alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
533
LEAGUE OF LEGENDS NEDİR [GENİŞ ANLATIM]
mevlüt erkut k.
4 Nisan 2015 20:29
League of Legends (kısaca LoL, Türkçe anlamı: Efsaneler Ligi), Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan video oyunu. 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır.Oyun Warcraft III haritası olanDefense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır.Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients (DotA) haritasını tasarlayan Steve Feak'dir.League of Legends, temelinde Warcraft III için geliştirilmiş DotA-Allstars haritasının eski düzenleyicisi / yapımcısı Guinsoo’nun elinden çıkmış bir projedir. DotA-Allstars’ı güncellemeyi bıraktıktan sonra Guinsoo çevresinde bir kadro oluşturarak Riot Games firmasını kurmuş ve DotA’nın Starcraft üzerinden temel aldığı AoS (Aeon of Strife) konseptini temel alacak bir oyun olarak geliştirmeye başlamıştır. Oyun endüstrisi firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Guinsoo birçok firmadan finansal destek görmüş ve oyunu tam hızıyla geliştirmeye başlamıştır. Önceleri kapalı betada çok az kullanıcıya hitap edip onları dinleyerek oyunun ilk beta testlerini başarı ile sonlandırdıktan sonra yakın zamanda açık betaya geçip League of Legends’ı oyunu oynamak isteyen beğenisine sunmuştur. Birçok siteden oyunculuğa ve oyun yapımcılığına getirdiği yeni bakış ile yüksek notlar edinmeyi başarmıştır.


  • Summoner nedir?
    • League of Legends içerisinde DotA’dan farklı olarak kahramanınızı oyuna bir Summoner’ın (yani sizin) dahil ettiği konsepti üzerine kurulmuştur ve oyundaki kahramanlar dışında Summoner’ınız da seviye atlayabilir, oyun dışında güçlenebilir ve edindiği özelliklerle yeni Mastery’ler, Rune’lar ve Summoner Spell’ler kullanmaya başlayabilir. Şu an için maksimum Summoner seviyesi 30′dur.

  • Experience/Level Sistemi nedir?
    • League of Legends’da kazandığınız ve kaybettiğiniz her oyun için belirli bir tecrübe puanı (Experience Point) ve hüküm puanı (Influence Point) kazanırsınız, tecrübe puanı kazandıkça Summoner’ınız seviye atlar ve daha güçlü hale gelir. Kahramanlarınıza kahramanınızın yetenekleri dışında ekstra destek verecek iki adet büyü ekleyebilir ve bunu oyun içerisinde kullanabilirsiniz. Hüküm puanı ise League of Legends mağazasından çeşitli ürünleri satın almanıza yarar.


Summoners Rift
Summoners Rift haritası, Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Çok sayıda benzerlikler göstermektedir. Bu harita League of Legends oyununun en çok oynandığı ve turnuvaların yapıldığı ana haritadır. Ayrıca bu haritada yapay zeka şampiyonlarını takımlara ekleyebilir veya yapay zekaya karşı oynayabilirsiniz.
Haritada en fazla beşer kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncusu olan "mavi takım" ve "mor takım"ın savaştığı haritadır. Haritanın sol alt köşesinde mavi, sağ üst köşesin mor takım bulunmaktadır. İki takımın ana üslerini birbirine bağlayan toplam 3 adet yol bulunmaktadır. (Top lane - Üst koridor, Middle lane - Orta koridor, Bottom lane - Alt koridor) Her yol üzerinde iki takımında üçer adet kule ve önleyici (inhibitor) bulunmaktadır. Kuleler rakip takım oyuncularının kendilerini savunmaları için büyük avantaj sağlamaktadır. Önleyicilerin yıkılması ise karşı tarafın saldırı gücünü arttırmaktadır. Önleyici yıkıldığı zaman yıkan takımın yaratıklarına (minion) ek olarak her tur süper minyon (Super Minion) ilave olarak gelmektedir. Eğer her yoldakiönleyiciler yıkılırsa her yoldan ikişer adet süper minyon gelmeye başlar. Takımların ana üslerinin merkezinde Nexus binalası ve bu binayı koruyan 2 adet kule (Nexus Towers) bulunmaktadır. Karşı takımın Nexusu'nu yıkan takım oyunu kazanır.
Haritada bulunan 3 yol üzerinden de belli aralıklarla 6-7 (7. yaratık 3 seferde bir, cannon minion) yaratık(minion) gelmektedir, her takım 3 yol üzerinden gelen yaratıkları veya düşman şampiyonlarını öldürerek para ve tecrübe kazanırlar. Yol üzerindeki kendi kulelerini koruyup karşı tarafın kulesine olabildiğince zarar vermeye çalışırlar. Ayrıca para ve tecrübe kazanmak için üç yolun arasında bulunan ormanda (Jungle) tarafsız yaratıkları (Neutral Monsters) öldürebilirler. Bazı tarafsız yaratıklar para ve tecrübe yanında ekstra özellikler de vermektedir;
ŞAMPİYON TÜRLERİ
Yetenek Gücü
Yetenek gücü şampiyonlarında amaç şampiyonun yeteneklerinin vuruş gücünü maksimuma çıkartmaktır. Yeteneklerin hasarının artması için karakterin "yetenek gücü" arttırılır. Şampiyonlar (birkaçı hariç) yeteneklerini kullanmaları için "büyü puanı"na ihtiyaç duyarlar, hasarlarını yetenekleriyle verdikleri için diğer şampiyonlara oranla daha çok yetenek kullanırlar bunun için ekstradan "büyü puan"ına ihtiyaç duyarlar ayrıca azalan "büyü puan"larını arttırmak içinse "büyü puanı yenileme"lerini (Mana Regen) arttırabilirler. Her yetenek kullanıldıktan sonra tekrar kullanabilmek için belli bir süre beklemek zorundalar, bu bekleme süresini azaltmak içinse "yetenek süresini azaltma"ları gerekmektedir. AP şampiyonlarının verdikleri hasar rakibin "büyüye dayanıklılığına"(Magic Resist) oranla azalır, bunun içinde büyüye dayanıklılığını düşürme ile hasarlarını arttırabilirler. Genellikle AP şampiyonlarının canları az olmaktadır,DPS şampiyonları gibi canlarını arttırmak için can çekme (Spell Vamp) kullanırlar, bu sayede savaşlarda daha uzun süre ayakta kalabilirler.


