alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
469
Yeni Oyuncu Rehberi: Rünler (Bilgi)
Serhat Ç.
16 Aralık 2014 20:16
Merhaba sevgili League of Legends oyuncuları, baştan hemen söyleyelim bu yazımızın amacı League of Legends’ı duymuş ama oynamamış, veya oyuna girmiş ama oyunun sistemini çözememiş, kısacası çaylak LoL oyuncularına oyunun temelleri hakkında bir fikir vermek. Bu nedenle aşağıda anlatacaklarımız oyunu yalamış yutmuş oyuncular için değildir! Tecrübeli oyuncuları Göksenin’in yazdığı LoL Şampiyonları yazı dizimize alabiliriz.

LoL yeni başlayanlar rehberimizin bu ikinci bölümünde sizlere biraz rünlerden bahsedeceğim. Peki nedir bu rünler diyecek olursanız hemen açıklayayım. Rünler, oyuna girmeden mağazadan alıp profilimizdeki rün sayfalarına yerleştirebildiğimiz ve şampiyonumuza göre modifiye edebildiğimiz bize ek olarak büyü hasarı, fiziksel saldırı, savunma ve fayda (faydadan kasıt destekçi yardımlar) gibi şeyler sağlayan eşyalar..Nedir Bu Rünler?

Öncelikle rünler üç aşamadan oluşurlar.1. ve 2. aşama rünler yeni başlayanlar için idealdir. Üçüncü ve gelişmiş rünler son yani 30. seviyeye ulaşmış sihirdarlar için en uygunudur.


Rünlerin isimlerine gelince; genel olarak her renkte ve türdeki rünler farklı bazen de aynı özellikleri verebiliyor fakat, sarı renkteki mühür rünleri genel olarak defansif özellikle de zırh için en büyük artıyı sağlamakta.Kırmızı renkteki cevher rünleri ise kritikten, zırh delmeye kadar fiziksel saldırılar için daha avantajlıdır. Mavi nişan rünleri ise mana kullanmayan enerji tüketen şampiyonlar için fazladan enerji sağlar ve de mana tüketen şampiyonlar için mana yenilenmesini arttırabilir..
Rün Sayfasına Bir Göz Atalım


Gördüğünüz gibi ben bir support yani destekçi sınıfı karakterlerle oynamayı seven LoL oyuncusuyum bu yüzden de rün sayfamda destek rünlerini ağırlıklı olarak kullandım. Rün sayfamıza biraz daha yakından bakacak olursak birincil, ikincil ve büyük rün alanını görüyoruz.

Birincil olarak takabildiğimiz 9 Nişan rünü destekçi olduğum için bende tamamen mana odaklı ve toplamda +101 manam oldu.

İkincil olarak takabildiğimiz ortadaki Mühür rünleri ise ALTIN kazanım oranımı arttırmakta. 9 adet mühür rünü ekleyebildiğimiz bu bölüm bana 10 saniyede bir +5 aldın kazanımımı arttırdı. İkincil rün kısmının sonu ise Damga rünlerine ayrılmış.Yine 9 adet rün ekleyebildiğimiz bölüm bana +9.6 zırh kazandırıyor. Son olarak sayfada üç adet büyük rün slotları ise fazladan ek özellikleri bize sağlamakta.

Peki siz hangi karaktere hangi rünler almalısınız kısaca bahsetmek gerekirse, fiziksel hasar veren şampiyonlar için zırh delme, fiziksel hasar, kritik vuruş gibi rünler tercih etmelisiniz.Büyü hasarı veren karakterlerde ise büyü saldırısı, mana ve büyü nüfusu rünlerini almalısınız.Daha defansif tank görünümlü karakterlerde ise zırh, büyü direnci, can ve mana yenilenmesi rünlerini kullanmalısınız.


Göründüğünden Daha Kolaymış!

Oyuna girmeden daha önce ise oluşturduğunuz rün sayfaları arasından, seçtiğin şampiyona en uygun olanı tercih edebilirsiniz. 'Şampiyon Seçimi' sırasında rün kitabı sayfalarını düzenleyemezsiniz ama, hazırda bulunan üç sayfadan birini seçebilirsiniz.


“Rünler & Kabiliyetler” yazısının altındaki açılan menüye tıklayın ve kullanmak istediğiniz rün sayfasını seçiniz. Rün sayfasının sağladığı faydaların özetini, fareni üstünde tutarak görebilirsiniz.


Gördüğünüz gibi rünlerle işimiz bu kadar. Yeni başlayan bir oyuncu olarak tabi başlarda yeni şampiyondur odur budur derken pek rünle uğraşamıyacaksınız. Zaten rünler oyunun ilk bölümlerinde etkili olan nesnelerdir. İlerleyen seviyelerde durumlar genelde eşitlenir. Fakat rünleri tam bir savaşçıyla ilk seviyeden karşılaşırsanız işiniz yaşmı yaş..


Not: Karakterinizi nasıl geliştireceğinden emin olmasanız bile, oyuna girmeden önce mutlaka bir rün sayfası seçmelisiniz. Rünler karakterinize her zaman faydalıdır, hiçbir zaman olumsuz etkileri olmaz.

Cevap bulunamadı.