alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
241
Zed Top Rehberi..
Mehmet G.
5 Mayıs 2015 12:12

İyi günler öncelikle bu heroyu ilk çıktığı günde aldım ve o günden beri severek oynuyorum.Şu sezon gold 3de oynamaktayım ve 4xx küsür ranked winim bulunmakta.Genelde assasin şampiyonları ile oynamaktayım ve rahatlıkla main lanem solo toptur diyebilirim.

----------RUNES----------
-Kırmızı Rünler -- Zırh delme veya attack power (zırh delme runeleri tercihimdir.)
-Sarı Rünler -- Zırh (Göreceli değildir olmazsa olmaz.)
-Mavi Rünler -- Büyü Direnci ( ister 18 levele kadar m.res veren ister ilk levelde m.res veren runelerle başlayabilirsiniz.Karşısında ap hero var ise 1 levelde m.res veren runeleri fakat ad heroya karşı oynuyorsanız 18 levelde m.res veren runeleri kullanmanızı tavsiye ederim.)

----------İTEMS----------

-Başlangıç İtemleri-

--Başlangıç için iki seçeneğiniz bulunuyor onlarda ----->> 4 hp potion-elixir-1 ward ////// 9 hp potion-2 ward 

--İlk base ----->> Zor bir lanede oynuyorsanız doran's blade,2x doran'blade (duruma göre görecelidir)-vampiric specter -- VEYA-- Hırpalayan,Doran's Blade --VEYA-- eğer uzun bir laningde iseniz ve fb veya kill almış iseniz a.m.k kılıcı ,doran's blade ile laneye dönebilirsiniz. 

----------CORE(ÇEKİRDEK) İTEMS----------

Hırpalayan : Solo top oynadığınız için genelde karşınıza tanky bir hero veya off tank bir hero gelmesi olasıdır.Zırh delme pasifi için alınması gerekenlerin başında geliyor.

Kanasusamış--Mahvolmuş Kralın Kılıcı : Bu iki itemden birisini almanız şart diyebilirim.Ben genelde tercihimi kanasusamıştan yana kullanıyorum.Malvolmuş kralın kılıcının yediği son nerf açıkcası bt'yi bir adım öne geçirdi benim için.Önerim ''KANASUSAMIŞ''.

Dev Kemer : Bu iki itemden sonra biraz hp bazında desteğe ihtiyacınız olacağı için bu itemi almanız sizin açınızdan uygun olacaktır.

Son Fısıltı : Gerek zırh gelme , gerek ad bu item late game için zedin olmazsa olmazıdır diyebilirim.

Warmog--Randuin : Aldığımız dev kemeri duruma göre warmog veya randuine dönüştürüyoruz ki benim tercihim genelde randuinden yana oluyor.

Donmuş Balyoz-Ebedi Kılıç : Eğer carry durumunda kaldıysanız bir ebedi sizi tam bir canavara dönüştürebilir.Fakat genelde donmuş balyozdan şaşmamanız sizin için iyi olacaktır.

----------SKİLL UPGRADES----------

Laningde her zaman ilk q yu açarak başlıyoruz iki levelde w yi açıp ardından üç levelden sonra e yi fulleyene kadar veriyoruz.
Yani Önce E skillini fullüyoruz ardından Q skillini ve en son ise W skillini fullüyoruz.

----------LANE STRATEGY----------

--Öncelikle farm kaçırmadan oynamanız herşeyin başında geliyor.Eğer bir risk algıladıysanız uzağınızda kalan farmları q ile almayı deneyebilirsiniz alamazsanız 1-2 farm için risk almanıza gerek yok.
--TOP LANESİNİN OLMAZSA OLMAZI WARD ALMANIZDIR.HER BASEYE GİTTİĞİNİZDE MUTLAKA BİR WARD ALMANIZ SİZİN İÇİN İYİ OLACAKTIR.
--Harras olayı ise w yi adama atıp e ile vurmanız arkasından q ile gölgenizin adama vurmasını sağlamaktır asla ama asla rakibin dibine girmeyin.Bir garen,renekton,elise geldiği zaman zaten başka bir şansınız bulunmuyor safe oynamak her zaman için en iyisidir.Zamanını kollayın ve jungleriniz ile rakibinizi kesme denemesinde bulunun.
--duruma göre karşı bluede ufak aksiyonlara girebilirsiniz(jungleriniz ve duruma göre mid playeriniz ile beraber).Mid ganglamanız pek gerekli değildir hatta çok sıkıntı olmadıkca laning bitmedikce gitmenizi tavsiye etmem.
--SON OLARAKTA ASLA AMA ASLA JUNGLERE GÜVENEREK SOLO TOP ALMAYIN.ADI ÜSTÜNDE ''SOLO'' bedava kill verip junglere sövmek yanlıştır.Ne oluyorsa sizin hatanızdan dolayı olur junglerin yüzünden değil bunuda unutmamanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

----------DİPNOTLAR----------

--Öncelikle elixiri ne zaman kullanacağız diyorsanız gang yediğinizde canınız az kaldığında tower bait atarak elixir basabilirsiniz ve muhtemelen killinizi alırsınız yada kill vermezsiniz.Yada 1v1 girdiğinizde igniteyi gördüğünüz anda veya canınız az kaldığında basmanız sizi muhtemelen o fighttan galip çıkartacaktır.
--Full build çıktıktan sonra veya duruma göre kendinizi yeterli gördüğünüz zamanlarda elixir almanızı öneririm.
--Son olarak ultiniz targetlediğiniz adamın arkasına bir gölge bırakıyor(ve adniz ve attığınız damagenin bir miktarını damage olarak vuruyor) bu gölgeyi doğru yere bırakıp w skillinide ters tarafa koyarsanız r-w combosu yaparak adamı şaşırtıp kaçabilirsiniz.

Birde Shakedrizzle adlı Zed'de master yapmış bi oyuncunun videosunu koyarak size biraz bu heroyu oynamak için güç verebileceğime inanıyorum  

Mehmet G.
7 Mayıs 2015 16:20

Zed Severlerin Kesinlikle Okuması Lazım :)