alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
617
Üst Koridor Rengar Rehberi
mert kaan u.
11 Temmuz 2015 10:42

Merhabalar sizlere üst koridorda Rengar için kullandığım kabiliyetlerden, rünlerimden ve taktiklerden göstereceğim. 

Öncelikle şampiyondan bahsetmek istiyorum. 

-Kemikdiş Kolye

XgpuVtX.jpg

Kemikdiş Kolye şuana kadar değişime uğramış ve en sonunda Rengar'a pasif olarak yerleştirilmiştir. 
Rengar, şampiyon katlettiğinde ganimet toplar ve topladığı ganimet sayısına göre ilave etkiler elde eder. Her katletme veya asist başına 1 ganimet kazanır.

3 Ganimet: Çatışma dışında veya çalıdayken +25 hareket hızı.
6 Ganimet: Rengar atladığında ilave 125 menzile sahip olur.
12 Ganimet: Av Heyecanı'nın süresi 5 saniye artar.
20 Ganimet: Rengar gizlendiğinde Av Heyecanı'nın hareket hızı 2 katına çıkar.
Bonus Özellik: Rengar gizlendiğinde ilave görüş avantajı kazanır.

En sonda yazdığım bu bonus özelliği oyunda Rengar ve Kha'Zix karşı takımdalarsa ve Kha'Zix 3. Evrimleşme Puanını kullanmışsa Av Başladı görevi gelir. Bu görevdeki amaç iksinin de birbirlerini öldürmesidir(asistler de dahil). Eğer Rengar Kha'Zix'i öldürürse Kemikdiş Kolye Kha'Zix'in Kellesi'ne dönüşür ve bu bonus avantajı kullanabilir. Eğer Kha'Zix Rengar'ı öldürürse 4. bir Evrimleşme Puanına daha sahip olur.

-Yetenekler

cSfTVFg.pngPasif: Görünmez Yırtıcı

Rengar, çalılıkta veya gizlenmiş bir haldeyse kullandığı ilk saldırısı rakibin üzerine atlar.
Aynı zamanda Rengar'ın kullandığı yetenekler ona 1 vahşet puanı kazandırır. Vahşet puanı 5'e çıkarsa Rengar'ın kullandığı ilk yetenek güçlendirilmiş bir şekilde kullanılacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------

Zr7V0nC.jpgQ: Yabani

Rengar'ın kullandığı ilk normal saldırısı ilave hasar verir.
1 vahşet kazandırır.

Güçlendirilmiş Yabani
Rengar gelişmiş hasar verir ve saldırı gücü ile saldırı hızı artar.

-------------------------------------------------------------------------------------

NQDcvMZ.jpgW: Savaş Kükremesi

Rengar kükreyerek yakınındaki rakiplere büyü hasarı verir aynı zamanda zırh ve büyü direnci kısa süreliğine artar.
1 vahşet kazandırır.

Güçlendirilmiş Savaş Kükremesi
Rengar büyük miktarda can yeniler.

h15nelh.jpgE: Bola Atışı

Rengar'ın fırlattığı bola isabet halinde rakibi kısa süreliğine yavaşlatır.
1 vahşet kazandırır.

Güçlendirilmiş Bola Atışı
Hedefi yere sabitler.

VIf7Qkw.jpgR: Av Heyecanı

Rengar gizlenerek geniş çaplı alandaki rakipleri (görünmez olsalar bile) 7 saniyeliğine görebilir. Eğer rakibe doğru ilerlerse hareket hızı kazanır. Görünmezlikten çıktıktan sonra kısa süreliğine hareket hızı kazanır ve her saniye 1 vahşet puanı kazanır. Eğer Rengar görünmezken rakibe yaptığı ilk normal saldırı onun üzerine atlamasına sebep olur. Rengar görünmez olurken 1 saniye sonra görünmez olabilir eğer hasar alıyorsa bu süre 3 saniyeye çıkar. 
5 vahşet kazandırır.

-Rünler ve Kabiliyetler 

ydPS5PF.jpg

+11 Büyü Direnci
+8,0 Fiziksel Hasar
+9,0 Zırh
+10 Zırh delme

Kabiliyetleri klasik 21 9 şeklinde kullanıyorum. Eğlenmek amaçlı sadece saldırı gücü gittiğim oluyor fakat sizlerin de yararlanmanızı istediğim için dövüşçü rolüne göre eşyalar göstereceğim.
Eğer üst koridorda karşınızda tank türünden bir şampiyon varsa zırh delme rünlerimi kullanıyorum. Rünlerimde %10 zırh delme var ve kabiliyetlerden de gelen %6 ile birlikte oyun başında %16 zırh delme oluyor. Ama istiyorsanız klasik saldırı gücü rünleri ile oynayabilirsiniz karar size kalmış.

