alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
428
Üst Koridorda Cassiopeia
mert kaan u.
11 Temmuz 2015 10:30

Merhabalar, farklı bir üst koridor rehberi açmayı düşündüm. Son zamanlarda dereceli oyunlarda oynuyorum ve oldukça verim aldım. "Ne zaman alınmalı?" sorusuyla başlayalım. Cassiopeia en başından beri genellikle orta koridorda oynanıyordu, bir ara üst koridor metasına geçildi ama şu an yine genellikle orta koridorda oynanıyor. Bu yüzden bu seçimi yaparken dikkatli olmanız gerek. Çünkü genellikle son zamanlarda üst koridorda tank-offtank şampiyonlar tercih ediliyor. Sizin üst koridorda Cassiopeia oynamanız için takımınızın tank olarak eksik olmaması gerek. Ayrıca AP açısından biraz eksikseniz tadından yenmez. Örnek vereyim destek oyuncunuz Leona, ormancınız Rammus, orta koridor oyuncunuz ise Talon seçti. Karşı takım da müsaitse direk yapıştırabilirsiniz üst koridor için Cassiopeia'yı. Ama diyelim ki destek oyuncunuz Sona, ormancınız da Kha'Zix aldı. Bu sefer takımın tank yükü sizin omuzlarınıza binmiş oluyor ve Cassiopeia seçerseniz takım savaşlarında sorun yaşayabilirsiniz.

 

ax1vJzu.png


YeteneklerCassiopeia_DeadlyCadence.pngPasif-Yılan Sureti: Cassiopeia, 6 saniyede bir ve 1 saniye boyunca zehirlenmiş olan her rakip şampiyon için bir Yılan Sureti yükü biriktirir. 100/250/500 yüke ulaştığında özel avantajlar elde eder.
100 yük - +5% Yetenek Gücü, İkiz Diş her isabet edişinde can yeniler
250 yük - +10% Yetenek Gücü, 25% bekleme süresinde azalma
500 yük - +30% Yetenek Gücü


CassiopeiaNoxiousBlast.pngQ-Zehirli Patlama: Cassiopeia kısa bir gecikmenin ardından belli bir alanda zehir patlaması oluşturur ve bir rakip şampiyonu vurduğunda Hareket Hızı artar.
Cassiopeia kısa bir gecikmenin ardından bir alanda patlama oluşturur. Alanın içinde kalan rakipler Zehirlenerek, 3 saniye boyunca 75/115/155/195/235 (+45% Yetenek Gücü) büyü hasarı alır. Zehirli Patlama bir rakip şampiyona isabet ederse, Cassiopeia 3 saniyeliğine %20 Hareket Hızı kazanır.

CassiopeiaMiasma.pngW-Zehir: Cassiopeia'nın ortaya çıkardığı zehir bulutu, içinden geçen tüm rakiplere hafif hasar vererek onların yavaşlamalarına neden olur.
Cassiopeia 7 saniye boyunca varlığını koruyarak büyüyen bir zehir bulutu ortaya çıkarır. Bulut, içinden geçen rakipler 2 saniyeliğine Zehirlenmiş olur, saniye başına 10/15/20/25/30 (+10% Yetenek Gücü) büyü hasarı alır ve %25/30/35/40/45 yavaşlar.Bulut içerisinde kalmaya devam eden rakipler üzerindeki Zehirlenme etkisi yenilenir.

CassiopeiaTwinFang.pngE-İkiz Diş: Cassiopeia rakibe hasar veren bir saldırı gerçekleştirir ve hedefe verilen Zehir hasarını arttırır. Hedef katledilirse, Cassiopeia büyünün Mana bedelini geri alır. Hedef zehirlenirse, büyünün bekleme süresi sıfırlanır.
Cassiopeia hedefine 55/80/105/130/155 büyü hasarı verir. İkiz Diş hedefi katlederse mana bedeli iade edilir ve Cassiopeia'nın azami Mana değerinin %3 kadarını yeniler. Hedef önceden Zehirlenmiş ise, İkiz Diş'in bekleme süresi 0,5 saniyeye iner.Rakiplere isabet eden İkiz Diş saldırıları, Cassiopeia'nın hedefe verdiği Zehir hasarını 5 saniyeliğine %20 arttırır. Bu etki en fazla iki defa birikir. 

