alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
290
Yeni Oyunculara Tavsiyeler[Rehber]
Mehmet G.
6 Mayıs 2015 17:26

Merhaba arkadaşlar bugün genel olarak yeni başlayan oyunculara tavsiyeler vereceğim. Bu oyunu bu yaz tatilinden beri oynamaya başladım ve haliyle bazı tecrübeler edindim. Yine de oldukça tecrübesiz sayılırım. Buraya yazacağım bazı maddelere tecrübeli oyuncular da baksınlar. Şimdi gelelim tavsiyelerime:

İnstalock Yapmayın:

Nedir bu instalock? İnstalock tek bildiğin şampiyonu alıp kitlemektir. Onun yerine o haftanın free(rotasyonda) olan şampiyonlarını deneseniz hem daha çok şampiyon öğrenmiş olursunuz. Belki denediğiniz şampiyonu çok seveceksiniz.

Oyuna Girince Hangi Rolde Oynayacağınızı Yazın. Ama Boşsa Geçin

Mesela siz orta koridorda oynamak istiyorsunuz, ama sizden önce başka bir oyuncu da mid yazdı, bırakın o alsın, siz adc alın, yeni bir rol de öğrenmiş olursunuz. 

Minyonlara Son Vuruşu Siz Yapın:

Genellikle yeni başlayan oyuncu minyonlara rasgele vurur, siz onu yapmayıp son vuruşu bekleyin. İlk başlarda zorlanabilirsiniz ama sonra alışırsınız, ben hala pek beceremiyorum son vuruşları, hatta ben son vuruş yapmayı 20. seviyede öğrenmiştim. 

Kendi Oyun Tarzınız Olsun:

Oyun tarzından kastım, kimisi rakibini farm dışı bırakmayı sever, kimisi farma odaklı oynar, kimisi de bir an önce rakibini öldürmeye bakar gibi. Tabiki de eşya seçimlerinizi, kabiliyetlerinizi ve rünlerinizi tarzınıza göre ayarlayın. İzlediğiniz streamlardaki oyun tarzlarının kopyasını almayın, kendi oyun tarzınız olsun. x sitesinden ya da y sitesinden hazır build(eşya seçimleri) yapmayın, bunu sadece ilk kez oynayacağınız şampiyon hakkında bilgi sahibi olmak için buildlere bakın ama onlarıda hazır almayın. Aynı şey kabiliyetler ve rünler için de geçerli.

Hesabınızı Kimseye Vermeyin:

Bu maddeyi görenler neden bu maddeyi koyduğumu merak etmişlerdir, bir arkadaşım bunu bizzat yapıyo, mesela hadi 2 el sonra 10 level olacak 2 el at da 10 level yap şunu, tarzında yapanlar da var, yapmayın, bunu yaparsanız 30 level olsanız bile boşuboşuna olmuş olursunuz, temeliniz eksik olur.

Kötü Oynayanlara Olumlu Yaklaşın:

Genellikle ne yaparız 0-3-0 giden bir oyuncu olduğunda söveriz ya da hakaret ederiz, eğer bunu yaparsak oyuncuyu oyundan soğutur, hatta bilerek feedler(karşı takıma kill bırakır). Ama şöyle derseniz, bak sen kule altı kal biz sana yardım edecez dereseniz hem o oyuncu hala oyundan düşmemiş olur hem de motivsayonu yükselir, bu maddeyi lütfen tecrübeli oyuncular da okusunlar. 

Totemler Dostunuzdur:

Yeni oyuncular totemlerin kıymetini pek bilmezler ve ona verilen parayı gereksiz bulurlar, ama o 75 altınlık totem sayesinde rakibe belkide 400 altın bırakmaktan kurtulacağız. Rakibin kolay gank (baskın) yapacağı yerlere totemlerimizi dikersek kazandığımız laneyi kaybetmemiş olursunuz ve ben bunu çok yaşadım. Kaybettiğimiz laneyi jungler(ormancının) doğru zamanda yaptığı bir baskınla geri kazandım.

İletişime Açık Olun:

Kimi oyuncular ne yapar, sohbet kutusuna /mute all ya da taba basıp herkesi sustururlar, seçim ekranında oluşan olumsuz havayı bile olumlu yapabilme imkanınız var, baktınız iş çığrından çıktı o zaman bunu yapın. Mesela takımda biri espiri yaptı ya da yaptığını zannetti siz yalandan da olsa bi  yazın ölmezsiniz yani. Takım içinde olumlu bir hava olur. Bu küçük bir örnekti sadece

Size Hakaret Edenleri Takmayın:

Diyelim ki adc siniz ve supunuz birden size sövmeye başladı, hiç cevap vermeyin, hemen taba basıp susturun ya da bırakın yazsın yazsın dursun oyun sonu raporlayın. Buna flamerlik deniyor lolde. 

Yeni Karakterleri Denemekten Çekinmeyin:

Genellikle yeni oyuncular en iyi x şampiyonunu oynarlar ve girer girmez onu alıp kitlerler. Onun yerine o haftanın rotasyonlarında olan bir şampiyonu oynayın. Belki de onu en iyi oynadığınız şampiyondan daha çok seveceksiniz.

Her Rolü Öğrenmeye Çalışın:

Oyun içinde 5 tane rol vardır. Solo(üst koridor), jungler(ormancı), mid(orta koridor), adc(alt koridor, saldırı gücü taşıyıcısı), sup(alt koridor, destek). Ben bu rolü oynamam demeyin, ya da hiç bunu yapamıyom ben yeaa demeyin, öğrenmeye çalışın, kimsenin size kızmaya hakkı yok, onlarda bir öğrenme sürecinden geçti. Ben 4 rolü ortalama olarak oynadığımı düşünüyorum, junglerim zayıf olduğu için arada bir de olsa onu oynuyorum kendimi geliştirmek için. Şimdilik size diyeceklerim bu kadar. Umarım bunları okursunuz ve uygularsınız.

Cevap bulunamadı.