TANK

Tank şampiyonlarının yetenekleri de karakter özellikleri de defansiftir ve yapılandırmalarında 5 temel özelliklerini güçlendirirler. Bunlar can (HP - Hit Point veya Health), zırh (Armor), "büyüye dayanıklılık" (Magic Resist), "can yenilme" (Health Regen) ve alan etkisi (Aura). Her tank şampiyon canını arttırır, karşı tarafın saldırı durumuna göre zırh ve büyüye dayanıklılıklarını arttırırlar, bazı tanklar opsiyonel olarak can yenilenmelerini ve alan etkilerini arttırırlar.
Tankların esas amacı rakip takımın saldırılarını üzerine çekerek takım arkadaşlarının hasar görmelerini engeller. Tankların savaşta uzun süre ayakta kalabilmeleri için canlarını kesinlikle arttırırlar, daha sonra karşı tarafın durumuna göre defanslarını geliştirirler. Rakibin DPSlerine göre zırhAPlerine göre büyüye dayanıklılığı arttırılır. Daha sonra isteğe bağlı olarak can yenileme alırlar. Tanklar yapılandırmaları sırasında alan etkilerini de kullanırlar. Savaşın tam ortasında yer alacakları için aldıkları alan etkileri defansif veya ofansif olabilir.Defansif alan etkileriyle kendi takımının saldırı hızıhareket hızı veya zırhıgibi çeşitli özelliklerini arttırabilir, ofansif alan etkileriyle karşı takıma alan hasarı verebilir veya saldırı hızıbüyüye dayanıklılığıgibi özelliklerini azaltabilir.

DestekleyiciDestekleyici (Support) şampiyonlarının özelliği takımındaki arkadaşlarını desteklemektir. Destek şampiyonları bir çeşit APşampiyonlarıdır. Ancak yetenekleri saldırı amaçlı değildir. APşampiyonları gibi yapılandırmaları 3 temel özelliğe dayanır;yetenek gücü (AP - Ability power), büyü puanı (Mana) ve yetenek süresi azaltma(Cooldown Reduction).
Destek şampiyonlarının özellikleri AP şampiyonları gibi yetenekleridir. Yeteneklerin gücünü arttırmak için yetenek gücünü arttırırlar. Daha sık ve devamlı yetenek kullanmak için büyü puanını arttırıp ve yetenek süresini azaltırlar. Yetenekleri takım arkadaşının canını veya hareket hızını arttırmak, diriltmek veya rakibi yavaşlatıp, büyü yapmasını engellemek gibi çeşitli şekillerdedir.Sonuç olarak,takım arkadaşının para kazanmasını ve güçlü olarak düşmanlarını öldürmesini sağlar.


