alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
955
Olaf Hakkında Temel Taktikler
Mustafa Ö.
23 Aralık 2014 23:08

OLAF HAKKINDA TEMEL TAKTİKLER

Olaf, yetenekleri arasındaki sinerji sayesinde oyundaki en hızlı orman kampı temizleyen şampiyonlardan bir tanesidir. Orman bölgesine ek olarak üst koridorda da tercih edilebilen bir şampiyondur. Olaf hakkında temel taktikler rehberimiz ile Olaf oynayan oyunculara yardımcı olmaya çalışırken aynı zamanda Olaf’a karşı oynayan oyunculara yardımcı olmayı istedik.

OLAF OYNARKEN

 • Olaf, Başıbozuk Hiddeti adı verilen pasif yeteneği ve Balta Fırlat adı verilen Q yeteneği sayesinde oyundaki en hızlı orman kampı temizleyen şampiyonlardan birisidir. Q yeteneği onun etkili bir biçimde baskın yapabilmesini ve Hırçın Saldırı adı verilen W yeteneği ile Q yeteneği oyunun erken safhalarında sürdürülebilirlik ve dayanıklılık açısından ona avantaj sağlamaktadır. Olaf bu yetenekleri sayesinde karşısına çıkan diğer ormancı şampiyonların büyük bir bölümüne etkili bir biçimde kafa tutabilir.
 • Olaf’ın Q yeteneği farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Bu açıdan oyundaki en fazla çeşitlilik sunan yeteneklerden birisidir.
 • Q yeteneğini rakibi takip etmek ve kovalamak için kullanabilirsiniz çünkü baltayı tekrar yakaladığınız zaman bekleme süresini daha hızlı bir biçimde düşürebilir ve yavaşlatma etkisini sürdürülebilir bir hale dönüştürebilirsiniz.
 • Q yeteneği güçlü bir rahatsızlık verme yeteneğidir. Bir çok beceri atışı yeteneği ilk vurduğu hedefe etki göstermekte veya birinci hedeften sonra vurduğu hedeflere daha az etki göstermektedir. Ancak Olaf’ın Q yeteneği fırlatıldığı hizadaki tüm rakiplere aynı etkiyi göstermektedir. Nitekim bu yeteneğin oyunun erken safhalarında düşüncesiz bir biçimde kullanılması Olaf’ın Mana sıkıntısı yaşamasına neden olmaktadır.
 • Q yeteneği fırlatıldığı bölgede görüş imkanı sunmaktadır ve bu yüzden çalılıkları kontrol etmek için ideal bir yetenektir.
 • Olaf’ın sürdürülebilir hasarı oyunun erken safhalarında pek güçlü değilse bile Pervasız Vuruş adı verilen E yeteneği inanılmaz derecede güçlü hasarlara neden olmaktadır ve bu yeteneğin hasar niteliği gerçek hasar şeklindedir ve herhangi bir savunma niteliği ile etkisi düşürülemez. Bu yeteneğe oyunun erken safhalarında veya orta safhalarında seviye atlatarak birçok dayanıksız şampiyonun baş belası haline dönüşebilirsiniz.
 • E yeteneği kullanıldığı zaman önemli ölçüde sağlık niteliği tüketmektedir. Eğer dikkatli bir biçimde kullanılmazsa Olaf kendisine zarar verir ve kendisini zor duruma sokabilir. Bire bir mücadeleler sırasında bu yeteneği kullanırken çok dikkatli olmalısınız çünkü mücadeleyi kazanacak durumdayken yanlış tercihiniz sonucunda mücadeleyi kaybedebilirsiniz.
 • Olaf pasif yeteneği, W yeteneği ve Ragnarok adı verilen R yeteneğinden bir kombinasyon oluşturarak düşük sağlığına rağmen bir tank haline dönüşebilir. Bu nedenle Olaf oyundaki en iyi düellocu şampiyonlardan birisi sayılmaktadır. Ayrıca, Randuin’in Alameti eşyası ve Bitkinlik büyüsü ile desteklendiği zaman Olaf öldürülmesi zor bir şampiyona dönüşmektedir.
 • R yeteneği tüm alan etkilerine karşı Olaf’a direnç kazandırır ve bu yüzden Olaf’ın oyun sonlarına doğru oyun tarzını belirleyen yetenektir. Bu yetenek mücadeleleri başlatmak için kullanılabilir, Olaf’ın mücadele kabiliyetini arttırabilir veya Olaf çok zor durumdaysa kaçış yeteneği olarak kullanılabilir.
 • Olaf’ın oyun sonuna doğru en çok değerlendirilen rolü durdurulamayan bir suikastçı olmasıdır. Takım savaşlarında OlafR yeteneğini aktif hale getirerek doğrudan karşı takımın Nişancı şampiyonuna odaklanabilir ve onu uzun bir süre rahatsız edebilir. Bu sayede takımınız muazzam bir avantajı elinizde bulundurur çünkü diğer şampiyonlar Olaf’a odaklanırsa alan etkisi yeteneklerini boşa harcamış olurlar. Olaf hedefini öldürememiş olsa bile takımına gereken katkıyı sağlamış olur.
 • Olaf’ın oyun sonuna doğru değerlendirilen diğer bir rolü ise kendi Nişancı şampiyonunun koruyucusu olmaktır. Olaf Q yeteneği sayesinde rakipleri yavaşlatabilir ve E yeteneği sayesinde muazzam bir hasar çıkışı uygulayarak rakip takımın güvenli bir şekilde Nişancı şampiyona saldırı yapmasına engel olur.

