla süre demek 3
idealdir tabi baslarda sonra bir koridor belirleyip metaya uygun veya degil bir sampiyonu havuzu yaparsınız
sampiyonalrı dedigim 3 tanesini cesit cesit alın bir yetenege dayalı bir saldırıya bir tank gibi ama tek tasımak istiyorum derseniz
hasar odaklı sampiyonlar alın bir shenle cok iyi oynasanızda takımda hayır yoksa yapacak pek bisey
yok yani  bide bunlar erken oyunda güclü sampiyonlar olmalı
koridoru kazandıktan sonra oyunuda siz kazandırabilirsiniz düsük puanlı ligde tabi
(YANİ BUNA KARSI CIKANLAR OLABİLİR AMA DENENMİSTİR ERKEN OYUN VE ORTA OYUN NE 
KADAR GÜCLÜ O KADAR TASIMA POTANSİYELİ  )
zaten koridoru kazanıp iyi bir oyun oynarsanız o oyun 35 dk gecmez nasus irelia
vayne bu yüzden ne kadar iyi sampiyonlarda olsalar oyun kazandırma oranları düsük
kısacası tam kapasite olamıyolar yani bide farklı olarak söylemem lazım cok görüyorum
insanlar kendi oyunlarını ve yaptıkları hataları görmüyor ve baskalarının sucu diyor
eger siz bronzda ard arda 10 oyun kaybetmisseniz suc sizindir bi bakın kendinize  tamam 
onlardada suc varda bronz seviye oyunda oyunu tasıyamıyosan sende iyi bir oyuncu degilsindir
bazen gercekten tasınmıyor onu biliyorum ama o besleyenler karsıyada geliyor benim tercihim
birlikte giricegini iyi bir oyuncu bulman tek basına tasımak bazen olmasada 2 kisi bronzdan
rahat cıkarsın iyi oynuyorsanız
yani 3 vs 5 bile kazanırsın iyi oynarsan sen diceksin olmuyo ben yaptım oldu  -simdi maddeler
hatta karsıda 1 afk bir 0 - 27 giden adam vardı ve biz yenildik yeni oyuncu zamanlarımdı 
kata annie ve varus 3 lüsü bide bizim takım 0-27 giden zileana saldırması oyunu bitridi  

neyse

Bunu stajdaki bos zamanlarımda canım sıkılıyo diye yaptım yardımcı olduysam ne güzel 

1-)Rakibinizi Tanıyın

-Yani örnek verirsek siz nasussunuz karsınızda renekton var ne zaman renektondan
üstün ne zaman o sizden üstün bunları bilmeniz lazım eger 3. seviyede renekton
ile takasa girerseniz bu sampiyon cok güclü ben ne yapayım yada bal demeyin.
rakibin özelliklerini bilin yani pantheon erken oyunda güclü ve yüksek dürtme
potansiyeline sahip fiora riven gibi düz vurus sayesindede hasar verebilen sampiyonlara
karsı pasifi sayesinde güclü ona karsı darius iyi olabilir cünkü erken oyunda ondan daha 
güclü yani ben sampiyonları diyorum onları gercekten güclü kılacak onları oynayan
oyunculardır neyse rakibin kötü özelliklerinide bilin bir darius cok
yüksek hasara sahip koridorda cok güclü olabilir ama kacıs büyüsü olmayan bir sampiyon
erken safada bir baskın üst ve orman birlikte ciftli dereceli girerseniz o dariye 
dar edersiniz oyunu zaten bide 5 kisi takım savası girdiginizi düsünün darius
o yüzden profesyonel oyunlarda pek ragbet görmüyor ben sampiyonunuzu tanıtmak icin
tüm üst koridor sampiyonlarına karsı yapabileceklerinizi yazamam bide yapabilicekleriniz
sizin sampiyonuza baglı baya uzun sürer yani  o yüzden tecrübe ederek ögrenin
yani 1- 2 oyun yenilince hatta takıma besleyen trol türkcesini bilmiyorum 
geldiginde bu size biseyler denemek icin fırsat denedikce ögrenicek ve tek basınıza
tasımak bazen imkansız olsada 3 kisilik oynarsınız  deneyin trol feeder geldiginde
6 levelde kule altı fiorayla girin bakın kac damage vurabiliyosunuz pantheonla
girin kac kule vurusu bloke edebiliyosunuz (baseye gidip girin demiyorum.) 
Yani bunu trol oyun gelince yapın olmadı botlara karsı deneyin.baskalarının oyununu mahvetmeyin
denicem diye 

