alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
258
Trydenmare Rehberi
eray ö.
25 Ocak 2015 10:30
Tryndamere yakın dövüşçü bir şampiyondur.Gücünü ad,atak speed ve kritik.ten alır.
genelde solo top yada jungleda oynanır.bu hero düzenli farmla ve alınacak 1 2 kill ile rakibi oyundan soğutabilir.ama ustalaşmak için emek ister.
şimdi yeteneklerinden başlayalım..

Pasifasif yeteneğimiz can çizgisinin altında yer alan,normalde mana çizgisinin olduğu yerdeki kırmızı çizgidir.bu çizgi arttıkça kritik vurma şansımız artar.
bu çizgiyi artırmak için 3 yol vardır.
1. yol oto atak yapmak,bu yol 5 öfke verir.
2. yol kritik atak yapmak,bu yol 10 öfke verir.
3. yol ise bir rakip birimi(minyon,canavar,şampiyon )öldürmak,10 öfke verir.
En fazla 100 öfke edinebilirsiniz ve her 1 öfke puanı 0.35 kritik şansı verir.
Yani bu bar full iken 35 kritik şansınız vardır ki bu 2 tane 730goldluk kritik pelerininden bile fazladır.
Bu pasifi ilk levellerde full'leyip full tutmak tryndamere için önemlidir.
Çünkü bu sayede daha kolay farm yapabileceksiniz ve rakip eğer agresiflik yaparsa
ona normal ataklarınızla 2 kat vurma şansınız olacağından adamları korkutup kaçıracaksınız.
Q Skill'i:Q skill'imiz hem pasif hem aktif bir skill'dir.Pasifi tryndamere'a ad verir ve bunun üstüne birde eksik can yüzdesine bağlı olarak da ad verir.bu skill 1. kasılacak skill'dir çünkü tryndamere ultisi sayesinde canı çok çok az bile olsa savaşa devam eder ve eksik can yüzdemiz tavan yapacağından ad'miz de bir hayli fazla olacaktır.Aktif özellik ise belli bir miktar + öfkemiz ne kadar fazla ise o kadar can yenilemesidir.Bu skill sizin koridorda uzun süre durmanızı sağlar çünkü mana derdiniz de yoktur.ayrıca 1 vs 1 yaptıktan sonra az canla kaçarken kanama,zehir gibi özelliklerden ölmemenizi sağlar.Bu skill'i SAKIN dövüş esnasında basmayın çünkü pasiften gelen kritik bonusunuz direk 0'lanır ve büyük olasılıkla dövüşü kaybedersiniz.
W Skill'i:Bu yeteneğin 2 özelliği vardır ve 2 side çok önemlidir.1. özellik rakibin saldırı gücünü belli bir miktar azaltmaktır ki bu özellik sizi mükemmel bir düellocu yapar.adamlarla savaşırken kaçmalarını beklemeden bu skill'i basarak daha az vurmalarına neden olun.2. özellikse arkası dönük rakiplerin hareket hızını düşürmedir.Bu da sizden kaçan rakipleri yakalarken yada gank atarken çok işinize yarar.Bu skillin bir diğer güzel yanıysa belli bir menzile kadar işlemesidir yani o menzilde içinde düşman yoksa bu skill parlamaz yani kullanılmaz.eğer ki skill parlamasına rağmen bir adam göremiyorsanız bilin ki otlarda pusmuş adamlar olabilir.
E Skill'i:E skillimiz bizim temel kaçma ve kovalama skillimizdir.bu skill ile bazı duvarlardan geçilebilir.ayrıca bu skill beklemede ise kritik vurunca beklemesi 2 sn düşer.yani siz bir yerde sıkıştınız ve kaçamıyorsanız ve arkanızdan da rakipler geliyorsa o rakiplere 1 2 kez vurun ve dua edin kritik olsun.eğer kritik atarsanız bekleme süresi azalacağından kaçabilme ihtimaliniz artacaktır.
R Skill'i:Ultimiz oyunda en sinir bozucu ultilerden birisidir.adam tam öldürdüm diye sevinirken 1 hp ile kaçmak çok zevklidir.Ultiyle ilgili söyleyebileceğim en önemli şey ultinizi hiç yokmuş gibi düşünün ama asla unutmayın.ultiye güvenip 1 vs 5 atlarsanız feedleyip oyunu verirsiniz çünkü ölmeseniz bile cc'ler hala işliyor 1 stun gg olursunuz.siz ulti yokmuş gibi temkinli ve düzgün oynayın ama canınız çok azaldığında da ultinizi süper bir zamanlamada kullanın bu sayede penta bile atma şansınız var.ultiniz eğer 3. seviyede ise kesinlikle ultinizi açmadan hemen önce q basın ki o 100 öfkelik heal'i alın çünkü ulti size 100 öfke getirecek zaten.bu sayede kurtulma şansınız artar. 