Forsaken Olaf

OLAF’A KARŞI OYNARKEN

 • Olaf’ı durdurmak konusunda ısrarcıysanız bunu takım halinde yapmalısınız. Takımınızdan bir kişi bile bu göreve dahil olmazsa ve Olaf hayatta kalırsa misliyle size karşılık verebilecek bir tehdit haline dönüşür.
 • Olaf’ın Q yeteneği bir beceri atışıdır ve fırlatma hızı yavaştır. Bu yetenekten kaçınmak kolaydır.
 • Olaf’ın Q yeteneği ile fırlattığı baltayı tekrar almasına engel olursanız bu yeteneği sürekli kullanmasına da engel olmuş olursunuz. Sizin peşinizden kovalayamaz ve eğer kaçış halindeyseniz aranızdaki mesafeyi kolay bir biçimde kapatamaz.
 • Olaf R yeteneğini kullandığı zaman alan etkisi yeteneklerinizi kullanmayın çünkü bu esnada Olaf tüm alan etkisi yeteneklerine karşı dirençlidir.
 • Olaf’ın R yeteneği ona ekstra Zırh ve Büyü Direnci kazandırmaktadır. Ancak bu yetenek aktif edildiği zaman bu ekstra nitelikler ortadan kalkar ve sadece Saldırı Gücüne ekstra hasar eklenir. Pasif niteliğin etkisi tekrar devreye girmeden Olaf’ı öldürmeniz çok daha kolay olabilir.
 • Olaf R yeteneğini kullandığı zaman onun hedefi konumundaysanız mümkün olduğunca ondan uzak durmaya çalışmalısınız. Bu yüzden şampiyon seçimleriniz oldukça önem taşımaktadır. Karşı takımda Olaf varken hızlı bir biçimde yer değiştirebilen bir şampiyona sahip olmalısınız.
mahmut o.
24 Aralık 2014 01:41
ÇOK YARARLI BİLGİ TEŞEKKÜR EDERİM
ercan s.
24 Aralık 2014 15:57
baltayı tuttur gerisi gelir zaten kolay bir karakter
onur can e.
24 Aralık 2014 16:55
Olaf oynamayı seviyorsanız brolaf öneririm hem replikleriyle hemde kostümün güzelliği.
Emre E.
24 Aralık 2014 18:40
karşıda svh varsa kesinlikle olaf alın yanınıza bile yaklamasaz
Emre S.
24 Aralık 2014 19:11
taktikler için teşekkürler
Mertcan E.
24 Aralık 2014 23:15
Uzun uzadiya güzel paylaşım. Yararli, teşekkürler.
Furkan Can T.
25 Aralık 2014 12:38
Unutulmuş bir champ ama üzerinde bir kaç oynamayla kendine gelir.
İbrahim Çağatay Ö.
29 Aralık 2014 11:22
canı azaldığında bonus life steal kazanıyor yani canınız azaldıkça güçleniyorsunuz
mahmut o.
30 Aralık 2014 13:56
Zaten olaf 3 İtem Çıktınmı W-R Yapıp 3 Kişinin Arasına Girip Rahatca Çıkabilir
cüneyt ş.
30 Aralık 2014 14:33
degerli bilgiler verilmis tesekkurler