alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
374
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Nidalee
Sergen B.
12 Haziran 2015 17:08

Yabani Avcı

YAZANerengyEren Okka

 

PAYLAŞ

 

TWEET

Küçücük bir kızken kaybolduğu yağmur ormanlarında hayatta kalmayı başaran, sonrasındaysa ormandaki bir puma ailesi tarafından yetiştirilen Nidalee bugünlerde “medeni” dünyada bizimle birlikte mücadele ediyor. Fakat o artık şirin bir pisicik değil, vahşi bir kadın.

REKLAM

Nidalee çok yönlü bir şampiyon. Yetenek gücü veya saldırı gücüne odaklanarak, herhangi bir koridorda, taşıyıcı, dövüşçü ya da destek olarak oynamak mümkün. Biz bu rehberi orta koridorda yetenek gücü taşıyıcısı olarak oynayacak bir Nidalee (ya da diğer bir deyişle Midalee) için hazırladık.

VAHŞETİN ÇAĞRISI

Nidalee’nin Mızrak Atışı yeteneğiyle daha önce karşılaşmadıysanız ufak bir şok yaşamaya hazır olun. Zira kat ettiği mesafeyle doğru orantılı hasar veren bu mızrağın menzili çok uzun ve azami menzile ulaştığında tam %250 hasar veriyor. %250 deyince gözünüzde nasıl bir şey canlanıyor bilemeyiz ama şöyle diyelim: Oyunun ortalarından itibaren, büyü direnci çok yüksek olmayan bir şampiyonun sağlığının yarısını tek atışta götürebilirsiniz! Bazen attığı bir mızrağın ne kadar can götürdüğünü görünce insan kendisi bile şaşırıyor. Jayce’in Hızlandırma Geçidi + Şok Patlaması kombosuyla birlikte oyundaki en etkili uzaktan “dürtme” yeteneklerinden biri Mızrak Atışı. ARAM oyun modunda Nidalee’nin çok sevilmesinin başlıca sebebi de bu. Yalnız, hedefi tutturmak için biraz akıllı davranmanız, biraz da şanslı olmanız gerekiyor. Düşmanların üstüne değil gidiş yoluna atmaya özen gösterin. İyi ve kötü Nidalee oyuncularını birbirinden ayıran temel etmen, tutturabildikleri mızrak sayısıdır.

Oyun başlangıcında ilk olarak Vahşi Pusu yeteneğini açarsanız, olası bir baskından kendinizi veya takımınızı korumuş olursunuz. Bu tuzağı çalıları ya da bir duvarın ötesini kontrol etmek için kullanabilirsiniz; ilk kurduğunuz anda kısa süreliğine etrafını size gösterecektir. Vahşi Pusu’dan oyun boyunca bir nevi totem olarak faydalanacak olsanız da oyun sonundaki hasar gücünü küçümsemeyin. Doğru yere yerleştirilmiş bir tuzak size fazladan bir skor kazandırabilir. Caitlyn’in kurduğu tuzakların aksine sadece şampiyonların değil, her türlü düşmanın Nidalee’nin tuzaklarına yakalanabildiğini unutmayın. Diğer bir deyişle örneğin Golem’i öldürürken altına bir tuzak kurarsanız kısa süre sonra tuzağa yakalanıp ek hasar alacaktır. Aynı şey koridordaki minyonlar için de geçerli.

İlkel Güdü kendinizi iyileştirip koridorda daha uzun süre kalabilmek adına çok önemli. Fakat oyunun ileri safhalarında takım arkadaşlarınızı güçlendirmek için de harika bir yetenek olduğunu fark edeceksiniz. Bir kuleyi, Ejderha’yı ya da Baron’u hızlıca yok etmek istediğinizde kendiniz yerine saldırı gücü taşıyıcınız üzerinde kullanın ve verdiği saldırı hızı bonusundan faydalanın.

PUMA SURETİ

Altıncı seviyeye gelene kadar Nidalee ile insan gibi oynamak durumundasınız. Altıncı seviyeye ulaştıktan sonra, R yeteneğinizi kullanarak insan ve puma suretleri arasında geçiş yapabilir ve gerçek potansiyelinize ulaşabilirsiniz.
Nidalee puma suretine büründüğünde Q-W-E yetenekleri de değişiyor. En güzel yanı da, puma suretinde kullanılan yetenekler hiç mana tüketmiyor. Burada mutlaka bilmeniz gereken önemli bir ayrıntı var. Q tuşuyla kullandığımız Mızrak Atışı / Yere Ser yeteneğini ele alalım. Seviye atladığınızda Q yeteneğini geliştirdiğiniz zaman sadece Mızrak Atışı’nı geliştirmiş oluyorsunuz. Nidalee’nin puma suretindeyken kullanabildiği Yere Ser, Atıl ve Pençele yetenekleriyse sadece R’ye seviye atlattığınızda gelişiyor.

Puma suretindeyken bazı engellerin üzerinden atlayabilirsiniz. Nidalee’nin bu atlayışı diğer şampiyonların benzer yeteneklerine göre daha az mesafe kat ediyor; dolayısıyla ilk başlarda sık sık duvara toslayacaksınız, normal bir durum. Nereden atlayıp nereden atlayamayacağınızı öğrenmek zaman alacaktır. Hatta kendinize bir Özel oyun oluşturup Nidalee ile harita boyunca gezip tozun, atlayıp zıplayın. En azından Ejderha’nın, Baron’un ve Golemlerin yanındaki duvarlardan atlama noktalarını öğrenmeniz şart.

Uzak mesafeleri kat ederken hep puma formunda kalın ve bekleme süresi doldukça Atıl ile zıplayın. Tanrıça’nın Gözyaşı’nı puma yetenekleriyle hiç mana harcamadan doldurabilirsiniz, aklınızda bulunsun. Ormanda bol bol gezinin. Kovalarken ya da kaçarken yolunuzu azıcık uzatmak pahasına çalıların arasına girin; pasif yeteneğiniz sayesinde hız kazanırsınız.

TECRÜBE KONUŞUR

Nidalee ile oynarken sizi aşırı derecede zorlayacak bir şampiyon yok, ama aranızdaki mesafeyi kısa sürede kat edebilecek Akali, Diana, Fizz, Kassadin gibi şampiyonlara karşı dikkatli oynamakta fayda var. Fizz fırlattığınız mızraklardan kolayca kaçabilir ve Kassadin sizi susturarak kaçmanıza engel olabilir örneğin.

Altıncı seviyeye ulaştıktan sonra yeteneklerinizi art arda kullanıp çok yüksek hasar verebilirsiniz. Tuzağınıza yakalanan bir düşmana mızrak atın, kendinizi iyileştirip ek saldırı hızı kazanın, puma suretine bürünüp düşmanın üzerine atlayın ve ardından sırasıyla Tutuştur büyüsünü, Pençele ve Yere Ser yeteneklerinizi kullanın. Tam sağlıklı bir rakibi bile bu komboyla alt edebilirsiniz. Yere Ser yeteneğini en son kullanmanız önemli, çünkü hedefinizin canı ne kadar azsa o kadar çok hasar veriyor, aklınızda bulunsun.

Emirhan A.
24 Haziran 2015 11:03

Nidalee Değiştireli 1-2 yıl oldu bu rehber bilmeyenlere göre biraz eski kalmı kardeş bence yenilemelisin