alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
838
Lige Girmek Hakkında Herşey
Serkan D.
21 Ocak 2015 15:17
1-derecli lig sistemi nedir?

Derceli lig sistemi oyuncuların kendilerini ıspatlamak için oluşturulmuş bir sistemdir.Bu sistem içindeki herkes birbirinin rakibidir amaç en yüksek lige girmektir.

2-yeni lig sistemi nedir?eski sistemle arasındaki farklar?

oyuncuların daha ayrıntılı ve adil sıralamak için kurulmuş bir lig sistemidir.eski sistem bir elo puanı üzerinde oyuncuları eşleştirirdi.buunu kötü yanı yükselmek çok yavaş düşmek çok hızlıydı yeni sistemde elo puanları kalktı yerine lig sistemi getirildi
yeni lig sistemi 5 temel lige ayrılmıştır bronz-gümüş-altın-platin ve elmas olmak üzere bu 5 lig kendi içinde 1den 5 e kadar seviyelere ayrılmıştır en üst seviye 1 olarak ifade edilir.

3-peki yeni lig sistemi nasıl işler?
Örnek olarak, comanderche5 adlı bir oyuncuyu alalım.comanderche5 yerleştirme karşılaşmalarını tamamladıktan sonra Gümüş aşamanın üçüncü kümesine düşmüş olsun. Gümüş aşamada mücadele verecek 250 kadar başka oyuncunun bulunduğu bir lige yerleştirilir. Bu oyuncular, beceri düzeylerine göre beş Gümüş aşama kümesine eşit şekilde dağıtılır; yani comanderche 5in bulunduğu ligin her bir kümesinde yaklaşık 50 oyuncu olur.comanderche5 dereceli oyun kazanarak 100 Lig Puanı topladığında, bir Küme Serisi oynayarak yükselme fırsatı elde eder. Zaten birinci kümede ise, Terfi Serisi’nde oynayarak Altın aşamadaki yeni bir lige geçme hakkı elde eder.
terfi aşamasında 5 maçın 3ünü kazanırsan terfi edersin
yükselme aşamasında ise 3maçın 2sini kazanırsan yükselirsin

4-yerleştirme aşaması nedir?
bu aşama senin dereceli sistemde oynadığın ilk 10 maç üzerinden seni bronz gümüş veya altın lige atar aynı zamanda sana bir elo gizli elo puanı verir. bu maçlar neden önemlidir. çünkü bu maçlarda ilk 10 maça göre gold 1 e yerleşen oyuncuyla bronz 5 e yerleşen oyuncu arasında 13 seviye farkı vardır buda bronz 5 deki oyuncunun gold1 e yükselmek için (yaklaşık değer) ard arda 70 galibiyet almalıdır ki gold 1 e çıksın buda çok zaman kaybettirir sizi çok uğraştırır.
yerleştirme aşaması ilk 10 oyun büyük ihtimalle yerleşiceği yerler
10 oyun sonunda
10win-gold1-gold2
9win-gold2-3-4
8win-gold4-5(çok düşük bi ihtimal gümüş1-2)
7win-gümüş1-2(çok düşük bir ihtimal gold4-5)
6win-gümüş3-4-5
5win gümüş4-5--bronz1
4win bronz1-2-3
3-2-1win bronz 2-3-4-5

5-peki eski elo puanlarıma ne oldu?
eşleştirme sistemi seni hâlâ beceri düzeyinize(elo) göre eşleştiriyor bunlar mmr adı altında toplanıyor. Ancak bu “değer” artık görünmüyor ve sezon ödüllerine ya da sıralamadaki yerine bir etkisi yok. Ligdeki yerin artık eşleştirme puanına göre değil; bulunduğun aşamaya , kümeye ve sahip olduğun Lig Puanına göre belirleniyor.

6-dereceli eşleştirme sistemi nasıl işliyor?
ototmatik olarak bir oyuncuyu x oyununa atar bu oyuncunun mmr 1500 olsun buna en yakın oyuncuyu karşı takıma atar onunda mmr 1600 olsun bu böyle devam eder 2 takımın toplam mmrleri birbirine mümkün olduğunca yakın tutulur bu şekilde işler
bu sistem kafanızı karştırmasın gold bir oyuncunun mmr si bronz bir oyuncudan düşük olabilir. yani 5gold 5 bronza karşı denk gelebilir ama toplam mmrları birbirne yakındır.

