alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
292
Zed Rehberi
Mehmet G.
5 Mayıs 2015 16:44

bu forumdaki ilk konum ve size uzun süredir oynadığım zed in rehberini sunacağım

öncelikle zed nedir nerde oynanır nasıl oynanır

zed suikastçidir. yani eşit şartlarda kasılmış olan bir dövüşçüye karşı şansı çok azdır. bu yüzden mümkün olduğunca zed le üst koridor yapmayın. çünkü karşınıza olaf khazix rengar gibi şampiyonlar hadi onları geçtim fiora jax gibi şampiyonlar gelse bile 1v1 de alamazsınız. ayrıca bu şampiyonlar sizi minyonlara yaklaştırmaz. zed le mümkün olduğunca orta koridor oynamanızı tavsiye ederim

güçlü ve zayıf yönleri

+ ultisi sayesinde adc apc 1v1 de alabildiği gibi yine ultisi sayesinde takım savaşlarında gir al çık taktiğiyle ölmeden adc yi alırsınız
+ w sayesinde kolay kaçabilme mekanizması
+ iyi bir kasılma aşamasından sonra tankı bile tek komboyla alabilme özelliği (bir oyunda 511 ad kasıp tankı tek komboyla alabiliyordum)
+ minyon biçmede kolay
+ mana yerine enerjili olması
+ orta koridorda agresif oynarsanız birçok apc ye ter döktürürsünüz
+ kombosu sayesinde oyun başında hasar almadan dürtebilirsiniz (w-e-q)
+ çok karizmatik şampiyonlardan

- alan etkili hasarı yok
- eşit şartlarda dövüşçü tank ormancı gibi şampiyonlara karşı şansı çok az
- tamamen beceri atışına dayalı
- sersemletme susturma kör etme gibi yetenekleri yok
- oyun başında kötü giderseniz oyunu kötü bitirme olasılığınız çok fazla. yani oyun başında rakibi besleyip oyun sonunda iyi bir skor yapanı hiç görmedim. kendimde en fazla 1-2 kere yapmışımdır
- çok kırılgan odak yerseniz ölürsünüz
- zor şampiyonlardan. alışmak uzun sürer
- çok hızlı el becerisi ve dahada önemlisi hızlı düşünme yeteneği ister. takım savaşında zamanlamayı iyi ayarlamak önemli. ayrıca belli bir komboya bağlı değil(w-e-q). duruma göre çok değişik şeyler yapmalısınız. düşünme hızı önemli yani

burdanda çıkardığımız gibi zed hızlı oynanan ve zor bir şampiyon. şimdi yeteneklere bakalım

pasif: Düşene Tekme - Zed'in, can değeri %50'nin altına inmiş bir hedefe yaptığı ilk normal saldırı, azami can değerinin %6-10'u kadarına eşdeğer büyü hasarı verir. Bu etki aynı hedef üzerinde 10 saniyede sadece bir kez gerçekleşebilir.

oldukça iyi bir pasif koridor safhasında rakibi dürttükten sonra tekrar w ile yanına gidip düz vuruş yapmak ona büyük hasar verir. ayrıca ulti attıktan sonra kombo yapıp hemen r ile geri dönmeden mümkün olduğunca düz vuruş yapmak büyük avantaj

q: Keskin Shuriken - Zed ve gölgesi bıçaklarını ileri doğru savurur ve geçtikleri hedeflere hasar verir. Zed ve gölgesinin fırlattığı shurikenlerin her biri, delip geçtiği ilk rakibe 75/115/155/195/235 (+100% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar, her bir ilave rakibe 45/69/93/117/141 (+60% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir. Aynı hedefe isabet eden ilave shurikenler önceki shurikenden %50 az hasar verir

ana saldırı becerimiz. w ile oldukça hasar vuruyor. farm için de kullanılabilir. ancak adamı dürterken önünüzde minyon olmamasına dikkat edin yoksa hasarı azalıyor. hemde ciddi oranda.

