alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
1452
Farm yapamayanlara özel farm taktiği
ömer faruk k.
28 Aralık 2014 22:55
Arkadaşlar merhaba,

Sezon 1 öncesinden beri LOL oynuyorum. 3.000 kadar galibiyetim var. Şu ana kadar ulaşabildiğim en yüksek ELO Solo Queue 1860. 3 farklı serverda kendi levelladığım (level 30) hesaplarım var. Oyunda "iyi" olarak kabul edilen 2000+ eloya hiç ulaşamamış olsam da, sanırım yazdıklarımdan bir şeyler öğrenecekler çıkacaktır.

Bu paylaşımları bir seri halinde devam ettireceğim. Koridorlar, bu koridorlara uygun şampiyonlar, Orman, şampiyon tipleri, rünler ile ilgili bildiklerimi elimden geldiğince düzenli bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

İlk konu olarak Son Vuruş'u seçtim. Sebebi ise, Türkiye server ortalamasının Avrupa serverlarının çok altında kaldığını her gün gözlemlemiş olmam.

Son Vuruş Nedir?

Son vuruş, oyundaki minyonların ölmesine yetecek vuruşun yapılmasıdır. Neden önemlidir? Çünkü, temel para kazanma yolu, yaygın inanışın aksine, rakibi öldürmek değil, son vuruştur. Rakip AD Carry'nin skoru 1-4-3 olabilir. Ancak kestiği minyon sayısı 250 ise, korkmanız için bir sebebiniz vardır.

Son Vuruş nasıl yapılır?

Son vuruş, minyonlar birbirlerine hasar verirken, ölmelerinden hemen önce hasar verilerek yapılır. Burada önemli nokta, son vuruşa gelene kadar geçen süreçtir. Eğer sürekli rakip minyonlara hasar vererek Son Vuruş yapmaya çalışıyorsanız, yanlış yoldasınız demektir (İstisnalar hariç, aşağıda bahsedeceğim). Genel olarak kabul görmüş olan meta, ya da sistem diyelim, minyonlara sadece son vuruşla hasar verip altın toplamak, minyonlar birbirlerini son vuruş aralığına düşürünceye kadar minyonlara hasar vermeden rakibi izlemek - rahatsız etmek - zonelamak (XP ve Gold alabileceği mesafenin dışına çıkmak zorunda bırakmak)tır.

Peki kardeşim ben neden minyonlara vurmak yerine birbirlerine hasar vermelerini beklemek zorundayım??? Git işine Allah'ını seversen...

Zorundasın çünkü minyonları hangi hızla kesersen kes, onların yeniden çıkıp gelmeleri için gerekli olan zamanı değiştiremezsin. Yani minyonlar, belirlenmiş aralıklarla "spawn" olurlar. Keseceğin minyon sayısının kesme hızınla en ufak bir alakası yoktur.

Peki, düzgün bir şekilde son vuruş yaparsanız ne kazanırsınız?

Minyonlar kendi hallerine bırakıldığında, neredeyse eşit hasar verip-alarak koridorun tam ortasında birikeceklerdir. Bu pozisyonun faydaları şunlardır:

1) Düzgün ward kullanımıyla Ormancının size başarılı bir gank atabilme ihtimalini azaltırsınız. Güvenli sayılabilecek bir biçimde son vuruş yapabilirsiniz.

2) Rakibinizi XP ve altın kazanabileceği alanın dışına itmeye çalışabilirsiniz (zonelamak). Bunu rakibi rahatsız etmeyi başardıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Rakip ile minyonların arasına girebilmek, veya çalıları kullanarak onları tehlike altında hissettirmek en temel yöntemlerdir.

Peki sürekli minyonlara hasar verdiniz. Ne olur?

Dövüşecek rakip minyon kalmadığında minyonlar, rakip kuleye yönelecektir. Bu, işini bilen bir oyuncunun tam istediği pozisyondur. Çünkü kulesine yakındır ve normal şartlar altında oradaki savaşı o kazanacaktır. Eğer son vuruş yapmayı da becerebiliyorsa, avantajlı konumdadır, çünkü riskten kurtulmuştur. Sizin minyonları onun kulesine yaklaştırmış olmanız sayesinde...