-Eşyalar

İlk alacağım eşyayı karşımdaki rakibe göre seçerim. Eğer beni fazla dürtecek bir şampiyon ise Doran'ın Kalkanı'nı ve Can İksiri almayı tercih ederim.

Eğer karşınızda Vladimir ya da Mordekaiser gibi büyücü şampiyonlar varsa ilk üsse döndüğünüzde Sihiriçen almanızı öneririm. Ardından Can İksiri ve Görünmez Totem ile tekrar koridorunuza dönebilirsiniz.

Eğer karşınızdaki Garen gibi tank bir şampiyonsa bu sefer Hırpalayan Can İksiri ve Totem almanızı öneriyorum ayrıca çizme almayı da unutmayın.

Rakip şampiyon tank olacağından sizden pek fazla hasar alamayabilir. O yüzden koridoru ittirmesine izin verip ormancınızla birlikte ona saldırmanızı öneririm. Rakibiniz ölmese bile üzülmenize gerek yok çünkü üssüne döndüğünden minyon kesemeyecek ve altın bakımından sizden geri kalacaktır.
Ulti yeteneğiniz geldiğinde bu yeteneği karşı takımın ormancının baskınlarından kurtulabilmek için ya da başka koridorlara baskın yapmak için kullanmanızı öneririm. Koridorunuzda rakibi öldüremeseniz bile minyon kesme ve başka koridorlara baskın yapabilme gibi seçenekleriniz bulunmakta. 

Üsse tekrar döndüğünüzde çizmenizi rakibe göre tamamlayın. Daha sonra Vahşi Hydra'yı tamamlayın yada tamamlamaya çalışın. Vahşi Hydra'dan sonra Hırpalayan'ı Karabaltaya veya Youmu'nun Hayalet Kılıcı'na çevirebilirsiniz. Ben genelde Youmuu'yu tercih ederim fakat seçim size kalmış.

Bu eşyaları tamamladıktan sonra Randuin'in Alameti ve Ruh Gömleği'ni almanızı öneririm. Eğer oyunun başlarında rakip şampiyon sizden üstünse ilk olarak rakibe bağlı olarak bu eşyaları tamamlamanızda fayda var. 

Kalan son eşya seçimini size bırakıyorum. Eğer saldırgan olacaksanız Son Fısıltı, savunmaya yönelik gitmek istiyorsanız Warmog'un Zırhı veya Koruyucu Melek alabilirsiniz. 

-Taktikler

Oyunun başında eğer ormancınız sizden yardım isterse kayalara veya Gromp'a Q ile saldırdığınızda 1 vahşet puanı alacaksınız. 

m2NXQnA.jpg 

Bu vahşet puanını koridorunuza gittiğinizde 5'e arttırıp ve rakipten önce 2 level olmayı başarırsanız çalıya girip rakibe atladığınızda onu E ile sabitleyip Q ile fazla hasar verebilirsiniz ve onu geri çekilmeye zorlayabilirsiniz. 
Eğer rakibinizin ışınlan yeteneği yoksa üssüne döndüğünde minyon bakımından ve seviye bakımından çok geri kalacağından işini bitirebileceğinizi umuyorum. 
Ulti yeteneğinizi açtığınızda alt koridora baskına gitmek isterseniz ilk önce ulti yeteneğine basıp hemen ardından ışınlan büyüsünü kullanırsanız ışınlandığınız yere görünmez olarak varacaksınız. Dikkatli olun, eğer görünmez olduktan sonra ışınlan yeteneğini kullanırsanız görünmezliğiniz iptal olacaktır.
Eğer oyunda kasmayı başarabilirseniz karşı ormancıya iyi bir avlama yöntemi de yapabilirsiniz. (Karşı ormancı kolay eriyen bir şampiyonsa işiniz daha kolaylaşır.)

kg6JLuZ.jpg

Resimdeki yerlere aynı totemleri atıp karşı ormancıyı maviyi almasını bekleyip onu kolayca avlayabilirsiniz. Bu taktiği iyi kullanacağınızı düşünüyorum.

Eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Smile

”Zayıfları avlayarak ancak hayatta kalırsın, güçlüleri avlayarak gerçekten yaşarsın.''
-- Rengar

Hakkı Faruk K.
11 Temmuz 2015 21:47

”Zayıfları avlayarak ancak hayatta kalırsın, güçlüleri avlayarak gerçekten yaşarsın.''  söz güzelmiş :D

Sergen B.
26 Ekim 2015 20:41

Tek Atma Kombosu Harika Gerçekten