alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
230
Üst Koridor (solo top) Oyuncusu Nasıl Oynamalıdır
Mehmet G.
5 Mayıs 2015 12:42

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1,5 - 2 yıldır LoL oynuyorum. Bu süre zarfında üst koridorda birçok oyun tecrübe ettim. Bu oyunlardan öğrendiklerimi ve genel olarak üst koridorda oynamayı size aktarmak için bu rehberi yazıyorum  

öncelikle şunu unutmayın üst koridor şampiyonu diye özel bir sınıflandırma yoktur. Hemen hemen her şampiyonla oynayabilirsiniz. Ama tabii ki bazı kriterleri var. Öncelikle bir kaçış mekanizması olmalı (sıçra - flash hariç). Örnek olarak Jayce'in E yeteneği, Kha'zix in E yeteneği vs. Eğer yoksa, mutlaka tank özelliği olmalı. Ve kesinlikle komboyu yapıp tıkanmamalı, hasarını yetenekleriyle vermeli. Daha sonra başlangıç, orta ve profesyonel seviyeler için şampiyonlara değineceğim.

Tek dostunuz:
Onun dışında üst koridorda oynarken sakın unutmayın tek dostunuz totemlerdir. Totemsiz bir üst koridor oyuncusu her zaman baskın (gank dediğimiz şey) lara açıktır. üst koridorda biraz ilerlediğiniz zaman eğer toteminiz yoksa çok büyük tehlikedesiniz demektir. Çünkü sırtınızı kollayacak bir arkadaşınız yok. sadece sizi baskınlardan korumak için dükkandan satın alabileceğiniz totemler var. 
Şimdi "Ee ama ormancı var!" diyorsunuz, yanılıyorsunuz. Çoğu tecrübeli ormancının oyun başında bir baskın sırası yoktur, bu sıra oyun içinde oluşur. Ama üst koridor her zaman diğer oyuncular tarafından unutulmaktadır ve unutulduğundan dolayı ormancı üst koridora kırk yılda bir kere uğrar, oyun sırasında ormancınız 2 den fazla baskına gelirse şanslısınız  bunu unutmayın. Üst koridor tanrının unuttuğu koridordur. Oyun içinde fark edeceğiniz üzere oyun orta koridor ve ormana taşındığında üst koridor unutulur.

Fazla ilerlemeyin, bunları yapın:
Unutmamanız gereken bir başka konu üst koridorun amacıdır. Üst koridorun amacı üst koridordaki kuleleri temizleyip nexusa ulaşmak değildir, en azından doğrudan değildir. Üst koridor oyuncusu takımı taşıyabilecek bir potansiyele sahiptir. tabii bunu yapabilmesi içinde itemlerini tamamlayıp levelde geriye düşmemesi gerekir. yani sonuç olarak üst koridorda hep tetikte olun, ve minyonunuza (farmınıza) bakın. ordaki amaç bir orta koridordaki veya bir alt koridordaki gibi rakibi kesip skor almak, sonrada kuleyi almak değildir. Ama tabii ki rakibinizi arada sırada küçük küçük dürtmeyi unutmayın  zamanı geldiğinde onuda kesersiniz. kuleye küçük küçük hasarlar vermeyi unutmayın.

İtem seçimleri:

başlangıç İtemleriniz "bir bot 3 tanede can potu" gibi sizi koridordan uzak tutacak yapıda olmamalı. Üst koridor mümkün olduğunca boş bırakılmaması gereken bir koridordur bu yüzden başlangıç itemleriniz sizi koridorda uzun süre tutacak nitelikte olmalı. Bir totem sizi baskınlara karşı koruduğundan ölüp baseden dönerek zaman kaybetmezsiniz  can potları canınızı doldurarak rakibin verdiği dürtme hasarını nötürler. Mana potu size rakibi dürtmede çok önemli bir avantaj sağlar. manasız bir şampiyon yetenek kullanamaz dolayısıyla mana potsuz bir şapmiyonun karşısına tam manayla çıkarsanız o şampiyonu kesmeniz daha kolay olur. Örnek bir başlangıç: 5 can potu, 1 mana potu, 1 totem, peri tılsımı
Bunun yanında paranız birikmeden üsse dönmeyin. Gittiğinizde toplu bir item alışverişi yapabilecek kadar altın biriktirdiğinizden emin olun ve asla üst koridoru ittirmeden üsse dönmeyin. Örnek olarak Kha'zix oynarken alacağım toplu item sırası: Tanrıçanın gözyaşını bitiririm (peri tılsımından), 2 uzun kılıç( veya direk hırpalayan), 1 totem, 1 mana potu, ne kadar eksikse o kadar can potu.

