alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
409
Anivia Orta Koridor Rehberi
mert kaan u.
10 Temmuz 2015 16:58

GİRİŞ 

Merhaba arkadaşlar, ben Enis. Rehber hazırlamayı çok sevdiğimi fark etmişsinizdir. Bu sefer de orta koridorun en özel şampiyonlarından olan Anivia'nın rehberini sizlere sunacağım. 

Anivia_Splash_0.jpg
"Atan bir kalp içinde şiddet barındırır." - Anivia, Buz Ankası


ŞAMPİYON HAKKINDA 

Anivia , orta koridorda oynanan bir büyücüdür. Rakibiyle arasındaki mesafeyi koruyabilen ve gerektiğinde tonla yüksek hasar veren bir şampiyondur. Ayrıca yetenekleri özel bir yavaşlatma ve kitle kontrolü etkisi uygular. Yeteneklerinin iyi kullanımıyla yapılan baskınlardan kolayca kurtulabilir. 
Ayrıca, bu güzelim şampiyonu lütfen troll olarak kullanmayınız...


GÜÇLÜ VE ZAYIF YANLARI ( + VE - )

+ Mükemmel ittirme.
+ Ani hasar.
+ İşlevsellik.
+ Kitle kontrolü.
+ Oyun sonu harika.

- Hantal, 0 mobilite.
- 6. seviyeden önce minyon alması zor.
- Baskınlar ve koridorlara yardım için çok yavaş.
- Mana sıkıntısı çok çok çok büyük.
- Kırılgan. Hem kendisi hem yumurta hali.
- Yeteneklerini tutturmak zor.


YETENEKLER 

anivia-rebirth.png
PASİF : YENİDEN DOĞUŞ 
Ölümcül hasar aldığında, Anivia tam canıyla bir yumurtaya dönüşür. Yumurtaya dönüştükten sonra hiçbir aksiyonda bulunamaz ve zırh ve büyü direnci oranı −40 / −25 / −10 / +5 / +20 şeklinde olur. Eğer yumurta 6 saniye içinde kurtulursa, Anivia yumurtanın son canıyla yeniden doğar. 

anivia-flash-frost.png
Q : BUZ KÜTLESİ 
Anivia uzun menzilli ama yavaş bir buz topu atar. Bu kütle yolu boyunca içinden geçtiği her düşman birimi yavaşlatır, hasar verir ve menzilinin sonuna geldiğinde kendiliğinden patlar. YETENEK TEKRAR ETKİNLEŞTİRİLEREK KÜTLE İSTENİLEN YERDE PATLATILABİLİR. 

anivia-crystallize.png
W : BUZ DUVARI 
Anivia bir buz duvarı oluşturur ve herkesin hareketini engeller. Yetenek tam olarak istenilen hedefin altına hedeflenirse duvar hedefi az bir miktar savurur.

anivia-frostbite.png
E : AYAZ YANIĞI 
Anivia hedefine doğru bir buz kütlesi atar ve hasar verir. Eğer hedef önceden Q veya Ulti yeteneği ile yavaşlatılmışsahasar iki katına çıkar. 

anivia-glacial-storm.png
R : BUZUL FIRTINASI 
Anivia seçilen bölgede bir fırtına başlatır. Fırtına saniye başına hasar verir ve içindeki düşman birimleri yavaşlatır. Açık kaldığı her saniye boyunca da mana yer.
BU YETENEK YAVAŞLATMA DIŞINDAKİ HER TÜRLÜ KİTLE KONTROLÜ ETKİSİNE MARUZ KALINDIĞINDA BOZULUR (SERSEMLETME, KIŞKIRTMA, HAVAYA SAVURMA...) 

Yetenek geliştirme sıralaması : R-E-Q-W

RÜNLER, KABİLİYETLER VE SİHİRDAR BÜYÜLERİ 

RÜNLER 

Dt3sAqR.png

9x Gelişmiş Büyü Nüfuzu Damgası 
9x Gelişmiş Zırh Mührü 
9x Gelişmiş Seviye Başına Yetenek Gücü Nişanı 
9x Gelişmiş Yetenek Gücü Cevheri 

Bu rünleri kullanıyorum. Hem zırh hemde oyun sonu şampiyonu olan Anivia için çok gerekli ve kullanışlı rünler.

