alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
375
Yeni Başlayanlar İçin
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 19:23

BAŞLANGIÇ KILAVUZU 'EFSANELER MEYDANI' EKIBI TARAFINDAN TEKRAR TASARLANACAKTIR.

Yeni Kullanıcı Kılavuzu

League of Legends (Efsaneler Ligi) Yeni Kullanıcı Kılavuzu'na hoş geldin. Runeterra'daki Adalet Meydanları'nda gerçekleşen savaşlara katılırken gerek duyacağın bütün bilgileri bu eğitimde bulabilirsin. Cesaret Arenası'nda ilk adımları attıktan sonra oyun öncesi hazırlıklarla devam edeceğiz. Ardından temel oynanışın ve stratejilerin üstünden geçeceğiz.


Eğitim Oyunu

PvP.net istemcisine giriş yaptığında, League of Legends giriş sayfasına geleceksin. Burada diğer oyuncularla sohbet edebilir, oyun hakkındaki bilgileri gözden geçirebilir ve (elbette) oyuna başlayabilirsin. Eğitim oyununu oynamak gayet iyi bir başlangıç olur. Eğitim sana arayüzün temellerini ve League of Legends'ın oynanış prensiplerini öğretir.

   
 1. Eğitime başlamak için PvP.net istemcisinin sağ üst bölümünde yer alan 'Oyna' düğmesine bas.
 2.  
 3. Oyun menüsünde, sağ altta yer alan 'Eğitim' tercihini işaretle.
 4.  
 5. Oyun başladığında, anlatıcının talimatlarını uygula.

Cesaret Arenası, şampiyonunu Adalet Meydanı'nda kontrol etmenin temellerini kavratan bir senaryodur. Anlatanın talimatlarına uyarsan, şampiyon yeteneklerini ve elçi yeteneklerini seçme ve kullanmayla ilgili temel noktaları, ayrıca kuleleler ve inhibitörler hakkındaki genel bilgileri almış olacaksın.


İlk Oyunun

Eğitimi tamamladığında, bu prensiplerin gerçek League of Legends (Efsaneler Ligi) oyunlarında nasıl işlediğini görmen faydalı olacaktır. İlk karşılaşmana başlamak için, 'Oyna' tuşuna yeniden bas. Bu ilk oyunun olacağı için, 'Bot' adı verilen bilgisayar kontrolündeki oyuncular ekleyebileceğin bir alıştırma oyunu kurman daha iyi olabilir. Botların zorluk düzeyleri ayarlanabilir ve oyunun temellerini öğrenme aşamasında, daha tahmin edilebilir bir oyun deneyimi yaşatırlar. Bazen sadece botlarla ısınma karşılaşması yapamayabilirsin. Bu durumda, birkaç arkadaşını daha yanına al ya da durumu seninkine benzeyen oyuncuların olduğu bir oyun bul!

   
 1. Alıştırma oyununa başlamak için, PVP.net istemcisinin üst kısmındaki "Oyna" düğmesine bas.
 2.  
 3. Oyun menüsünün sol altında yer alan 'Alıştırma Oyunu' seçeneğini işaretle.
 4.  
 5. Alıştırma oyunları listesine girdin. Kendi oyununu kurmak için, 'Oyun Oluştur' düğmesine bas.
 6.  
 7. Oyununa vermek istediğin adı, 'Ad' alanına girebilirsin.
 8.  
 9. Şimdi diğer oyuncuların girmesini önlemek için, 'Şifre' alanını doldurarak oyununu koruma altına al.
 10.  
 11. Oyununun lobisine girmek için 'Oyun Oluştur' düğmesine bas.
 12.  
 13. Botları bu aşamada ekleyebilirsin. Her iki takımda da yer alan açılır listeleri kullanarak, önce takımında yer almasını istediğin botları seç, ardından aynı şekilde düşman takımı oluştur. En gerçekçi deneyimi elde etmek için, iki takımda da boş yer bırakma.
 14.  
 15. Oyununu doldurmayı bitirdiğinde, 'Oyuna Başla' düğmesine bas.
 16.  
 17. Deneyim ve İştirak Puanı kazanmak için, iki takımda da eşit miktarda oyuncu (ya da bot) olması gerektiğini unutma.

Karşılaşma başladığında, 90 saniye boyunca savaş hazırlığı yapabileceğini 'Şampiyon Seçimi' ekranına geçersin.