Baskın veya takım savaşlarına katılım zamanları:

Eğer takımınız ejderhayı kesiyorsa üst koridoru ittirip yardıma gidin. Çünkü artık ejderha çok çok daha değerli ve bir takım savaşı çıkması olasıdır. Eğer ormancınız sizin tarafınızdaki canavar kamplarından birinden başlamak istiyorsa ona yardım edin. Ekstra deneyim puanı kazanırsınız. Eğer orta koridorda takım arkadaşınız kule altına kadar gerilemişse üst koridoru ittirip orta koridora yapacağınız küçük bir baskın arkadaşınızı ve orta koridoru rahatlatır. Size çok ihtiyaçları olana kadar üst koridorda kalma taraftarıyım. ben öyle yapıyorum ama bu size kalmış.

S4 Değerlendirmesi:

Ziynetler:

Bildiğiniz gibi sezon 4'te oyuna ziynetler eklendi ve birçok oyuncunun yapacağı hata oyun başı altınından arttırıp aldığı totem yerine ziynet alıp, o parayla pot almak olacaktır ki eğer rakibiniz de totem almışsa bu yanlış. 

sebepleri:

1) Totem uğuru(ziyneti) sadece 60 saniyelik bir görüş sağlar. gerçek totemin yerini tutmaz.

2) Harika bir durumu avantaja dönüştürebilecekken belkide koridor safhanızı mahvedebilecek bi hata yapmış olursunuz, çünkü rakip de sizin le aynı baskından kurtulma potansiyeline sahiptir.

Yapılması gereken (tekrar uyarıyorum bunlar rakibiniz totem almışsa geçerli) :

Her zamanki başlangıç itemlerinizle başlayın ve ziynet olarak arayıcı merceği seçin. bu yaptığınız seçim rakibiniz totemi attığı anda totemi kesip onu oyun başındaki her hangi bir baskında açık bırakacaktır.eğer ormancınız mavi güçlendirmeden başladıysa ona ilk size baskın a gelmesini söyleyin. İlk kanı almanızı sağlayabilir.

Çalılıklar:

Eğer benim gibi üst koridorda daha çok suikastçı( veya görünmez) şampiyonları oynamaktan hoşlanıyorsanız yeni çalı sistemi size bir nimet, onu iyi kullanın. bu sistemde yapabileceğiniz trickler inanılmaz derecede sınırsız, sadece hayal gücünüzü çalıştırın ve rakip sizin olduğunuz çalıya gelirken görünmez olup öbür çalıya geçin. eğer koridorda çok altın kazanmışsanız iki totem fazladan alıp çalılara koyunki arkadan gelen bir sürprizle karşılaşmayın 

Yeni kamp:

Bu kampı kesebilecek kadar güçlendiğinizde (eğer mavi takımsanız) sizin çok işinize yarayacak çünkü ödülü kayda değer 



Başlangıç düzeyindeki üst koridor şampiyonları:

jax
garen
alistar
darius
singed
dr. mundo
sion
poppy
nunu 
vs.

Orta düzeydeki üst koridor şampiyonları:

aatrox
olaf
cho gath
nasus
renekton
wukong
riven
udyr
trundle
shyvana
mordekaiser
malphite
amumu
xin zhao
rammus
vs.

İleri düzeydeki üst koridor şampiyonları:

jinx
orianna
syndra
akali
le'Blanc
lissandra
jayce
kha'zix
diana
zed
hecarim
jarvan IV
shen
volibear
vi
elise
skarner
vladimir
ırelia
talon
sejuani
nautilius
thresh
kennen
rumble
Yasuo

Cevap bulunamadı.