CassiopeiaPetrifyingGaze.pngR-Taşlaştıran Bakış: Cassiopeia gözlerinden büyülü bir enerji dalgası saçarak, yüzü ona dönük olan bütün rakipleri sersemletir ve sırtı dönük olan rakipleri yavaşlatır.
Cassiopeia önündeki bütün rakiplere 150/250/350 (+50% Yetenek Gücü) büyü hasarı verir. Yüzü ona dönük olan rakipler 2 saniyeliğine sersemlerken, başka yönlere bakan düşmanlar %60 yavaşlar.


Şampiyonun yetenekleri bu şekilde. Yetenek geliştirme sıramız E>Q>W olmalı. Yeteneklerin kullanımını koridor safhası bölümünde açıklayacağım.


Kabiliyetler


CpLnt1i.png
Bu tarz bir kabiliyet sayfası kullanıyorum, size de bunu öneririm. Klasik 21-0-9 AP kabiliyetleriyle arasında Cassiopeia'yı daha verimli kullanmak için yaptığım çok küçük farklar var sadece.


Rünler


CU0FYdn.png
Klasik AP rünleri. Sıfır Büyü Direnci olmasının sebebi, yetenek gücü odaklı olan şampiyonların erken oyunda fazla vuramaması. Özellikle üst koridorda zaten saldırı gücü odaklı veya tank şampiyonlar seçildiği için ideal rün sayfası bu şekilde. Biraz daha tanky olmak istiyorsanız sarılar düz Zırh rünleri de olabilir.


Koridor Safhası


Bu başlık altında pasifin kullanımını ve koridorda nasıl güvenle oynayacağımızı anlatacağım. İlk alacağımız eşyalarla başlayalım.

dorans-ring.gifhealth-potion.gif(x2)warding-totem.gif

crystalline-flask.gifhealth-potion.gif(x3)warding-totem.gif

Bunlardan birini seçebilirsiniz. Ben genellikle Doran'ın Yüzüğü ile başlarım. Çünkü Cassiopeia'da genellikle agresif bir oyun tarzı sergiliyorum ve çoğu ranked oyunumda duo girdiğim arkadaş ormancı olduğu için early-gank'i istiyorum. Bu sebeple koridorda Kristal Matara'ya ihtiyaç duymuyorum. Ama zorlanacağınızı düşünüyorsanız Kristal Matara ile başlayın. Hatta Doran Yüzüğü ile başlamanıza rağmen ilk geri dönüşünüzde fazladan paranız varsa Tanrıça'nın Gözyaşı+Kristal Matara alabilirsiniz. Yüzük, gözyaşı ve matara size inanılmaz sustain sağlar. Fakat ilk geri dönüşte artan parayla alınmadıkça, Doran başlamışken Matara kasılmasını önermem.

Cassiopeia'nın pasifine gelelim. Cassy, 6 saniyede 1 adet Yılan Yükü kazanıyor. Bu da dakikada 10 yük demek. Aynı şekilde bir rakip şampiyonu zehirlediği her saniye için bir yük daha alıyor. Bizim hedefimiz her zaman 30 dakikada 500yük biriktirmek olmalı. Kimseyi bir kez bile Zehirlemeseniz, zaten 300 yükünüz oluyor. Size kalan da 30 dakika boyunca Q ve W yeteneklerinizle toplam 200 yük elde etmek, geriye kalan 300 zaten kendi birikiyor dediğim gibi. Bunun sebebi Cassy'nin +45%'lik yetenek gücü bonusunu düzgün bir şekilde kullanmak. Bunun yanında bekleme süresi avantajı da var tabi. 

