alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
324
Irelia Üst Koridor Rehberi
mert kaan u.
10 Temmuz 2015 17:01

GİRİŞ 

Merhaba arkadaşlar ben Enis. Bugün sizlere en sevdiğim şampiyonlardan olan ve şu sıralar da üst koridordaki en güçlü şampiyon diyebileceğim Irelia'nın rehberini sunacağım.

Irelia_0.jpg
Irelia - Bıçakların İradesi

ŞAMPİYON HAKKINDA 
Irelia, üst koridorda oynanan bir dövüşçü/suikastçidir. İstisnai durumlarda ormanda da oynanabilir. Ama üst koridorda oynanması daha uygundur .
Oyunun başlarında kırılgan olmasına rağmen, oyunun çok çok geç safhaları dışındaki her safhada çok işe yarar ve güçlüdür. Bunları daha detaylı olarak anlatacağım. Ve 4800'e eğlenceli ve güçlü bir karakter arıyorsanız tam size göre olabilir ! 

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ ( + ve - ) 
+ Pasif ve aktif olarak can çalma ve aktif olarak gerçek hasar verme.
+ Pırıltı/Sheen aldıktan sonra vadide terör estirme...
+ Rakibe atlama yeteneği olması.
+ Oyundaki en yüksek sıvışma oranına çıkabilme.
+ Kolaylıkla seviye 1'de kurtları veya kuşları alma.

- Eşyalara çok ihtiyacı var.
- Hasar vermek için karşı takımın arasına girmeniz gerekebilir.
- Donmuş Yürek...
- Eşyaları almadan çok kırılgan.

YETENEKLER (DETAYLI/ÖNEMLİ) 

Ionian_Fervor.jpg
PASİF : IONIA COŞKUSU 
Yakında bulunan her bir şampiyon için Irelia'nın sıvışma oranı artar
1 Şampiyon : %10
2 Şampiyon : %25
3 ve üzeri Şampiyon : %40
- Bu pasif yetenek ile Irelia oyundaki en yüksek sıvışma oranına çıkabilmektedir.

Bladesurge.jpg
Q : UÇARBIÇAK 
Irelia düşman hedefe atılır ve hasar verir. Eğer hedef ölürse, yeteneğin bekleme süresi sıfırlanır ve 35 mana geri ödenir.
- Bu yetenek Irelia'nın mobil olmasını sağlayan yetenektir. Bu yetenek vuruş anı etkilerini tetikler, bu demektir ki ; Yeteneği kullandığınızda ve hedefe hasar verdiğinizde Hydra'nın pasifi, Kırmızı Güçlendirme ve Pırıltı'nın pasifinin ek hasarını ve özelliğini de ekler. Ezreal'ın Q'su gibi. 
Pantheon'un pasifi, Fiora'nın W'su, Jax'in E'si ve büyü kalkanları yeteneğin atlamasını engellemez, ancak verdiği hasarı engeller.

Hiten_Style.jpg
W : HITEN STİLİ 
Pasif : Irelia'nın fiziksel saldırıları onu iyileştirir.
Aktif : İyileştirme miktarı iki katına çıkar ve saldırılar ek olarak gerçek hasar verir.
- Yeteneğin aktifi kulelere ek hasar vermez ama iki kat iyileştirme hala geçerlidir. Yeteneğin pasif özelliği yetenek bekleme süresindeyken KAYBOLMAZ.

Equilibrium_Strike.jpg
E : DENGE SALDIRISI 
Irelia hedefe büyü hasarı verir ve yavaşlatır. Ancak hedefin canı Irelia'dan yüksekse hedef sersemler.

Transcendent_Blades.jpg
R : HAYALET BIÇAKLAR 
Irelia belli bir hat üzerinde 4 tane bıçak fırlatır. Fırlattığı bıçaklar karma hasar verir ve değdikleri her birim için can çalarlar.
- Ulti yeteneğimiz bize mükemmel bir 1vs1 hatta 1vs2 savaşma potansiyeli verir. Attığımız her bıçak Pırıltı'nın pasifini etkiler. Irelia yeteneği kullanırken hareket edebilir. Eğer ultiniz açıkken ölürseniz ve yeniden canlanırsanız ( Koruyucu ya da Zilean'ın ultisi ile) yine 4 bıçakla beraber doğarsınız. Ölmeden önce kaç bıçak kullandığınızın bir önemi yoktur.

Yetenek Geliştirme Sırası : R-W-E-Q 
Koridorda zorlanıyorsanız ilk E geliştirin. Eğer karşınızdaki menzilli bir şampiyonsa R-W-Q-E şeklinde gidin. AYRICA, Irelia'da çok yeniyseniz; Tanklaşan bir şampiyona karşı ilk W, Quinn, Nidalee, Vayne gibi kırılgan üst koridorlara karşıysanız ilk E fulleyebilirsiniz.

RÜNLER VE SİHİRDAR BÜYÜLERİ 
Kabiliyetlerin kişisel bir şekilde ayarlanmasını doğru buluyorum. Bu yüzden onlara değinmeyeceğim.

Rünler: ADC'lere kullandığım rünü Irelia'ya da kullanıyorum çünkü zaten eşyalarımız tankımsı olacak ve rünlerde hasara ihtiyacımız var.
9x Gelişmiş Saldırı Gücü Damgası
9x Gelişmiş Zırh Mührü/ 9x Seviye Başına Can Mührü de olabilir
9x Gelişmiş Büyü Direnci Nişanı/ 9x Seviye Başına Büyü Direnci de olabilir.
3x Gelişmiş Saldırı Hızı Cevheri/ Eğer biraz daha tankımsı oynamak istiyorsanız cevherlerin birini Gelişmiş Zırh Cevheri ile değiştirebilirsiniz.

