alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
480
Vayne rehberi
Mert Fatih A.
6 Ocak 2015 19:19

LOL takipçileri ve yeni başlayanlar için ipuçları ile öneriler içeren yazılarımızın ilkinde Vayne oynamayla ilgili bir kaç tavsiye veriyoruz. 

Öncelikle Vayne ilk Level’larda Farm yapmakta zorlanılan bir şampiyondur. Bu nedenle son vuruş almaya dikkat etmekte yarar var. Vayne'de E yeteneğini rakibe attığınızda rakip duvar ile çarparsa ekstra hasar ve sersemleme alır. Ve Team Fight’larda çok işinize yarar. Tabi E yeteneğimizi iyi tutturabilirsek. 

Bu sadece kaçmayı değil karşımızdaki rakibi öldürmemizi de kolaylaştırır. Bronz arkadaşlarım genelde bana şu soruyu soruyorlar; “Vayne oynarken neden Farm’a çok önem veriyorsun?” Eminim siz de bu soruya gülmüşsünüzdür. 

Her şampiyonda Farm çok önemlidir ama Vayne için Farm oyun çevirmede en çok işimize yarayan etkenlerden biridir. Farm’ın neden Vayne için bu kadar önemli olduğunu açıklamak gerekirse; hepimizin bildiği gibi Vayne'in 3 temel item’inden sonra TF’lerde iş yapması basitleşir. Bu temel itemler şunlardır: Mahvolmuş Kralın Kılıcı, Statik Hançer ve Ebedi Kılıç. Bazıları Statik yerine Hayalet Kılıç çıkmayı tercih edebilir. Team Fight’larda  mümkün olduğunca arkada durmaya çalışın, bunun çok zor olduğunu biliyorum. Vayne’nin menzili az olduğu için çoğu ADC’ye göre arkadan dürtmek zor oluyor. Ama siz siz olun ADC alıp Tank’lanmıyın. Yeni başlayanlar için belrtmek de yarar var; ADC saldırı gücü taşıyıcı demektir, APC ise yetenek gücü taşıyıcı anlamına gelir. 

Dereceli maçlardaki püf noktalara gelecek olursak; biliyoruz ki Pik’e göre Lane seçimi, size tavsiyem ilk  2 Pick Sup ve Jungle, 3. Pick Solo, 4. Pick Adc ve 5. Pick Mid almalıdır. Bu benim şahsi görüşüm. Nedenine gelirsek, bir çoğumuz Counter olayını bilir, mesela Draven Lane’de Vayne’i Counterlar, nedeni Vayne 3 saniyede 1 Q atarken, Draven balta tutarak bunu sürekli tekrarlar ve mana harcamaz. Biliyorum bazı arkadaşlar ben iyi oynuyorum diyor ama tüm takım öyle düşünüyor sevgili Sihirdarlar. Unutmayın ki yükselmek istiyorsanız kendinize güvenin, aklınızla oynayın ve oyunu yönetin. Takım arkadaşlarınızı doğru yönetin, destek verin ve oyunu taşıyın. 

Vayne hassas olsa da oyunu taşıyabilecek şampiyonlardandır. Bu yüzden oyunda Team Fight atılırken TF’nin başlarında ölmek maçı satmanıza sebep olabilir. Bu nedenle tankın arkasında kalmaya özen gösterin ve asla tanka focus atmayın. İlk Focus Apc veya Adc olmalıdır. 

Sihirdarlar'a tavsiyelerimiz şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sergen B.
28 Şubat 2015 14:33
Adc Lerin Korkulu Rüyası :) 
emirhan d.
12 Nisan 2015 14:02
vayne sadece mahvolmuş kralın kılıcı ve savaşcı çizmeleri ile bile çok etkili oluyor :)
Mehmet G.
7 Mayıs 2015 17:03

Q Yeteneği Çok Fazla Vuruyor Nerf Yemesi Lazım