Bunun için rakibi sürekli dürtmemiz gerek. E yeteneğinizin hasarını asla küçümsemeyin çünkü inanılmaz vurur ilk seviyelerde bile. Fakat maksimum hasar verebilmek için hedefin üzerinde Zehirlenme olması gerek. Bu yüzden Q+W yaptıktan sonra yapacağımız tek şey E spamlemek. Rakibin canını direk yarıladığınızı göreceksiniz. Rakipler Q'nuzdan kaçabilir çünkü patlatırken biraz bekliyor. Bu yüzden yürüyen bir rakibe Q atmaktansa, rakibin bir minyonu kesmeye gelmesini bekleyin. Çünkü düz vuruş yaparken durmak zorundalar. Düz vuruş animasyonu tam yapıldığı sırada Q+W basıp spamleyin E'nizi. Fakat erken oyununuz biraz zayıf olduğu için farma oynayın. E yeteneğinizi mümkün olduğunca kullanın. Annie Q'su gibi düşünün, minyonun canı azken E ile alın onu, mananızı dolduruyor çünkü. Ayrıca Q+W yapamayacak durumdaysanız sadece E de basabilirsiniz, illa ki Zehirlenmesine gerek yok rakibin. Yani kombonuzu sadece rakip farm almaya geldiğinde onu cezalandırmak için kullanarak, onu out-farm bırakın. Mid-game'de zaten açılmaya başlayacaksınız, farma oynayın.

Kuleniz güvendeyse alt koridora Işınlan atın. Karşı ADC'nin yüzü size döndüğü an ultinizi basıp tüm kombonuzu yapın ve takım arkadaşlarınızla birlikte onu kesin. Işınlan attığınızda ultinizi saklamayın. Ayrıca Cassiopeia'yı üst koridorda oynarken Tutuştur büyüsüyle girmemenizi tavsiye ederim. 

Asla unutmamanız gereken şey, birini kesmeye karar vermeden önce güvenliğinizden emin olmanız. Cassiopeia güçlüdür fakat kırılgandır, tanky-AP kasılmasının sebebi bu yüzden. Ayrıca ultisinden başka kaçış mekanizması yoktur ve rakibinize kombonuzu yapıp onu erittiğinizde, kaçmak yerine size geri dönerse, ölmemek için ultinizi kullanmanız gerekir genellikle. Bu yüzden mutlaka totem alın ve ziynetinizi Büyük Görüş Totem Uğuru olarak geliştirin.

greater-stealth-totem.gif


Pasif kullanımı, kombo ve erken oyunda oynanış stili hakkında konuştuktan sonra biraz eşya dizilimini anlayalım. İlk geri dönüşümüzde Tanrıça'nın Gözyaşı'nı almak zorundayız. Sihirbaz Papuçları'nı ise erken çıkmanızı tavsiye ederim, kaçış mekanizmanız olmadığı için işe yarıyor. Tanrıça'nın Gözyaşı'nı Başmelek Asası'na tamamladıktan sonra, eğer karşımızda AP ağırlıklı bir şampiyon varsa Cehennem Asası çıkmalıyız. Fakat karşı takım daha çok AD ağırlıklıysaRylai'nin Kristal Asası kasabiliriz. Normalde bu tarz bir durumda Zhonya kasılır fakat aşağıda neden pek tercih edilmediğini açıkladım. Her neyse, bu iki alternatifin yanında eğer oyun bizim takımımızdan yana ilerliyorsa o zamanLuden'in Feryadı çıkıyoruz. Dürtme potansiyelimizi artırıyor ve çok güçlü bir eşya, fakat şart değil. Luden'in aksine Rylai ise Cassiopeia'nin ana eşyalarından. Genellikle her oyunda çıkmalısınız, sadece o anki durumunuza göre biraz daha erken ya da geç çıkıyorsunuz. Dediğim gibi defansif olmanız gerekiyorsa olun, bir şey kaybetmezsiniz. Çoğu şampiyonda ezbere build kasılmaz, fakat Cassy'i bu rotadan farklı kasarsak sıkıntı yaşayabiliriz. Bu eşyalardan sonra ayakkabıyla birlikte 4 tane eşyamız olacak. Bu aşamada Rabadon'un Şapkası alıyoruz. Fakat bu sıra dediğim gibi para durumuna bağlı. Son eşya ise tamamen karşı takıma bağlı. Karşı takımda Büyü Direnci kasan kişi fazlaysa Hiçlik Değneği kasabiliriz. Bunun dışında da Koruyucu Melek ve Banshee'nin Duvağı da late-game'de çıkılabilecek eşyalardan.Cehennem Asası'nı da yukarıda açıkladığım gibi çıkacaksanız 2. eşya(ayakkabıyı saymıyorum) olarak falan çıkın. Çünkü eşya oyunun erken safhalarında en çok işi yapıyor, oyun sonuna doğru çok fazla AP hasarı yiyorsanız satıp Banshee ile değiştirebilirsiniz. 