2-)Sampiyonunuzu tanıyın

-Yani bir fiora ile 6 lvlde ne kadar hasarınız var bir özel oyuna girin bota karsı her 
seviye ne kadar hasarınız var bilin gercek hayattada böyledir kendinizi ve yapabiliceklerinizi
bilirseniz hayatta basarı olma ihtimaliniz artar neyse bu basit tanıtıcam jarvanı zaten
bide sampiyonunuzun karsıdaki sampiyona karsı neler yapabilicegini tanıyın
ultisinden gelen 3. vurus ve w sunu aynı anda kullanan bir jaxı fiora ile w nuzu kullanarak
karsılayın bakın kim üstün oluyor  aslında iyi bir jax oyuncusu fioraya karsı 
öyle oynamazda neyse  
sonraki madde 

3-)Ormancılara karsı sizin ve onların hazırlıklı olun

-Kendinize uyumlu olabiliceginiz bir ormancı bulmanız cok iyi olur (DUO)
örnek olarak jarvan - evelynn birbirlerine uyumludur duo olarak iyi anlasırsınız yani
rakibin nereye totem attıgını görüp söylerseniz basarılı gang ihtimali artar
rakip ana merkeze gidip geldikden sonra tab'dan bi bakın totem almısmı bunu haber
verin karsı ormancı ne zaman baskın gelebilir bunlarıda bilin rakip üst koridor oyuncusu
gibi karsı ormancınında neler yapabilicegini bilin örnek karsıda warwick jung 6 olamadan
gang potansiyeli yok gibi bisi 6 oluncada mükemmel siz pantheonsunuz kacıs büyünüz yok
karsıda jarvan var cok büyük alan kat edebilen bir sampiyon 6 seviyede yakalanırsanız kesin ölürsünüz
faker, dade olsan kurtulamassın faker bunu bildigi icin ya totem alıyordur yada
geri duruyordur siz bu durumda rakibi baseye ittirip warwick gang gelince ölürseniz
sucu ormancınıza atmayın suc atmak bisi degistirmez zaten bunu anlayın sadece
hatalarını söyleyin neyse bu kadar  diger madde

4-)Herzamanki gibi minyon kesmek ve dürtmek bide arasındaki zamanlama 

-Yani sunu söylüyeyim sadece bunu bilin bronzdan cıkarsınız , ne zaman minyon 
kesip ne zaman rakibi dürteceginizi bilin yani , anlatıcam sonra jarvanla ilgili olanı simdi
minyon icinde zaman gerekli bazı oyunlar girip sadece minyon yapın bosverin dürtmeyi sonra
arasındaki bagı kurunu yani ne zaman dürteceginizi minyon yapmayın bilmeden
aradaki baglantıyı kuramassın ben 150 minyon alıp dk 20 de 3 kere kesiyorum gibi
bisi oyunlarımda 220 farm yapıp hic kesmemekten iyidir 3 kere kesip rakibinizide
oyundan sogutuyorsunuz karsı takımın küfürleri filan besledi rapor iyice gidiyo
adam oyundan sadece bide sunu söylüyeyim jarvan alıp sadece minyon yaparsanız yazık
yani deneme icin girin yapın ama sonraları yapmayın sadece minyon neyse
erken oyunu bu kadar güclü bir sampiyon alıp rakibe saldırmamak acemilik yani
sampiyonu tam gücte oynayın maddeden saptım biraz neyse diger madde