Sihirdar Büyüleri: Her zaman >Flash.png + Teleport.png<

EŞYALAR ! 

Başlangıç eşyalarını daha sonra açıklayacağım.

Eşya sıralamamız klasik olarak;
Trinity_Force_item.png
Mercury%27s_Treads_item.png
Randuin%27s_Omen_item.png
Spirit_Visage_item.png
Frozen_Heart_item.png
Guardian_Angel_item.png

Eğer karşıdaki herkes Saldırı Gücü ise;
Trinity_Force_item.png
Ninja_Tabi_item.png
Randuin%27s_Omen_item.png
Zephyr_item.png
Frozen_Heart_item.png
Guardian_Angel_item.png

Çizme Geliştirmesi Olarak : Distortion_item.png

Başlangıç Eşyaları ? : Şimdi, oyuna başlarken kurtları alma gibi bir seçeneğimiz var. Eğer ormancınız da izin verirse Doran%27s_Blade_item.png + 1 Health_Potion_item.png ile başlayın, ilk W'nuzu açın ve kurtlara yönelin. Her fırsatta W'nuzu açarak büyük kurttan başlayarak onları öldürün. Öldürünce üsse geri dönün. 5 can iksiri + 2 mana iksiri alın ve koridorunuza Işınlan atın.

Ormancınız izin vermedi mi ? Kuşları ALMAYIN. Crystalline_Flask_item.png + 3X Health_Potion_item.pngalın ve direkt koridorunuza yönelin. 
DİKKAT : Karşınızda 55px-PantheonSquare.png55px-DariusSquare.png ya da 55px-RenektonSquare.png varsa, Cloth_Armor_item.png + 5X Health_Potion_item.png alın. Bunlar bizim tehlikeli üçlümüzdür.

Neden eşyalarda Mahvolmuş Kral'ın Kılıcı yok ? : Mahvolmuş, Irelia'ya eskiden kasılmasına rağmen artık çok gereksiz bir itemdir. (Irelia için) Çünkü çok agresif bir oyun yapısı sunar. Evet can çalma ve saldırı hızı ile belki Irelia için çok iyi olabilir ama Irelia'nın asıl hasar kaynağı Üçlü Kuvvet 'tir. O varken bu eşyaya ihtiyaç bile yoktur. İlla saldırı gücü kasmak isterim derseniz de Youmuu ya da Hydra alabilirsiniz.

OYNANIŞ 
Oyun başı çok çok kötü olmamasına rağmen Irelia ile oyun başında çok hasar takasına girmemelisiniz. Yüksek hasar vurabilir ancak vurduğu kadar da hasar alır. Oyun başı kırılgandır. Oyun başı iyi olan Riven, Darius gibi şampiyonlara karşı agresif oynamaktan kaçının. İlk dönüşünüzde Pırıltı eşyasını almaya çalışın, hatta yanında bir de çizme alın. Eğer paranız bunlara yetmiyorsa sakın Pırıltı'nın alt eşyalarını almayın çünkü o eşyayı ilk almamızın nedeni pasifi. Verdiği mana ya da yetenek gücü değil. Pırıltı almaya paranız yetmiyorsa Ağırkan eşyasının alt eşyalarını alın. Minyon skoru için her zaman Q'nuzu kullanmayın çünkü oyun başında mana bedeli zorlar.

Üçlü Kuvvet aldıktan sonra Irelia her şampiyon ile kolayca savaşa girebilir. BURADA 1V1'LERİNİZ İÇİN ALTIN BİR TAKTİK : Hatırlarsanız ultinizde attığınız her bir bıçak Pırıltı 'nın pasifini etkiler demiştim. Yani her bıçaktan sonra 1 normal vuruş ekstra büyü hasarı verecektir. Bunu birde ] W'nuz açıkken yaptığınızı düşünün ! Savaşırken etrafta minyon varsa ultinizle hem minyonu hemde düşman şampiyonu tutturmaya çalışın. Böylece ekstra can çalacaksınız. Bir gözünüz mutlaka alt koridor veya ejderhada olsun. Işınlanınızı kullanmaktan çekinmeyin.

Oyun sonlarında Irelia'nın gücü bir miktar düşse de. Diğer bütün üst koridor şampiyonlarından daha iyi iş yapabilir. Takım savaşlarında duruma göre değişen 2 ana göreviniz vardır;
1. Yapabiliyorsanız karşı taşıyıcılara odaklanmak.
2. Karşı taşıyıcılar çok iyi korunuyor/kaçıyorsa kendi ADC'nizi korumak.
Irelia, özünde tank bir şampiyon değildir bu yüzden bodoslama karşı takımın arasına kesinlikle girmemelisiniz. Mobil ve can çalmalı bir şampiyon olsanız bile kolayca ölebilir. Her zaman takımınız ile işbirliği içinde olun.

--- 

Rehberimi okuduğunuz için çok teşekkürler. Yorumlarınız ve görüşleriniz benim için çok önemli. Umarım bu rehber size yardımcı olur. İsteğe bağlı, eksik gördüğünüz bir şey olursa hemen eklerim.
Hoşçakalın.

Cevap bulunamadı.