w: Canlı Gölge - Zed'in gölgesi ileri atılır, 4 saniye yerinde kalır ve yaptığı büyüleri taklit eder. Zed bu yeteneği tekrar etkinleştirerek gölgesiyle yer değiştirir. Zed'in Saldırı Gücü pasif olarak artar. Pasif: 5/10/15/20/25% ilave bonus Saldırı Gücü verir .Zed'in gölgesi ileri atılır, 4 saniye yerinde kalır. Canlı Gölge'nin yeniden etkinleştirilmesi Zed'in gölgesiyle yer değiştirmesine yol açar.Zed'in gölgeleri, yeteneklerini taklit eder. Bir yeteneğin bir hedefe iki kez isabet etmesi halinde, Zed 20/25/30/35/40 enerji yeniler. Enerji, taklit edilen bir yetenek başına sadece bir kez yenilenebilir.

zedi zed yapan bu becerimiz. saldırı gücünü iki katına arttırdığı yetmiyormuş gibi ek saldırı avantajıda veriyor.

e: Gölge Darbesi - Zed ve gölgesi bıçaklarını çevirerek bir gölge enerjisi patlaması yaratır. Gölgenin hareketi yavaşlama etkisine sahiptir.Zed ve gölgesinin vurduğu darbe, yakındaki rakiplere 60/90/120/150/180 (+80% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir. Zed'in Gölge Darbesi tarafından vurulan her bir rakip, Canlı Gölge'nin bekleme süresini 2 saniye azaltır.Taklit Gölge Darbesi'yle vurulan her bir rakip, 1,5 saniyeliğine %20/25/30/35/40 yavaşlar.Her iki Gölge Darbesi tarafından vurulan rakipler, %30/37.5/45/52.5/60 yavaşlar ama ilave hasar almaz.

buda farm konusunda bize yardım eden bir beceri. ayrıca verdiği hasar oldukça fazla

r: Ölüm İşareti - Zed arkasında bir gölge bırakıp hedef Şampiyona doğru fırlayarak, ona ölüm işareti koyar. 3 saniye sonra işaret tetiklenir ve Zed'in işaret etkin haldeyken verdiği hasarın belli bir yüzdesi kadar hasar verir. Zed kısa süreliğine hedef alınamaz hale gelir ve bulunduğu yerde 6 saniyeliğine bir Gölge oluşturur.Ardından hedef şampiyona doğru atılır ve üzerine ölüm işareti koyar. 3 saniye sonra, işaret tetiklenerek 100% Saldırı Gücü ve işaret etkin durumdayken Zed ve gölgeleri tarafından hedefe verilen tüm büyü ve fiziksel hasarın %20/35/50 kadarına eşdeğer fiziksel hasar verir.Ölüm İşareti'ni tekrar etkinleştirmek, Zed'in Gölgesi ile yer değiştirmesine yol açar.

işte harika bir ulti. her yerde kullanılır. canınız az rakip kule altımı girdi aç ultiyi. rakip kule altında bu sefer onun canı az yine aç ultiyi. takım savaşında adcyi alıp bununla çıkacağız.

kabiliyetler: resim koymuyorum çünkü vaktim az. ancak tipik saldırı gücü yapacağız. bekleme süresinde azalma veren 4 kabiliyetide alın

rünler: aynı şekilde saldırı gücü zırh ve bekleme süresinde azalma tercih ediyorum. çünkü w ve ultinin bekleme süresi fazlaki zedi zed yapan bu ikisi.

büyüler: şıçra - tutuştur en ideali ama şifa tutuştur da alınabilir

eşyalar: 
1-mahvolmuş kralın kılıcı - ana eşyamız olmazsa olmaz. sebebi ise hem aktifi hem pasifi. yoksa zed saldırı hızı ve can çalmaya ihtiyaç bir şampiyon değil
2-ıonia çizmeleri - bekleme süresindeki %15 lik azalma ve hareket hızı için tercih ediyorum. gezgin çizmesinden iyidir
3-kanasusamış - sırf saldırı gücünden dolayı alınabilir ancak canınız azaldığında b atmak yerine verdiği can çalma sayesinde ormandan tam canlı çıkabiliyorsunuz
4-kara balta - kırılgan bir şampiyon olduğu için hem verdiği can hem saldırı gücü hem bekleme süresindeki azalma ana eş*******ız arasına sokuyor kendisini
5-
6-