Eşya dizilimiyle ilgili son olarak Zhonya'nın Kumsaati'nden bahsetmek istiyorum. Özellikle AD ağırlıklı takımlara karşı çıkılabilen bir eşya. Aktif özelliği yüzünden tercih ediliyor genellikle. Fakat Cassy'nin kaçış mekanizması yok, birçok kez belirttiğim gibi. Bunun yanında Rylai, Seraph gibi eşyalardan dolayı da bir APC için çok fazla defansif özelliğe sahip. Bu yüzden Zhonya'ya pek gerek kalmıyor. Yani atıyorum bir LeBlanc oynuyorsanız bu eşyayı çıkıp inanılmaz oyunlar yapabilir, çok zor durumlardan kurtulabilirsiniz. W yeteneğinizin bekleme süresinin dolması için beklerken bunu basar ve kaçabilirsiniz mesela. Ama Cassiopeia'nın ulti yeteneği zaten 18 seviyede 100 saniye bekleme süresine sahip olan bir yetenek, pasifinden gelen bekleme süresinde azalmayla ve eşyalarla bile en fazla 60-70 saniyeye düşebiliyor. Diğer yetenekleri zaten sadece hasar vurma odaklı. Yani 2,5 saniye hedef alınamaz hale gelmek size bir şey sağlamaz. Bunu çıkmak için karşıda inanılmaz belalı bir Zed falan olması gerek, fakat onu da erkenden bir Cıvalı Kuşak alıp, oyun sonuna doğru kuşağı satıp daha düzgün bir eşya alarak durdurabilirsiniz. Yani kısaca pek tercih etmiyorum bunu.

Üst koridor oyuncuları genellikle tanky kastıkları için, takım savaşı başlatma görevi çoğu zaman onlara ve ormancıya düşer. Cassiopeia olarak böyle bir zorunluluğunuz yok. Fakat savaşı siz başlatmasanız bile savaş başladığında orada olun. Savaştan hemen önce biraz geride, mümkünse çok yakın bir çalıda durup kendinizi unutturun. Hatta hiç görünmeyin bile. Takım savaşı başladığı gibi karşıda en çok hasar vuran şampiyon kimse onu gözünüze kestirin. Ardından oraya doğru yürüyün ve gözünüze kestirdiğiniz elemana Q+W yapıp, ona E spamleyin. Eğer 3-4 kişi menzilinizdeyse çekinmeyin, kullanın ultinizi. Fakat mutlaka karşıdaki taşıyıcı da ultiden etkilensin. HER ZAMAN ultinizi atarken rakibin yüzünün size dönük olmasına dikkat edin, fakat yüzü size dönük değil diye ulti atmayıp da boşu boşuna öldüğünüz durumlar olmasın. Çok zorluyorsa atın gitsin, sonuçta arkası dönükken de çılgınlar gibi hasar veriyor ki zaten size saldırıyorsa mantıken size dönüktür. Fakat ultinizi gereksiz atmayın çünkü sizin kurtulmak için teksilahınız. 