KABİLİYETLER 

F30lEAF.png

Bu kabiliyetler Anivia dahil bütün diğer mana kullanan büyücüler için hazırladığım kabiliyet sayfası. 

SİHİRDAR BÜYÜLERİ 

Oyunlarımın %95'inde flash.png ve ignite.png kullanıyorum.

Ama eğer karşınızda LeBlanc, Syndra, Zed gibi haritadan silen şampiyonlar olursa Tutuştur yerine Bariyer de alabilirsiniz.


EŞYALAR 

Anivia oynarken iki tane eşya yolu seçimimiz var;

Karşımızda AP bir şampiyon varsa, 
rod-of-ages.gifsorcerers-shoes-alacrity.gifathenes-unholy-grail.gifrabadons-deathcap.gifvoid-staff.gifliandrys-torment.gif

Karşımızda AD bir şampiyon varsa, 
rod-of-ages.gifsorcerers-shoes-alacrity.gifarchangels-staff.gifrabadons-deathcap.gifvoid-staff.gifliandrys-torment.gif

Bu eşyalar Anivia'nın hem mana hem de yetenek gücü ihtiyacını karşılayacaktır. Liandry ise pasifinin Anivia'nın yavaşlatma ve sersemletmesiyle çok uyumlu olması.


OYNANIŞ 

OYUN BAŞI : Oyunumuza dorans-ring.gif ve 2 tane health-potion.gif alarak başlıyoruz. İlk Q yeteneğimizi açıyoruz. Oyun başında yapabileceğimiz sadece bir tane yetenek kombosu var. Q+E . Bunu da çok fazla değil, sadece tutturacağımızdan emin olduğumuz zamanlar yapmalıyız. Amacımız tabii ki minyon almak ve rakiple aramızdaki mesafeyi korumak. Eşyalar kısmında da olduğu gibi, eğer karşımızda AP bir şampiyon varsa Ahenk Kadehi , AD bir şampiyon varsa Tanrıça'nın Gözyaşı alabilecek kadar yeterli paramız olmalı. Ben çok zorunda kalmadıkça koridorda kalmanızı ve sürekli minyon almanızı öneririm. Böylece bu iki eşyadan herhangi birini aldıktan sonra yanınıza Sürat Çizmesi ya da Can İksirleri de alabilirsiniz.

OYUN ORTASI : 6. seviye olduktan sonraki kısma orta oyun diyebiliriz. Bu safhada hasar kombonuz çok kolaydır ancak rakibinize yaklaşmanız gerekir. E yeteğinizi kullanmadan önce mutlaka Q ya da R yeteneğinizle rakibi yavaşlatmalısınız . Hasarı zaten ağzınız açık izleyeceksiniz. Eğer oyun başında bahsettiğim iki eşyayı almışsanız onları asıl eşyalara tamamlamayın. Asırlık Sopa ve Sihirbaz Pabuçlarınızı aldıktan sonra tamamlayın. Eşyalar kısmında zaten bu sıra var. Orta oyun küçük çaplı ejder savaşlarının olduğu ve alt koridor kısmının daha çok harekette olduğu bir safhadır. Anivia çok yavaş olduğu için baskın yapmaya çalışırsanız çok geç olabilir. Bu yüzden takımınızla işbirliği içinde olun ve SS'lerinize çok dikkat edin. Ultiniz açılmış olacağı için mükemmel bir ittirme gücünüz olacak. Bunu koridorunuzdan ayrılacakken kullanın. 

OYUN SONLARI : Bu safhada Anivia oyunun neredeyse en güçlü büyücüsü haline gelir. İnanılmaz hasar vurur.Bu safha herkesin en az 4 eşyasını tamamlamış olduğu safhadır. Takımızla her zamankinden daha çok işbirliği içerisinde olmalısınız. Oyunun sonunu belirleyen takım savaşları bu sıralar yapılır. Takım savaşlarındaki göreviniz karşı taşıyıcılardan birini etkisiz hale getirmek. Anivia ile bunu yapmak ilk başlarda zordur o yüzden alışmayı beklemenizi tavsiye ederim.