7-ama bu eşleştirme sistemi yanlış çalıştığının bir çok kanıtı var?
bu kanıtların hepsi pre giren oyuncular yüzündendir.normal gamede olur derecelide çok düşük ihtimal olur
derecelide eğer oluyorsa o an oyuna giren sayısı düşüktür veya 2 takımda da pre oyuncular vardır.
pre giren oyuncularda 2 takımın MMR farkı nasıl açıldığını tam açıklayamıyorum ama bu sistem prede kusurlu çalışıyor bundan eminim. pre 4 oyuncu girdiyseniz 3ünüzün elosu düşük 1 nizin yük****e karşınız size göre daha zor rakipler gelir 3ünüzün elsou yüksek birinizki düşükse karşınız daha kolay rakipler gelir(bu gizliden elobosst yöntemidir yaygın kullanılır yüksek lig oyuncuları arasında ama bunun geri tepmeside vardır örneğin 2 pre 4-5 pereye karşı denk gelebilir bu yüzden biraz riskli bi durum)

8-derecli lig sisteminde yükselme hesaplamaları?
ÖRN;comanderche5 adlı oyuncu ilk 10 yerleştirme maçını yaptı 5 ini kazandı bronz 1 e atandı.
bu oyuncuya gizli eşleşme puanı verilir.bu puan oyuncunun lig wininde alacağı puanıda kısmen belirler
örn oyuncu 1 win aldı 29 lig puanı oldu 2. oyunda da win aldı 57 puan oldu 1.winde 29 2. winde 28 puan kazandı bu farka 2 şey sebeb olur benzer şey lostta da geçerli
1-Karşılaşmanın zorluğu: Eşleştirmede gelen rakiplerin senden güçlüyse ve maçı kazanırsan, normalden daha fazla LP kazanırsın. Tersi bir durum geçerliyse kazanacağın LP sayısı daha az olur.
2-Birlikte ve karşısında oynadığın kişilerin göreceli eşleştirme oranları (MMR):
Bulunduğun sıralamadan daha yüksekteki kişilerle oynuyorsan, daha çok LP kazanırsın (ve yenildiğinde daha az kaybedersin); böylece 50/50'lik bir zafer/bozgun oranıyla bile yükselen bir eğri çizebilirsin.
Bir oyundan alacağın Lig Puanı'nı MMR'ın belirlediği için, yeni bir aşamaya çıktıktan sonra sıralamalarını bilerek düşüren oyuncular bir sonraki aşamaya ÇOK yavaş çıkar. Özetle, bir sonraki aşama ya da kümeye doğru makul bir ilerleme kaybedebilmek için, çöpe attıkları MMR puanlarını tekrar toplamaları gerekir. Bu tür kötüye kullanımları önlemek için kaputun altında çok karmaşık bir sistem vardır, dolayısıyla dürüstçe oynamak her zaman daha verimlidir.
peki bu adamın winde puanları nasıl aldığını biliyorum lostta ne oluyor
oyun kaybettiğinizde winde kazandığınız hesabın tam tersi bir durum oluşur sistem sizin oyundaki lige göre seviyenize bakar ort 10+- lig puanı düşürür.bu bazen 20 bazen 1 dir.

her seviyeden yükselmek için 100 puan gerekir
100 puanı aldıktan sonra seviye atlıyacaksan 3 maç yaparsın 2 sini kazndığın anda seviye atlarsın
lig atlmak için 5t3 yapmak gerekir ilk 3 maçıda kazansan diğer 2 maçı oynamadan lig atlarsın

9-lig veya seviye düşmek nasıl olur?
Belirli bir dereceli sırada 28 gün hiçbir etkinlik göstermezsen şunlar olur: Öncelikle bulunduğun Lig’deki sıralamadan gizlenirsin. Bulunduğun aşamaya bağlı olarak Lig Puanı kaybedebilirsin. Sonra, yeniden dereceli oyuna başlayana kadar o sırada maç yapmadığın her 7 gün için Lig Puanı kaybedersin. 
Her erime döneminden sonra kaybedilen Lig Puanı miktarları şöyle:

Elmas: 50
Platin: 35
Altın: 25
Gümüş: 10
Bronz: 0
bu şekilde lig düşersin oyun kaybetmekle lig düşülmez.
seviye nasıl düşülür
maç kaybetmek veya oyuna gene 28 gün veya daha fazla girmemkle olur

10-küme terfisinde yenirsem ne oluyor?
örn gümüş 2desin 3maç oynadın 2sini kazanamadın gümüş 1 e çıkaadın 
o zaman gene eski seviye gümüş2 geri dönersin 60-90 arası bir lig puanına sahip olursun

11-dereceli maçlarda şampiyon seçim ekranından çıkarsam ne olur?
lig puanı kaybedersiniz 3-20 arası ve bir süre oyuna girmeniz engellenir 
en kötüsü terfi maçındaysanız bir mağlubiyet alırsnız

12-derceli maçlarda alınan kill-asist-ölüm bunların eloya mmr ye veya lig puanına etkisi yoktur 
yani 0 killde alsan 30 killde alsan oyunun kazandınız mı aynı lig puanı kaznırnırsın

Hüseyin Batuhan M.
8 Şubat 2015 19:39
Güzel rehber dostum
Mustafa Emre G.
13 Şubat 2015 19:49
Bazı noktalar güncel değil.
Sergen B.
25 Şubat 2015 20:23
Çok Güzel Anlatmışsın Okuyana Kadar Canım Çıktı :D