Eşyalara Gelirsek:
Önemli Not:Arkadaşlar TR'de çok gördüğüm bir hatayı sizle paylaşmak istiyorum.Bu hata build
kopyalamadır.Adamlar moba'da ne gördüyse aynı itemi kasıyor.support gidip avcı palası alan nunular var.ben item buildi göstermeden önce her oyun farklı buildler yapılabileceğini hatırlatmak isterim.

Öncelikle oyun başlangıcında karşınızdaki adama göre item alın.

karşınızda master yi,aatrox,riven,başka bir tryndamere.. gibi yüksek ad olan şampiyonlar varsa ilk 3 skill'i açtıktan sonra q ve w'yu eşit miktar kasmanızı öneririm.kendi atağınızdan ve kritiğinizden eksik kasıp çivili zırh vs.. alacağınıza w yu erken 5lv yapmak daha faydalı olur çünkü lv5 te rakibin 80 ad sini düşürür ki bu hasar bir ebedi kılıcın vereceği ad'den daha fazladır.

karşınızda kennen,fiddle,alistar gibi stun,fear,knockup tarzı hard cc'li AP heroları varsa w'yu 1 lv'de bırakmak gerekir.Bunun yerine q fullenip e kasılmalıdır.çünkü bu adamlar ap yada tank gideceğinden w'nun ad düşürmesi gereksizleşecek bu yüzden yarım bir skill olacak.bunun yerine e yi geliştirip bekleme süresini gittikçe azaltmak size kaçma kovalama şansı vericektir.
böyle ap ve bol cc bir hero geldiğinde kasılacak item Civa Kuşağı.bu itemin aktifi aynı Cleanse etkisi verir yani üstünüzdeki stun silence slow blind vs.. etkilerini sıfırlar.Ayrıca bu item tamamlanarak Civa yatağına dönüşebilir.tamanlanması için gereken a.m.k. kılıcı sizin bu eşya için kaybettiğiniz slot'u bir nebze olsun değerli bir hale getirecek.bu item siz ulti açtığınızda üstünüze gelen stun slow'ları kaldırıp size kaçma kovalamada başarı sağlayacaktır.

Karşınızda bir tank herosu varsa da yapılacak bellidir.Bir hırpalayan almak daha sonra hırpalayanı satıp yerine son fısıltı tamamlamak tank heroya koymak için yeterlidir.