Şampiyon Seçimi

Şampiyon Seçimi' ekranına geldiğinde ilk yapacağın, şampiyonunu seçmek olacak. League of Legends (Efsaneler Ligi) dayanıklı yakın dövüşçülerden, uzun menzilli savaşan daha dayanıksız kahramanlara ve yüksek hasar veren güçlü büyücülere kadar çok farklı şampiyonlardan oluşan geniş bir yelpaze sunar. Belli bir şampiyonun yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, şampiyonun portresindeki küçük simgeye tıklayarak ilgili bilgileri görüntüleyebilirsin. Ama seçimini tamamlamak için sadece bir buçuk dakikan olduğunu unutma. Bu bilgileri PvP.net istemcisinin sağ üst bölümünde yer alan 'Sihirdar Profilini Görüntüle' butonuna bastıktan sonra, 'Şampiyonlar' sekmesini seçerek ya da League of Legends topluluk sitesini ziyaret ederek istediğin zaman da inceleyebilirsin.

Çağırmak istediğin şampiyona sol tıklaman yeterli. Seçimini, "Hazır" düğmesine basana kadar değiştirebilirsin.Sihirdar Büyüleri

Bir sonraki ekranda sihirdar büyülerini seçebilirsin. Sihirdar büyüleri şampiyonuna (ya da bazı durumlarda takım arkadaşlarının şampiyonlarına) çeşitli yardımlarda bulunmanı sağlar. Seçebileceğin çok sayıda büyü var. Ama dikkatli seç, çünkü savaşa sadece iki tanesiyle girebilirsin. Büyülerini ekranın ortasındaki "Büyüler" simgesine, sonra da kullanmak istediğin iki Sihirdar Büyüsü'ne tıklayarak seçebilirsin.

   
 • İpucu: Hem takımın hem de şampiyonun için en faydalı sihirdar yeteneklerinin hangileri olacağını tahmin etmeye çalış. Örneğin, destek ağırlıklı bir şampiyon oynuyorsan, şampiyonunun mevcut yeteneklerine sağlayacağı destek nedeniyle İyileştirme büyüsünü seçebilirsin.Rünler

Bir sonraki ekranda rün kitabı sayfanı seçeceksin. Rün kitabın hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sihirdar bilgileri sayfasına bakabilirsin. Burada daha önce oluşturduğun rün sayfaları arasından, seçtiğin şampiyona en uygun olanını tercih edebilirsin. 'Şampiyon Seçimi' sırasında rün kitabı sayfalarını düzenleyemezsin ama, hazırda bulunan üç sayfadan birini seçebilirsin. "Rünler & Kabiliyetler" yazısının altındaki açılan menüye tıkla ve kullanmak istediğin rün sayfasını seç. Rün sayfasının sağladğı faydaların özetini, fareni üstünde tutarak görebilirsin.

   
 • İpucu: Karakterini nasıl geliştireceğinden emin olmasan bile, oyuna girmeden önce mutlaka bir rün sayfası seç. Rünler karakterine her zaman faydalıdır, hiçbir zaman olumsuz etkileri olmaz.Getting Started

 

Şampiyonunu, sihirdar büyülerini ve rün sayfanı seçtikten sonra, takım sohbetine girersin. Başka oyuncularla oynarken, bu süreyi takımındaki diğer oyuncularla oyun başlamadan önce strateji belirlemek ya da şampiyon seçimlerini tartışmak için kullanabilirsin. Şimdilik sadece sayaç sıfırlanana kadar sabırla beklemekle yetin.

Şampiyon seçimi için süre dolduğunda, sıra şampiyonların Adalet Meydanı'ndaki yerlerini almalarına gelir.

Yüklemeden sonra, takım arkadaşlarınla birlikte elçi platformunda oyuna başlarsın. Sihirdar platformunun hemen yanında dükkânı göreceksin. Buradan savaş meydanında kullacağınız ilk eşyalarıı seçebilirsin. Dükkanın açılması için, dükkancıbaşına tıkla ya da klavyenizdeki 'P' tuşuna bas.

Başlarken, harcanabilecek 475 altınla başlarsın. Oyun ilerledikçe, daha fazla altın toplarsın ve buraya dönerek başka eşyalar satın alabilirsin. Ne alacağından emin değilsen, dükkân arayüzünün sağ üst bölümünde yer alan önerilen eşyalar çubuğuna başvurabilirsin..