League Of Legends ORMANI
Mavi Güçlendirme
Ne işe yarar?
Mavi güçlendirme ya da diğer bir deyişle mavi buff, mana seviyenizdeki artışı hızlandırır ve bekleme sürenizde azalma meydana getirir. Yani diğer bir deyişle mavi güçlendirme bulunan yaratığı öldürürseniz, hem mananız daha hızlı artar hem de kullandığınız skillerin bekleme süreleri düşer. İlk mavi güçlendirme oyunun 1.55'nci dakikasında başlar ve 5 dakikada bir yenilenir.
Kırmızı Güçlendirme 
Kırmızı güçlendirme ya da diğer bir deyişle kırmızı buff, rakibinize düz vuruş (ya da diğer bir deyişle otomatik saldırı) yaptığınızda hem rakibinizi yavaşlatıyor hem de rakibinize tutuştur etkisi gibi (tutuştur kadar etkili değil) zamanla canını azaltan bir etki sağlıyor. İlk kırmızı güçlendirme oyunun 1.55'nci dakikasında başlar ve 5 dakikada bir yenilenir. 
Bu güçlendirmelerin orman için büyük bir önemi vardır. Eğer mana kullanan bir şampiyona sahipseniz, mavi güçlendirme sizin orman kamplarını daha hızlı temizlemenizi sağlayacaktır. Çünkü hem bekleme süresini düşürüyor hem de mananız daha hızlı dolacağı için bol bol skill kullanarak canavar kesmenize olanak sağlıyor. Kırmızı buff ise daha çok rakip şampiyonlara etki ettiği için, baskın anlarında büyük bir öneme sahiptir. 
DERECELİ SİSTEM NEDİR?


1-derecli lig sistemi nedir?

Derceli lig sistemi oyuncuların kendilerini ıspatlamak için oluşturulmuş bir sistemdir.Bu sistem içindeki herkes birbirinin rakibidir amaç en yüksek lige girmektir.

2-yeni lig sistemi nedir?eski sistemle arasındaki farklar?

oyuncuların daha ayrıntılı ve adil sıralamak için kurulmuş bir lig sistemidir.eski sistem bir elo puanı üzerinde oyuncuları eşleştirirdi.buunu kötü yanı yükselmek çok yavaş düşmek çok hızlıydı yeni sistemde elo puanları kalktı yerine lig sistemi getirildi
yeni lig sistemi 5 temel lige ayrılmıştır bronz-gümüş-altın-platin ve elmas olmak üzere bu 5 lig kendi içinde 1den 5 e kadar seviyelere ayrılmıştır en üst seviye 1 olarak ifade edilir.

3-peki yeni lig sistemi nasıl işler?
Örnek olarak, comanderche5 adlı bir oyuncuyu alalım.comanderche5 yerleştirme karşılaşmalarını tamamladıktan sonra Gümüş aşamanın üçüncü kümesine düşmüş olsun. Gümüş aşamada mücadele verecek 250 kadar başka oyuncunun bulunduğu bir lige yerleştirilir. Bu oyuncular, beceri düzeylerine göre beş Gümüş aşama kümesine eşit şekilde dağıtılır; yani comanderche 5in bulunduğu ligin her bir kümesinde yaklaşık 50 oyuncu olur.comanderche5 dereceli oyun kazanarak 100 Lig Puanı topladığında, bir Küme Serisi oynayarak yükselme fırsatı elde eder. Zaten birinci kümede ise, Terfi Serisi’nde oynayarak Altın aşamadaki yeni bir lige geçme hakkı elde eder.
terfi aşamasında 5 maçın 3ünü kazanırsan terfi edersin
yükselme aşamasında ise 3maçın 2sini kazanırsan yükselirsin

4-yerleştirme aşaması nedir?
bu aşama senin dereceli sistemde oynadığın ilk 10 maç üzerinden seni bronz gümüş veya altın lige atar aynı zamanda sana bir elo gizli elo puanı verir. bu maçlar neden önemlidir. çünkü bu maçlarda ilk 10 maça göre gold 1 e yerleşen oyuncuyla bronz 5 e yerleşen oyuncu arasında 13 seviye farkı vardır buda bronz 5 deki oyuncunun gold1 e yükselmek için (yaklaşık değer) ard arda 70 galibiyet almalıdır ki gold 1 e çıksın buda çok zaman kaybettirir sizi çok uğraştırır.
yerleştirme aşaması ilk 10 oyun büyük ihtimalle yerleşiceği yerler
10 oyun sonunda
10win-gold1-gold2
9win-gold2-3-4
8win-gold4-5(çok düşük bi ihtimal gümüş1-2)
7win-gümüş1-2(çok düşük bir ihtimal gold4-5)
6win-gümüş3-4-5
5win gümüş4-5--bronz1
4win bronz1-2-3
3-2-1win bronz 2-3-4-5