Rakibin işini kolaylaştırmanın bir diğer anlamı, kendi işinizi zorlaştırmaktır. Minyonlar rakip kuleye yakın iken, sizin kendi kulenize olan mesafeniz uzamış demektir. Bu, normal seviye oyunlarda şu anlama gelir: ORMANCI GEL VE BENİ ÖLDÜR. Bu risk, rakibin sizi zonelamasını mümkün kılar (ya risk alacaksınız, ya da biraz XP ve altından vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Tercih sizin, ama açıkça görülüyor ki, ikisi de kötü seçeneklerin).

Son Vuruş yapmaya çalışıyorum, ama beceremiyorum. Kaç minyon öldürdüysem iyiyim demektir?

Yapmanız gereken şey çok basit. Kendiniz botlar ile oyun açıp 1v1 pratik yapacaksınız. Biraz çaba gösterirseniz, zamanlamanız düzelecektir ve aradaki farkı göreceksiniz. Genel olarak bu işi ekstra kolaylaştıran bir unsur, rünlerdir. Hasar verme rünleri, fiziksel hasar veren şampiyonlar için iyi seçimlerdir. AD Carrylerde genellikle Mark (kırmızı) ve Quintlerden (büyükler) en azından bir tanesi, bazen hepsi, düz fiziksel hasar rünlerine ayrılır. Bruiser-Offtank veya fiziksel tabanlı hasar veren şampiyonlar için de aynısı geçerlidir. Ormancılar ve orta koridordaki büyü hasarı veren şampiyonlar için bu tabii ki gereksizdir.

Her oyunun kendine göre bir ritmi (çok gank - az gank, çok ölüm - az ölüm, agresif oyun - pasif oyun) olduğundan, çok kesin bir dille "XXX sayıda minyon kesmen şart, yoksa başarısızsın" denemez. Bununla birlikte, profesyonel oyuncular, 10-12. dakikalar arasında 80-100, 20-22. dakika civarında 180-200 (genelde sadece orta koridorda olur) minyon sayısına ulaşabiliyorlar. Ve bunu neredeyse sürekli bir hale getirmişlerdir. Bu sayıları referans alarak ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

Abi ben rahatsızım, öyle beklemek filan hiç bana göre değil. Yok mu bana göre bir oluru bunun?

Var. Ancak ne yaptığını ve yapabileceğini çok iyi bildiğin sürece var. Oyunun son birkaç aylık sürecinde özellikle Asya kökenli takımlar, Türkçesini bilemediğim "pushlamak" diyebileceğim taktiği uyguluyorlar. Bunu yaparken:

1) Alan kontrolünü sağlamak için birden fazla kilit noktaya düzenli biçimde ward yerleştiryorlar.

2) Rakibi kendi kulesinin altında öldüremezse bile geri gitmeye zorlayabilecek şampiyonlar seçiyorlar.

3) Koridorları değiştirerek üst koridora AD Carry ve Support gönderip, tank-bruiser şampiyonlarını alt koridorda kullanıyorlar.

Bana sorarsanız, Son Vuruşunuzu geliştirmeniz her şeyden önemli. Doğru biçimde minyon öldürürseniz, yüksek ihtimalle takım savaşlarında sizden beklenen hasarı veya desteği verebilecek veya tanklayabilme gücüne sahip olacaksınız.

Edit: Herhangi bir ekleme yapmak isteyen veya düzeltilmesini istediğiniz birşey varsa buyrun.

Edit 2: Kendim eklemek ihtiyacı hissettim. Bugün TR serverında girdiğim 2 oyunda da orta ve alt koridorda anormal düşük farm rakamları gördüm (dk. 20 59 cs mid nidalee ve dk.20 87 cs vayne). Bunlar da 1400-1500 ELO üstü oyuncular bu serverda. Vayne rakibin pushladığını söyleyince bunları da yazma gereği hissettim.