   
 • İpucu: Hayatta kalmakta zorlanıyorsan, can yenilenmesini arttıran eşyalar, oyunun başlarında can değerini dolu tutmak için mükemmel bir tercih olabilir. Bu eşyaların çoğu daha sonra geliştirilerek, kullanabileceğin daha güçlü eşyalara dönüştürülebilir. Ayrıca iksirler de oyunun başlarında ucuz birer iyileşme yöntemi olarak kullanılabilir.


Şampiyon Yetenekleri

Her şampiyon kendine özgü beş yeteneğe sahiptir. Bu yeteneklerin dördü yetenek puanları karşılığında alınabilir. İlk üçü şampiyonunun standart yetenekleridir ve 1. seviyeden itibaren kullanılabilir. Dördüncü yeteneği, ya da ulti yeteneği kullanmaya 6. seviyede başlayabilirsin. Bu hep çok güçlü bir yetenektir, bekleme süresi genellikle daha uzundur. Beşincisiyse daima pasif bir yetenektir. Bunu kullanmak için bir şey harcamak gerekmez ve hep aktiftir.

Şampiyonun birinci seviyede ve ardından her seviye atladığında bir yetenek puanı kazanır. Dağıtabileceğin yetenek puanın olduğunda, uygun yeteneklerin üzerinde bir artı işareti göreceksin. Belli bir yeteneğin üzerindeki artıya sol tıkladığında, bu yeteneğin bir üst kademesini açmış olursun. İlk üç yeteneğin en fazla 5. kademeye kadar geliştirilebilirken, ulti yeteneğin en fazla 3. kademeye kadar geliştirilebilir.

   
 • İpucu: Yeni bir karakter deniyorsan, başta bütün yetenek puanlarını bir tek yeteneğe vermemeye çalış. Oyunun başlarında en az bir yeteneği daha açmış olmak, rakininle karşılaştığında kullanabileceğin taktik çeşitlerini artırır.

 


Koridor Seçimi

İlk yeteneğini ve eşyalarını seçtikten sonra, artık koridor seçme vakti gelmiş demektir. Oyuna yeni başladığın için, koridorda biriye birlikte durmayı seçmeye çalış. Düşman kalesinin en içinde, sihirdar platformunun yanında, düşman merkezi yer alır. Zafere, karşı tarafın merkezini yok ederek ulaşılır. Ayrı koridorlara eşit aralıklarla yerleştirilmiş kuleler, merkezi korur. Düşman merkezine ulaşmak için koridorları zorlamanız gerekir. Ama her hatta düşman minyonları ve şampiyonlarıyla karşılaşmanız da kaçınılmazdır. Minyon dalgası, merkezden çıkan ve düşman merkezine saldırınızda size yardım edecek şekilde bilgisayar tarafından kontrol edilen bir savaşçı grubudur. Yine de minyonlar tek başlarına nispeten güçsüz oldukları için düşman şampiyonlara karşı yardımına ihtiyaç duyarlar.

   
 • İpucu: Minyonları öldüren bir vuruş yaptığında, eşyalara harcayabileceğin fazladan altın kazanırsın. Bu vuruşa, 'son vuruş' adı verilir.
Koridor Zorlamak

Rakibin minyonları ve şampiyonlarının yanı sıra, kulelerle de uğraşmak gerekir. Kuleler yaklaşan minyon dalgalarına ve şampiyonlara karşı savunma sağlar. Rakibin bölgesinde ilerlerken, ordunuzun saldırılarına devam edebilmesi için, bu kuleleri yok etmeniz gerekir. Takımının minyonları, en yakınlarındaki düşman kulesi yok edilmedikçe koridorda ilerleme kaydedemez.

Ama minyonların desteği olmadan kulelere saldırmak pek de akıllıca değildir. Çünkü kuleler en güçlü şampiyonlara bile muazzam hasar verebilir. Bir kuleye saldırmayı düşünmeden önce, yanında mutlaka minyonlar ya da takımınızdan bir şampiyon daha olsun.

   
 • İpucu: Rakibin bölgesiyle aranızdaki sınır bir nehirle belirlenmiştir. Düşman bölgesine girdiğinde dikkatli olun! Rakip oyuncular pek çok yere pusu kurabilir!
Çalılık

Adalet Meydanı'nın farklı noktalarındaki uzun otlu alanlar dikkatini çekmiş olabilir. Bu bölgeler seninle aynı çalılıkta olmayan rakip minyon ve şampiyonlar tarafından görülmeni engeller. Bu çalılık bölgeler, özellikle pusu kurmak ya da gerektiğinde saklanıp kaçabilmek açısından genellikle çok işe yarar.

