alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
1221
Solo/Top Lane'de nasıl oynanır, nelere dikkat edilmeli? (Öğretici Rehber)
Berk G.
27 Şubat 2015 18:13
Bildiğimiz üzere League of Legends'ın ortaya çıkmasına sebebiyet veren ilk oyun Warcraft III - Frozen Throne DotA map'idir. DotA'da LoL metaları, yani solo, jungle, mid, adc, supp gibi terimler pek yer almadı. Bu yüzden bu tarz oyunlara yeni başlayan oyuncular bunlara uzak kalıyor ve anlamakta güçlük çekiyorlar. 
Şimdi Solo/Top lane'de nasıl oynanayacağı hakkında birkaç ipuçu vereceğim.
BU BİLGİLER 2015 SEZONUNA GÖRE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR, RANKED VE TEAM RANKED İÇİN EN İDEAL TRİCKLERDİR

1.  Oyunu taşımak, şampiyon öldürmekten geçmez.
  • Renekton;
    Renekton şu an oyunun en iyi tank karakterlerinden birisi, oyun içerisinde gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsanız Renekton gibi late oyunlarda ciddi şekilde tank kalan şampiyonları seçmelisiniz. 
  • Lee Sin
    İlk 20 dakika boyunca attack damage kasmanızı öneririm. En az 5 şampiyon katledilmesinden sonra tank itemlerine yönelin. 
  • Riven
    Solo/Top lane'de oynayan en iyi taşıyıcılardan bir tanesidir. Oynaması oldukça zordur ve öğrenilmesi zaman alır. Zor dedim çünkü skill cancel'lamak gerektiği için yeni oynama başlayan oyuncuları zorlayabilir. (Skill cancel'lamak; kullandığınız her skill'in milisaniye ya da en fazla 1 saniye gibi bir sürelik animasyonu vardır. Bu animasyonları bazı şampiyonlarda hızlı hareket ederek ve mouse right clik'i iyi kullanarak iptal edebilirsiniz.
  • Lissandra
    2015 sezonunda Solo/Top lane'e metaya yeni katılan şampiyonmuzdur. Öncelikle karşı tarafın herosuna göre alınması gereken bir şampiyondur.
  • Rumble
    Lissandra ile aynı şekilde metaya girmiştir ve karşı tarafın herosuna göre alınması gerekilen bir hero.
  • Pantheon
    Ultisi ve alacağınız ışınlanma büyüsü ile hem lane'ninizi koruyabilir, hem de sık sık farklı lane'leri gank'leyebilirsiniz. Yüksek damage vurabilen bir herodur, en fazla 2 tank item kasmanızı öneririm. Geri kalanlar ise armor kırıcı ve can çalma olmalı.
  • Irelia
    Off/Tank dediğimiz hiper focus yapabilen bir şampiyondur. Karşınızda tank bir şampiyon var ise 2 saniyeye çıkabilen stun'ı ile rahat şekilde eritebilirsiniz. 
  • Olaf
    Takım savaşlarında Renekton ve Irelia gibi en önde oynaması gereken şampiyondur. Ultisi ile tüm skilleri emmeye çalışın ve takımınıza avantaj sağlayın. (Ulti açtığınızda rakip takımın tüm skilleri size atmasını sağlayın)
  • Ve son olarak, sihirdar büyüsü olarak ignite almamaya çalışın, daha çok Teleport (Işınlan) büyüsü takımınız için çok avantaj sağlar.
Şimdilik bu kadar, yakın sürede tekrar Solo/Top lane hakkında ufak trick'ler (ipuçları) ile konu açacağım.
Alıntı değildir, iyi güner.
Berkay U.
27 Şubat 2015 23:46
Paylaşım guzel olmus ancak bır sey sorucam,flash degıl de ıgnıte + teleport alsak..Kule altı oynayıp gank gelene kadar safe (güvenlı) oynasak,bır yararı olur mu? Benım top lane oynayısım çok kötü,ranked da nadıren de olsa bana kalıyor bazen ; rakıbın kasmasındansa böyle bır taktık ıse yarar mı?
veli a.
28 Şubat 2015 07:58
Nekadar kullanan çok olmasada nasus da solo için ideal late için çok tehlikeli bir sihirdar oyun ilerledikçe stack değeriniz arttırıp nekadar çok damage vurduğunu tahmin edemezsiniz nasusuda eklemeliyiz bence :)
Sergen B.
6 Mart 2015 11:48
Genelde Tank Karakterler Soloda Oynar Ama Benim Tercihim Zed Yasou Darius Gibi Yarı Tank Karakterlerin Oynanması :)
Berk G.
10 Mart 2015 15:37
Berkay U.
Paylaşım guzel olmus ancak bır sey sorucam,flash degıl de ıgnıte + teleport alsak..Kule altı oynayıp gank gelene kadar safe (güvenlı) oynasak,bır yararı olur mu? Benım top lane oynayısım çok kötü,ranked da nadıren de olsa bana kalıyor bazen ; rakıbın kasmasındansa böyle bır taktık ıse yarar mı?
Dostum selam, sadece bazı şampiyonlara karşı ignite alınabilir. Örneğin; jax, jayce gibi kendinden uzak tutabilen ya da birkaç saniye hasar görmeyen şampiyonlara karşı ignite kullanılabilir. Riven gibi karakterlere karşı kullanılamaz.
MUHAMMET SEBATİ Ö.
10 Mart 2015 20:25
3şey farm farm farm :D 
Sergen B.
11 Mart 2015 10:16
Sergen B.
Genelde Tank Karakterler Soloda Oynar Ama Benim Tercihim Zed Yasou Darius Gibi Yarı Tank Karakterlerin Oynanması :)
Ve Soloyu Bir Kez Üstünlük Alırsanız Zor Geri Verirsiniz Oyüzden Benim Tercihim Sıçra Ve Tutuştur Alınması :)