Kule Altında Son Vuruş Yapabilmek

Yukarıdaki kısımdan anlaşılacağı üzere, oyun kulemize yakın oynamamızın faydaları var. Aksi de mümkün, ancak bu bir strateji meselesi. Yani yukarıda anlatmaya çalıştığım pushlama stratejisi ile başarılı olmak için, iyi bir harita kontrolüne ve "map awareness"a ihtiyacınız var. Bunu başka bir konu olarak ayırarak devam ediyorum.

Rakibiniz, son vuruş yaparak değil, bilinçli ya da bilinçsizce minyonları keserek sizi kulenizin altında kalmaya zorladı. Kulelerin minyonlara verdiği hasar çok fazla. Ne yapılması gerekir?

Burada orta koridoru bir kenara ayıracağım, çünkü genelde AP şampiyonlarının büyülerini kullanarak minyon öldürme sistemleri mevcut. Üst ve alt koridordaki şampiyonlar için ise uygulanabilecek ortak bir sistem var: Fiziksel hasar rünlerinin kullanımı. Oyunun erken devreleri için konuşacak olursak, şunu söyleyebiliriz: Yakın dövüş minyonları (öndeki 3lü) 2 kule vuruşu + 1 sizin vuruşunuz ile öldürülebilmeli. Büyücü minyonlar ise (arka 3lü) 1 kule vuruşu + 1 sizin vuruşunuz ile öldürülebilmeli. Eğer Quint ve Mark olarak Fiziksel Hasar kullanıyorsanız, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sadece Quint veya sadece Mark olarak Fiziksel Hasar rünleri kullanıyorsanız, yakın dövüş minyonları için aynı dediğim geçerli olacaktır, ancak büyücü minyonlar için yukarıdaki sistem çalışmayabilir (şampiyon ve seçtiğiniz masterylere göre değişir). Bu durumda üst koridor için yapılacak bir şey yok (ki genelde üst koridor şampiyonlarının verdiği hasar yeterli miktarda olacaktır). Alt koridor için ise durum buysa (Zırh Delme kullanan bir AD rün sayfası vardır mesela), devreye destek / support girer ve kule vurmadan önce veya hemen sonra büyücü minyonlara bir vuruş yapar (bu vuruş asla minyonu öldürmeye yetmemelidir) ve böylece son vuruşun taşıyıcıya kalmasını sağlayabilir.
İsimsiz Üye
28 Aralık 2014 23:27
faydalı bilgi
İbrahim Çağatay Ö.
29 Aralık 2014 10:26
auto attack kapatıp last hit ayapmak güzeldir bilgiler biraz uzun olmuş sıkılmadan okuyacak arkadaş varsa kesinlikle yararını görür
Ediz T.
29 Aralık 2014 15:55
Son vuruşu yapamıyacak kadar yeteneksız yoktur heralde içimizde :)
Ahmed Fatih A.
29 Aralık 2014 16:16
kardeşim zamanını bilirsen tamamdır
burak b.
29 Aralık 2014 17:19
Bunlar zamanla oynayarak olacak şeyler yazın her ne kadar belki faydalıda olsa oyunda tecrübe etmeleri gerekecek.
Çağatay O.
29 Aralık 2014 17:47
trnin gelişmesi için lazım bunlar
ömer faruk k.
29 Aralık 2014 18:20
Aynen bunu okuduktan sonra birazda tecrübe gerekli tabi karakterden karaktere değişeceği için alışmak lazım
Toprak Y.
30 Aralık 2014 19:46
Yeni başlayanlar için yararlı bir konu olmuş , Teşekkürler.
Okan T.
30 Aralık 2014 20:00
Teşekkürler.
Samet Emin Ş.
31 Aralık 2014 16:14
Çok saol hocam ne kadar altın liginde olsam kendine has anlatışın ve yorumun çok etkiledi beni eyvallah :D