   
 • İpucu: Yakındaki rakiplere hiçbir şekilde görünmek istemiyorsan, çalılığın içindeyken saldırıda bulunma. Çalılıktayken saldırıda bulunmak, yerini yakındaki düşmanlara belli eder.


İnhibitörler

Karşı takımın kalesine ulaştığında, sınır kulesinin hemen arkasında küçük bir yapı göreceksin. Bu yapıya inhibitör adı verilir. Düşman inhibitörleri, bulundukları koridorda merkezinizin süper minyon üretmesini önler. Süper minyonlar, hem dayanıklı hem de büyük miktarda hasar verebilen minyonlardır. Bunlardan birkaç tanesi bile bir takımın savunmalarına bela olabileceği için, rakibin inhibitörleri stratejik açıdan önemli hedeflerdir.

   
 • İpucu: İnhibitörü yok ettikten sonra rakibin üssünü zorlayarak çok fazla zaman kaybetmemek iyi bir fikir olabilir. Yok edilen inhibitörler bir süre sonra tekrar devreye girerek, yeniden yok edilene kadar takımının merkezinin süper minyon üretmesini engeller.Merkez

Düşman üssündeki son hedefse merkezdir. Merkez, savaş meydanındaki en önemli yapı ve düşman minyon ordularının kaynağıdır. Merkez bu kadar önemli olduğu için, düşmanın en güçlü iki kulesi tarafından korunur. Düşman merkezine saldırmayı düşünmeden önce, yanında mutlaka güçlü bir minyon ordusu olsun. Öte yandan, rakibinizin merkezini yok etmeyi başarırsanız, savaş makinelerinin ana çarkını da kırmış olacağınızdan, zafer sizin takımın olacaktır.

   
 • İpucu: Haritadaki diğer kulelerin aksine merkezin önündeki kuleler, hasar aldıktan sonra yok edilmezse zamanla iyileşirler.

 

Tebrikler, League of Legends'taki (Efsaneler Ligi) ilk oyununu tamamladın! Daha fazla şampiyon denemek istiyorsan, hangi şampiyonların oyun tarzına uygun olduğunu kavrayana kadar botlarla oynamaya devam etmeni öneririz. Kendine güvenin tamsa, eşleştirme kuyruğuna girmeyi dene. Eşleştirme sistemi, her oyundaki performansını temel alarak seviyeyi ayarlayıp, seni seninle aynı beceri düzeyindeki oyuncularla eşleştirmeye çalışacak

   
 1. Eşleştirme kuyruğuna girmek için, PvP.net istemcisinin sol üst tarafında yer alan 'Oyna' düğmesine sol tıkla.
 2.  
 3. Oyun menüsünün sol üst bölümünde 'Normal oyun' seçeneğini kullan.
 4.  
 5. Takım arkadaşlarının otomatik olarak atanması için 'Tek'i, beraber oynamak için arkadaşlarını çağırmak istiyorsan 'Hazır Takım'ı seç.
 6.  
 7. Haritanı seç: 5'e beş kapışma için Sihirdar Vadisi'ni, daha ufak ve daha hızlı 3'e 3 bir oyun için Uğursuz Koruluk'u seçebilirsin.
 8.  
 9. Bir oyun için eşleştirildiğine dair uyarı alana kadar sırada bekle. Bu uyarı bir savaş borusu ve şampiyon seçimine geçmeni isteyen bir mesaj şeklinde olacak.

Unutma; başlarda zorlanırsanız, eşleştirme sistemi zamanla sana uyum sağlayarak, senin beceri düzeyinizde oyuncular bulacak. Yeni bir strateji kurguluyor ya da yeni bir şampiyon denemek istiyorsan, bot oyunculara karşı alıştırma maçı yapabilirsin.


Ediz T.
20 Aralık 2014 19:31
Yararlı konu olmuş sagolun 
Adem B.
20 Aralık 2014 19:47
uzun ama yararlı beğendim
Ömer C.
20 Aralık 2014 20:07
yeni başlayanlar için yararlı
görkem halil m.
20 Aralık 2014 20:42
Uğraşmışsın kardeşim valla helal hepsini okuyamadım
eray e.
20 Aralık 2014 21:03
uğraşmışsın teşekkürler güzel paylaşım ama cok uzun :D