alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
193
Yeni Baslayanlar Icin Mid Lane ( Orta Koridor) Hakkinda Her Sey !
Sergen B.
6 Kasım 2015 17:27

Simdi oncelikle sunu belirtmek istiyorum yaklasik 2-3 yildir oynuyorum ve sadece mid lane oynuyorum (istinai durumlar oluyor tabi mid or afk diyenler vs.) Simdi gecelim rehbere. (Arkadaslar inanilmaz detayli anlatmaya calisicam bu yuzden sıkılmamanız dilegiyle.) 

★Sampiyon Secimi: Oncelikle bu konudan basliyorum cunku sirasiyla gidicem. Arkadaslar sampiyon secerken dikkat etmeniz gereken husus, sadece siz sevdiginiz icin degil takiminiza uydugu icin sampiyonu almak. Ornegin ben takimimda Jarvan IV gordugumde yanina genellikle Orianna aliyorum cunku muthis bi sinerjileri var. Bu yuzden her zaman takiminizla iletisim halinde olun. Ornegin ben dereceli oyunumda seri maci oldugunda ormancimiza Amumu almasini oneriyorum ve bende Annie aliyorum muthis bi combo oluyo ve genelde kazaniyoruz (lutfen evde deneyiniz !  ) 

★Koridor Safhasi: Arkadaslar mid lane oyunculari icin koridorda yapmasi gereken en onemli sey MİNYON KES ! MİNYON KES ! MINYON KES ! Evet bizim koridorumuza diger lanelere oranla daha hizli minyon geldigi icin muthis bir minyon sayisina ulasmaliyiz. Unutmayin yaklasik 25 minyon 1 katletmeye esit ! Bu yuzden sirf birini kovalayarak harcadiginiz zamani minyonlara ayirirsaniz onu kesmis sayilirsiniz. Simdi ya ama ben cok minyon kaciriyorum diyenler olabilir bununlada ilgili ufak bir kac strateji baska bi zaman veririm. Dedigim gibi biz mid lane oyuncusu oldugumuz icin bir cok gorevimiz var bunlardan biride dikkat. Bakin League of Legends da iki ayri taraftan baskin yiyebilen tek koridor orta koridordur. Bu yuzden muthis bir dikkat ve harita kontrolu ile oynamalisiniz ve burada sizi kurtaran sey nedir ? TOTEM ! Unutmayin koridorunuzu kazanma oraniniz totemli oynamaniz ile dogru orantilidir. Suan ki metada en fazla 3 adet gorus totem ve birde ziynet alabiliyoruz bu yeterde artar bile. Ama ben size direk uzatmadan kendi onerimi soyleyeyim, suan ki metada pembe totem dedigimiz (zengin totemi de diyolar) bu totemden oyunun baslarinda yani ilk b attigimizda alip bizim tarafa yakin olan yukaridaki caliya koyarsak bunu gorunce sizde sasiracaksiniz ki cok uzun bi sure boyunca orada kalacak ve yukaridan gelen baskinlardan sizi koruyacaktir. Suan haritadaki iki stratejik noktayi size gostermek isterdim ama suan oyle bisey yapiliyosa bile ben bilmiyorum  neyse devam edelim pembe totemimizi yukari veya asagi koyduktan sonra diger aldigimiz veya ziynetimizi diger caliya koyuyoruz. Bakin unutmayin baskin yiyecek iki tarafimiz var bu yuzden 2 adet totem ustumuzden hic eksik olmamali. Simdi minyon kesiyoruz, totemlerimiz tamam gelelim rakibimize. Arkadaslar simdi oyle durtun falan gibi basit seyler soylemek istemiyorum bu yuzden biraz ust duzeye kacan taktikler vermek istiyorum. Simdi biz minyon keserken bir gozumuzunde rakibimizde olmasi gerek. 
●Taktik 1: Rakip minyon keserken kendi minyonunuzun canini da bir yandan kontrol edin eger o yakin dovuscu ve siz menzilli bir sampiyona sahipseniz rakip son vurus yapmak icin o minyona geldiginde butun skillerinizi ustune boca edin bu bir minyon almak icin buyuk oranda canindan feragat ettigi icin takasi kazanmis olacaksiniz ayrica bundan sonra son vurus yapmaya geldiginde korkacak. Yada son vurus yapmayip size saldirdiginda o minyonu ona kaybettirmis olacaksiniz. 
●Taktik 2: Simdi her seyi yaptik ve koridorda one gectik bundan sonra yapmamiz gereken sey cok acik. Rakibi minyonlarimizdan uzak tutmak. Eger bunu yaparsaniz rakip inanilmaz bir sekilde geri dusecektir. Minyon almaya mi kalkisiyo tum gucunuzle saldirin ve b atmasini saglayin (bunlari yapabilmeniz icin koridoru ileride tutmaniz gerekiyo ve bu bizi baskinlara acik hale getirir bu yuzden bunlari yapabilmenizin tek yolu totemli oynamaktir)
●Taktik 3: Rakibimiz b attiginda yapmamiz gereken tek sey koridoru inanilmaz bir hizla ittirmek. B attigini gordugunuz an cok hizli bir sekilde koridoru ittirmelisiniz cunku bu minyonlarinizin rakip kuleye olmesini saglayacaktir ve bu hic kucumsenmeyecek bir avantajdir. (Bu taktigide yaparken koridoru ileride tuttugunuz icin totemli oynamaz iseniz bu taktikde ise yaramaz malesef)
★Baskin: Artik guclendik ve katletmeye ac hale geldik. Yapmamiz gereken sey basit takimimiza haber verip gelecegimizi bildirmek. Bakin bu cok onemlidir cunku bunu yaparsaniz takim arkadasiniz siz gelene kadar geriye yaslanir boylece rakip oyuncu ittirdigi ve ileriye ciktigi icin basarili bir baskin ihtimali artar bu yuzden HER ZAMAN TAKIMINIZLA ILETISIMDE OLUN ! 
Not: Bu notu suan ki meta icin yaziyorum. Suan ki metada ust koridor oyunculari isinlan aldigi icin alt koridora baskin atin. Alt koridora baskin atacagini ust koridor oyuncunada haber verirsen o da isinlanir ve ormancinizla beraber 5 kisilik muthis bi baskin olur kule alti bile olsa. Ama unutmayin alt koridor baskinlarinin bir amaci vardir hele ki 5 kisi yan yana geldikten sonra. Ejderha kesmek. Bu global gorev o kadar onemli ki istediginiz kadar iyi oynayin, bu global gorevleri yapmaz iseniz one gecmis sayilmazsiniz. (Ejderha ve baron cok onemli oldugu icin de her zaman totemleriniz bu ikisinin etrafinda bulunsun)

Arkadaslar telefondan yaziyorum suan cok yoruldum eger cok istek olursa takim savaslari, pozisyon alma, minyon bicme ve counter olayi ile ilgili bir kac stratejiler vermek istiyorum. 

Sergen B.
14 Kasım 2015 13:57

Mid Olarak Yetenek Gücü Şampiyonlar Tercih Edilmeli Ben Zed'in Mid Oynanmasına Pek Sıcak Gözle Bakmıyorum Açıkcası

GÜLSÜM D.
27 Aralık 2015 12:05
Bence de çünkü takım full ad oluyor
GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 13:54
Mid ap olursa daha iyi damage çıkabilir.