alexa
MechWarrior Online
Piranha Games tarafından geliştirilen ve CryEngine 3 oyun motoru kullanılan MechWarrior Online , Ekim 2012'de Infinite Game Publishing tarafından açık betaya çıkarıldı. MechWarrior MC satın alma işleminizden sonra Durmapay seçerek epin kodunu aktif edebilirsiniz.
264
İnceleme-2
Emre S.
21 Nisan 2015 17:15

Soğuk Nevale CryEngine 3!
Eskilerde bir muhabbet vardır, "Renkler ne kadar koyu ise, grafikler o kadar gerçekçi görünür" Bu durum eskiden gerçekten de geçerli bir kuraldı. Canlı renkler içeren bir oyun yaptığınızda renkler kesinlikle sırıtıyordu ve oyunun grafikleri ne kadar kaliteli olursa olsun renkler "sırıtıyor" ve oyun "gerçekçi değil!" damgası yiyordu. Bu tabu Valve'nin Source Engine'i devamında Half Life 2'yi çıkarmasıyla yıkıldı. Şöyle ki Half Life 2 koyu tonların yanında bolca canlı ve pastel tonlar da içeriyordu ve daha önce hiç bir oyunun yakalayamadığı derecede güzel bir kaplama kalitesine sahipti. Sonuç da ne oldu? Half Life 2 milyonlarca sattı, Valve parasına para kattı ve "Gelmiş geçmiş en iyi oyun" ünvanını hala kimseye kaptırmayan, metacritic notunda yıllardır 1. 'lik koltuğunu kimseye vermeyen Half Life 2 efsanesi doğdu. "Şimdi ben bunları niye anlattım?" gerçekten çok alakasız görünse de korkmayın bağlıyorum. CryEngine serisinden bütün motorların genel olarak grafiksel teması koyu tonlar üzerine kuruludur. (Cevat Yerli çıkıp bir açıklama yapmaz umarım smile.png Aynı şekilde dikkat ettiyseniz bütün Crysis serisinde koyu tonlar çok daha baskındır. Bu durum CryEngine'in yarattığı atmosferlere çok daha gerçekçi bir hava katıyor kuşkusuz. MechWarrior'da aynen CryEngine'in yarattığı bu "soğuk" atmosferi devam ettiren bir oyun olmuş. Renkler soğuk, ortam soğuk tabiri caizse insanın içi sıkılıyor. Korku temalı bir oyun oynasak bu soğuk ortamı hiç mi hiç yadırgamazdım ancak oyun ne bu tarz da ne de sizi gaza getirecek bir yapıya sahip. Bir kaç robot türü hariç aksiyon bile yaşamanız zor. Hatta ve hatta oldukça temkinli ve yavaş bir modda oynamayı gerektiren bir yapısı var. (Scout'lar hariç, sivrisinek gibi etrafınızda dört dönüyor namussuzlar)

Benim içimi sıkan bu soğuk atmosfer oyunun kalitesiz olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. CryEngine 3 desteğini arkasına alan PiranhaGames, MechWarrior Online'ın grafiksel anlamda döktürmesini sağlamış. Efektler, kaplamalar geyat kaliteli, hatta her bilgisayarında kaldırabileceği cinsten değil. Zaten ekran görüntülerinden siz de oyunun grafiksel kalitesini farkedecesiniz ancak ben aradığım ruhu bulamadım. Daha canlı renkler ve aksiyon bekliyordum, ciddi bir hava ve soğuk bir atmosfer buldum. Bu soğuk atmosferi birtek cıvıl, cıvıl lazer efektleri yumuşatıyor. Aslına bakarsanız bu soğuk atmosfer yıkık dökük şehirler ve fabrikalar gibi endüstriyel alanlara "gitmiş" diyebiliriz. Oyunun en son yayınlanan haritası olan River City bana bu "olmuş" hissini gayet iyi verdi. Bahsettiğim soğuk atmosfer yıkık dökük, terkedilmiş şehre gayet güzel uyuyor. Ancak oyun sizi bir ormanın ortasına atıp "alın kapışın" dediği an ne CryEngine 3 ne de, River City'de gördüğüm oturmuş atmosferin bir anlamı kalmıyor. Toplarsak grafiksel anlamda üst seviye ancak atmosferin bazı haritalara uymamış olması sebebiyle garip kalmış bir oyun var elimizde.

Cevap bulunamadı.