bu ikisi size kalmış ancak ben genelde son 2 yede kanasusamış alıp 550 adyle tek atmayı tercih ediyorum. rakibe göre çivili zırh koruyucu melekde alınabilir

kombolarımız:
w-e-q: dürtme kombomuz w yu rakibin yanına açın e atın ve q ile rakibi avlayın. bunu oyun başında çok sık yapın
r-w-e-q-mahvolmuş kralın kılıcı-düz vuruş-düz vuruş...: asıl kombomuz adcye tek atan kombomuz diyebilirim. bu komboyu yaptıktan sonra düz vuruşlara devam edin. çünkü ultimiz daha çok hasar veriyor. ölmediyse tutuştur atın. yine ölmediyse salın gitsin hayır gelmez ondan. ulti patlayınca hemen r ile dönün. ancak bunları çok hızlı yapmalısınız. yoksa kara ekran önünüze gelir.

koridor kısmı (orta koridor)

öncelikle karşınızda büyücü varsa ve menzilliyse agresif oynayın. agresifden kastım w-e-q ile sürekli dürtün. tabi ölmemeye dikkat edeceğiz. minyon kesin. 6 ya kadar rakibi öldürürseniz ne mutlu size. öldürmezseniz sorun yok. asıl oyun 6 dan sonra başlıyor. eğer karşıda akali katarina gibi herolar varsa biraz temkinli olacağız. yine dürtmeye devam. ancak akaliye özellikle 6 dan sonra dikkat edin ultisi çok can yakıyor. 6 dan sonra yardıma gidip ikide iki atma şansınızda var.

takım savaşları

takım savaşlarında aktif olarak görev almayacağız. görev adc veya apc hangisi daha iyiyse onu al çık. onun dışında başka bir şey yapmıyoruz. takım savaşları dışında bol bol minyon kesin oyun sonu 250 minyon olması gerek. bu sayede aşırı derecede kasılabiliyoruz

detaylar

ulti kullanırken dikkat kayle trydamere sizin ultinizden hasar almayabilir
rakipte zhonyanın kumsaati varsa yine ulti boşa gider
shaco wukong ve leblanc ın kopyalarına dikkat

oyun başında ölmeyin

oyun başında rakibi öldürmeseniz bile ölmemeye çalışın çünkü oyun başı kötü geçerse oyun sonu toparlamak o kadar zor

koridoru ittir oyunu taşı

zaten takım savaşlarında aktif değilsiniz adc yi alıp çıktıktan sonra başka bir koridoru ittirip oyun kazandırabilirsiniz

zed karşısında iyi olanlar (orta koridor)

kayle: karşınıza kayle mi geldi ben afk diyip oyundan çıkın.
talon: sizin gibi yakıncı ve suikastçi. iyi oynayan kazanır
irelia: sersemletmesine yakalanmazsanız. oyun sizin
khazix: ikinizde yakıncısınız ama khazixin ani saldırısı daha fazla. mümkün olduğunca minyon odaklı oynayın ve yaklaşmayın ormancınızdan yardım isteyin.
riven: sersemletmesi ve hasarıyla sizi baya zorlar. khazixte yaptığınızı yapın

zed karşısında kötü olanlar

velkoz: tamamen beceri atışına dayalı bu göze karşı aşırı agresif oynayın. yeteneklerine yakalanmayın
kassadin: 6 ya kadar kan kusturursunuz. 6 dan sonra belki biraz zorlar. zaten minyonlara yaklaşmak zorunda acımadan saldırın
akali: 6 dan sonra tam tersi bir durum oluşabiliyor. 6 ya kadar agresif oynayın. 6 dan sonra canınız azken saldırmayın. 6 dan sonra bile eşit şartlarda alabilirsiniz ultinizle

İsimsiz Üye
5 Mayıs 2015 18:40

Teşşekür ederim bu uzun metninizi güzelce okuyup aydınlandım tavsiyeleri dikkatime alacam emeyinize sağlık :)