alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
212
Zed Rehberi
Sergen B.
6 Kasım 2015 15:57

Merhaba arkadaşlar, ben sorrettujen. Uzun zamandır Zed oynuyorum ve oynadığım maçlar sonucunda başkaları ile paylaşabileceğim kadar bilgi birikimim oldu. Öncelikle bu benim ilk rehberim olacağı için hatlarım da olacaktır bu hatalarımı düzeltirseniz çok sevinirim. 

ÇIKILMASI GEREKEN ITEMLER VE SEBEPLERİ

Arkadaşlar ben öncelikle ilk item hırpalayan çıkıyorum, ardından Mahvolmuş tamamlayıp hırpalayanı youmu'nun kılıcı'na çeviriyorum. Bir sonraki item ayakkabı oluyor. (Ayakkabı kısmına ileride değineceğim.) Ardından son fısıltı ve sonra da kanasusamış çıkıyorum. Bu kadar ofansif itemden sonra defansif item olarak ise koruyucu melek tamamlayıp buildimi bitiriyorum. Ancak alternatifler var. Karşımdaki ap hero beni sıkıntıya sokuyor ise ilk önce sihiriçen ardından hırpalayan çıkıp builde devam ediyorum ve kanasusamış yerine malmortius'un ağzı'nı tercih ediyorum. Ayakkabı ise karşıda kitle kontrol etkisi çok ise merkürün adımları eğer yok ise ninja tabi ç8kıyorum ve çeviklik ile efsunluyorum (ileride değineceğim bu kısıma) Başlangıç itemim ise uzun kılıç + 3pot oluyor. Neden doranın kılıcı değil derseniz onun ile beraber 1 pot alırken uzun kılıç ile 3 pot alıyoruz. 3 pot bize 450 can verebilecekken 1 pot + doran bize 220 can verebilecektir. Ancak can çalma rünleriniz var ise tercih etmniz sizin yararınıza olacaktır.

Şimdi neden bu itemleri seçtiğime gelelim;

Mahvolmuş kralın kılıcı = Bu itemi açıklama gereği bile duymuyorum, zaten herkes biliyordur ama kısaca bahsetmek gerekirse, aktifi can çalması vs. tam Zed'lik bir item.

Youmu'nun kılıcı = Neden karabalta değilde youmu? Çok basit, aktifi yüzünden. Özellikleri hemen hemen aynı zaten. Ancak bir tf'de karşı takımın taşıyıcısına ulti ile girer klasik kombomuzu yaparız ve birkaç oto atak yapıp ulimizin gölgesine dönüp güvenle tf'den çıkar ve görevimizi tamamlamış oluruz. İşte youmu'nun aktifi saldırı hızı verdiği için bu olayları daha hızlı ve seri bir şekilde yapmamizi ve fazladan oto atak vurarak ultimizin damage'sini arttırmamızı sağlıyor. Ben bu yüzden youmu itemini tercih ediyorum. 

Son fısıltı = Bizim kasıldığımızı gören rakipler genelde zırh çıkmaya çalışacaktır ancak bu item sayesinde onların çıktığı zırhın işe yaramamasıyla beraber zırh çıkmayan (düşük zırha sahip olan) kişiler önümüzde kum gibi eriyecektir. 

Kanasusamış = Late game'de işimize yarayacak bir itemdir. Tf ye girip karşı takımım taşıyıcısını alıp çıkanka kadar karşı takım bizi izlemeyecektir. Bizde illiaki damage yiyeceğiz, ancak bu itemin verdiği can çalma zaten 4 oto atak yaptığımızda can doldururken, yinede az can ile kaçtıysak ormana girip iki kamp kesip tekrar yeniden doğmuş gibi tf'ye tekrar katılmamızı sağlayacak ki verdiği kalkan da cabası.

Malmortius'un ağzı = Hem büyü direnci hem saldırı gücü. Bu itemi alarak apc lere karşıda bir silahımız olduğunu göstermiş oluyoruz. 

Koruyucu melek = Hem büyü direnci, hem zırh, hemde çok güzel bir aktif. Çok iyi bir defansif item olacaktır zed için.

Efsun Çeviklik = Youmu'nun kılıcı bölünde bahsettiğimin aynısı. Verdiği hız kaçma ve kovalamakta yardımcı olacaktır bize. 

ZED OYNAMA TAKTİĞİ

2 türlü oynarsınız Zed'i. Ya agresif ya defansif. Agresif oynarken sürekli q ile adamı dürtüp canı yarıdan aşağıya indiğinde ulti atar ve kill alırsınız. Yada zorlanacak gibiyseniz koridordaki minyon dalgasını serice alır ve ifritleri kesersiniz, sonra koridordaki minyon dalgasını tekrar alır ve kurtları kesersiniz. Yalnız bu taktik junglerınız size izin vermez ise veya minyon kaçırırsanız suya düşebilir. 

Yetenek geliştirme sırası = Ben ilk önce q sonra e son olarak w geliştiririm. Çünkü bizim ana damage kaynağımız q dur ve ne kadar gelişirse o kadar iyi olur bizim için. 

Sihirdar büyüleri = Flash ve ignite almanızı kesinlikle öneririm. Zaten bu iki büyünün alternatifi olduğunu düşünmüyorum.

ERKEN VE ORTA OYUN 

Bol bol farm yapın zaten pasifiniz sayesinde rahat farm yapacaksınız. 6 lv olunca karşınızdaki kişiyi kesin veya base yollayin. Yani ondan önde olduğunuza emin olun. Daha sonra alt koridora baskın yapın ve mümkün olduğunca killeri adc ye salmaya çalışın ve ejder doğdukça almaya yardıma gidin, lane de öndeyseniz bol bol roam yapın ve arkadaşlarınızında lane de öne geçmelerini sağlayın.

TAKIM SAVAŞLARI

Arkadaşlar bu kısımda dikkat etmeniz gereken konu zamanlamadır. Karşı taşıyıcıyı alıcam diye atlamayın 5 kişi arasına, bırakın tank başlatsın tf yi ve tf sırasında bir gözünüz sürekli karşı takımın taşıyıcısında olsun. Boş bulunduğu anda ultiniz ile odaklanın ve mümkünse iki taşıyıcıyıda almaya bakın.

RÜNLER VE KABİLİYETLER

Arkadaşlar rünler hakkında kısa bilgi vereceğim, klasik ad rünler ve cevherlere zırh delme verirseniz çok iyi olur. En yakın zamanda da bir kabiliyet ağacı atmaya bakacağım. Gecenin bir yarısı ve mobilden bu kadar oluyor arkadaşlar, okuduğunuz için teşekkür ederim.

GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 23:49
Zed güzel ama tfde çok iş yapamıyor.