5-) Birazda dogaclama yani burada anlatamıyacagım seyler zamanla kazanıcagınız
nerde ne yapacagınız konusu bunu siz ögrenmelisiniz yazmakla olmaz ama kısa bi 
örnek takım savasında ne zaman saldıracagınız ben bunu anlatırım ama cok uzun herseyi düsünmek gerek 
oyunu tüm söyledigim kurallara göre oynayın yada bilin ama dogaclama 
yapamassanız o internette gördügünüz profesyonel oyunları
yapamassınız onlar o an düsünüp yapıyo onları  bide refleks buda zamanla 
ezrael 'r' sini kullanınca sıcra basmak falan filan  bide videoyla anlatıcaktım ama
evdeki bilgisayar pek düzgün degil o kadar kötüki hatta  arkadaslar biliyo benim
her oyun 1 kere düserim bilgisayar kapanır bazen ping cıkar oyun zaten kasıyo 
ve tek tusu bozuk mouse kullanıyorum pek düzgün olmayan fakir diyebilirsiniz 
goldum ama bu sistemle bu kadar  bunların hepsinden ayrı olarak bisi dicem herkez
hata yapabilir karsıda sizde önemli olan hataları degerlendirmek royal club vs
skt t1 macında takım kaptanıydı galiba takımına söyle demisti savas baslatıcak
cok sampiyonunuz var ama siz korkaklık edip savasa girmiyorsunuz ve sonuc o takım
hata yaparak oyunu kaybetti yani onlar bile yapıyosa sizin yapmanız veya baskasının yapması
buna laf etmenizin hicbir anlamı yok bisi ve bisi degismicek siz oyununuza bakın yavas yavas daha iyi olucak
ve tek basınıza oyun kazanıcaksınız düsük seviye oyunlarda tabiki tasırsın  yüksek seviye oyunda tek nereye tasıyon sen 

6-)Baskın ve Koridor pozisyonu yani ilerletmek geriletmek
-Baskınlarınızı rakibiniz kule altı ne yapabilicegine örnegin irelia kule altı durmakta iyidir
ona kule altı atacagınıza baskına gidin veya minyon bırakınca ne hale gelebilicegine bakın
yani nasus  ve ganglarınızın ne kadar basarılı olabilicegine bakın jarvansınız
karsıda mid malzahar bu sampiyonun 0 (sıfır) kacıs skili var bide sıcrası yoksa neden 
baskın atmıyorsunuz diye sormanız lazım kendinize baskın icin ittirmeniz lazım yoksa
kulenizi kaybedebilirsiniz jarvansınız zaten minyon bicme gücü yüksek karsı orman baskınlarıda önemlidir
yani zamanlama tutup karsı 2. maviyi yada kırmızıya totem atıp bedeva skor alabilirsiniz
bu biraz antreman gerektirir neyse bu söylediklermin hepsi oyuna göre degisir
yani rehberlere pek aldırıs etmeyin herseyi anlatamazlar.Koridor durumunu ayarlamak
derken kısacası koridoru ittirmeyin yoksa rakibin ormancısı sizi acık hedef görebilir
bazende ittirmeniz gerekebilir örnegin ejderhada savas cıktı 5 e 4 savas cıktı ust koridordan
ejdere inmek uzun sürecegi icin hızlıca ittirmek ve kuleyi almak daha mantıklı gibi
daha cok durum var yayın izliyerek profesyonel oyuncuların nasıl davrandıgını 
görebilirsiniz bir diger sey koridoru tutulacak en iyi yer kulenin menzilinin hemen dısında tutmaktır
bide sunu söylüyecem rakibi geri püskürtmüssün sana yaklasamıyo niye minyona
ard arda vurup kule altına götürüyosun adam minyon alamıyo sana yaklasamıyo afk
gibi bisi al farmı gelince saldır dogru zamanda tabi o anki duruma göre dürt saldır
ögrenmen lazım oda tecrübe tecrübeyide hata yaparak ögrenirsin. Kısacası mantıksız
o kücük hatalarınızı bırakırsanız bronz cıkmak cok basit hataları bırakmak icinde tecrübe onun icinde
hata yapmak gerek ası gibi birsey mikropları temizlemek icin biraz daha mikrop 