Bunun yanında takımdaki tank ormancınızla yan yana gezerek savaşı siz de başlatabilirsiniz. Dediğim gibi, zorunluluğunuz yok. Fakat diyelim ki Sejuani ormancınız var. Onun hemen arkasında yürüyün, rakipleri yan yana gördüğünüzde iyi bir Sejuani zaten ultisini atıp ortaya atlar. Bu sırada adamlar sersemletmeden çıkmadan direk ADC'yi veya APC'yi düşürün az önceki gibi. Burst değil DPS şampiyonusunuz, fakat oyundaki en güçlü DPS'lerden birisiniz. Yani Sejuani'nin sersemletmesi süresinde bir ADC'yi rahatça eritebilirsiniz. Daha sonra sersemletmeleri bozulduğu saniyede siz de ultinizi basın. Bu sırada takım arkadaşlarınız da boş durmayacağı için 4-5 saniye boyunca sersemletilmiş adamları keserler. Fakat asla en önde siz gitmeyin ve takım arkadaşlarınızın daha yarım saniye geçmeden oraya damlayıp birilerini keseceğinden emin olmadığınız sürece direk ultinizi atarak savaş başlatmayın.
 

wallpaper_760px_682.jpg


Örnek Eşya Dizilimi

sorcerers-shoes-furor.gif seraphs-embrace.gif abyssal-scepter.gif ludens-echo.gif rylais-crystal-scepter.gif rabadons-deathcap.gifNotlar
-Teemo, Singed, Twitch gibi şampiyonların zehir özellikleri, hatta Gromp'un zehri bile sizin E'nizi tetikleyebilir. Sadece kendi zehriniz olması gerekmiyor, bunu unutmayın.
-Q ve W yetenekleriniz size görüş verir. Çalıları, Baron Nashor'u, Ejderha'yı kontrol etmek için kullanın.
-500 Yılan Yükü, Rabadon'un Şapkası ve Başbüyücü kabiliyetiyle toplam 80% civarında ekstra AP'niz olur. Bunu hedefleyerek kısa sürede 500 stack'i tamamlayın.
-Birini kovalarken veya birinden kaçarken hedefinize Q spamleyin, size hareket hızı verir.
-250 Yılan Yükü, Mavi Güçlendirme ve Büyücülük kabiliyetiyle bekleme süresinde azalma özelliğinin maksimum değeri olan 40%'a ulaşabilirsiniz. Herhangi bir bekleme süresi eşyası kasmadan. Smile
-100 Yılan Yükü'nde gelen E pasifi can emme değildir. Rakibin canına, can değerine göre size can vermez, kime vurursanız vurun hep aynı miktarda can kazanırsınız.
-Çalıdayken E yeteneğinizi birine vurduğunuzda sizi açık ederken, Q ve W yetenekleriniz bunu yapmaz. O yüzden fake atmayı denerken bu ikisini kullanmaktan çekinmeyin ve koridordayken hasar almadan rakibi dürtmek için bunu kullanın.Uykusuzluktan dolayı bazı yazım hataları olabilir, yine de mümkün olduğunca göz yormayacak şekilde renklendirmeye çalıştım. Umarım yardımcı olur.

Ömer Yılmaz C.
14 Temmuz 2015 13:42

Öncelikle Emeğine Sağlık Dostum,Ama üst koridor cassiopie atılgan tankların usta dövüşçülerin karşısında zorlanabılıyor,nedir bu herolar jax jarvan,jayce,darius gibi heorlara karşı zaten kırılgan olan heromuz dahada zorlanıyor cassioyu aynı buıld ve masteriesle midde arındır büyüsüyle oynamanı tavsiye ediyorum