Bunun dışında olmazsa olmaz itemleriniz vardır.
Mesela Ebedi Kılıç pasiften 35 krit. olan bir heroya alınmazsa ayıp olur.
Sizin kombonuz sağ tıklamak ve kill almaktır bu yüzden atak speed hayati önem taşır.
Size tavsiyem başlarda bir statik hançer almanızdır ama dk 40'ı geçtiğinde bu eşyayı bir Hayalet dansçıyla değiştirmenizdir.Çünkü tüm özellikleri statikten daha iyidir.ve late gamede herkes daha bir tanklaşacağından 100 büyü hasarı gözükmeyecektir bile.Ayrıca statiğin ilk itemi Hırs Kılıcı olursa iyi olur çünkü erken alınmış bir hırs kılıcı size sn başı gold bonusu ve katletmede gold bonusuyla lane de öne geçirebilir.
Başta da dediğimiz gibi tryndamere ad-kritik-atak speed üçlüsü ile ölümcül olur.
Kritik ve atak speed'i hayalet dansçı veriyor.Ad ve Kritik Bonusu Ebedi veriyor.
Ama sadece vurmak yetmez önemli olan hem vurup hemde hayatta kalmak ve uzun uzun dayanmaktır.
Bunun için bize Can Çalma eşyaları gerekir.
Can çalma için benim tavsiyem Kana susamış olacak çünkü farm yaparak 100 ad ve 16 Can Çalmaya kadar kasılacağından çok iyi bir itemdir.
Alternatif olarak Vahşi Hydra Alınabilir ki Lane'de sizi en uzun tutacak itemdir kendisi.
Hem can yenilemesi hem alan etkili can çalması ve verdiği 75 ad süperdir trynda için.
Bir başka alternatif ise Mahvolmuş Kralın Kılıcı'dır ki pek tavsiye etmem solo top'ta.Ama jungle kasarken gayet iş görüyor.
Geldik ayakkabıya.Şimdi ayakkabı herşey normal gidiyorsa tabi ki atak speed ayakkabısı olacaktır.
Ama eğer karşınızda bol cc'li bir hero varsa merkür ayakkabılarını,karşınızda teemo,gangplank gibi oto atakla yüksek hasar veren bir hero varsa ve sizde ona birşey yapamadan kaçıyorsa ninja tabi öneririm.Arkadaşlar eğer ki savaş çizmesi aldıysanız bu itemi 40.dk'dan sonra satıp yerine bir tane daha hayalet dansçı çıkın ve adamlar kılıcınızın inip kalktığını bile görmeden öldürün xD
Oyun başında:
Ward+5Pot+Can yenilemesi(İdeal Başlangıç,Gankten kurtulmak için)
Ayakkabı+4Pot(Karşınızda harass skill'i skillshot olanlar varsa)
Doran Kılıcı(Agresif başlangıç,öfke 100 oldumu FirstBlood alabilirsiniz)
Kılıç+2Pot(size daha 1. 2.lv'lerde dalacak herolara karşı böyle başlayın.)
İlk B attığınızda Hırs Kılıcı ve Vampir asa ve Botları tamamlayın.Bunlar önemli.
Daha sonra zeal alın gidin.sonra +1000 paraysa para biriktirin.875'lerde para varsa kazma alın.
1550 olunca bir a.m.k alın ve mide gank atın.
Daha sonra kanasusamışı ve statiği tamamlayın,daha sonra ebedi kılıcı tamamlayın,
Buildi'nizi şu hale getirin :
Savaş Çizmesi,Kanasusamış,Statik Hançer,Ebedi Kılıç,Son Fısıltı,Kanasusamış(Yada Vahşi Hydra)
Daha sonra ayakkabıyı hayalet dansçı yapın.Daha sonra da Statiği hayalet dansçı yada koruyucu melek
yapın.
Son Build Şöyle Gözükmeli:
Hayalet Dansçı Hayalet Dansçı,Kana susamış(yada V.H.),Kana susamış Ebedi Kılıç Son Fısıltı.
Bu build op'dir adc ye 2 atarsınız. 
Yada Bu build ile daha dayanıklı olun.
Koruyucu melek,Kana susamış,Vahşi Hydra,Ebedi Kılıç,Hayalet Dansçı,Hayalet Dansçı.
Bu buildler biraz daha düşük seviyeli maçlarda çok iyi iş yaparlar ama gel gelelim ranked'de sizi böyle kastırmazlar.
Ranked'da kasabileceğiniz eşyalar şunlardır.
Savaş çizmesi-Ninja Tabisi-Merkürün Adımları
Zephyr-Civa Kuşağı-Ebedi Kılıç-KanaSusamış-Statik Hançer-Vahşi Hydra-Koruyucu Melek.
Eğer Zephyr kasıyosanız merkür botu almayın.Hatta ayakkabıyı bile satabilirsiniz.

Unutmayın tryndamere 6'lv olana kadar rakip takım tarafından çok hırpalanır ve kastırılmamaya çalışılır.Sizin dikkatle lasthit yapıp kasmanız gerek.Başta dediğim gibi kasarsa durdurulmaz.kasamazsa beş para etmez bir herodur.

Skill dağılımında olağan üstü bir durum yoksa q-w-e şeklinde kasın.
Durmuş Ahmet T.
25 Ocak 2015 10:41
ohh be sonunda cidden berbat try oynuyorum bende birinin bunu paylaşması çok iyi oldu saol bro
eray ö.
25 Ocak 2015 10:54
Durmuş Ahmet T.
ohh be sonunda cidden berbat try oynuyorum bende birinin bunu paylaşması çok iyi oldu saol bro
İnşAllah işine yarar kardeşim diğer apc lerinde rehberi var bakmanı tavsiye ederim iyi loller :)
eray ö.
25 Ocak 2015 10:56
Durmuş Ahmet T.
ohh be sonunda cidden berbat try oynuyorum bende birinin bunu paylaşması çok iyi oldu saol bro
işine yaradıysa ne mutlu bana :))
Enes D.
25 Ocak 2015 18:49
İyi Oynayan bir try her zaman beni ezmiştir. En nefret ettiğim herolardan biridir. Sadece birşey sormak istiyorum Try hangi şampiyonlara karşı zayıftır...
emrehan e.
27 Ocak 2015 10:54
Tryndamre de biraz kötüydüm senin sayende iyileştim sağol güzel rehber :D
samet i.
27 Ocak 2015 16:46
aga trydenmare harika bi hero bence çok fazla hasar vuruyor kritik vuruşları çok iyi zaten biraz pratikle çözüceklerdir heroyu senin rehberinde yararlı olur umarım
Hüseyin Batuhan M.
8 Şubat 2015 09:39
İyi bir rehber tebrikler
Sergen B.
16 Şubat 2015 15:42
Try Alıştım Galiba Sayende Çok Teşekkürler
Sergen B.
25 Şubat 2015 17:14
Sergen B.
Try Alıştım Galiba Sayende Çok Teşekkürler
Gerçekten Bana Try'yi Sevdirdin Harika Oynuyorum Artık :)