alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
323
LOL VS DOTA ÇOK ÖNEMLİ
Muhammet Tarık K.
13 Ocak 2015 22:33

İşin temelinde her moba da hedef aynıdır. Tıpkı LoL ve Dota 2'de ki hedefin aynı olduğu gibi. Her iki oyunun da temel hedefi rakibin ana binasını yok etmektedir. Rakibin binasını yok eden takım oyunu kazanır. Ancak tahmin edileceği üzere bu özellik dışında her iki oyun arasında fazlasıyla fark bulunmakta. Kısaca bu farklerdan bahsetmek gerekirse ;

- İlk önemli fark deny sistemidir. Dota 2'de deny sistemi yer alırken LoL'da bu sistem yer almamaktadır. Deny sistemi şu şekilde işlemektedir. Dota 2'de creep(minion)ların canı belirli bir yüzdenin altına indiğinde kendi creepinizi öldürebilirsiniz. Bu sayede rakibin para ve exp kazanmasını engelliyorsanız. Ayrıca Dota 2'de sadece creepler değil aynı zamanda binalar ve dost heroları da deny etme şansına sahipsiniz.

- Dota 2'de bir hero öldüğünde o anki parasının belirli bir miktarını kayıpeder. Ancak LoL'de böyle bir durum yoktur. 

- Her iki oyunun haritası açısından ciddi farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin LoL haritasında yükseltiler yer almamaktadır. Ancak Dota 2'de yükseltiler yer almaktadır. Bu olaya bir örnek vermek gerekirse bir yükseltinin üstünde bulunan bir oyuncuya o yükseltiden daha alçak bir yerden vurmaya çalışırsanız Dota 2'de saldırınızın ıska geçme şansı vardır. Ayrıca bu yükseltilerde bulunduğunuzda daha fazla alanı görebilirsiniz.

- LoL'da  Baron yer alırken Dota 2'da Roshan yer almaktadır
.
- Her iki oyunda da jungle kavramı ye alsa da Dota 2'de oyunun başında Jungle'a girebilecek heroların sayısı sınırlıdır. Ayrıca genellikle oyuncular Jungle'a girmeyi tercih etmezler.  Daha doğrusu LoL'ta neredeyse her oyunda jungle da kasan bir hero bulunur.

- LoL'ta itemler çok önemlidir. Örneğin Dota 2'de support oynayan bir heronun fazla itemi bulunmasa da oyunun kazanılmasında kritik rol oynayabilir. Ancak LoL'ta Support heroların da itemlere ihtiyacı vardır.

- LoL'ta oyun genellikle Early Game inanılmaz pasif geçer ve her oyuncu farm yapmaya odaklanır. Dota 2'de ise hard-carry heroların amacı farm yapmak olsa da diğer oyuncular farm yapmaktan ziyade rakibin farm yapmasını engellemek ve rakibi öldürmeye yönelik oynamaktadır. Hatta Dota 2'de henüz creepler çıkmadan pek çok oyunda ciddi savaşlar bile dönmektedir.
Ali Can Y.
14 Ocak 2015 17:24
Bence bu oyunlar karşılaştırılmamalı herkese göre farklıdır bu biri diğerini sever biri diğerini
Sergen B.
16 Şubat 2015 17:38
Kişiye Göre Değişen Şeyler Bunlar Ama Dota Lol Den Daha Zor 
Sergen B.
25 Şubat 2015 13:11
Ben Lol Oyuncusuyum Ama Dota Lolden Daha Zevkli
Çağrı T.
18 Ekim 2015 21:24

Bence kişi hangi oyunu oynamak isterse o oyunu oynar. Kişiden kişiye değişir yani.