ANIVIA İÇİN BAZI KOLAY VE ZOR KORİDOR SAFHALARI 

KOLAY 
katarina.png
Size atlayıp ultisini açtığı gibi Q'nuz ya da tam üstüne koyduğunuz duvarınız (W) ile onun ultisini bozun ve E'niz + Ultinizle kafasına kafasına vurun. Kasılmaması için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

lissandra.png
Uzun menziliniz sayesinde Lissandra'ya karşı inanılmaz üstünlük kurabilirsiniz. Ayrıca minyon ittirme gücünüz ondan kat kat daha fazladır. Ancak SS'lerinize çok dikkat etmelisiniz çünkü baskınları çok etkilidir. Ayıca dikkatli olun, W'su ve Ultisiyle sizin ultinizi bozabilir.

leblanc.png
LeBlanc ? Doğru gördünüz, Anivia LB'ye karşı alabileceğiniz en etkili karakterlerdendir. LB'nin şampiyon öldürme yeteneği bir komboya bağlıdır. O kombo da fazla mana yer ve bekleme süresi uzundur. Anivia'nın pasifi LB için onu neredeyse ölümsüz kılar. Yumurta halindeyken Anivia'yı başka birinin yardımı olmadan öldüremez. Zaten menziliniz sayesinde LB size yaklaşamaz bile. Ama klasik kombosuyla sizi dürtmeye çalışırsa, W'sunu attığı yöne doğru Q'nuzu yollayın. Büyük ihtimalle geri döneceği için sersemleyecektir. Yakınlaşın ve E'nizi vurun. Böylece koridoru domine edin.

ZOR 
ÖNCELİKLE HER AD ŞAMPİYON ANIVIA İÇİN BİR TEHLİKEDİR. Çünkü hem çok hasar girip sizi öldürürler hem de yumurtaya dönüşseniz bile sizi normal saldırılarıyla eritebilirler.

syndra.png
Syndra... Karşısına gelen her türlü şampiyonu kolayca yenebilecek bir ani hasar büyücüsü. Aynı zamanda Anivia için oyunun her aşamasında bir tehlike. Mutlaka Q'sunun menzilinin dışında kalın ve pasif oynayın. Sizi her şekilde öldürebilir. Yumurtaya dönüşseniz bile... Çünkü ana hasar yeteneği olan Q'sunun hasarı hem çok yüksek (hele 5. seviye olduktan sonra) hem de bekleme süresi çok kısadır. Ayrıca E'si ile ultinizi bozabilir. Ama zayıf noktası ganklere karşı zayıf olmasıdır. 

orianna.png
Syndra kadar tehlikeli olmasa da Orianna daha zorludur. Çünkü sizin kombo hasarınızdan E'siyle korunabildiği gibi sizin ultinizi de kendi ultisiyle bozabilir. Ayrıca oyun sonunda sizden daha fazla hasar vurmasına imkan olmasa bile takım savaşlarında sizden çok çok daha etkilidir. 

galio.png
Hiç oynanmasa da orta koridordaki bütün büyücülerin korkulu rüyasıdır. Hiçbir yeteneğinizden hasar almadığı gibi yeteneklerinizin verdiği hasarla KENDİ CANINI DOLDURUR. Canı 10'mu ? W'sunu açar ve ultinizin içine girer, canının tamamını doldurur. Ayrıca bunlarda yetmezmiş gibi çok yüksek hasar vurur. Ona karşı tek avantajınız ultisini bozabiliyor olmanız. Ondan her zaman uzak durun, ultisine yakalanmayın, ultisini atar ve takım arkadaşlarınızın karanlık sonunu getirmeye çalışırsa da Q'nuz ya da W'nuz ile ultisini bozun. Takım savaşlarında hiçbir işe yaramaz böylece.


BAZI BİLGİLER 
- Eğer Koruyucu Meleğiniz ya da üzerinizde Zilean'ın ultisi varsa, pasifinizde hazırsa ilk önce bu ikisi sizi canlandırır. Pasifiniz kalır.
- Anivia'nın pasifi etkinleşirse üzerinizdeki bütün zayıflatma etkilerini kaldırır. (Morde'nin ultisi, sersemletmeler, Malzahar ve Warwick'in ultisi gibi)
- Kara Buz Anivia, Anivia'nın Lissandra'ya yenilmiş halidir.
- Anivia zorluk seviyesi 100 olan şampiyonlardan biridir.

---- 
Rehberimi okuduğunuz için teşekkürler, umarım beğenirsiniz ve işinize yarar. Anivia ile herkesi dondurmanız dileğiyle

Cevap bulunamadı.