5-peki eski elo puanlarıma ne oldu?
eşleştirme sistemi seni hâlâ beceri düzeyinize(elo) göre eşleştiriyor bunlar mmr adı altında toplanıyor. Ancak bu “değer” artık görünmüyor ve sezon ödüllerine ya da sıralamadaki yerine bir etkisi yok. Ligdeki yerin artık eşleştirme puanına göre değil; bulunduğun aşamaya , kümeye ve sahip olduğun Lig Puanına göre belirleniyor.

6-dereceli eşleştirme sistemi nasıl işliyor?
ototmatik olarak bir oyuncuyu x oyununa atar bu oyuncunun mmr 1500 olsun buna en yakın oyuncuyu karşı takıma atar onunda mmr 1600 olsun bu böyle devam eder 2 takımın toplam mmrleri birbirine mümkün olduğunca yakın tutulur bu şekilde işler
bu sistem kafanızı karştırmasın gold bir oyuncunun mmr si bronz bir oyuncudan düşük olabilir. yani 5gold 5 bronza karşı denk gelebilir ama toplam mmrları birbirne yakındır.

7-ama bu eşleştirme sistemi yanlış çalıştığının bir çok kanıtı var?
bu kanıtların hepsi pre giren oyuncular yüzündendir.normal gamede olur derecelide çok düşük ihtimal olur
derecelide eğer oluyorsa o an oyuna giren sayısı düşüktür veya 2 takımda da pre oyuncular vardır.
pre giren oyuncularda 2 takımın MMR farkı nasıl açıldığını tam açıklayamıyorum ama bu sistem prede kusurlu çalışıyor bundan eminim. pre 4 oyuncu girdiyseniz 3ünüzün elosu düşük 1 nizin yük****e karşınız size göre daha zor rakipler gelir 3ünüzün elsou yüksek birinizki düşükse karşınız daha kolay rakipler gelir(bu gizliden elobosst yöntemidir yaygın kullanılır yüksek lig oyuncuları arasında ama bunun geri tepmeside vardır örneğin 2 pre 4-5 pereye karşı denk gelebilir bu yüzden biraz riskli bi durum)

8-derecli lig sisteminde yükselme hesaplamaları?
ÖRN;comanderche5 adlı oyuncu ilk 10 yerleştirme maçını yaptı 5 ini kazandı bronz 1 e atandı.
bu oyuncuya gizli eşleşme puanı verilir.bu puan oyuncunun lig wininde alacağı puanıda kısmen belirler
örn oyuncu 1 win aldı 29 lig puanı oldu 2. oyunda da win aldı 57 puan oldu 1.winde 29 2. winde 28 puan kazandı bu farka 2 şey sebeb olur benzer şey lostta da geçerli
1-Karşılaşmanın zorluğu: Eşleştirmede gelen rakiplerin senden güçlüyse ve maçı kazanırsan, normalden daha fazla LP kazanırsın. Tersi bir durum geçerliyse kazanacağın LP sayısı daha az olur.
2-Birlikte ve karşısında oynadığın kişilerin göreceli eşleştirme oranları (MMR):
Bulunduğun sıralamadan daha yüksekteki kişilerle oynuyorsan, daha çok LP kazanırsın (ve yenildiğinde daha az kaybedersin); böylece 50/50'lik bir zafer/bozgun oranıyla bile yükselen bir eğri çizebilirsin.
Bir oyundan alacağın Lig Puanı'nı MMR'ın belirlediği için, yeni bir aşamaya çıktıktan sonra sıralamalarını bilerek düşüren oyuncular bir sonraki aşamaya ÇOK yavaş çıkar. Özetle, bir sonraki aşama ya da kümeye doğru makul bir ilerleme kaybedebilmek için, çöpe attıkları MMR puanlarını tekrar toplamaları gerekir. Bu tür kötüye kullanımları önlemek için kaputun altında çok karmaşık bir sistem vardır, dolayısıyla dürüstçe oynamak her zaman daha verimlidir.
peki bu adamın winde puanları nasıl aldığını biliyorum lostta ne oluyor
oyun kaybettiğinizde winde kazandığınız hesabın tam tersi bir durum oluşur sistem sizin oyundaki lige göre seviyenize bakar ort 10+- lig puanı düşürür.bu bazen 20 bazen 1 dir.