7-)Baron ve ejder
-Ejderhayı kesinlikle alın herkeze 200 civarı altın veriyodu 1 k altın eder her ejder
düsük seviyeli oyunlarda ne kadar bos olursa olsun ejder almıyanları gördüm
gerekirse tek basınıza bir pembe totem alıp yapın 3 tane alsanız takıma 3 k altın
kazandırırsınız bunla ilgili verebilecegim 2 taktik hangi seviyede tek ejder
yapabiliyosunuz bilin bide su ejder yaparsanız size dogru yaklasan rakip
oyuncuları etrafı totemliyerek gafil avlıyabilirsiniz düsük eloda cok ise yarıyor totem atan bile yok zaten
takımca almanız daha hızlı ve iyi neyse ejderi kesinlikle bırakmayın 15 seviye gelince
ejder yapmanın oyun baslarında ejder yapmak arasında cok fark var cünkü ilk oyunda
farm yapma hızınız düsük bir ejder hızlıca para kazandırır ama sonlara dogru 
zaten minyonlara tek atıyosunuz cok hızlanıyor para toplamanız baron ise oyun kazandırıyor dogru kullanılırsa
bununla ilgili bisi demicem lcs den filan baron icin ne yapmasını bekliyolar karsı takımın
ve kendileri ne yapıyolar bunları görürsünüz bide katliammı yaptınız kuleden önce
hedefiniz baron olsun bu size sonraki savasıda kazandırıcaktır ve o alacagınız kuleyide
sonradan alırsınız o sayede zaten rakip tam siz eksikken baron yapmak gibi seyleri
söylemiyorum... baron ve ejder konusunda pek bilgim yok bilgisi olan yazarsa
eklerim

Esyalar

-Esyalar konusunda sunu söylüyeyim her zaman belirli bir esya dizilimi yapmayın
rakibe göre yapın üst koridordasınız rakip fiora orman ise elise sizde jarvansınız zırh ve büyü direnci
yerine can kasın bu hem yetenek gücüne hemde saldırı gücüne karsı iyidir
hep aynı esya dizilimi yapmak cok sacma birsey aslında bazı rehberler yapıyolar
sunu kas diye onlara bence hic aldırıs etmeyin rakibe göre kasın demin yukarda verdigim
can kasın örnegi gibi iyi bir esya dizilimi sampiyonu daha güclü ve dayanıklı yapar
benim riven niye böyle vurmuyo sorusunun cevabı  jarvanı anlatıcam sonra

D ve F Sıcra filan yani

-Bunları alırken kendi oyun tarzınıza göre secin örnegin ben rakibe baskı kurarım
onu minyondan uzaklastırırım hatırlıyorum 89 minyondayken rakip 17 miyondaydı
neyse kristal matara alırım jarvan oynuyorum örnegin zaten erken oyun güclü
baskıyı kurduk ve baskıyı devam ettirebilmek icin ısınlan alırım kristal matara + ısınlan + jarvan = koridor kazanmak
koridoruda ittirmem farm üstünlügünü alıp yüksek alan kat etme becerisi sayesinde
jarvanın , geri dursa bile hasar verebiliyorum oyun tarzım bu sizde belirleyin tarzınızı
eger bir takımın varsa takım ihtiyacına göre al.

Simdi sıra jarvanı anlatıcam.

Jarvan IV:

Büyüler:
Pasif: Koridorda üstün olmanızı saglayan asıl gücünüz takaslar jarvanda 1saniyeden ibarettir jarvanda ilk vurus q sonra w ie savun ve
jarvandan iyi hızlı ilk vurus yapıp rakip hasarı engelliyen baska sampiyon yok galiba bunu kullanını

Q: Bu büyü rakibi dürtmek icin kullanıcagız bunu rakibi her gördügünüzde olablidigince az minyon
icersinden gecirerek vurun kendinini yeniliyebilen sampiyonlar icin biraz farklı onlara ani
hasar uygulamak daha iyi olabilir

Cevap bulunamadı.