her seviyeden yükselmek için 100 puan gerekir
100 puanı aldıktan sonra seviye atlıyacaksan 3 maç yaparsın 2 sini kazndığın anda seviye atlarsın
lig atlmak için 5t3 yapmak gerekir ilk 3 maçıda kazansan diğer 2 maçı oynamadan lig atlarsın

9-lig veya seviye düşmek nasıl olur?
Belirli bir dereceli sırada 28 gün hiçbir etkinlik göstermezsen şunlar olur: Öncelikle bulunduğun Lig’deki sıralamadan gizlenirsin. Bulunduğun aşamaya bağlı olarak Lig Puanı kaybedebilirsin. Sonra, yeniden dereceli oyuna başlayana kadar o sırada maç yapmadığın her 7 gün için Lig Puanı kaybedersin. 
Her erime döneminden sonra kaybedilen Lig Puanı miktarları şöyle:

Elmas: 50
Platin: 35
Altın: 25
Gümüş: 10
Bronz: 0
bu şekilde lig düşersin oyun kaybetmekle lig düşülmez.
seviye nasıl düşülür
maç kaybetmek veya oyuna gene 28 gün veya daha fazla girmemkle olur

10-küme terfisinde yenirsem ne oluyor?
örn gümüş 2desin 3maç oynadın 2sini kazanamadın gümüş 1 e çıkaadın 
o zaman gene eski seviye gümüş2 geri dönersin 60-90 arası bir lig puanına sahip olursun

11-dereceli maçlarda şampiyon seçim ekranından çıkarsam ne olur?
lig puanı kaybedersiniz 3-20 arası ve bir süre oyuna girmeniz engellenir 
en kötüsü terfi maçındaysanız bir mağlubiyet alırsnız

12-derceli maçlarda alınan kill-asist-ölüm bunların eloya mmr ye veya lig puanına etkisi yoktur 
yani 0 killde alsan 30 killde alsan oyunun kazandınız mı aynı lig puanı kaznırnırsın


MMR-EŞLEŞTİRME DERCESİ YANİ ELOYA YAKIN BİR DEĞER


TAVSİYELER
1-ranked gamede ilk 10 oyun çok önemlidir bu oyunlarda mümkün olduğun yüksek galibiyet almaya çalışın
2-bu oyunlarda(İLK 10 OYUN) şampiyon seçiminde oyundan çıkarsanız yenilgi sayılmaz(hala böyle olması lazım) bu yüzden takımınız iyi değilse çıkın
3-rünsüz girmeyin ve az şampiyonla girmeyin her pozisyonda bilidğiniz iyi oynadığınız bir şampiyon olsun
4-tercihen 2 lane seçin kendinize bu 2 lande derceliye girmeden kendiniz gelişitiren(benim solo-jung-mid-sup 4 lanede baya bi geliştirdim kendimi idare edicek kadar oynuyorum her champın bu 4 lanede counter champını seçbiliyorum)
5-sabırlı olun derceli oyunlarda trollemeyin küfür etmeyin bu oyunlarda ss çok alınır 1 ay sonra ban yersiniz neden yediğinizi bile bilmessiniz
6-oyunda kassadin-evelyn-blitz-jax-nasus-fizz-renektion-ahri-tresh bu champlar çok banlanır bu yüzden bu champları oynamayı bilin ama çoğunlukla en çok banlanan champalr bunlardır fazla kullanmassınız bunları banlama sırası sizdeyse bunlardan 3 tanesini banlayabilirsiniz

YANLIŞ YAZDIĞIM VEYA ANLAŞILMAYAN YERLERİ SÖYLEYEBİLİRSİNİZ
AYRICA ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ BAŞKA SORU VARSA SORABİLİRSİNİZ


halilcan u.
12 Nisan 2015 15:50
katılıyorm

emirhan d.
12 Nisan 2015 22:15

açıklayıcı olmuş ellerine sağlık.

berke b.
13 Nisan 2015 17:39

sağol senin sayende bilgilenmiş olduk

Sergen B.
20 Nisan 2015 10:09

Çok Güzel Bilgiler Bunlar Biz Oyuncular Bunları Okuyup Gelişebiliriz

İsimsiz Üye
23 Nisan 2015 18:55

Arkadaşım ben league of legends indiriyorum 2005 redistrubutable++ hata veriyor inmiyor ne yapmalıyım ? 

Mehmet D.
25 Nisan 2015 20:56

Güzel bilgiler

Çağrı T.
18 Ekim 2015 20:11

Teşekkürler artık League Of Legends adlı oyun için daha fazla bilgiye sahibim :)